Hypoteka v UK

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377
RegistrovanýCOLON Sob Nov 12, 2005 10:22 pm
BydliskoCOLON naspat v Bratislave

Hypoteka v UK

Poslať od ubeno » Uto Jan 16, 2007 12:31 am

Ahojte vsetci, chcem oslovit hlavne tych, ktori tu uz nejaky ten piatok pobudli, nasli dobru pracu a usadili sa. Zaujima sa konkretne kupa nehnutelnosti v UK a s tym suvisiaca hypoteka.

Mate niekto s tym skusenosti? Oplati sa to zo stredne dlheho hladiska? Povedzme po piatich rokoch nadobudnutu nehnutelnost predat, splatit hypoteku a zisk (ak nejaky bude) zainvestovat doma...

Vdaka za odpovede

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Re: Hypoteka v UK

Poslať od xaxa » Uto Jan 16, 2007 1:01 am

ubeno píšeCOLONAhojte vsetci, chcem oslovit hlavne tych, ktori tu uz nejaky ten piatok pobudli, nasli dobru pracu a usadili sa. Zaujima sa konkretne kupa nehnutelnosti v UK a s tym suvisiaca hypoteka.

Mate niekto s tym skusenosti? Oplati sa to zo stredne dlheho hladiska? Povedzme po piatich rokoch nadobudnutu nehnutelnost predat, splatit hypoteku a zisk (ak nejaky bude) zainvestovat doma...

Vdaka za odpovede
Asi Off Topic:
Ked vidim, kam sa mi uberaju ceny nehnutelnost na Slovensku dava vacsi zmysel investovat tam. V niektorych miestach je omnoho vyssi rast cien, treba zatial o dost mensi kapital. Tiez si to vsak treba zvazit a trosku sa orientovat na trhu, aby si minimalizoval riziko. Este prichadza do uvahy povedzme Jadran, atd., ale to je uz trosku dobrodruzstvo.

Okrem toho tento trh s nehnutelnostami v uk uz zacina byt dost dusny. Zachytil som ze investicne banky varuju pre moznym krachom. Mozno na tom nic nie je ved uz 20 rokov pocut kuvicie hlasy, ale bolo by dost krute skoncit s negative equity prave vo chvili ked to chces tuna zabalit a este sa k tomu zrejme prida aj hospodarsky pokles.
No tazko nieco vymysliet, ja toto tiez momentalne riesim, ale asi trosku inak.

sidzej
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 381
RegistrovanýCOLON Pia Feb 11, 2005 4:14 pm
BydliskoCOLON Le Plessis Pate, France
CONTACTCOLON

Poslať od sidzej » Uto Jan 16, 2007 1:56 am

Tiez som to zacal trosku sledovat a momentalne som viac rozhodnuty investovat do nehnutelnosti radsej v SR a nie tu v UK. Ten cenovy prepad tu v UK je uz asi naozaj na spadnutie a v kratkodobom horizonte (cca. 5 rokov) to uz asi padne...resp. ked to aj nahodou nespadne, tak uz asi nedojde k velkym narastom cien ako za posledne roky. Je to ale kazdopadne tak trochu loteria, takze zarucena rada urcite neexistuje :)

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
RegistrovanýCOLON Pon Mar 28, 2005 4:34 pm
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Uto Jan 16, 2007 2:09 pm

Sidzej, kazdopadne cely zivot je tak trochu loteria, akurat zalezi od nas, ake velke riziko sme ochotni podstupit :-)

My sme sa rozhodli usadit a tak sme vzali hypoteku tu. Ale u nas to nie je o tom, aby sme neskor so ziskom predavali, ale o tom, ze sme na urcity zivotny standard zvyknuti a taktiez aj vzhladom na nas vek je pre nas dolezitejsie kludne zit usadeni, ako mat pocit, ze neustale kocujeme :-)

Ale to je otazka priorit, ktore v zivote clovek ma ;-)

jano
Member
Member
PríspevkyCOLON 61
RegistrovanýCOLON Štv Máj 12, 2005 1:20 pm
BydliskoCOLON birmingham

Poslať od jano » Uto Jan 16, 2007 2:41 pm

A ak teda investujete do nehnutelnosti na SK, nebude problem dostat hypoteku na SK, ak pracujete v UK?

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Poslať od bajka » Uto Jan 16, 2007 3:04 pm

jano píšeCOLONA ak teda investujete do nehnutelnosti na SK, nebude problem dostat hypoteku na SK, ak pracujete v UK?
Nie, to problem vobec nie je. Ale treba dolozit doklady, ktore vyzaduje banka. Je pravdepodobne, ze vyska platu bude dostacujuca. Ale kazda banka ma ine podmienky. Niektore banky Ti pri vypocte splatok odrataju z platu 30% kvoli kurzovemu riziku, ine nie. Niektore budu od teba pozadovat overene kopie prelozenych dokumentov, ako je napriklad zmluva, potvrdenie od zamestnavatela atd a niektorym staci anglicka verzia, lebo si to vedia z niektorych jazykov prelozit sami. Pozadovane dokumenty mozu byt vyplatne pasky, vypisy z uctu, kam Ti chodi vyplata atd. A tiez treba aby si pracoval minimalne 3 mesiace v tej istej praci, niekde vyzaduju 6 mesiacov. A lepsie je, ak si prijaty na dobu neurcitu.

jano
Member
Member
PríspevkyCOLON 61
BydliskoCOLON birmingham

Poslať od jano » Uto Jan 16, 2007 3:11 pm

Dik za info. Ak mas nejake skusenosti, ktoru banku mozes odporucit?

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Poslať od bajka » Uto Jan 16, 2007 3:34 pm

jano píšeCOLONDik za info. Ak mas nejake skusenosti, ktoru banku mozes odporucit?
Najlepsie je obehat vsetky banky. Kazda Ti da predbezny vypocet a porovnas. Je to asi ako s britskymi poistovnami aut. Jednemu vodicovi sa oplati poistit tam a inemu hentam. Mne boli odbornikom v realitach odporucane VUB a Sporitelna, ale po porovnani ponuk u mna vyhrala VUB a CSOB. Sporitelna mala najvyssie uroky. Tatrabanka ma zaskocila tym, ze po mne chcu overenu kopiu pracovnej zmluvy a ostatnych dokladov. VUB to staci aj v anglictine. Ale pocula som aj take, ze VUB ponuka pri predbeznom vypocte lepsie podmienky nez potom skutocne, ale to neni problem zistit pred podpisanim zmluvy. Inac medzi poziadanim o hypoteku a pridelenim moze byt tyzden az mesiac. S tym treba pocitat. A aj nazhromazdenie vsetkych potrebnych dokumentov trva nejaku dobu.
Stavebna sporitelna u mna neprichadza do uvahy, lebo najskor by som splacala uroky a az potom istinu(to, co som si pozicala). A ak by som chcela splatit hypoteku predcasne, tak by ma to v konecnom dosledku vyslo drahsie nez v banke. Stavebne sporenie sa dost oplati ludom, ktory si setrili dopredu.
Ale toto vsetko su len nazory a skusenosti laika. Nie som v tomto odbornik, tak to bez s rezervou.

jano
Member
Member
PríspevkyCOLON 61
BydliskoCOLON birmingham

Poslať od jano » Uto Jan 16, 2007 3:55 pm

Tak este raz dik

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377

Poslať od ubeno » Uto Jan 16, 2007 4:24 pm

jano píšeCOLONDik za info. Ak mas nejake skusenosti, ktoru banku mozes odporucit?
Ja som sa bol predbezne informovat na svoje moznosti vo VUB. Odporucili mi si zobrat uver v eurach, ktory je udajne vdaka europskej centralnej banke uroceny o 1% menej ako uver v SKK. Neviem presne co ma vaciu vyhodu. Fakt je, ze po 2009 budeme aj tak menit GBP uz iba na eura...
Co sa tyka potvrdeni, tak chceli iba pracovnu zmluvu a vypisy z uctu kam mi chodi vyplata. Plus dali mi formular v anglictine, ktory mam dat vyplnit a podpisat mojmu zamestnavatelovi. A co sa mi ratalo je, ze vo VUB umoznuju po roku zacat splacat az do vysky 20% istiny rocne. To znamena, ze je mozne splatit cely uver do 6-tich rokov.

Vdaka za reakcie na moju povodnu otazku - hypoteka v UK. Dali ste mi chrobaka do hlavy. Teraz neviem, ci sa mi oplati 5 rokov prenajimat byt, alebo ho kupit s rizikom, ze sa jeho cena prepadne. Mne ani tak nejde ryzovat na stupajucich cenach bytov, ani by mi nevadilo ho predat za tu istu cenu. Viem, ze za 5 rokov splatim malu cast z istiny, ale predsa nieco. Zaroven by som sa nemusel strachovat, ze ma kazdu chvilu odniekial vyhodia...

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Uto Jan 16, 2007 11:14 pm

ubeno píšeCOLONJa som sa bol predbezne informovat na svoje moznosti vo VUB. Odporucili mi si zobrat uver v eurach, ktory je udajne vdaka europskej centralnej banke uroceny o 1% menej ako uver v SKK.
Chceli ta, ako hovoria bratia Cesi, "vojet". Posilnenie meny voci EUR (o GBP ani nehovoriac) medzirocne o 12% hovori za vsetko.

MartinaP
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Máj 21, 2004 3:35 pm
BydliskoCOLON Kingston-upon-Thames
CONTACTCOLON

Poslať od MartinaP » Str Jan 17, 2007 12:01 am

Spat k povodnej otazke, s vybavenim hypoteky v UK by nemal byt ziaden velky problem, ja som vybavovala pred takmer 2 rokmi, najskor jedna banka chcela peciatku v pase, ze mam trvaly pobyt, ktoru som nemala, ale ina banka bola v pohode, viacmenej vyzaduju to co na Sk, info o zarobku a praci, utility bills s menom, vypisy z banky atd. Nekupovala som len ako investment, aj ked by nejaky ten profit potesil, ale skor kvoli volnosti (kde si povesim aku policku na stenu) a vedomiu, ze ma landlord 'nevypiska', ked sa mi to bude najmenej hodit, s tym, ze splatky mam mensie ako by bol prenajom(v porovnatelnom standarde). Ale poplatky na zaciatku su pomerne vysoke, survey, conveyancing fees, booking fee u banky atd, takze predaj nehnutelnosti sa oplati najskor tak za 4 roky, ak jeho hodnota nestupne. Tiez treba brat na vedomie stupajuce uroky, najblizsia buducnost nevyzera najlepsie...

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377

Poslať od ubeno » Str Jan 17, 2007 11:31 am

xaxa píšeCOLON
ubeno píšeCOLONJa som sa bol predbezne informovat na svoje moznosti vo VUB. Odporucili mi si zobrat uver v eurach, ktory je udajne vdaka europskej centralnej banke uroceny o 1% menej ako uver v SKK.
Chceli ta, ako hovoria bratia Cesi, "vojet". Posilnenie meny voci EUR (o GBP ani nehovoriac) medzirocne o 12% hovori za vsetko.
No tak to mi pls vysvetli. Ved ked som zadlzeny v eurach a koruna stupa, o to lahsie svoj dlh splatim. Skoda, ze som to nevzal vtedy ked euro stalo 38 SKK.

Ale kedze zarabam GBP tak mi to moze byt jedno, lebo koruna stupa aj voci libre, takze sa ten efekt eliminuje. Tu sa mi jednalo skor o to percento z uroku.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Str Jan 17, 2007 11:49 pm

ubeno píšeCOLON
xaxa píšeCOLON
No tak to mi pls vysvetli. Ved ked som zadlzeny v eurach a koruna stupa, o to lahsie svoj dlh splatim. Skoda, ze som to nevzal vtedy ked euro stalo 38 SKK.

Ale kedze zarabam GBP tak mi to moze byt jedno, lebo koruna stupa aj voci libre, takze sa ten efekt eliminuje. Tu sa mi jednalo skor o to percento z uroku.
No mas pravdu v tomto pripade, teda pokial rychlo tie peniaze minies :)

sidzej
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 381
CONTACTCOLON

Poslať od sidzej » Pia Jan 19, 2007 12:17 am

binman
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 15
RegistrovanýCOLON Str Okt 18, 2006 7:58 pm

Poslať od binman » Pon Jan 22, 2007 12:31 am

ubeno, vratim sa k tvojej povodnej otazke. Z ekonomickeho hladiska je to jednoducha matematika.

Ak tu mienis ostat este minimalne 5 rokov a budes 5 rokov prenajimat, zaplatis odhadom £40k (predpokladam, ze zijes na slusnej urovni). Ak kupis mensi dom, urcite tolko neprerobis. A ak kupis nieco na SK, urcite tolko na tom nezarobis.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Pon Jan 22, 2007 12:54 am

binman píšeCOLONubeno, vratim sa k tvojej povodnej otazke. Z ekonomickeho hladiska je to jednoducha matematika.

Ak tu mienis ostat este minimalne 5 rokov a budes 5 rokov prenajimat, zaplatis odhadom £40k (predpokladam, ze zijes na slusnej urovni). Ak kupis mensi dom, urcite tolko neprerobis. A ak kupis nieco na SK, urcite tolko na tom nezarobis.
Mozes to, prosim ta, trosku podrobnejsie rozpisat ak si najdes trochu casu? Myslim tu ekonomicku uvahu. Ja som sa o tuto moznost nezaujimal, pretoze beztak nemozem na jednom mieste ostat dostatocne dlho, ale zaujima ma ten rozdiel.

jano
Member
Member
PríspevkyCOLON 61
BydliskoCOLON birmingham

Poslať od jano » Pon Jan 22, 2007 5:14 pm

Mate niekto osvedcene stranky o UK hypotekach?
Porovnania, uroky atd.
Tiez sa chystam kupit mensi dom a o par rokov ho predat.Aspon dufam.
Dik

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377

Poslať od ubeno » Uto Jan 23, 2007 1:21 am

binman píšeCOLONAk tu mienis ostat este minimalne 5 rokov a budes 5 rokov prenajimat, zaplatis odhadom £40k (predpokladam, ze zijes na slusnej urovni). Ak kupis mensi dom, urcite tolko neprerobis. A ak kupis nieco na SK, urcite tolko na tom nezarobis.
Mas pravdu, za 5 rokov zaplatim cca £40K (zapredpokladu, ze sa ceny dramaticky nezvysia). Nechcem tu preberat konkretne cisla, takze nebudem zachadzat do detailov.

1. Cena bytu ktory si teraz prenajimam je tak vysoka (a to je ten byt povazovany za lacny), ze mesacna splatka hypoteky je o £100 vyssia ako prenajom. Plus fakt, ze bills a council tax mam v cene prenajmu robi celkovy rozdiel az £250 mesacne.

2. Za 5 rokov zaplatim banke na splatkach £45K pricom z istiny samotnej splatim iba £12K - zvysok su len uroky, teda vyhodene peniaze rovnako ako prenajom.

Z tohoto porovnania mi ta hypoteka az tak vyhodna nepripada. Je mi jasne, ze najomne + bills za 5 rokov pojdu hore, ale aj tak ten rozdiel tam je citelny - a ja nemam sto chuti ist hlavou proti muru.

Dalsia vec je vyvoj cien bytov v UK. Urobil som si taky maly research a nasiel som zaujimave krivky. Napr tu, pripadne zaujimave video tu. Ceny nehnutelnosti su dnes naozaj premrstene. Ekonomovia varuju, ze prepad moze nastat kazdu chvilu a odhady vravia, ze ceny mozu klesnut v rozmedzi o 20 az 40%. Z dlhodobeho hladiska by mi to bolo jedno, ale kedze ja mam zaujem iba o investiciu na 5 rokov, tak to vidim ako velke riziko.

Zdrzim sa prirovnani typu holuby na streche a vrabce v hrsti, pripadne potapajuce sa lode a dodam, ze moj skutocny zamer v tomto smere nie je zarobit, ale co najmenej prerobit. Tazke zatial zostavam pri rentovani.

Este dodam, ze pracujem s konkretnymi cislami. Mam potvrdenu cenu nehnutelnosti z realitky + predbezne schvalenie uveru s kalkulaciou od HSBC.

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
RegistrovanýCOLON Str Feb 23, 2005 10:05 pm
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Uto Jan 23, 2007 10:43 am

Moc sa v UK hypotekach neorientujem, takze otazka: ako funguje dalsi predaj nehnutelnosti na ktorej je hypoteka?
Ked to dobre chapem, ak si splatil napr. 5% istiny a 100% urokov, mozes v idealnom pripade ocakavat, ze pri predaji ti ostane cca 5% z ceny domu? Alebo to bude cca 5%+splatene uroky? (predpokladajme stabilne ceny).
Dalsia vec su poplatky, stamp duty a pod. - tie asi tiez nie su nezanedbatelna polozka vo vypocte..

K povodnej teme:
Ja osobne sa zatial drzim strategie prenajom v UK + investovanie do vlastneho byvania v SR. A az ked bude to v suchu, mozu prijst na rad "investicie"......

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Uto Jan 23, 2007 2:56 pm

pankac píšeCOLON Ked to dobre chapem, ak si splatil napr. 5% istiny a 100% urokov, mozes v idealnom pripade ocakavat, ze pri predaji ti ostane cca 5% z ceny domu?
1. 100% urokov musis zaplatit vzdy, inak by si zistil co je reposession.

2. Ano ak zostanu ceny stabilne, tak po zaplateni 5% istiny ti zostane po predaji ostane tychto 5%. Ano, pokial ceny budu stagnovat prerobis prave uroky za dane obdobie+poplatky. Uvazovat o takomto niecom ma vyznam len vtedy, ked si myslis, ze ceny budu rast v horizonte tvojej investicie.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Hypoteka

Poslať od lair » Uto Jan 23, 2007 10:28 pm

Skutocne je dolezite sledovat vyvoj situacie, pretoze napr. minuly tyzden, ked sa zvysila urokova sadzba na 5.25% tak niektori ekonomovia zacali bit na poplach, ze inflacia prekrocila 4.4%, co bolo naposledy zaciatkom 90-tich rokov, ked nastupila stagnacia. A prave v podobnej situacii doslo k tomu, ze nastal prepad cien nehnutelnosti a vela ludi prislo o ne.Momentalne dost vela bank zastavilo fixny rate na 2 - 3 roky, a hypoteku davaju uz len vacsinou s pohyblivym urokom Ceny nehnutelnosti su dost nadhodnotene a iba nedostatok domov posobi, ze trh este funguje. A vraj dalsie zvysenie urokovej sadzby na 5.5% sa chysta asi o 2 - 3 mesiace.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Štv Feb 08, 2007 2:44 pm

binman píšeCOLONubeno, vratim sa k tvojej povodnej otazke. Z ekonomickeho hladiska je to jednoducha matematika.

Blbost!!!

Sprav si kalkulaciu splatok hypoteky a zistis, ze este aj v horizonte 10 rokov sa pri momentalnych cenach nehnutelnosti oplati prenajat si nehnutelnost a nekupit ju. Proste ak splacas hypoteku, najprv splacas vacsiu cast uroku a mensiu cast kapitalu. Takze najom je nizsi ako splatka hypoteky. Za 10 rokov menej zaplatis landlordovi za najom, ako banke urok za nehnutelnost.

Ak by bola situacia taka, ze sa ocakava dalsi rast cien nehnutelnosti, tak by sa dalo kalkulovat so zvysenou cenou nehnutelnosti po case. S tym sa vsak pocitat teraz neda, kedze krach, resp. "lahke pristatie" je viac nez iste.

Dalsi faktor je urokova sadzba, momentane na urovni 5.25% - ta sla v poslednom case hore (bola 3.5%) a ocakava sa, ze rast bude aj nadalej. Ak sa zvysi urokova sadzba, zvysi sa vyska hypotekovej splatky (pokial nemas fixovanu vysku uroku). Ostatne stvrt percentne zvysenie zakladnej urokovej sadzby centralnej banky zvysilo priemernu splatku hypoteky o £25. Mysli na to, ze urok moze ist hore - teoreticky aj do vysky 15%, ako tomu bolo koncom osemdesiatych rokov. Ak si dnes mozes dovolit napriklad splatku £1000, budes si moct dovolit aj splatku vo vyske povedzme £1500?

No a potom je tu negative enquity, co je vysoko pravdepodobne vzhladom na trend, ktorym sa trh s nehnutelnostami ubera. Kupis dom za £200k, po case stratis pracu (alebo sa rozhodnes prestahovat), no zistis ze tvoj dom sa da predat uz len za £180k. Ty si vsak zaviazany dat banke £200k plus uroky. Ako z toho von? Tazko.

Nezabudaj, ze aj ked sa ceny zdanlivo nemenili, alebo ak rastli mierne, v skutocnosti mozno klesali. Ak dnes kupis dom za £200k a o 3 roky ho predas za £210k, nezarobil si ani libru - prerobil si, kedze rocna inflacia je v urovni 2-3%.

Netreba tiez zabudat na poplatky a dane - pri kupe domu platis stamp duty podla ceny domu, poplatky pravnikovi, odbornemu znalcovi, atd. Ak predavas, platis poplatok agenture, house sale info pack, atd. To su tisice libier.

Ak urcite chces teraz kupit nehnutelnost v UK, tak kup taku, v ktorej budes moct a chciet zit aj o 10 rokov, ked budes mat manzelku/manzela, deti, kde su pracovne prilezitosti, atd. Lepsie vsak spravis, ak si teraz dom/byt prenajmes a kupis neskor, ked sa ceny upravia. Usetris. Nikto nechce skoncit v negative enquity, ver mi.

Citanie na dobru noc: www.housepricecrash.co.uk

Pozri si aspon graf vyvoja cien nehnutelnosti v UK na uvodnej stranke a ak ta to bavi, precitaj si nieco o prirodzenych ekonomickych cykloch.

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Pia Feb 09, 2007 3:33 pm

Jaro, myslim, ze ubeno uz v uvode celej tejto debaty trosku nespravne kategorizoval "stredne dlhe" hladisko. Podla mna stredbe dlhe hladisko nie je 5 rokov. Ak tu chce byt niekto 5 rokov a pocita s tym, ze si kupi dom v UK a po 5 rokoch ho preda a nieco na tom "ziska", tak to povazujem za dost vysoke riziko. Navratnost investicie 5 rokov aj tu v Uk a este k tomu so ziskom nie je az taka pravdepodobna.

Ja sa na celu vec pozeram z viacerych pohladov:

1. ak sem pride niekto mlady na take 3-4 roky a chce si zarobit na byvanie na SK, tak potom sa mu rozhodne neoplati kupit nemovitost tu (pokial nie je zrovna nejaky property developer a vie si kupit v aukcii za "babku" staru barabiznu, zrekonstruovat ju a potom so ziskom predavat). Potom ma naozaj vyznam zit v podnajme a setrit ...

2.Ak sem pride niekto mlady a chce tu zit povedzme tych 5 - 10 rokov a chce zit normalne (normalne trvale pracovat v solidnom zamestnani, pripadne si zalozit rodinu, vychovavat tu deti, ale stale sa mieni vratit na SK a UK povazuje len za docasnu stanicu, tak potom je to otazne, pretoze v niketorych pripadoch (podla toho kde a ako zije, za kolko rentuje, ake ma zivotne naroky)sa niekedy oplati aj zainvestovat. Ale nie vzdy a clovek si musi byt vedomy toho, ze vlozene peniaze mu vysoky zisk neprinesu. Vzdy (ak sa rozhodne po tych rokoch odist nazad na SK) vsak nemovitost v UK preda za slusne peniaze, za ktore si na SK rozhodne doakze zabezpecit viac nez len dobre byvanie.
Ale tato kategoria je hodne o individulanych potrebach a ocakavaniach kazdeho ....

3. Ak sa niekto rozhodne zit v UK dlhodobo - t.j. aspon tych 15 rokov. Potom ma rozhodne vyznam o kupe nemovitosti v UK hovorit. Uz aj z toho dovodu, ze hypoteku uz moze mat davno splatenu a tak sa jedna o jeho zisk ...

4. a snad posledna kategoria - to su ti, ktori sem neprisli uz najmladsi (cize maju uz viac ako tych 35 - 40 rokov), maju slusne zamestnanie a su uz aj zvyknuti na aky-taky zivotny standard. Tito ludia sem prichadzaju preto, lebo im zivot tu z urciteho hladiska vyhovuje ... a ti aj kupuju. Ostanu mozno dlhsie (mozno az do dochodkoveho veku) a rozhodne im bude viac vyhovovat zit vo "svojom", ako v prenajatom. Uz sa nepozeraju na zisk (nemovitost v UK nekupuju kvoli zisku, ale kvoli potrebe citit sa niekde "doma") ale na to, aby sa citili vcleneni do spolocnosti, v ktorej sa rozhodli zit.
Nie som si uplne ista, ci vies, co tymto myslim, lebo este v tej kategorii nie si a nie je v nej drviva vacsina ludi, ktori toto tu citaju. Nechcem, aby si to pochopil zle .... len je to cele uz o inom zivotnom style, o inych zivotnych prioritach, inych zivotnych nazoroch, skusenostiach .... a tie sa nedaju predbehnut - tie sa musia prezit.

Ale je myslim velmi dobre, ze sa tu otvaraju aj taketo debaty, lebo aj z nich sa clovek vela dozvie o tom, kto vlastne z nasich rodakov v UK zije, co ho sem doviedlo (len malo ludi dokaze priamo priznat dovody) a ako sa aj meni jeho pohlad na zivot tu v UK po rokoch stravenych tu.

Takze v ziadnom pripade by som nehovorila nikomu "blbost" (teraz narazam na tvoj posledny prispevok), lebo je to len uhol pohladu - mozno ho binman ma uplne iny ako ty. A netrapi ho zisk, ale pozera sa na to z pohladu jeho pohodlia mat nieco "svoje" a tak aj mozno v tomto duchu odpovedal ubenovi :-)

Adda
Member
Member
PríspevkyCOLON 63
RegistrovanýCOLON Str Mar 16, 2005 10:37 pm
BydliskoCOLON London

Poslať od Adda » Uto Feb 13, 2007 9:51 am

Hmm, velmi pekne povedane Sandie.
Zivot casto nie je o tom, ci na investicii zarobime o 5 libier viac ci menej. Resp nie vsetko sa da vyjadrit v peniazoch.
Ale na druhej strane - i ked ziadneho z prispievatelov osobne nepoznam a nedokazem posudit to nekvantifikovatelne - tak sa rozhodne priklanam k Jarovej kalkulacii a logike. Tie predchadzajuce maju par dier.

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
RegistrovanýCOLON Str Feb 23, 2005 10:05 pm
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Uto Feb 13, 2007 12:28 pm

Jasne, ze je to vsetko o riziku a s vacsinou argumentov proti sa da suhlasit - ale nejako mi tu stale chybaju realne cisla pripadne kalkulacia vcetne poplatkov a porovnanim s roznym vyvojom cien / inflacie a pod.. nejake linky?
k Jarovmu prispevku: o buducich cenach sa da asi bavit iba subjektivne... kazdopadne by som bol ale opatrny, vid Gina ktora tu v 2004 predpovedala rychly pad... a kde ze su ceny po 2.5 roku?
Takisto porovnavanie nakupnej a predajnej ceny minus inflacia je trochu zjednodusene - ceny dlho rastli viac ako inflacia a okrem toho na hypoteku zarabas cely cas, takze to nemusi byt take tragicke..

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Uto Feb 13, 2007 1:58 pm

pankac píšeCOLONk Jarovmu prispevku: o buducich cenach sa da asi bavit iba subjektivne... kazdopadne by som bol ale opatrny, vid Gina ktora tu v 2004 predpovedala rychly pad...
Gina nie je ziadna bosorka co pozna buducnost. Pozor, nikde som nepisala o RYCHLOM PADE! Hovorila som o pade, ktory je viac nez isty. Raz bude, to je absolutne neargumentacne, a je na kazdom roznodnut sa ako bude s touto skutocnostou fungovat a ako si zariadi zivot.
Jaro moje komentare z 2004 pochopil tak ako pochopil, vid hore. Martina P. pochopila tiez ako pochopila, vid tiez hore. Osobne rozhodnutia nepotrebuju ziadnu justifikaciu. Niekomu staci pocit, iny potrebuje solidne cisla. Niekto si prenajima ubytok od profesionalneho landlorad, iny zas peniaze z banky. Sme rozdielny. Keby sme vsetci chceli rovnako, nepotrebujeme trhovu ekonomiku.
Vidim tu jeden problem, slovko CRASH. Neberte ho prosim tak doslovne!!
pankac píšeCOLONa kde ze su ceny po 2.5 roku?
Napr. i tuto: http://www.houseprices.co.uk/e.php?q=IG6+3XQ&n=10

Ano, pankac, ide o subjektivitu, z mojho subjektivneho pohladu tiez US momentalne neprechadza ekonomickymi problemami. Lebo s US ekonomikou nemaju moje osobne financie nic spolocne :-). Najlepsie sa ale ucime sa na vlastnych chybach.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Uto Feb 13, 2007 7:24 pm

Gina píšeCOLON Gina nie je ziadna bosorka co pozna buducnost. Pozor, nikde som nepisala o RYCHLOM PADE!
Ty brdo, Ginuska zije. vitaj opat medzi nami.
Pankac asi nasiel recept ako ta vytiahnut z ulity ilegality :)
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Uto Feb 20, 2007 6:02 pm

sandie píšeCOLON1. ak sem pride niekto mlady na take 3-4 roky a chce si zarobit na byvanie na SK, tak potom sa mu rozhodne neoplati kupit nemovitost tu...
Absolutny suhlas.
sandie píšeCOLON2.Ak sem pride niekto mlady a chce tu zit povedzme tych 5 - 10 rokov a chce zit normalne... tak potom je to otazne, pretoze v niketorych pripadoch ... sa niekedy oplati aj zainvestovat.
Nesuhlasim. Neoplati sa. Staci si spravit kalkulacie, o ktorych som pisal vyssie.
sandie píšeCOLON3. Ak sa niekto rozhodne zit v UK dlhodobo - t.j. aspon tych 15 rokov. Potom ma rozhodne vyznam o kupe nemovitosti v UK hovorit.
To ano. Ale v spravny cas. A ten podla mna momentalne nie je.
sandie píšeCOLON4. a snad posledna kategoria - to su ti, ktori sem neprisli uz najmladsi...Uz sa nepozeraju na zisk... ale na to, aby sa citili vcleneni do spolocnosti, v ktorej sa rozhodli zit.
Nie som si uplne ista, ci vies, co tymto myslim, lebo este v tej kategorii nie si...
Mylis sa, som v tej kategorii. Uznavam, ze (ako napisala Adda), nie vzdy je to o peniazoch a investovani. Treba vsak zvazit vsetky rizika. Tym, ktori v nedavnej dobe investovali do nehnutelnosti ostava len dufat v to, ze ceny nehnutelnosti zazracne neklesnu a ze ich job nebude outsourcovany do Indie.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Uto Feb 20, 2007 6:13 pm

sandie píšeCOLONTakze v ziadnom pripade by som nehovorila nikomu "blbost"... lebo je to len uhol pohladu...
On napisal konkretne cisla, ktore sa vsak nezakladali na realite. Preto som na to zareagoval slovom "blbost".

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Uto Feb 20, 2007 9:25 pm

jaro, je to vec pohladu a myslim, ze sa mylis. Uz len z jedineho dovodu, ze neuvazujes vo svojich uvahach s tym, ze ceny nemovitosti su v roznych castiach UK rozne. Tak, ako drasticky nenarastli oproti LND a okoliu ceny tu hore na severe, tak ani drasticky neklesnu. Cize ten vykyv nebude tak znacny, ak dojde k poklesu cien realit.

Ty byvas v Readingu, kde ceny vyzeraju sakramentsky inak ako u nas vo Warringtone. Preto aj na to, ci sa oplati zainvestovat, bude trosku ina odpoved v Readingu a ina vo Warringtone.

A este jedna vec - viem presne, kolko mas rokov a ako mas stare (resp. mlade) dieta. A preto si dovolim tvrdit to, co som uz raz napisala - este v tom veku (o ktorom som pisala) nie si :-) A stale mas moznost cakat na to (podla teba) spravne obdobie. Pre mna uz nastalo :-)

A este jedno P.S. - nie vsetci tu v UK mame joby, ktore by mohli byt outscortovane do Indie. Nastastie :-)

sidzej
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 381
CONTACTCOLON

Poslať od sidzej » Str Feb 21, 2007 12:38 pm

sandie píšeCOLONTak, ako drasticky nenarastli oproti LND a okoliu ceny tu hore na severe, tak ani drasticky neklesnu.
Na zaklade napr. tejto vedeckej studie sa da suhlasit s druhou castou tvojej vety, cize ceny na severe v pripade najnegativnejsieho scenaru neklesnu tak velmi ako v Londyne a celkovo na juhu. Ale, ak chceme byt "picky", tak ten uvod trosku zavadza. Asi nemam do toho co vstupovat, ale mna zaujimaju cisla :) Takze napr. ako to vyzera vo Warringtone?
House prices in Warrington 2000 vs 2006
a ako to vyzera v Readingu?
House prices in Reading 2000 vs 2006
Ak sa ti nechce klikat na tie linky, tak zaver je taky, ze vo Warringtone narastli ceny od roku 2000 do roku 2006 v priemere o 122%, pricom v Readingu len o 66%. Takze rast bol znacne vyssi v regionoch, co je aj pochopitelne, ak sa pozries na studie, ktore sleduju trendy migracie suvisiace s vyvojom ekomoniky daneho statu :)
Preto aj na to, ci sa oplati zainvestovat, bude trosku ina odpoved v Readingu a ina vo Warringtone.
S tymto celkom suhlasim.
A este jedno P.S. - nie vsetci tu v UK mame joby, ktore by mohli byt outscortovane do Indie.
:)

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Str Feb 21, 2007 12:54 pm

sidzej, velmi ma mrzi , ze som vobec do tejto debaty vstupovala. Uz viackrat som sa presvedcila, ze nema vyznam sa zapajat do urcitych druhov debat, pretoze neriesia v konecnom dosledku temu, ale zacinaju sa uberat inym smerom.

Jedine, co som chcela povedat je to, ze kazda vec ma niekolko uhlov pohladu a pre kazdeho mozu aj tie iste cisla znamenat nieco ine, ked okolnosti, za ktorych sa na tie cisla pozera (praca, rodina, vek, miesto, priority, zivotne ocakavnia, etc.), su pre kazdeho ine.

Prave tymto som sa snazila zmiernit ton (blbost a podobne), ktory sa tu zacal objavovat - chcela som diskusiu skor upokojit. Ale zda sa, ze som docielila pravy opak.

Mrzi ma to ...

sidzej
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 381
CONTACTCOLON

Poslať od sidzej » Str Feb 21, 2007 1:10 pm

Sandie, ja bych to nevidel tak cerne :)

Ja som presne pochopil o co ide v tvojom predoslom prispevku ale obcas si nepomozem a musim ukazat aj nejake tie cisla - je to proste choroba z povolania :) Viem, ze cisla su uplne irelevantne pre 99% kupujucich, ktori sa rozhoduju podobne ako ty, resp. tu v UK si jednoducho ludia povedia, ze skor ci neskor chcu byt uz na "rebriku" ak si to mozu dovolit :) To ci si to naozaj mozu dovolit je uz debata uplne o niecom inom. Takze aby sme to uzavreli, myslim, ze netreba prudko reagovat na slova typu "blbost".

Ak proste ludia nie su zadlzeni, maju nasetrene cosi na depozit a myslia si, ze zvladnu mesacne splatky, tak je to cisto ich vec, ci sa rozhodnu kupit alebo nie. Kazdy si je strojcom svojho zivota a stastia, ktore koniec koncov nemusi zavisiet na tom, ci na dome prerobis alebo zarobis :) Aby bol clovek spokojny v zivote, tak musi aj velakrat zlyhat, aby sa na vlastnych chybach vela naucil a taktiez treba vediet obcas riskovat a vyjst mimo zony bezpecia :) A toto si uz moze kazdy vysvetlit ako chce v suvislosti s temou Hypoteka v UK :)

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Str Feb 21, 2007 2:25 pm

sidzej, dakujem .... vyjadril si to pekne aj za mna :-)

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Feb 21, 2007 2:34 pm

sandie píšeCOLONvelmi ma mrzi , ze som vobec do tejto debaty vstupovala.
Mna mrzi hlavne to, ze vyzera, ze sa hadame, pricom s tebou tak na 99% suhlasim.
sandie píšeCOLONJedine, co som chcela povedat je to, ze kazda vec ma niekolko uhlov pohladu a pre kazdeho mozu aj tie iste cisla znamenat nieco ine, ked okolnosti, za ktorych sa na tie cisla pozera (praca, rodina, vek, miesto, priority, zivotne ocakavnia, etc.), su pre kazdeho ine.
Presne tak. Peace! ;)

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Str Feb 21, 2007 8:28 pm

dik, chalani .... som rada, ze sme to ustali :-)

misoldn
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Pon Aug 20, 2007 9:23 pm

ak mozem...

Poslať od misoldn » Pon Aug 20, 2007 9:42 pm

S hypotekami je to velmi jednoduche. Staci aby si dal rec s niekym v banke a vsetko by Ti mali vysvetlit.

V reali a po lopate....ak nema domacnost prijem 30000 rocne, ani nad tym nerozmyslaj. Pokial hej, tak vtedy to vsetko zalezi od "kreditu" ako v banke, tak aj v zivote. Tak ci onak, by Ti mali dat v banke tzv. quick quote do 5tich minut :) Nech vies co mozes a o com mozes snivat....

Ale nedaj sa nalakat percentami v bankach!!! Je to vacsinou "kombinovane" s fees.

(Ak mozem poradit, HSBC ma momentalne fee-free process)

BUTTON_POST_REPLY