Poziadat o kreditku alebo radsej pockat?

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204
RegistrovanýCOLON Sob Apr 16, 2005 4:22 pm
BydliskoCOLON Westminster

Poziadat o kreditku alebo radsej pockat?

Poslať od Marlowe » Ned Okt 30, 2005 11:10 am

Mam taku mensiu dilemu: pracujem v UK "uz" viac nez rok, ale len nedavno som si otvoril bankovy ucet (HSBC). Dostal som debitku a seky samozrejme. Kreditna karta mi v podstate vobec nechyba (zatial), ale ja chcem vzdy to co nemozem mat :-) Po prestudovani starsich prispevkov vo fore ma zaujala informacia o moznosti lahsieho ziskania kreditky cez "bodove" karty. Kedze od mojho prichodu do UK mam Nectar(a) od Sainsbury's, tak som rozmyslal, ci by stalo za pokus poziadat o kreditku od nich. Ma to zmysel alebo mam radsej pockat (kvoli zbytocnemu zaznamu v credit history). V mojej banke (HSBC) kreditku (takmer) urcite dostanem o cca. pol roka. Aky je Vas nazor?

sasa
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
RegistrovanýCOLON Pia Okt 08, 2004 8:22 pm
CONTACTCOLON

Poslať od sasa » Ned Okt 30, 2005 2:28 pm

Tak toto je vazna dilema... Pridam teda svoj osobny nazor ako to vidim ja. V pripade, ze tu uz pracujes cca rok a samozrejme mas v banke ucet, kde ti pravidelne prichadza mzda, by podla mna mala byt realna sanca na ziskanie kredidnej karty. Mne sa to podarilo po asi 8-9 mesiacoch pobytu v UK. Co je vsak asi najdolezitejsie je fakt, ze kreditka je vlastne formou uveru. Osobne ju vyuzivam v naozaj minimalnej miere, aj to len vtedy ked uz niet inej cesty.

Priklad: stale nie vsetky nakupy na internete je mozne uhrat len platbou klasickou debit kartou. Dalsim problemom s ktorym som sa stretol, bola kupa letenky - to vsak zalezi individualne na spolocnosti, s ktorou letis - niektore akceptuju len platby kreditkou, ine akceptuju aj debit karty. Dalsou zaludnostou bol nemily fakt , ze nie v vzdy sa podarila platba debitou v zahranici (presnejsie na SK) kde sa transfer jednoducho nepodaril niekolkokrat za sebou; kreditka funguje stale a vsade :o)

Toto boli aj hlavne dovody, ktore ma viedli ku ziskaniu kredit karty. Osobne povazujem kreditku, ako som uz naznacil, za to posledne co by som vyuzival pri akomkolvek utracani tazko odmakanych peniazkov. Rozhodne je uzitocna, ale nie do takej miery aby sa bez nej nedalo celkom dobre zit.

sidzej
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 381
RegistrovanýCOLON Pia Feb 11, 2005 4:14 pm
BydliskoCOLON Le Plessis Pate, France
CONTACTCOLON

kreditka

Poslať od sidzej » Ned Okt 30, 2005 3:00 pm

Diskutovalo sa tu o tom uz velmi vela. Ja som len nedavno pisal, ze som si o kreditku poziadal 2.tyzden po otvoreni uctu (v Natwest), co bolo celkovo len mesiac po mojom prichode do UK. Ziadal som Visa Gold, dostal som "len" Visa Classic a na zaciatok dost nizky credit limit (250GBP). Zaklad ale je, ze tu kartu uz mam, pri pravidelnom pouzivani, si budem moct credit limit zvysit, neskor aj kartu upgrade-nut.

Sasa, neviem, ci sa mylim, ale podla toho co som cital, je horsie, ak credit card mas a nepouzivas ju! Kto chce kreditku, mal by ju jednoznacne pouzivat. Treba si len ustriehnut, kolko s nou clovek minie, aby mal na konci mesiaca vzdy dost financii na vyplatenie "kreditu" a aby samozrejme nepresvihol credit limit. Ak sa plati pravidelne a bez omeskania (napr. cez direct debit), tak sa ti uspesne buduje credit history, ktora je v tejto krajine dost dolezita. Ak vsak kreditku mas a nepouzivas ju, tak sa ti celkovy kredit znizuje. Vsade radia, aby sa ludia zbavili kreditnych kariet, ktore nepouzivaju.

Je to aj tak asi velmi individualne, niektori ludia nedostali kreditne karty po X mesiacoch, niekto dostane hned pri otvoreni uctu. Ak naozaj taku kartu chces a planujes zostat v UK dlhodobo, tak si ju kludne skus poziadat. Spytaj sa otvorene vo svojej banke, ci by ti dali alebo nie. Ak nie, tak potom mozes skusit inde.Ak tu vsak chces byt len par mesiacov, tak je to asi naozaj zbytocne mat kreditku.

sasa
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
CONTACTCOLON

Poslať od sasa » Ned Okt 30, 2005 4:14 pm

Sdizej, teda aby sme sa spravne rozumeli, minimalnym pouzivanim kreditky povazujem niekolko transakcii mesacne, ktore by sa dali spocitat snad aj na jednej ruke. Nemam moc prehlad, ci a do akej miery je vyhodne pouzivat kreditku. Vzhladom na to ze moj limit je omnoho vacsi ako tvoj, drzim od kreditky znacny odstup a neplanujem ziadne zvysovanie limitu.

Co sa tyka pravidelneho splacania, v HSBC existuje aj moznost, kde je mozne vyrovnavat prachy utratene kreditkou formou direct debit, pricom sa mozes rozhodnut aj pre ciastku resp. urcite percento, ktore sa ma prevadzat mesacne z tvojho uctu na kreditku, ci by sa da zabranit oneskorenym ci "zabudnutym" platbam . Ja osobne vyuzivam direct debit s nie vysokym percentom "splatky" plus "doplatenie zvysku kreditu" cez internet banking.

Bohuzial nemam ziadne info o inych bankach.

beebop
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
RegistrovanýCOLON Sob Okt 09, 2004 6:50 pm

Poslať od beebop » Ned Okt 30, 2005 5:21 pm

neviem ako to funguje u vas, ale u nas v loyds bank si dohodnete sretnutie a maximaln edo tyzdna mate debitnu kartu. Staci vam tenensee agreement a nejaka zmluva so zamestnavatelom a list o zamestnavatela a obciansky alebo pas.

sidzej
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 381
RegistrovanýCOLON Pia Feb 11, 2005 4:14 pm
BydliskoCOLON Le Plessis Pate, France
CONTACTCOLON

karta

Poslať od sidzej » Ned Okt 30, 2005 6:02 pm

beebop píšeCOLONneviem ako to funguje u vas, ale u nas v loyds bank si dohodnete sretnutie a maximaln edo tyzdna mate debitnu kartu.
Chcelo by to trosku pozornejsie citat prispevky :) Tu sa debatuje o karte kreditnej a nie debitnej.

hlohovcan
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pon Aug 16, 2004 7:57 pm
BydliskoCOLON Manchester ==> Toronto

Barclaycard

Poslať od hlohovcan » Ned Okt 30, 2005 6:57 pm

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Ned Okt 30, 2005 8:33 pm

sasa píšeCOLONOsobne ju vyuzivam v naozaj minimalnej miere, aj to len vtedy ked uz niet inej cesty.
Ja ju naopak vyuzivam vsade ked sa da a kde nie je oproti debetnej karte vyssia cena. Ako pise Sidzej, clovek si tym buduje kreditnu historiu. Pokial viem tak vsetky kreditne karty poskytuju moznost splacania formou Direct Debit.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Pon Okt 31, 2005 3:05 pm

Kreditna karta mi v podstate vobec nechyba (zatial), ale ja chcem vzdy to co nemozem mat :-)
Mas to tazke! :-)).
V mojej banke (HSBC) kreditku (takmer) urcite dostanem o cca. pol roka. Aky je Vas nazor?
IMHO cakaj pol roka. Nie je to az taka dlha doba a na zaciatok ti netreba tvoj aj tak krehky kreditny limit kazit neuspesnou aplikaciou.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Pon Okt 31, 2005 3:07 pm

Ja ju naopak vyuzivam vsade ked sa da a kde nie je oproti debetnej karte vyssia cena. Ako pise Sidzej, clovek si tym buduje kreditnu historiu
Nie je to az tak pravda. To ze kreditku mas buduje credit history, fakt ci ju pouzijes raz za pol roka alebo kazdy den na to nema vplyv. Najdolezitejsie je ze platis nacas.

Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204
RegistrovanýCOLON Sob Apr 16, 2005 4:22 pm
BydliskoCOLON Westminster

Vdaka

Poslať od Marlowe » Pon Okt 31, 2005 4:06 pm

Vdaka vsetkym za rady. Radsej tych par mesiacov pockam, kym dovtedy neumriem (co je viac-menej nepravdepodobne (aspon dufam)), tak sa kreditky dockam :-)

Vláďa
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 139
RegistrovanýCOLON Uto Mar 01, 2005 1:27 am
BydliskoCOLON E14, London
CONTACTCOLON

Re: Poziadat o kreditku alebo radsej pockat?

Poslať od Vláďa » Pon Okt 31, 2005 4:23 pm

V nejakym starsim prispevku nekdo zminoval, ze dostal kreditku od HSBC hned bez historie. Ja osobne jsem dostal kreditku mesic po debitce aniz bych o ni zadal, nebo ji vubec nejak zminoval. Historii sem nemel, byl jsem v UK 3 mesice, proste mi ji dali.

emmm
Member
Member
PríspevkyCOLON 62
RegistrovanýCOLON Str Aug 31, 2005 10:26 pm
BydliskoCOLON ANO
CONTACTCOLON

Poslať od emmm » Štv Nov 03, 2005 8:33 pm

sasa píšeCOLONJa osobne vyuzivam direct debit s nie vysokym percentom "splatky" plus "doplatenie zvysku kreditu" cez internet banking.
Ako to robis??? Ked som sa v banke (hsbc-samozrejme) pytal na to, ci mozem kredit uhradit cez net s direct debit, slecna v pobocke mi tvrdila ze to zial nieje mozne :o((

sasa
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
CONTACTCOLON

Poslať od sasa » Štv Nov 03, 2005 10:19 pm

Ako to robis???
Jednoducho... Asi si natrafil na nespravnu slecnu, ktora v tom bude mat zjavne medzery. :o) SU dokonca dve cesty ako uhradit. Ty si si asi tiez zjavne nedal namahu sprtat sa v tom, kedze ta osialila nevedoma pracovnicka tvojej pobocky.

V pripade, ze si kliknes na ucet kredit karty, je tam moznost "Credit Card repayment options" - na vyber je minimalna splatka (3%) alebo Full repayment.

Ak sa rozhodnes pre urcitu presnu sumu, ktoru by si rad previedol na kreditku, klikni si na svoj "bezny ucet", kde najdes "Make a payment" a dalej "Create new payee". Toto bola vlasne najhorsia cast celeho. Od tohto bodu ta to uz same prevedie celym procesom, len si vyberas a vyberas a vyberas.. a nakoniec potvrdis..

Dufam, ze pomohlo.. Tak sup-sup skusat, hlavne daj vediet, ci sa podarilo. Nezabudni pozdravit "pracovnicku". :o)

emmm
Member
Member
PríspevkyCOLON 62
RegistrovanýCOLON Str Aug 31, 2005 10:26 pm
BydliskoCOLON ANO
CONTACTCOLON

Poslať od emmm » Pia Nov 04, 2005 7:26 pm

sasa píšeCOLONDufam, ze pomohlo.. Tak sup-sup skusat, hlavne daj vediet, ci sa podarilo. Nezabudni pozdravit "pracovnicku". :o)
Dik za odpoved. Kedysi som to skusal a neslo to ale teraz po kliknuti na "make a payment" sa mi okamzite ukaze link na zaplatenie kreditu. mozno som vtedy este nemal minus ale niesom si isty. Este raz dakujem! Pamatam ze slecna mi vravela ze z domu to mozem zaplatit jedine postou alebo po telefone. Hold nieje nad odpoved od kvalifikovanej osoby :o))

bixo
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 45
RegistrovanýCOLON Uto Apr 06, 2004 8:49 am
BydliskoCOLON Brancaster
CONTACTCOLON

Poslať od bixo » Sob Máj 06, 2006 3:53 am

Gina píšeCOLON
fakt ci ju pouzijes raz za pol roka alebo kazdy den na to nema vplyv. Najdolezitejsie je ze platis nacas.
ginus ma pravdu (ako vzdy :)) ja uz daky ten mesiac iba splacam a splacam a splacam dlh na kreditke nic z nej nevyberam a predcasom mi z banky prisiel list ze mi zvysuju limit z dovodu dobrej kredit history bezmala az o 50% povodej sumy. A najviac ma dostalo to ze aj ked som vlastne dlhodobo v minuse tak stale mi chodia ponuky na kreditky od inych spolocnosti naposledy mi az jablko zabehlo v krku ked som otvoril obalku zo specialnou ponukou od barclays na ich platinovu kreditku s 0% urokom pritom v barclays som mal otvoreny ucet asi rok a pol dozadu a tiez som si podal ziadost o kreditku ktoru mi vtedy samozrejme zamietly.

Takze ludia kreditky su z vacsaj casti na to aby sa hlavne SPLACALI NA SEKUNDU PRESNE potom za odmenu vam naskakuju take zelene puntiky vo vasom kredit file a tie potom sluzia ako navnada pre spolocnosti ponukajuce kreditne karty.

Peha
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 6
RegistrovanýCOLON Ned Máj 28, 2006 1:53 pm
BydliskoCOLON Londyn,Wood Green

Kreditka

Poslať od Peha » Pon Mar 05, 2007 9:37 pm

Ahoj mam mensi problem celkom dobre tomu nerozumiem.HSBC banka mi ponukla kreditku samozrejme som ju zobrala ale ako tak rozmyslam tak mi je asi na nic,ked vsetko mozem platit s debitkou,mam v tej kreditke chaoz.I ked ju nepouzivam mam nieco platit alebo ako je to?Mozem poziadat o zrusenie?Alebo kde je vyhodne s nou platit a naco je vlasne dobra, ked aj tak vsetko potom splacas s debitkou.Poradte mi prosim lebo som zahrabana v papieroch a neviem co by bolo najlepsie,Dakujem Peha

Vláďa
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 139
RegistrovanýCOLON Uto Mar 01, 2005 1:27 am
BydliskoCOLON E14, London
CONTACTCOLON

Re: Kreditka

Poslať od Vláďa » Uto Mar 06, 2007 2:44 pm

Peha píšeCOLONAhoj mam mensi problem celkom dobre tomu nerozumiem.HSBC banka mi ponukla kreditku samozrejme som ju zobrala ale ako tak rozmyslam tak mi je asi na nic,ked vsetko mozem platit s debitkou,mam v tej kreditke chaoz.I ked ju nepouzivam mam nieco platit alebo ako je to?Mozem poziadat o zrusenie
sasa píšeCOLON Priklad: stale nie vsetky nakupy na internete je mozne uhrat len platbou klasickou debit kartou. Dalsim problemom s ktorym som sa stretol, bola kupa letenky - to vsak zalezi individualne na spolocnosti, s ktorou letis - niektore akceptuju len platby kreditkou, ine akceptuju aj debit karty. Dalsou zaludnostou bol nemily fakt , ze nie v vzdy sa podarila platba debitou v zahranici (presnejsie na SK) kde sa transfer jednoducho nepodaril niekolkokrat za sebou; kreditka funguje stale a vsade :o)
Nerusil bych ji. Casem budes potrebovat neco koupit na Internetu. Pokud ji nepouzivas, nic za ni neplatis (v UK).

Peha
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 6
RegistrovanýCOLON Ned Máj 28, 2006 1:53 pm
BydliskoCOLON Londyn,Wood Green

Poslať od Peha » Uto Mar 06, 2007 10:45 pm

Dakujem moc za radu uvazovala som o tom a kreditku si necham mozno ju vyuzijem v danych situaciach.Dakujem

Iristinka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 24
RegistrovanýCOLON Štv Feb 16, 2006 3:57 pm
BydliskoCOLON Manchester

Poslať od Iristinka » Pon Mar 12, 2007 10:56 am

Len tak pre zaujimavost.

Moja znama pracuje vo firme ktora sa stara o likvidaciu zbankrotovanych podnikov (prosperuju jedna radost) a pred casom mali pripad likvidacie podniku ktory predaval kupelne.
Mnoho rodin si na prestavbu svojich kupelien dlho setrilo ale spat dostali peniaze len ti ktori platili kreditkou - ze vraj platba kreditkou je nejako specialne poistena na rozdiel od debitky.
Od vtedy vsetci z jej firmy platia vsetky vacsie sumy vyhradne cez kreditnu kartu a ja tiez (nikdy sa neda presne povedat ktora firma kedy zbankrotuje napr. moja byvala v Novembri.)

motor
Member
Member
PríspevkyCOLON 76
RegistrovanýCOLON Str Máj 19, 2004 5:28 pm
BydliskoCOLON Beal Feirste and Caerdydd soon

Poslať od motor » Str Mar 21, 2007 5:54 pm

vam je fajn.
mne tvrdili ze sa musim zaregistrovat do electoral registru aby mi dali konecne ucet s trapnou Visa DEBIT u Halifax. to ze mam x tisic po savingsoch, UK Maestro uz skoro dva roky u Natwestu, ziadne unpaid overdrafty a pod, asi nic nebude.

Musim si u experianu pozriet moj credit scoring lebo uz ma to stve. Dokonca som na posl dvoch adresach bol spolu rok a pol a...

Holt, asi budem musiet vymysliet nejaku 'store card' aby som dakde splacal par libier splatky na score..

BUTTON_POST_REPLY