Zdaňovanie pracujúcich študentov vo Veľkej Británii

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
bpm
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13
RegistrovanýCOLON Ned Máj 09, 2004 10:45 pm

Zdaňovanie pracujúcich študentov vo Veľkej Británii

Poslať od bpm » Pia Máj 21, 2004 11:34 pm

Moj buduci zamestnavatel mi napisal toto:
I DO NOT THING YOU WILL NEED A NATIONAL INSURANCE NUMBER AS YOU WILL ONLY BE IN THE UK ON A TEMPORARY BASIS AND I CAN ISSUE YOU WITH A TEMPORARY NUMBER. I ALSO HAVE TAX FORMS FOR YOU TO FILL IN SO THAT YOU WILL NOT HAVE TO PAY INCOME TAX AS YOU ARE BOTH FULL TIME STUDENTS.
THE INPORTANT THING FOR YOU TO GET SORTED IS THE BANK ACCOUNT.
A ze vraj na potvrdenie, ze som student by mi mal stacit ISIC. Radsej si vezmem aj potvrdenie o navsteve skoly.

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
RegistrovanýCOLON Str Apr 07, 2004 12:10 am
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Sob Máj 22, 2004 1:43 am

Za predpokladu, ze si full-time student a budes pracovat len kratkodobo a nezarobis viac ako zhruba £4,900 rocne, tak naozaj nemusis platit dan ani mat NI number. Ak sa ale planujes vratit do UK na dlhsie, tak sa ti vybavit NI jednoznacne oplati. Ten formular, o ktorom sa hovori je P38 a oslobodi ta od platenia dane. ISIC je dostatocny doklad o tom, ze naozaj si student. Fakt, aka bola otazka:?

bpm
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13

este ...

Poslať od bpm » Sob Máj 22, 2004 11:32 am

Diky, odpoved postacuje. Len co myslis tym vratit sa na dlhsie ? Akoze na buduci rok alebo po skonceni skoly robit dlhodobo ? Studujem za lekara, takze by som mozno aj siel. O tie 2 roky. Ale myslim, ze mi to NI bude stacit potom. Teraz hlavne nechem platit dane. Ked vyplnim ten formular budu vlastne vsetky peniaze co dostanem moje ? Nemusim uz z toho platiti nic ? Diky

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Sob Máj 22, 2004 12:14 pm

Tym som myslel len to, ze ak je sanca, ze si to NI budes musiet vybavit niekedy v buducnosti, tak to rovno mozes spravit teraz. Tvoje prispevky sa zratavaju na tvojom ucte a po case mozes dostavat urcite benefits. Nie som na to odbornik, ale ked to uz raz musis platit, tak je dobre, aby to malo zmysel.

To s tymi danami som uz niekde pisal. Nezdanitelna ciastka na tento rok je presne £4,745. Ak si student a podpises prehlasenie P38, tak sa ti dan nebude strhavat vobec. NI musis platit vzdy, ked zarobis viac ako £91 za tyzden.
Naposledy upravil 2 dňa lubo, celkovo upravené 0

bpm
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13

kolko ?

Poslať od bpm » Sob Máj 22, 2004 2:12 pm

a kolko sa plati za to NI ?

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Sob Máj 22, 2004 2:41 pm

Aby som tu neplacal len tak do vetra, tak som si overil ako to naozaj je na stranke Inland Revenue, pozri tu. Plati sa 11% z ciastky presahujucej £91 za tyzden, cize od svojej tyzdennej vyplaty odpocitas 91 a z toho je to 11%. Ked zarabas viac ako £610 tyzdenne, tak sa to pocita trochu inak.

bpm
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13

Poslať od bpm » Sob Máj 22, 2004 4:53 pm

Je moznost ziskat tieto peniaze spat, po navrate na Slovensko ? Na www.londyn.sk pisu, ze si mame vybavit permanent NI aby nam vratili dane. ???

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Sob Máj 22, 2004 5:32 pm

Pokial viem, tak NI contributions sa v principe platia tyzdenne a nie rocne ako dan. Takze, ak po 3 mesiacoch prestanes pracovat, ziadny refund nedostanes.

bpm
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13

ale...

Poslať od bpm » Sob Máj 22, 2004 6:05 pm

zamestnavatel mi napisal na to platenie NI contributions:
I DONT THING YOU WILL HAVE TO PAY TAX BECAUSE YOU CAN FILL IN A TAX EXCEPTION FORM BECAUSE YOU ARE A STUDENT AND YOUR TOTAL EARNINGS FOR THE SUMMER WILL NOT EXCEED THE LIMIT YOU ARE ALLOWED.
Tak co ??????

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Sob Máj 22, 2004 6:52 pm

O NI contributions tam nie je ani slovo. To, co sa tam pise sa takmer urcite nevztahuje na NIC.

bpm
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13

Poslať od bpm » Sob Máj 22, 2004 7:24 pm

a na co je vlastne "dobre" to NI contributions ??? bezne sa spomina ze dane v UK su 22%. To NIc bude nieco ako socialne poist. ? Fakt to musi platit kazdy ?

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Sob Máj 22, 2004 7:42 pm

Payment of Class 1 contributions gives entitlement to:
  • Incapacity Benefit
    Jobseeker's Allowance
    Maternity Allowance
    Retirement Pension
    Widowed Mothers Allowance
    Widows Payment
    Widows Pension
Takze pojem socialne poistenie to myslim dobre vystihuje. To, kolko platis zavisi len na tom, kolko zarabas. Ta dan je progresivna, zakladne pasmo je naozaj 22%, ale NIC sa platia navrch toho. V skutocnosti je ale cely system zlozitejsi. Doporucujem precitat http://www.inlandrevenue.gov.uk/faqs/faqnic.htm.

bpm
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13

Poslať od bpm » Sob Máj 22, 2004 7:49 pm

Criteria for applying for a NI number

If you do not already have a NI number you must apply for one as soon as you start work or you or your partner claims benefit.
You must be over 16 years old and resident in Great Britain.
If you satisfy all the above conditions except for being resident in GB, and you still want to apply for a number, you must be liable to pay NI contributions or want to pay voluntary contributions and would benefit from doing so.
Myslim, ze nie som resident, takze o NI nemusim ziadat ... ???

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Sob Máj 22, 2004 8:19 pm

To znamena len to, ze ak si tu kratkodobo, tak si nemusis vybavovat NI number. Z toho ale nevyplyva, ze NI contributions nemusis platit. Zamestnavatel ti da temporary NI number, potom ale nemozes (v buducnosti) cerpat ziadne benefits. Aj ked nie si resident, mas moznosti o NI number poziadat.

bpm
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13

Poslať od bpm » Sob Máj 22, 2004 8:54 pm

no, uvidime, napisem z anglicka ... predsa sa mi zda nelogicke platit soc. poist. ked som student a nechcem vyhody ... zatial ...

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Pon Máj 24, 2004 7:34 pm

Bpm,

nechapem o co ti ide? Akoby si na Slovensku mal moznost povedat ze nechces platit do socialnej / dochodkovej poistovne alebo dane?! Automaticky budes zdanovany (ak nepodpises prehlasenie ze nezarobis nad nezdanitelnu sumu) a taktiez budes platit NI odvody (ak zarobis viac ako tych £91/tyzden ako pise Lubo). NEMAS NA VYBER. Neexistuje aby si tu pracoval legalne bez NI number. Ak si svoje pernamentne nevybavis, budes mat temporary one ktore ti da zamestnavatel a odvodom za NI sa nevyhnes! Co urobis ohladom moznej vyhody a vyuzitia toho ze si NI platil je uz tvoja vec.
:-)

BUTTON_POST_REPLY