Sukromne ucenie hudobneho nastroja

Máte skúsenosti s podnikaním v UK? Čo všetko vás to stálo? Uživíte sa? Alebo "podnikáte" v UK len kvôli business vízam?

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
philcan
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 107
RegistrovanýCOLON Sob Okt 06, 2007 11:20 am
BydliskoCOLON York

Poslať od philcan » Pia Máj 09, 2008 8:45 pm

Caute, ma niekto skusenosti s ucenim hudobneho nastroja (alebo cohokolvek ineho) v UK? Ked som si zistoval informacie, dosiel som na to, ze v UK sa tieto veci na elementarnom stupni ucia vacsinou sukromne a kedze neexistuje vela ludi, ktori su schopni ucit hudbu, nie je problem zohnat kseft. Neviem vsak, ako to treba zariadit z formalneho hladiska - self-employed. Mohol by som ako cudzinec zacat v UK bussines sukromneho ucitela? Private tutors vacsinou ucia doma alebo dochadzaju za ziakmi, cize staci mat prenajaty byt a auto a nic ine uz k bussinesu netreba. Naklady "na provoz" by preto mali byt minimalne. Az na to, ze zo zaciatku treba trochu advertisement.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Pon Máj 12, 2008 11:10 am

Ahoj, moj manzel uci hudbu doma. Inzeruje na webkach a miestnych music shopoch. Vystudoval vsak tu na Guildhall a v Bath.
Ja studujem sukromne barokovu flautu u flautistky/hracky viol ensemblu, ktora uci aj na univerzite v Nottinghame. Velmi zalezi, co chces ucit, lebo niektore nastroje maju nenormalny dopyt a ucitelov je velmi malo (moj pripad) - okrem NG su dalsi na konzervatoriu v Birminghame, v Cambridge a v Londyne.
Ceny - tu su od 15 alebo dvadsat libier minimalne, videla som inzeraty v Oxforde aj za 40 libier za hodinu husli. Ja platim 27 za 60 minut alebo rovnaku sumu za Baroque Day (ansamblova hra) pod vedenim profesionalnych lektorov.
V ramci vlastnej propagacie nezabudaj uviest, ci pripravujes aj na ABRSM grades/pripadne postdiploma a na ktore. Od piateho stupna je povinna teoria, mal by si ucit aj aural, kompoziciu a harmoniu. Tu su sylaby http://www.abrsm.org/?page=exams/graded ... buses.html, teoreticke prirucky a materialy ABRSM najdes v dobrych knizniciach.

philcan
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 107
BydliskoCOLON York

Poslať od philcan » Sob Máj 31, 2008 2:25 am

Dik za odpoved. O abrsm mam prehlad. Zaujima ma skor ta formalna stranka, keby som chcel v UK zit a sukromne ucit. Potrebujem self-emloyed alebo ako to funguje?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Sob Máj 31, 2008 12:19 pm

Zistim, ako to funguje, mam par znamych, ktori ucia sukromne. Ozvem sa ti.

philcan
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 107
BydliskoCOLON York

Poslať od philcan » Sob Máj 31, 2008 12:38 pm

Tak dakujem. Som zvedavy. Mas aj nejake skusenosti so street-performing? Mohol by som ako cudzinec na to ziskat povolenie?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Sob Máj 31, 2008 7:15 pm

Nie, nemam vlastne skusenosti. Neviem si celkom dobre predstavit pomerne tichy nastroj ako je barokova flauta na ulici s cembalom (tam by naviac nastal dost drasticky problem s ladenim a asi aj problem s poistenim nastroja). Predsa len je to vhodny nastroj pre komornu hudbu.
Spominam si, ze tu bola nejaka diskusia o street-performance, asi sa to tykalo Londyna. Urcite v Parizi a v Londyne musis prejst cez auditions, co by pre teba nemal byt problem.
Doteraz som dostala iba odpoved od svojej ucitelky flauty: "I don’t think you have to register anywhere (although in these days of Big Brother it's quite possible you do). However, you are unlikely to get pupils unless you are well qualified, and most pupils come through recommendation in my experience! As you say, it's a very difficult way to earn a living, unless you a) teach for a county in schools (in which case you have to be vetted, including your qualifications); or b) you work a huge number of hours, in which case there is no time to practise and perform yourself."

philcan
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 107
BydliskoCOLON York

Poslať od philcan » Sob Máj 31, 2008 11:45 pm

To je zaujimave, ze si tvoja ucitelka mysli, ze je problem zarobit dost sukromnym ucenim. Ked som zistoval info o tomto, vyslo mi, ze ak ma clovek nejaku tu konzervu a vie ucit aj viac stylov hudby (ide to najma pri gitare) da sa zarabat okolo 20 libier na hodinu, po par rokoch praxe s vybudovanym menom aj 30. Takze na priemerny mesacny plat staci robit podpriemerne. :-) Par Anglicanov, s ktorymi som cez vselijake fora kecal, mi skor tvrdili, ze vzdelanie pri sukromnom uceni nie je az tak podstatne. Je to vlastne podnikanie a ked vie clovek zhanat klientov (v tomto pripade ziakov) a potom si ich udrzat (ak su hodiny zabavne a decka sa ucia to, co chcu a aj to, co chcu rodicia), ucitel moze byt ovela uspesnejsi ako niekto s doktoratmi, kto je ale uplny suchar.

A ked spominas auditions... Znamena to, ze nejaka komisia si vypocuje, ci dotycneho umelca pustia na ulicu? Vacsinou treba iba nejaky papier, ze co som, kto som, odkedy, dokedy a kde budem hrat, nie?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Ned Jún 01, 2008 1:33 am

Wendy uci barokovu hudbu uz nejakych tych dvadsat rokov. Ver mi, ziakov ma vela, ale nema to jednoduche, lebo sa venuje aj vyskumu, koncertom, uci studentov na univerzite (aj s nimi robi koncerty), robi koncerty aj so sukromnymi ziakmi, zhana materialy a tie nie su lacne (napr faksimile francuzskych skladatelov A5, par stran za nejakych tridsat libier). Myslim, ze aj jej koncerty sluzia na zhananie dalsich ziakov, mozem ti potvrdit, ze jej barokove dni su velmi uspesne a to nemusi rozposielat oznam kazdemu v mailing liste.
Den si organizuje tak, ze studenti chodia za nou, ja napriklad cestujem viac ako jeden a pol hodiny, pripadne aj dve hodiny iba jednym smerom, aby som sa k nej na hodinu dostala. Uci u seba, to znamena, ze nemusi brat ohlad na susedov (detached house), neporusuje ani tenancy agreement - kde su samozrejme vynatky o podnikani - a hlavne jej to setri cas.
Napriek tomu, ze ma doktorat (nielen "nejaku tu konzervu" a takisto hra na niekolkych nastrojoch), nie je to sucharka, ma velmi dobre hodiny, uci od deti az po starsiu generaciu. Ja si zo zasady vyberam takeho cloveka, ktory mi aj o tej hudbe vie nieco povedat. Nezverila by som sa nejakemu cloveku, co si mysli, ako napriklad vela ludi na SK, ze vie vsetko o starej hudbe a jej interpretacii. Mozno je to ine, pokial ucis zaklady nejakeho moderneho nastroja, ale ako byvala spevacka ti mozem potvrdit, ze ucitel moze hned na uvode pokazit vsetko.
Ak si pozries niektore webky, cez ktore ludia inzeruju (www.musicteachers.co.uk), tak ucitelia tam uvadzaju aj take veci, ako je CRB, znamejsie skoly (napr. Konzervatorium v Haagu, Guildhall) a tutorov. Zo svojej skusenosti z minulosti si vyberam cloveka, ktory nema iba prakticke skusenosti ale aj patricne vzdelanie a ovlada aj system skusok z vlastnej praxe, pretoze cez ne presiel ako student a pripravil na ne novu generaciu. Rovnako clovek, ktory inzeruje ucenie vsetkych stylov, vo mne vyvolava urcite podozrenie.
Na skusky bohuzial neucis to, co by decka chceli, pripadne ich rodicia, ucis osnovy a dopredu zadane skladby. Tie sa mimochodom takmer vobec nemenia, s manzelom sme ich pozreli a tie tam boli pred 30 rokmi, ked zacal ucit, pamata si ich z vlastnych skusok. Tie sa vsak nemenia ani na Slovensku, Mozartovo Andante v C dur ma asi v repertoari kazdy flautista.
Auditions - presne ako hovoris, komisia si ta vypocuje, ako hras. Aj tak, ked chodim okolo tych buskers, castokrat ma doslova hadze o zem z ich urovne. Tu mas jeden kratky clanocek: http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/london/5036440.stm, pripadne dalsi http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainmen ... 039181.stm s odkazmi.

philcan
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 107
BydliskoCOLON York

Poslať od philcan » Ned Jún 01, 2008 2:30 pm

Dik za vycerpajucu odpoved. Skusim si este pokecat s nejakymi anglickymi gitaristami o tom, co si napisala. Som zvedavy, co mi na to oni povedia. Samozrejme, clovek, ktory sa tvari, ze uci vsetky styly, asi nie je uprimny. Ale ked ucis deti, tak nie je problem so zakladmi zanrov. Najma pri gitare sa to aj dost prelina (napr. nejaky spanielsky skladatel znie trochu ako flamenco a vyuziva aj take techniky a pod.)

Ked si spominala tenancy agreement... Znamena to, ze by mohol byt problem s ucenim gitary v prenajatom byte? Ziak pride vzdy len jeden (pripadne s rodicom) takze to je podobne ako navsteva a gitara nijako neotravuje susuedov.

philcan
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 107
BydliskoCOLON York

Poslať od philcan » Ned Jún 01, 2008 5:49 pm

Zatial mam iba par reakcii od Anglicanov. Niektori hovoria nieco podobne, co ty, pripadne este spominaju dalsie naklady ako napriklad, ze niekto ti musi spravit danove priznanie, potrebujes nejake poistenia a tak.

Ale ini sa zas na to pozeraju trochu inak a najviac ma zaujala reakcia v takomto zneni:

"If you are teaching guitar in general in a large metropolitan area, then there is a large pool of potential customers. You should be ready to learn more styles of music. After all you have to think like a business person, not just a musician. Sell what people are buying. You have to have the personality to keep your students, if they like you and respect you they will stay with you and recommend you to others."

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Poslať od lair » Ned Jún 01, 2008 8:55 pm

Mal by som este jednu poznamku, ktoru treba spomenut v pripade zacatia sukromneho vyucovania. Ak mas v umysle vyucovat deti, tak si budes musiet dat spravit tzv. CRB check t.j nieco take, ci nie si na zozname osob, ktore nemozu prichadzat do styku s detmi.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Ned Jún 01, 2008 10:03 pm

Som zvedava na ich nazory, predsa len gitara je ovela rozsirenejsi nastroj.

Ked ucis velmi rozsireny nastroj (napr. modernu flautu), konkurujes zastupu ucitelov, ktori hraju na ten isty nastroj.
Co sa tyka skolstva: moj manzel zohnal po urputnom hladani pracu ako ucitel hudby na private cram college v Northamptone (O levels), ale iba na styri hodiny tyzdenne. Vsetky ostatne posty na miestnych skolach su tu dlhodobo zadane a urcite viete, ze zmena osnov pred 15-20 rokmi nedala hudbe prave zelenu.

philcan
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 107
BydliskoCOLON York

Poslať od philcan » Pon Jún 02, 2008 12:37 pm

A este jedna otazocka. Je to velky problem, ak clovek, uchadzajuci o takyto business, je cudzinec? Ma Slovak sancu presvedcit alebo budovanie reputacie bude trvat dlho?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pon Jún 02, 2008 2:20 pm

To je dost zavazna otazka a na tu ti asi vela ludi nebude vediet dat odpoved. Nepoznam ziadneho cloveka zo Slovenska, ktory zakotvil v UK a uci tu hudbu. Myslim, ze urcite vyhody su na strane tych, ktori sa narodili tu a presli tym systemom. Mam vsak znamu v BA, ktora studovala v Moskve na konzervatoriu klavir a skladbu, povodom je Armenka a pracu nasla na SK v pohode. Hovori vsak absolutne bezchybne po slovensky a na SK zila v tom case uz takych 10 rokov. Je to vsak len jeden priklad.

philcan
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 107
BydliskoCOLON York

Poslať od philcan » Štv Jún 05, 2008 5:34 pm

Co sa tyka skolstva: moj manzel zohnal po urputnom hladani pracu ako ucitel hudby na private cram college v Northamptone (O levels), ale iba na styri hodiny tyzdenne.
Mam tomu rozumiet tak, ze v UK je tazsie najst takuto pracu ako na Slovensku? Pretoze na Slovensku nie je problem zohnat flek ucitela gitary. Len akurat ze miesto 20 libier na hodinu dostanes tak 4.

BUTTON_POST_REPLY