3 financne otazky

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
pedro-ps
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
RegistrovanýCOLON Ned Sep 24, 2006 12:42 pm
CONTACTCOLON

3 financne otazky

Poslať od pedro-ps » Ned Sep 24, 2006 1:13 pm

pekny den, mam viacero nezodpovedanych otazok ohladom financii v UK a preto by ma zaujimali nasledovne veci:

1.pracu si chcem najst cez JobCentrePlus, je tam napisane napr. ze dana praca je platena sumou 5.35/hod.
ale ja mam 18 rokov, tyka sa tato suma pre vsetkych nezavysle od veku ?

2.co v pripade ak je pri praci napisane "meets national minimum wage" ? mam skutocne narok len na 4.45 (od 1. oktobra 2006) kedze spadam do kategorie 18-21 rokov ?

3.planujem pracovat v UK po dobu 2 mesiacov. je hodinova mzda (ci 5.35 alebo tych 4.45) uz plna suma ktoru dostanem na ruku alebo z toho musim platit este nejake dane a poplatky ? ak ano, kolko ?

dakujem velmi pekne, velmi mi tym pomozete.
pedro

zaza
Member
Member
PríspevkyCOLON 63
RegistrovanýCOLON Ned Apr 03, 2005 4:53 pm
BydliskoCOLON Batovka

Re: 3 financne otazky

Poslať od zaza » Ned Sep 24, 2006 3:04 pm

pedro-ps píšeCOLONpekny den, mam viacero nezodpovedanych otazok ohladom financii v UK a preto by ma zaujimali nasledovne veci:

1.pracu si chcem najst cez JobCentrePlus, je tam napisane napr. ze dana praca je platena sumou 5.35/hod.
ale ja mam 18 rokov, tyka sa tato suma pre vsetkych nezavysle od veku ?

2.co v pripade ak je pri praci napisane "meets national minimum wage" ? mam skutocne narok len na 4.45 (od 1. oktobra 2006) kedze spadam do kategorie 18-21 rokov ?

3.planujem pracovat v UK po dobu 2 mesiacov. je hodinova mzda (ci 5.35 alebo tych 4.45) uz plna suma ktoru dostanem na ruku alebo z toho musim platit este nejake dane a poplatky ? ak ano, kolko ?

dakujem velmi pekne, velmi mi tym pomozete.
pedro
Do UK sa ti moc neoplati ist pracovat za 5.35/4.45 na hodinu iba na dva mesiace...Neviem, ako to je s ubytkom...
Mzda je urcena v hrubom...takze tolko na ruku nedostanes.
Nie som si ista, ci by si dostala menej. Ja nemam nad 21 a dali mi taku istu mzdu ako maju ostatni...
Dufam, ze aspon mala pomoc ;-)

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Ned Sep 24, 2006 4:25 pm

Viac informácií získaš tu (aj o výške daní): http://www.direct.gov.uk/Employment/Emp ... chk=00/jcP.
Uvedená minimálna mzda £4.45 pre túto vekovú kategóriu (18-21 rokov) je samozrejme pred odpočítaním odvodov a daní. Minimálna mzda sa nevzťahuje na určité kategórie pracovníkov (napr. live-in atď). Držím palce pri hľadaní práce.

pedro-ps
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
CONTACTCOLON

Poslať od pedro-ps » Ned Sep 24, 2006 6:16 pm

predpokladam ze to bude asi takto (najhorsia mozna situacia):

cesta KE - LON (100 spiatocna)
ubytovanie - 220/mesiac
doprava v LON - 100/mesiac
strava - 100/mesiac

spolu: cca 400/mesiac

zarobok (najhorsia mozna situacia): 4.45 *8hod *20dni= cca 700 hrubeho = cca 600 (?) cisteho na 1 mesiac.

cize za 2 mesiace zarobim 1200 z toho vydavky budu 800, ostane mi 400 z coho zaplatim cestu domov (+cesta do LON este nezaratana) - cca 100

> z toho vyplyva ze za 2 mesiace zarobim cca 300 (cca 15 000sk)

to bola najhorsia situacia :)
lepsia situacia je ak by som zarabal 5.35/hod a pracoval v restauracii cize mal jedlo zadarmo. v tom pripade by som za 2 mesiace zarobil cca 800 (cca 40 000sk)

su to len moje vysnivane teorie alebo je to viac menej tak ? dakujem :)

pedro-ps
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
CONTACTCOLON

Poslať od pedro-ps » Ned Sep 24, 2006 6:36 pm

na tychto strankach som sa docital, ze pri zarobku do 1960 libier sa plati dan vo vyske 10% z tohto platu a podla toho som priblizne pocital, neviem ci sa na to mozem spolahnut.

http://www.londyn.sk/financie-v-uk/dane-v-uk.php

bobo24
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 29
RegistrovanýCOLON Str Apr 05, 2006 9:16 pm
BydliskoCOLON london,finsbury park

Poslať od bobo24 » Ned Sep 24, 2006 6:39 pm

Myslim,ze si si celkom spravne odpovedal-tvoje cisla su celkom realne.Na tebe je ale preco tu prides-ak pre jazyk beriem,ale za tie peniaze ti to nestoji na taku kratku dobu.Tiez pocitaj s tym,ze tu s prazdnymi vreckami prist nemozes,pokial nemas istu pracu ale i tak!!!A platis depozit za byvanie?!Pouvazuj...

pedro-ps
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
CONTACTCOLON

Poslať od pedro-ps » Ned Sep 24, 2006 6:59 pm

ano, depozit 50 ale ten je pokial nieco neznicim (co dufam ze nie, budem si davat velky pozor) vratny, preto som ho nezapocital do nakladov.

pracu by som chcel mat istu uz pred odchodom. pozeram uz dlhsie http://www.jobcentreplus.gov.uk/JCP/index.html
a pokial mam zaujem o pracu, staci zaslat mail alebo zavolat ... lenze neviem co bude nasledovat potom. ak to skonci tym ze ma budu chciet pozvat na pohovor tak to nie je velmi dobre ... keby to bolo formou telefonickeho pohovoru s tym ze by sme sa dohodli ze nastupim napr. o 2 tyzdne do prace to by bolo super.
jedna sa mi o pracu typu kitchen porter - umyvanie riadov, upratoanie kuchyne, zakladne pomocne prace pri priprave jedal atd.

mate niekto skusenosti ohladom vybavenia si prace uz zo Slovenska ? prip. nejake skusenosti s pracou v kuchyni v UK ?

dakujem velmi pekne

pedro-ps
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
CONTACTCOLON

Poslať od pedro-ps » Ned Sep 24, 2006 7:03 pm

som student a ide mi samozrejme tiez o zdokonalenie sa v jazyku ale tiez o to ze vypadnem z domu, ziskam nove skusenosti, naucim sa trochu samostatnosti a nieco si pri tom aj zarobim

bobo24
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 29

Poslať od bobo24 » Ned Sep 24, 2006 8:52 pm

No hej,vsetko co pises je fajn.Ale i tak si myslim ze to nebude az take lahke s tym ziskanim prace.Vies uz nieco o Nationale insurance number ktory bude od teba vyzadovat takmer kazdy potencionalny zamestnavatel?!Skus pohladat tu na na fore.I ked je pravda ze pracovnici z EU nemusia ho mat hned,ale vybavit dodatocne popri zamestnani.Je pravda ze o tom vedia,ale i tak ho vyzaduju...Mne trvalo sest tyzdnov kym som si nasiel pracu,a vybavil formality.A to som bol tu v Londyne!!Nemat priatelov,a nejake nasetrene peniaze,tak teraz chatujem zo Slovenska;-)

pedro-ps
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
CONTACTCOLON

Poslať od pedro-ps » Ned Sep 24, 2006 9:12 pm

nieco som si pozrel ale kedze pridelenie NINO trva tak dlho nema to pre mna zmysel (v UK chcem pracovat 2 mesiace), vraj miesto NINO sa moze pouzivat aj moj datum narodenia.

najvacsi problem momentalne vidim v tom, ze co budem robit ak potencialnemu zamestnavatelovi zavolam ohladom prace a pozvu ma na pohovor.. to pre mna nie je dobre. chcem si vybavit pracu z domova a prist tam na hotove.
-asi chcem vela, ale je to az take nerealne ?

nejake skusenosti z jobcentre plus ohladom toho ci je potrebny osobny pohovor na nekvalifikovanu pracu ?

dakujem

bobo24
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 29

Poslať od bobo24 » Ned Sep 24, 2006 9:31 pm

Vies,pohovor a zaistenie si prace alebo inetview po telefone nieje az take nerealne,ale vacsinou sa jedna o odborne profesie,a ludi z oblasti IT.(nemusi to platit vzdy)Stava sa ze tymto ludom preplatia aj cestovne naklady.Ale pochop,ze na pozicie o ktoru mas zaujem ty, je dalsi kopec ludi ktori su uz tu,a mozu zacat kedykolvek a nie"za dva tyzdne"ako by to vyhovovalo tebe.Nechcem ti brat iluzie,ale nemas velke sance najst si pracu takto...Skus nejaku agenturu-to je istejsie ako na vlastnu past.

pedro-ps
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
CONTACTCOLON

Poslať od pedro-ps » Ned Sep 24, 2006 10:37 pm

dakujem za informacie a skusenosti, s tym mas pravdu, na tuto poziciu caka mozno X dalsich ludi ktori su ochotni nastupit okamzite narozdiel od odbornych miest kde maju zaujem konkretne o teba. je cas sa poriadne zamysliet.

dakujem pekne

mirushka13
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 48
RegistrovanýCOLON Pon Sep 18, 2006 4:14 pm
BydliskoCOLON Londyn

Poslať od mirushka13 » Pon Sep 25, 2006 2:39 pm

AHoj, vazne sa zamysli, je to dost tazke si tu teraz najst robotu, s tym kolko je tu poliakov a tak. Dalsia vec je ak niekomu povies ze chces robotu na 2 mesiace asi moc nadseni nebudu. A tie joby cez job centre, tie totalne rychlo miznu. Ked je tam dnes, zajtra tam uz nebude a zamestnavatelia uprednostnuju osobne interview, aj ked najskor mas telefonne, potom ta vzdy chcu videt a tvoj pas a tak.

BUTTON_POST_REPLY