Hypoteka, stavebne sporenie

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Hunter
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 82
RegistrovanýCOLON Ned Apr 11, 2004 9:57 am
BydliskoCOLON Praha
CONTACTCOLON

Hypoteka, stavebne sporenie

Poslať od Hunter » Uto Apr 20, 2004 7:48 pm

Takze zase pokracujem v hlupych otazkach...:-)

Ked som si pozeral ceny prenajmu v Londyne (600 - 800 mesacne za 1 bedroom flat v trochu lepsej casti) napadlo ma, ci nie je lepsie zobrat si hypoteku a splacat svoj byt namiesto pchania penazi do majitela... Neviete niekto, co musim splnat aby som v UK dostal hypoteku? Pripadne existuje nejaky ekvivalent stavebneho sporenia?
Peter.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Uto Apr 20, 2004 9:30 pm

ahoj Hunter, zase ja :-) Kedze tu nikto nie je, aspon ti popisem ja :-) Property market je aj tak moja oblubena temicka (momentalne mi sposobuje zvyseny krvny tlak ale co uz :-) )

So stavebnym sporenim, ake ja na sk som sa tu vobec nestretla. Pochybujem ze tu taky produkt existuje. Hlavne preto ze nehnutelnosti tu stoja fortune a ak nemas na to aby si si ju kupil za cash, potrebujes hypoteku - mortgage. Hypoteka sa tu na rozdiel od SK splaca dost dlho - 25 rokov je standard, mozes to natiahnut aj na 30 rokov.

Uplne suhlasim ze renting je vyhadzovanie penazi do vzduchu, ale niekde byvat musis :-(. Kym vsak nemas vybudovanu credit history, aspon rok zamestnania za sebou, myslim ze nic ine ti neostava :-( Vies, mortgage lenders (vacsinou banky, ale su aj ine institucie) chcu mat v teba zabezpeku ze dokazes splacat pozicku. Taktiez potrebujes vela hotovosti na: depozit, minimalne 5% z kupnej hodnoty nehnutelnosti (tisicky az desattisice libier, ked pozries ceny nehnutelnosti), stamp duty - zavisi od ceny nehnutelnosti ( Up to £60,000 - nil, £60,001 to £250,000 - 1%, £250,001 to £500,000 - 3%, nad £500,000 - 4%), poplatok pre solicitor za conveyancing work (od £700 do £xxxx, zalezi od ceny nehnutelnosti a taktiez problemov ktore sa mozu vyskytnut), a tiez land register fee, poplatky za searches atd. To nepocitam co od teba moze este mortgate provider pytat - admin fee, mortgate indemnity guarantee, zalezi to ale individualne. Taktiez, ked kupis byt, resp. dom, musis ho nejako zariadit.

Samozrejme treba pocitat s tym ze nikto ti nepozicia neobmedzene mnozstvo penazi :-(. Vseobecne plati ze ak ziadas o hypoteku sam, pozicaju ti do 4 krat tvojej hrubej rocnej mzdy. Ak poziciavate ako couple dvaja, je to nejakych 2.75 krat vasich kombinovanych hrubych rocnych prijmov. Samozrejme, to je len generalne, rozne banky maju rozne kriteria.

Existuje aj moznost self-certification - teda ze cestne prehlasis ze mas isty prijem a banka ti pozicia. Toto je hlavne pre self-employed a ine skupiny ludi, ale interest rates (uroky) su vacsinou vysoke z dovodu ze banka ta vydi ako vyssi risk. Taktiez potrebujes depozit myslim aspon 20%.

Harsh, co? Da sa, len sa tu musis udomacniet, nasetrit kopu penazi a vsetky ich potom investovat :-) Nehnutelnosti su v GB, ako aj vsade na svete vynikajuca investicia a od posledneho property crash-u niekedy na zaciatku 80 rokov ich hodnota stupa neuveritelnou, resp. svetelnou rychlostou! :-( z coho vypliva ze first time buyers (ludia co kupuju nehnutelnost po prvy krat) si nemozu dovolit nic kupit :-( Uz viac ako rok sa hovori o dalsom property crash ale akosi nechodi .... Dalsia pod-tema su morgate interest rates. Tie su momentalne velmi nizske, asi pred pol rokom boli najnizsie ake Britania poznala! Profesionaly ale hovoria, ze urokova sadzba (ktoru urcuje kazdy mesiac The Bank of England a podla nej sa odvodzuju komercne sadzby) pojde hore - aj pol percenta moze pre niekoho znamenat to ze strati dom, kedze hypoteky sa beru na vysoke sumy. :-( ... Takto zbezne, je to na dlhe pisanie a este dlhsie spekulacie :-)

Moje odporucanie: setri £ aby si mal dost ked budes v pozicii ze ti banka pozicia a mozno sa dovtedy aj tie property prices trochu umudria. Ma niekto iny napad?

Gina, xxx

Hunter
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 82
RegistrovanýCOLON Ned Apr 11, 2004 9:57 am
BydliskoCOLON Praha
CONTACTCOLON

Poslať od Hunter » Str Apr 21, 2004 2:40 pm

No, nie je to az take zle, chcel som prvy rok niekde zit v prenajatom, setrit co sa da a potom, ked sa mi nahodou zapaci v GB, tak predat byt a kupit na hypoteku maly byt v Londyne. Kolko je teraz % na hypotekach? Bol som na nejakych strankach kde bolo cca 8%, ale nedocital som sa ci je to konecne percento, alebo stat prispieva ako u nas... Ale aj to by sa dalo, na 100 k pozicanych by som platil mesacne 800, to ja ako normalny najom...
Peter.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Str Apr 21, 2004 6:33 pm

Na to ze ti stat na nieco take ako uroky z platenia mortgate prispeje, zabudni!!
Funguje to asi tak ze v Bank of England kazdy mesiac zasadne Monetary Policy Committee a podla ekonomickych ukazovatelov a co je viem este coho vycucajnu figuru - urokovu sadzbu. Ta je momentalne 4% (08/04/2004). Samozrejme, toto je vseobecna urokova sadzba a teda sa nestane ze by si taku ty ako spotrebitel platil. A to je preto ze vsetky banky a ostatny mortgage lenders odvadzaju svoje urokove sadzby od tejto vseobecnej. Vsetko zalezi na tom aku mortgage zmluvu mas uzatvorenu ty s tvojim mortgage lenderom:

Existuju rozne typy a druhy hypotek...

1. dohodnes sa z bankou co vlastne splacas, a to:
a/ repayment mortgage - splacas hned pozicanu sumu a aj uroky z nej
b/ interest mortgage - splacas iba urok a teda na koniec povedzme 25 rokov musis niekde najst este sumu ktoru si si od banky vlastne pozical a celu jej ju jednorazovo vratit (pouziva sa tu napr. forma uzatvorenia endownment policy atd.. )

2. vyberies si aky urok platis:
a tie su rozne: tracker, fixed rate, flexible, caped atd. Z tohto vlastne vypliva aky ten tvoj urok je:
priklad: mas fixed rate mortgage, v zmulve mas: Bank of England Base Rate plus 2.5% = teda tento mesiac platis 4.00 + 2.5% = 6.5% urok.
Banka ma pravo, v ramci zmluvy, menit uroky tazdy mesiac. Teda v praxi to vyzera tak ze vyska tvojej hypotekovej splatky je ina aj kazdy mesiac. Zalezi od Bank of England a tvojej zmluvy a tvojho lendera. Ty nemozes nic, iba platit alebo ... Na druhej strane mozes kedykolvek zmenit svoju mortgage a prejst k inemu lenderovi, ktory ma lepsie uroky, samozrejme tiez vsetko zalezi od tvojej zmluvy.

Nie je to az take jednoduche ako na 100 pozicanych platis 800, teda ako najom... v podstate aj pri urokoch do 10% to po 25 rokoch vychadza tak ze banke vratis 2 krat tolko ako si si pozical... :-(
Obrazne, ak pozicias £150,000, pri dnesnych urokovych sadzbach ta to mesacne pri repayment morgage stoji nejakych £900 mesacne. Nie je to zle, ale ak sa uroky zblaznia (co sa predpoklada ze je hudbou blizskej buducnosti), moze to byt aj 2 krat tolko! A to este nie je vsetko, okrem mortgage repayment musis platit aj rozne poistky bez ktorych ti nikto nepozicia: building insurance a payment protection insurance (moze sa vysplhat aj na £100/mesiac).

Inac, ak chces vediet viac o urokoch, sleduj stranky beznych high street bank ako napr.:
www.nationwide.co.uk
www.barclays.co.uk
www.natwest.co.uk
www.hsbc.co.uk
www.abey.com atd....

BUTTON_POST_REPLY