Bezpecnost internetbankingu v britskych bankach

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
petroman
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Sob Jan 08, 2005 12:08 am

Bezpecnost internetbankingu v britskych bankach

Poslať od petroman » Str Nov 30, 2005 1:24 am

Zdravim vsetkych.
Mam ucet v HSBC. Na radu kolegu z prace som poziadal o internet banking.
Pouzivam o asi mesiac je to v pohode ale...
V piatok mi ten moj znamy oznamil ze mu z uctu zmizlo 1600£... hned volal do banky kde mu povedali ze uvedena transakcia bola legalna a ze oni s tym nic nemozu robit...
Takze to vyzera tak ze bude lahsi o 1600£...zajtra ide do banky osobne tak uvidime ako dopadne...
Predvod bol urobeny zrejme cez internet banking (aj ked ma aj debit kartu SOLO ale s tou to asi nejde...)
v PC ma antivir aj firewall...

Takze je mozne aby mi sa mi nejaky hacker nabural do Pc a previedol si moje peniaze beztrestne na svoj ucet?
No do piatku som si aj ja myslel ze to je bezpecne, ale teraz vazne uvazujem o zablokovani internet bankingu a stav na ucte si budem kontrolovat pri vyberoch... radsej ako sponzorovat nejakych hackerov...
Mam v PC antivir,firewall a spyware protection ale vsetko len free verzie takze asi nic moc...
Aky je vas nazor?

sasa
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
RegistrovanýCOLON Pia Okt 08, 2004 8:22 pm
CONTACTCOLON

Poslať od sasa » Str Nov 30, 2005 2:19 am

Takze je mozne aby mi sa mi nejaky hacker nabural do Pc a previedol si moje peniaze beztrestne na svoj ucet?
V podstate to mozne je... Tak ako vsetko je ostatne. V poslednej dobe sa totiz rozsiril tzv. "phishing". Jedna sa o hromadne rozposielanie emailov s obsahom, ktory mierne naivneho uzivatela upozorni na aktualizaciu osobnych udajov. Samozrejme, obsahuje aj linku na stranku "vasej banky", kde si mozete svoje udaje update-ovat. Nanestastie, aj napriek tomu ze stranka je identicka s tou , ktoru ma vasa banka, ani zdaleka to nie je pravda. Ste totiz na uplne inom servri, a vsetky osobne udaje, ktore poskytnete skoncia v rukach niekoho , kto vam vybieli ucet. V podstate ste mu tieto udaje poskytli sami. No, nevedomost neospravedlnuje.

Tyzdenne sa stretnem asi s 10-15 podobnymi pripadmi, dnes mi dokonca prisiel aj email od PayPal. (okamzite som si aktualizoval aj cislo kreditky :o))

Na nete urcite najdete k tejto teme nepreberne mnozstvo informacii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Phishing
http://www.windowsecurity.com/articles/ ... shing.html

Este dotaz na zaver. Viete o dobrom anti-phishing software? So softom na tejto stranke nemam ziadne skusenosti.
http://www.anti-phishing.info/anti-phis ... eeware.htm

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Re: Bezpecnost internetbankingu

Poslať od jaro » Str Nov 30, 2005 10:27 am

petroman píšeCOLONAky je vas nazor?
http://en.wikipedia.org/wiki/Paranoia ;-)

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Nov 30, 2005 10:31 am

Teraz vazne, navrhujem toto: na current account si nechavaj len minimum penazi, ktore potrebujes na zaplatenie uctov, pripadne ktore chces mat v pohotovosti a "po ruke" (aj ked pre tento ucel skvelo sluzia kreditne karty). Vsetko ostatne si presun na savings account, odkial sa (aj cez online banking) daju peniaze presunut LEN na "named account", co bude tvoj current account. Je to tak bezpecne, navyse peniaze su na podstatne lepsom uroku a nestracaju na hodnote, kedze je urok aj po zdaneni vyssi ako inflacia.
Naposledy upravil 1 dňa jaro, celkovo upravené 0

petroman
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4

Poslať od petroman » Str Nov 30, 2005 10:35 pm

Vdaka vsetkym za odpovede.
jaro píšeCOLONVsetko ostatne si presun na savings account, odkial sa (aj cez online banking) daju peniaze presunut LEN na "named account", co bude tvoj current account.
No nieco na tom bude lebo tomu kolegovi zmizli vsetky prachy okrem tych co mal na regular saveri...
Ale ked mi niekto presunie peniaze najskor na "named account" a potom z neho na iny account? Je to mozne?

Nastastie tomu kolegovi dnes v banke povedali ze peniaze mu vratia a bude sa tym dalej zaoberat policia...vraj to bol 1. taky pripad v ich pobocke...

petroman
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4

Re: Bezpecnost internetbankingu

Poslať od petroman » Str Nov 30, 2005 11:23 pm

ptolemus píšeCOLON To vsak nie je vsetko. Pri prvo prihlaseni do banky ta prehladac bude otravovat s nejakym 'blbym' certifikatom. Tym Ta chce upozornit, ze stranka na ktoru vchadzas je sice chranena proti 'odposluchu' a ma certifikat identity (ktory znamena: som presne ta banka, do ktorej sa chystas vojst), ty si ho vsak mas skontrolovat u certifikacnej autority (toho kto povedal ze banka ja naozaj ta banka).
No to si nepamatam ci ma otravoval nejaky certifikat, ale urcite som si nic neoveroval...
ptolemus píšeCOLON Dolezite je to, ze pri dalsich navstevach by sa ta uz nato nemal pytat. Ak sa pyta, oznamuje, ze banka ma iny certifikat ako mala naposledy, co je ale velmi, velmi podozrive.
Takze ak sa ma uz nebude pytat na ten certifikat a bude tam to "s" za http, mozem si byt isty ze je to stranka mojej banky? ale ak sa ma opyta znovu na certifikat tak mam byt carefull a overit si ten certifikat?
ptolemus píšeCOLON Najvacsie riziko nie je ani tak v internet bankingu, ako v internetovych platbach
No to mi je jasne... Platbu kartou pouzivam len na kupu leteniek...dufam ze letecke spolocnosti su dost doveryhodne institucie...

PS: dnes je akurat den pocitacovej bezpecnesti :o)

BUTTON_POST_REPLY