Cudzinci a hypotéka v UK

Banky, bankové účty, presun financií na SK, otvorenie účtu v UK banke...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Štv Okt 21, 2004 12:02 pm

Pozna niekto z vas cudzincov v UK, ktori tu dostali hypoteku? Nemyslim slovenku vydatu za anglicana, ale dvoch cudzincov. Ide mi o to, ci beru poskytovatelia hypotek cudzincov zijucich v UK (bez trvaleho pobytu v UK) rovnako ako britskych obcanov. V ziadnej kalkulacii hypoteky (quotes) som sa nestretol s otazkou na statnu prislusnost, ani na dlzku pobytu v UK, no zaujimalo by ma, ci s tym ma niekto skusenost z praxe.

hlohovcan
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pon Aug 16, 2004 7:57 pm
BydliskoCOLON Manchester ==> Toronto

Poslať od hlohovcan » Štv Okt 21, 2004 2:47 pm

Nepoznam nikoho v UK spomedzi cudzincov s hypotekou, ale poznam par ludi v USA, a kedze okolnosti a legislativne zazemie je s UK v zhode na 95%, myslim ze mozem tento priklad oznacit ako relevantny.
Parik zil v USA asi 2-3 roky, vybudovali so solidnu kredit history, a dostali vyhodnu hypoteku od banky asi na 200K dolarov. Nikto sa ich nepytal na ich legal status. Podotykam ze nemali Green card ale len H2B visa na 3 roky... Podobne poznam asi 20 Rumunov ktori su v USA nacierno a dostali hypoteku taktiez.
Credit history je teda velmi dolezity faktor pri posudzovani hypoteky, a vyska rocnych prijmov taktiez. Hypoteka sa obycajne poskytuje do vysky 3 alebo 4 nasobku rocneho prijmu domacnosti, takze ak ma par rocny prijem spolu 60K dolarov hypoteka vo vyske 200K je realna vec.

Dadka
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 143
RegistrovanýCOLON Str Okt 06, 2004 5:15 pm

Poslať od Dadka » Štv Okt 21, 2004 4:12 pm

Takze tu V Anglii to tiez nie je az taky problem. Ja osobne poznam asi desiatky ludi (vacsinou z Litvy, Latvie ...) ktory si tu zobrali hypoteku na dom a budu ju splacat asi cely zivot. Co potrebovali bol zakladny capital (malo by to byt min. 10% of the purchase price, ale to zalezi aj od toho aka je asking price na dom alebo typ hypoteky ), good credit history, bank account, confirmations of employement and all incomes(min. 6 month payslips), dobru bank society a hlavne pevne nervy lebo to stoji cas a usilie.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Štv Okt 21, 2004 6:17 pm

Pozna niekto z vas cudzincov v UK, ktori tu dostali hypoteku?
Ano, poznam, mnoho, dokonca aj slovenku, ktora ju vybavila len a len na seba.
beru poskytovatelia hypotek cudzincov zijucich v UK (bez trvaleho pobytu v UK) rovnako ako britskych obcanov.
Musia! Teda ak splnis podmienky na poskytnutie hypoteky (solvecy, employment, credit history atd), problem nie je. Banky sa medzi sebou budu predbiehat aby si vzal prave ich business.
V ziadnej kalkulacii hypoteky (quotes) som sa nestretol s otazkou na statnu prislusnost, ani na dlzku pobytu v UK
Vsetky mortgage quote su subject to status. Preveria si ta potom ako podas formalnu application.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Štv Okt 21, 2004 6:35 pm

Dakujem vsetkym za odpovede.
hlohovcan píšeCOLONHypoteka sa obycajne poskytuje do vysky 3 alebo 4 nasobku rocneho prijmu domacnosti
Toto len upresnim:
www.moneysavingexpert.com píšeCOLONIf you are getting a mortgage on your own, lenders will usually lend you up to three and a half times your income. If you're part of a couple it is usually either three times the income of the highest earner plus one times the income of the other earner or two and a half times joint income.
Dadka píšeCOLONhlavne pevne nervy lebo to stoji cas a usilie
Ako dlho prblizne trva vybavenie hypoteky?

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Štv Okt 21, 2004 7:29 pm

hlohovcan Napísal:
Hypoteka sa obycajne poskytuje do vysky 3 alebo 4 nasobku rocneho prijmu domacnosti

Toto len upresnim:
www.moneysavingexpert.com Napísal:
If you are getting a mortgage on your own, lenders will usually lend you up to three and a half times your income. If you're part of a couple it is usually either three times the income of the highest earner plus one times the income of the other earner or two and a half times joint income.
Vsetko zalezi od lendera - niekto vam da iba tie standardne 2.75 x joint salary a niekto aj 5 krat joint salary. Je to individualne!
Jaro napísal:
Ako dlho prblizne trva vybavenie hypoteky?
Niektore banky vam daju rozhodnutie na pockanie, inym to trava den, dva. Nie je to vobec dlho, v porovnani so sk systemom instantne!

Kupa doma / bytu ako taka je ale dlha procedura - conveyencing, ako sa legal transfer of property title vola je zdlhava procedura, su dolezite rozne searches v HM Land Registry (hranice pozemku, third party's rights atd) a tiez ak dlzka "chain" je pri tomto procese podstatna.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Štv Okt 21, 2004 7:52 pm

este dodatocne vysvetlim CHAIN - retaz kupujucich a predavajucich.
FTB (first time buyer) ma NO CHAIN, lebo nepotrebuje nic predat
Long chain vznika ked je na sebe napojeny velky pocet predavajucich a kupujich - teda chaos, lebo vsetci sa chcu stahovat, musi sa dohodnut rovnaky completion date, teda vsetko ostatne conveyencing musi byt urobene pred tym dnom - co pri viacerych zucastnenich (a ich pravnikoch) je mnoho krat nightmare. Vela krat sa stane ze kvoli tomuto chain collapses.

MartinaP
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Máj 21, 2004 3:35 pm
BydliskoCOLON Kingston-upon-Thames
CONTACTCOLON

hypoteka a residency

Poslať od MartinaP » Pon Feb 07, 2005 11:28 pm

Stretol sa niekto pri vybavovani hypoteky na dom s poziadavkou residency peciatky/permitu v pase?

Ako to moze banka vyzadovat od Slovaka, ked ako clenovia EU nemusime ziadat o resident status, jednoducho sa sem prestahujem a zijem, nemusime sa predsa nikde registrovat (okrem prace samozrejme).
Vybavujeme si hypoteku s Nationwide, zobrali od nas sek na fees, peniaze odisli, survey booknuty, vsetko vyzeralo okej az ked po 2 tyzdnoch sa ozvali ze potrebuju resident stamp v pase. Cakala som nejake poblemy, ale skor typu credit check/history, minule adresy (zijem tu uz skoro 5 rokov, ale kazdy rok inde), zamestnanie, (prave som zacala novu pracu), pripadne zdroj depozitu etc ale potvrdenie resident statusu som necakala? Ze vraj napriek tomu ze sme v UE sme vraj novi clenovia a to je ine akoby si dom kupoval napr Francuz (zeby nadradeni?). Ak nedodame resident stamp, tak nam mozu poskytnut len 85% namiesto 90% z hodnoty property.(Tym padom to budeme musiet zrusit my, lebo tolko samozrejme nemame) Kde je tu spravodlivost? Viem ze lender ma pravo nas odmietnut a ja nemam automaticke pravo na hypoteku, ale mozu nas odmietnut na zaklade statnej prislusnosti?

Mal niekto podobnu skusenost?

zdravim
m.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Uto Feb 08, 2005 10:17 am

Martina, to co pises je velmi zaujimave. Skusala si aj inych lenderov, alebo len Nationwide? Ak si v UK viac ako 4 roky (ako zamestnanec, nie ako student), tak mas pravo poziadat o permanent residence - nevztahuje sa to aj na teba?

Vyzaduje Nationwide doslova permanent residence, alebo len residence permit? Ak tomu dobre rozumiem, tak residence permit dostava kazdy obcan clenskeho statu EU automaticky, nemusi o to ziadat, ale moze. Ak chce obcan clenskeho statu EU poziadat o trvaly pobyt (permanent residence), musi najpr poziadat formalne aj o residence permit (co sa da urobit naraz), samozrejme ak splna 4-rocnu podmienku. Ak Nationwide postaci residence permit, mozes on poziadat teraz a dostanes ho (teda ak tomu vsetkemu dobre rozumiem, nechcem mystifikovat).

MartinaP
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Máj 21, 2004 3:35 pm
BydliskoCOLON Kingston-upon-Thames
CONTACTCOLON

Poslať od MartinaP » Uto Feb 08, 2005 10:52 pm

Skusali sme najskor iba Nationwide(lebo mali najlepsie vyhovujuci deal pre nas), nie je vraj velmi dobre ziadat o hypoteku viacere banky naraz (teda o Agreement in Principle=prislub na hypoteku), lebo kazdy lender si robi credit check, o ktorych zaznam sa uchovava v credit registry(Experian etc) a ked je tam zrazu privela searchov na vasu osobu, je to podozrive, az negativne (rovanko ako aj to, ak sa kazdy rok stahujete, a mate vzdy novu adresu, pre obycajneho brita/banku je tazke pochopit ako sa niekto moze rad stahovat, len tak pre zabavu a pre zmenu(alebo zo zvedavosti ako sa byva v inom?), je to podozrive a vacsina bank to berie ako negativum, asi maju pocit ze ste pred niecim utekali a preto menili adresy, na hlavu postavene, si myslim)

Ale spat k teme, ani nas financny advisor/agent necakal ze Nationwide vyrukuje s poziadavkou na peciatku v pase/povolenie na pobyt (hoci mame pracovne permity do minuleho maja, ale nestacili), co je po maji v podstate nemozne (teda tu klasicku peciatku v pase, leave to remain), kedze mame volny pohyb. Ano, o permanent residency permit je mozne poziadat po 4 rokoch, a ja ho aj mam, ale nie sme povinni to urobit, lebo je vam practicky na nic. Ale moja polovicka ho nema, a hlavne co ma nasralo je, ze banka si do vseobecnych podmienok nedala, ze pre nove krajiny v EU platia ine podmienky: pripravte si papier na trvaly pobyt. My sme to nemali odkial vediet, oni od nas vzali vyse 600 libier na poplatkoch a az vcera prisli s poziadavkou na residency permit. Dopredu vam to nikto nepovie. Mozete behat po High street a pytat sa: Slovakia? EU? Ale samozrejme. Dajte si ziadost.
Vybavenie Resident permitu mi trvalo 2 mesiace. My sme tu uz dali vypoved v nasom prenajatom byte a hlavne sme dali ponuku na property a jeho majitel nebude cakat kym si vybavime nejaky biznis s home office, co moze trvat aj vecnost...
Takze Nationwide deal dnes po dlhom natahovani padol, nepopustili, agent skusal potom Abbey, ta najskor povedala ze okej, treatujeme Slovakov rovnocenne, ale neskor zavolali, ze vlastne sami nevedia, aku maju policy, ale nakoniec si to utriasli a vyjadrili sa ze prvy rok po vstupe clienti z pristupenych krajin musia tiez predlozit povolenie na pobyt (co je prakticky nemozne, a aj to pripustili, ze to nemaju velmi premyslene!!!), to znamena ze az od maja 2005 budeme konecne rovnocenny, lenze pre nas(a nas dom) je to neskoro.
Zatial sme rozbehli vybavovanie s First Active(castou BAnk of Scotland tusim) lebo sa sa aj po viacnasobnom utvrdovani vyjadrili ze nerobia rozdieli medzi clientami podla toho z ktorej EU krajiny pochadzaju....takze uvidime, drzte palce, I'll keep you posted.

m.

BUTTON_POST_REPLY