Zdaňovanie vo Veľkej Británii

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Hunter
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 82
RegistrovanýCOLON Ned Apr 11, 2004 9:57 am
BydliskoCOLON Praha
CONTACTCOLON

Zdaňovanie vo Veľkej Británii

Poslať od Hunter » Pon Apr 19, 2004 6:26 pm

Otazka na tych co uz pracuju v UK: Zaujimalo by ma, kolko mi zostane priblizne z hrubeho platu v Britanii, lebo sice velmi dobre vyzera, ked mi niekto ponukne 2500 GBP, ale to zrejme na ruku nedostanem... Kolko zostane po odpocitani dani, odvodov a podobne? Ako to je s dochodkovym poistenim, je povinne, alebo nepovinne? Je v UK progresivne zdanovanie?

Nasiel som nasledovnu stranku kde je nejaka tax kalkulacka co mozno pomoze aj ostatnym co sa tam chystaju, ale neviem co tie divne terminy znacia - napriklad kedy je national insurance contracted in employee, out employee? Je to celkova dan a net je naozaj to co dostanem na ruku?

http://www.moneyweb.co.uk/products/tax/ ... taxni.html

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Uto Apr 20, 2004 6:53 pm

Predpokladam ze sa bavime o £2,500 / mesiac, co cini £30,000 rocne. :-) Ak je to tvoj prvy job v GB, je to velmi slusne!
Pri vypocitavani dane vychadzaj z rocneho prijmu. Vsetky info o daniach a NI najdes na stranke www.inlandrevenue.gov.uk.
V GB je zdanovanie progresivne, ale nechcem to nejako velmi zovseobecnovat, kedze som sa o to uz raz na starych strankach www.londyn.sk pokusila ale Bomo (admin) na hned "schladoval". Aspon ale OBRAZNE sa pokusim vypocitat dan v tvojom prijemnom pripade :-) (nie som odbornik na dane, iba amatersky pocitam, resp. kontrolujem svoje - videl by si kolko v tom same Inland Revenue ma problemy):

Uctovny rok 2004/05.
Nezdanitelna polozka je £4615
teda £30,000 - £4,615 = £25,385 z ktorych budes platit dane, a to:

z prvych £1,920 platis 10% co je £192.00
a zo zvysku, teda £23,465 platis 22% co je £5,162.30
Dan spolu = £5354.43 / rok
to sa deli poctom mesiacov = 5354.43 / 12 = £446.19 DAN / MESIAC.
Teda ak mesacna hruba mzda je £2,500, odpis z nej dan vy vyske £446.19.

To samozrejme nie je vsetko. Je tu National Insurance, ktoreho vyska zavysi od tvojich podmienok (ci si platis private pension, ci zvolis platit vyssiu taxu atd... ) O NI neviem toho vela, kedze je to komplikovane a nejako som sa este neprinutila k tomu aby som to premrkla :-) Ale v tvojom pripade pocitaj aspon z £250 / mesiac NI.

Dochodkove poistenie - povinne v ramci platenia NI. Existuje moznost aj extra sukromnej pension scheme. Ak budes lucky enough, najdes zamestnavatela co ti to takejto scheme bude platit mesacne aj £100 a ty nebudes prispievat nic (non-contributory pension scheme).

Hunter
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 82
RegistrovanýCOLON Ned Apr 11, 2004 9:57 am
BydliskoCOLON Praha
CONTACTCOLON

Poslať od Hunter » Uto Apr 20, 2004 7:08 pm

Diky za odpoved, mam aspon predstavu...

No, vyzera to slusne, len nakoniec som mal smolu ze som nezdvihol zadok a nebol v spravnom case na spravnom mieste - uz tu robotu dali cloveku, co sice bol horsi, ale nebol momentalne perm. employed , ale hlavne - bol v Londyne...:-) Asi to budem musiet risknut, rozbit prasiatko a ubytovat sa niekde v okoli Londyna na mesiac, aby som bol v blizkosti...
Peter.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Uto Apr 20, 2004 7:14 pm

:-( tak to je velka skoda!
Drzim palce aby si nasliel nieco este lepsie!

Jirka
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Štv Apr 08, 2004 7:53 pm
BydliskoCOLON Pardubický kraj

hrubá nebo čistá mzda

Poslať od Jirka » Ned Apr 25, 2004 6:23 pm

Ahoj, u nabídky zaměstnání obvykle uvádí mzdu za hodinu - např.
5 Liber/hod. Je v UK zvykem uvádět takto mzdu čistou, nebo je to mzda hrubá?

Někdy se uvádí mzda za celý rok. Jak co nejlépe zjistit roční ekvivalent např. 5L/hod., 6L/hod.

Myslím, že je to docela důležité, aby člověk mohl dobře porovnat pracovní nabídky.

Jirka

bpm
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13
RegistrovanýCOLON Ned Máj 09, 2004 10:45 pm

Ako je to s kratkodobou pracou ?

Poslať od bpm » Pon Máj 10, 2004 8:11 am

Ako je to s kratkodobou pracou ? Som student VS a idem pracovat do UK na 4 letne mesiace. Ake dane a ine platby budem musiet platit ? A je moznost vratit dane spat ? Budem musiet po pripadnom vrateni dani zaplatit dan z toho na Slovensku ? Dakujem

bpm
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13
RegistrovanýCOLON Ned Máj 09, 2004 10:45 pm

Poslať od bpm » Pon Máj 10, 2004 12:10 pm

Ake formulare a pod. mi treba doniest z UK spat na SLovensko, aby som mohol poziadat o vratenie dani ? Vratia mi vsetky dane ? Mam to vybavovat sam alebo to skusit napr. cez ETS refunds ?

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Pon Sep 06, 2004 6:25 pm

Len tak na doplnenie, pre tych co sa nechcu trapit s pocitanim presnych cisiel a iba chcu vediet priblizne cislo cistej mesacnej mzdy (po zdaneni a plateni NI), niekde som minule vycitala ze toto by malo platit, samozrejme z nejakymi mensimi ci vacsimi rozdielikmi (zalezi na vyske platu).
Teda:

hruba rocna mzda DELENE 16

Skuste. :-)

Oli
Member
Member
PríspevkyCOLON 57
RegistrovanýCOLON Str Júl 21, 2004 12:49 pm
BydliskoCOLON London NW2

Poslať od Oli » Pon Sep 06, 2004 8:38 pm

Gina píšeCOLON hruba rocna mzda DELENE 16. Skuste. :-)
Wow, ono to aj funguje - a skoro do libry... :-))

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pon Sep 06, 2004 8:42 pm

Mne sa to pomylilo o 16 libier :)

palisl
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Pon Nov 01, 2004 10:38 pm
BydliskoCOLON Northampton

super.

Poslať od palisl » Pon Nov 01, 2004 11:39 pm

no konecne som nasiel co som hladal..trvalo to dost dlho ale predsa..no ked to tu tak skusam prepocitavat{lebo ja este nepracujem takze neviem to preverit podla svojho prijmu} podla tych navodov..podla tej kalkulacky inak fasa vec.a aj podla toho ze delene 16..no tak mi to vychadza takto,ze..je to nejakych 75az 76%..cize cista mzda by mala byt po odratani vsetkych kadejakych odvodov a co ja viem coho..tak by to malo byt 75az76%z hrubej mzdy...ja som mal na sk 82% takze ne je to az take zle lebo tu ma ludia strasili ze je to jedna tretina co je nejakych 67%...tak som rad..no len aby to tak aj bolo.tak dakujem vsetkym a

ak sa mylim tak ma opravte..a dajte mi vediet lebo ma to zaujima.

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
RegistrovanýCOLON Str Apr 07, 2004 12:10 am
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Uto Nov 02, 2004 12:54 am

...ma ludia strasili ze je to jedna tretina...
Jedna tretina je hranicna dan (tax 22%+NIC 11%%), cize z poslednej hodiny co zarobis ti zostanu len dve tretiny. Toto plati pokial zarabas do 35k, vyssie uz dan vychadza 40%.

Oksey
Member
Member
PríspevkyCOLON 66
RegistrovanýCOLON Uto Sep 28, 2004 4:41 pm
BydliskoCOLON London <--> Madrid
CONTACTCOLON

Poslať od Oksey » Uto Nov 02, 2004 10:26 am

Este k tej danovej kalkulacke.

Jaro mi poradil tuto stranku: http://www.listentotaxman.com

Je to tam rozpracovane detailne, kalkulacie rocne, mesacne, tyzdenne...

Vrelo odporucam.

All credits to Jaro :-)

LUMA
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
RegistrovanýCOLON Ned Feb 17, 2008 10:45 pm

Spravne

Poslať od LUMA » Pon Feb 18, 2008 1:39 pm

Gina píšeCOLONLen tak na doplnenie, pre tych co sa nechcu trapit s pocitanim presnych cisiel a iba chcu vediet priblizne cislo cistej mesacnej mzdy (po zdaneni a plateni NI), niekde som minule vycitala ze toto by malo platit, samozrejme z nejakymi mensimi ci vacsimi rozdielikmi (zalezi na vyske platu).
Teda:

hruba rocna mzda DELENE 16

Skuste. :-)
Ano, spravne, vyjde priblizne v takej sume ako cista mesacna mzda.

BUTTON_POST_REPLY