Prečo platím tak veľké dane?

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
pet5o
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Str Aug 24, 2005 4:08 pm

Prečo platím tak veľké dane?

Poslať od pet5o » Pon Jan 23, 2006 6:27 pm

Tak na zaciatok stravil som na tomto fore hodiny a hodiny, ale nenasiel som pripad ako som ja.
Zacal som pracovat v hoteli ako housekeeper assistant 26. juna 2005 s nastupnym platom £ 5.25 p/h. Moja prva vyplata vyzerala nasledovne:

5.25 * 39 hodin = 204.75
dan -50.34
NI -12
Cisteho 142.41

Kedze je tom moja prva full-time robota v mojom zivote tak som bol stastny ako blcha, ale po case ma zacala skriet ta dan ze 50 libier, tak som si zistil ze kolega s tymi istymi podmienkami ma len vyplatu ktora vyzera asi takto:

5.25 * 39 hodin = 204
dan -21
NI -10
cisteho 173

Toto ma pekne vytocilo, tak som isiel na uctovnictvo, ze takhle by to neslo panove, a oni mi povedali, ze to je preto, ze spadam do nejakej inej danovej skupiny lebo mam este len 19 rokov a kolega uz viac ako 21, tak ze si mam pockat...

Po 5 mesiacoch zmurkania na sefku sa mi naskytla prilezitost postupit na housekeeping supervisor so zvysenim platom na £ 6.28 p/h a uz som sa nevedel dockat na prvu vyplatnu pasku:

6.28 * 42 hodin = 263.76
dan -55
NI -21
cisteho 187

Mam NIN, registraciu v home office a neviem co dalsie by som si este mal vybavit, aby mi tak dan klesla, medzicasom 22. decembra som dosiahol vek 20 rokov (vopred dakujem za blahozelania :), ale ta dan mi neklesla ani o n (entschuldigung ale nemam makcen na tejto klavesnici).

Tak mam taku malu otazocku. CO MAM ROBIT? Inak by the way som cakal az doteraz kvoli tomu, ze ma drzala v hlave predstava, ze mi to vsetko vratia ked uz pojdem domov, ale tak teraz po 4 hodinach stravenych preklikavanim sa po forach mi dochadza, ze z toho asi nic nebude.

Takze na zaver vie mi niekto poradit, co mam robit pre znizenie tej ukrutnej dane, alebo ci mam cusat a sak ze potom mi to hadam nejako vratia. Hajzlici preco nechcu vratit vsetko a prosim gina neodpis mi, ze od dane a smrti nie je nikto oslobodeni, jo? :)

sidzej
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 381
RegistrovanýCOLON Pia Feb 11, 2005 4:14 pm
BydliskoCOLON Le Plessis Pate, France
CONTACTCOLON

Re: To som vazne jedinecny???

Poslať od sidzej » Pon Jan 23, 2006 7:07 pm

pet5o píšeCOLONCO MAM ROBIT?...Takze na zaver vie mi niekto poradit, co mam robit pre znizenie tej ukrutnej dane, alebo ci mam cusat a sak ze potom mi to hadam nejako vratia.
Opakuj proceduru zmurkania na sefku dovtedy, kym vyska tvojho platu bude taka, ze ta uz odvody statu nebudu az tak velmi trapit :) Proste sa s tym treba zmierit. Dane sa platit musia a najlepsie je si ani nevsimat, kolko to je. Ja sa pozeram na vyplatnej paske radsej len na kolonku NET WAGES :)

Skus sa pozriet napr. na TUTO STRANKU - TAX BACK, najdes tam aj calculator, podla ktoreho zistis, ci ti cosi vratia alebo nie.
Naposledy upravil 1 dňa sidzej, celkovo upravené 0

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
RegistrovanýCOLON Str Apr 07, 2004 12:10 am
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Pon Jan 23, 2006 7:12 pm

Najskor za pozri aky mas tax code, podla ktoreho ta zdanuju - mal by byt uvedeny na tvojom payslipe. Vyzera to ale tak, ze mas BR - cize si zdanovany basic rate (22%) - a nezdanitelna polozka nie je odpocitana z tvojho prijmu. Na konci danoveho obdobia poziadaj Inland Revenue o prepocet dane a preplatok ti bude vrateny.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pon Jan 23, 2006 8:14 pm

Len doplnim Luba, ze by si mal mat spravne tax code 489L.

http://www.hmrc.gov.uk/leaflets/p3.htm

pet5o
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Str Aug 24, 2005 4:08 pm

Poslať od pet5o » Ned Jan 29, 2006 2:04 pm

Ahojte, tak dakujem za odpovede. Moj tax code je BRW1, tak dufam, ze mi to vsetko potom povracaju, a inak este jedna podotazocka, neviem ako sa sekli v home office, ale ked som im posielal papiere pre registraciu dal som datum zacatia mojho pomeru :) 26. juna 2005 a oni to odignorovali a dali mi tam 21. septembra 2005, co vy na to mal by som sa ohlasit, alebo na tom nezalazi?

vopred danke schon...

ps: papiere pre registraciu som posielal 6 mesiacov neskor, to dufam nevadi :) :) :)

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
RegistrovanýCOLON Str Apr 07, 2004 12:10 am
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Ned Jan 29, 2006 3:18 pm

Kedy si sa registroval? To potvrdenie ti vydaju len od toho datumu kedy sa registrujes, teda ak sa registrujes v septembri, tak ti tam daju ten datum bez ohladu na to ako dlho uz pracujes. Alebo je tiez mozne, ze nestihali vybavovat ziadosti a nastalo nejake zdrzanie. V principe na tom prilis nezalezi.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Pokazeny zaludok

Poslať od lair » Ned Jan 29, 2006 6:57 pm

Pet5o napisal
tak dufam, ze mi to vsetko potom povracaju
Preco by ti to mali povracat? Mne vzdy poslali dokumnety v cistom stave...

BUTTON_POST_REPLY