Skusenosti s posielanim libier postou a sekom na SR

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204
RegistrovanýCOLON Sob Apr 16, 2005 4:22 pm
BydliskoCOLON Westminster

Skusenosti s posielanim libier postou a sekom na SR

Poslať od Marlowe » Pia Nov 11, 2005 2:17 pm

Ahojte, podobna tema tu uz bola, ale prakticke skusenosti nie. Rad by som poslal (ako vianocny darcek :-) cca. £100 kamoske na Slovensku. Nechcem ju zbytocne trapit s Western Unionom, bankovy ucet nema (takze ani Moneybookers). Rozmyslam nad Signed For delivery s poistenim - ale Royal Mail vyplati kompenzaciu (vraj) len pri poskodeni, resp. strate na uzemi UK. A vsetci pozname Slovensku postu. Posielal niekto libry postou a ako to dopadlo? Pripadne posielal niekto sek?
Este ma napadla moznost vymenit libry za travellers cheques, vypisat prijimatela a podpisat ich - myslim ze s tym by v SR banke nemali mat problem.
Vdaka za vsetky info.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Pia Nov 11, 2005 2:52 pm

Tak ja k tejto teme veru mam co povedat. :-(.
Rozmyslam nad Signed For delivery s poistenim - ale Royal Mail vyplati kompenzaciu (vraj) len pri poskodeni, resp. strate na uzemi UK. A vsetci pozname Slovensku postu. Posielal niekto libry postou a ako to dopadlo?
Signed Delivery ti nepomôže, pretože Royal Mail nedovoľuje posielať peniaze poštou.
Bomo, nemas pravdu. Peniaze postou cez ROYAL MAIL poslat mozes, je to dovolene, ale nedostanes kompenzaciu, ak ich nemas poistene. Uz som to skusala, funguje to. Aj claim for compansation. Musite ale mat evidenciu, ze ste peniaze fakt mali a posielali (teda napr. listok z bankomatu ze ste sumu vyberali a podobne).
Druhy problem je ale Slovenska Posta. Tam sa peniaze postou posielat nemozu. Vraj. A maju uplne suprovu claims proceduru - jednym listom vas hned odkazu na sudy. Customer service - nula bodov.

V case mozgoveho utlmu som poslala peniaze postou par krat - az do jedneho pripadu vsetko doslo bez problemov. V ten jeden pripad dosla polovica obsahu. Nechapem preco nevzali vsetko? :-)

Aj preto odporucam druhy sposob:
Pripadne posielal niekto sek?
Osobny sek k tvojmu uctu z britskej banky. Toto funguje. Sice je to "drahy spas" (poplatky za prevody a pod), ale je to bezpecnejsie.

O Traveller's cheques veru neviem... vydaju ti ich na meno niekoho ineho? Podla ma sa daju kupit iba v tvojej pritomnosti, ak ukazes svoj pas - teda proof of ID and signature.

Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204

Poslať od Marlowe » Pia Nov 11, 2005 3:16 pm

Osobny sek k tvojmu uctu z britskej banky. Toto funguje. Sice je to "drahy spas" (poplatky za prevody a pod), ale je to bezpecnejsie.
Checkol som stranku TB a je tam info, ze za vyplatenie osobneho seku v hotovosti je poplatok 0.35% z nomin. hodnoty seku, minimalne vsak 750 Sk. Co je dost malo... Neviem ci nieco stahuje aj banka, ktora sek vydala, napr. HSBC.
O Traveller's cheques veru neviem... vydaju ti ich na meno niekoho ineho? Podla ma sa daju kupit iba v tvojej pritomnosti, ak ukazes svoj pas - teda proof of ID and signature.
Zrejme mam v tom troxu zmatok. Co si myslim ja: Ak si zakupim dva £50 Travellers Seky, musim ich hned podpisat. Ak nimi chcem platit (pracujem v hoteli na recepcii, japonci tak zvyknu platit), MAL BY SOM ich podpisat "zoci-voci" prijemcovi a zaroven vyplnit, komu je Trav. cheq. urceny (aj ked to nikto nerobi). Naozaj neviem, ci TCH mozem dat aj fyzickej osobe (napr. uvedenej kamoske) a ta osoba si ho da vyplatit v slovenskej banke. Alebo je mozne TCH platit len za sluzby - napr. v obchodoch, hoteloch atd.
Takyto sposob zaslanie by bol urcite bezpecnejsi ako posielat peniaze (kedze TCH by tam bolo meno prijemcu) a taktiez by vyplatenie bolo v podstate okamzite (kedze je to v podstate hotovost, na rozdiel od osobnych sekov)
I am really confused now :-(

Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204

Personal Cheque

Poslať od Marlowe » Pia Nov 11, 2005 5:32 pm

Zrejme to poslem osobnym sekom (HSBC). Otazky na niekoho (Gina urcite pomoze :-) kto uz sek do SR posielal:

1. Je potrebne sek vyplnit nejak specialne, alebo postacuje klasicke vyplnenie (meno, priezvisko, datum, podpis, suma (£ samozrejme) a suma slovom)? Adresu prijimatela uvadzat netreba, vsak?

2. Poplatky za sek: poplatky za vyplatenie seku sa platia vopred alebo az po vyplateni (teda banka si poplatky stiahne z celkovej hodnoty seku)? Nechcem aby prijemca musel platit nieco extra.

Thanx

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Ned Nov 13, 2005 6:56 pm

Zrejme to poslem osobnym sekom (HSBC). Otazky na niekoho (Gina urcite pomoze :-) kto uz sek do SR posielal:
Teraz som si precitala, ze ta tvoja kamoska osobny ucet v banke nema... ja som osobne seky posielala len ludom, co si ich vlozili na ucet... takze skutocne no idea ako to bude (ci to vobec funguje) v tvojom pripade.

Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204

Poslať od Marlowe » Ned Nov 13, 2005 10:41 pm

Teraz som si precitala, ze ta tvoja kamoska osobny ucet v banke nema... ja som osobne seky posielala len ludom, co si ich vlozili na ucet... takze skutocne no idea ako to bude (ci to vobec funguje) v tvojom pripade.
Na stranke Tatrabanky sa pise, ze sek vyplatia aj "prilezitostnym" klientom, ktori v banke ucet nemaju, akurat ze je tam trochu vyssie percento stiahnutej sumy (aj tak je to len okolo 0,35%, ale minimalne 750 Sk).
Ide mi skor o to, ci bolo sek treba vypisat nejak specialne, resp. uviest nejake dalsie udaje o prijimatelovi okrem mena a priezviska.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Ned Nov 13, 2005 10:47 pm

Ide mi skor o to, ci bolo sek treba vypisat nejak specialne, resp. uviest nejake dalsie udaje o prijimatelovi okrem mena a priezviska.
Nie. Osobny sek vypises podla nalezitosti zauzivanych v UK.

Na stranke Tatrabanky sa pise, ze sek vyplatia aj "prilezitostnym" klientom, ktori v banke ucet nemaju, akurat ze je tam trochu vyssie percento stiahnutej sumy (aj tak je to len okolo 0,35%, ale minimalne 750 Sk).
Za tie prachy ktore od teba slavna Tatrabanka chce za tou kamoskou mozes aj sam zaskocit.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pon Nov 14, 2005 11:15 am

Presne tak to je. V UK banke predlozis pas, podpises sa (pre vzorovy podpis) oni ti vydaju seky. Potom ked si seky menis na cash, alebo ked nimi platis, sa opat podpises pred predajcom / pracovnikom banky, ktory seky prijma a on si podpis porovna so vzorom. Samozrejme, opat si pozrie aj tvoj ID dokument (pas).

Toto nie je vhodny sposob posielania penazi pre tvoju kamaratku.

Janci Ch.
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 18
RegistrovanýCOLON Ned Nov 13, 2005 8:59 am
BydliskoCOLON Fulham, London

Poslať od Janci Ch. » Uto Jan 10, 2006 11:43 pm

... dovolím si oponovať, nakoľko som 7 rokov pracoval v Tatra banke :)
Aj keď je táto reakcia trochu oneskorená, kedže som naďabil na túto tému, náhodou, až fčul - šek je možné ( vo svojom mene) vypísať aj na inú osobu (na rad), ktorej bude po jej identifikácii vyplatený.
O tomto sposobe poukazovania cestovných šekov (VISA, Tomas Cook, AMEX, ...) vás však podrobne radi a bez problémov informujú v každej (slávnej :) banke.

BUTTON_POST_REPLY