kroky po zalozeni LTD

Máte skúsenosti s podnikaním v UK? Čo všetko vás to stálo? Uživíte sa? Alebo "podnikáte" v UK len kvôli business vízam?

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
RegistrovanýCOLON Ned Nov 11, 2007 5:58 pm
BydliskoCOLON Praha - Kosice
CONTACTCOLON

kroky po zalozeni LTD

Poslať od julkoooo » Ned Nov 11, 2007 6:12 pm

Zdravim,

zalozil som si LTD firmu a potreboval by som nejake rady ako dalej. Ake vsetky kroky musim splnit z pravneho hladiska. Kde sa registrovat a tak...

Nieco o organizacii firmy:
Som jedinym Directorom firmy a moja priatelka je Secretary. Obaja pracujeme na plny uvazok v Prahe. Firma nie je a zatial ani nebude prihlasena na DPH. Nema ziadnych zamestnancov a ani my nebudeme zamestnancami.

Vie niekto poradit? Dakujem.

Olina
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 28
RegistrovanýCOLON Štv Júl 26, 2007 1:55 pm
BydliskoCOLON Londyn

Re: kroky po zalozeni LTD

Poslať od Olina » Štv Jan 03, 2008 2:12 pm

julkoooo píšeCOLONZdravim,

zalozil som si LTD firmu a potreboval by som nejake rady ako dalej. Ake vsetky kroky musim splnit z pravneho hladiska. Kde sa registrovat a tak...

Som jedinym Directorom firmy a moja priatelka je Secretary. Obaja pracujeme na plny uvazok v Prahe. Firma nie je a zatial ani nebude prihlasena na DPH. Nema ziadnych zamestnancov a ani my nebudeme zamestnancami.

Mohu se zeptat na co potrebujes ltd firmu?

julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
CONTACTCOLON

internetove sluzby

Poslať od julkoooo » Pia Jan 04, 2008 10:58 am

Ahoj Olina,

firma bude poskytovat internetove sluzby - internetovu reklamu, prenajom priestoru pre web. To je ucel zalozenia firmy. Bolo to vyhodne hlavne co sa tyka casu straveneho pri zakladani spolocnosti - oproti slovenskej alebo ceskej birokracii, resp. inej europskej. A zaroven aj najlacnejsie. Len teraz by som potreboval niekoho, kto by ma vedel usmernit. Vies nieco o prevadzke LTD v UK?

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pia Jan 04, 2008 1:58 pm

Pozri www.contractoruk.com - tam je vela uzitocnych informacii.

Jedna z veci, ktore by si mal zvazit, je dan z prijmu. Ja presne toto teraz riesim a zvazujem prestahovanie mojej online firmy z UK na Slovensko. Predsa len 40% je viac ako 19% a rozdiel hravo pokryje naklady na uctovnika, prenajom virtualneho sidla, atd.

julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
CONTACTCOLON

Poslať od julkoooo » Pia Jan 04, 2008 4:11 pm

Dan z prijimu sa da vyriesit zalozenim zivnosti alebo firmy v SR, nie? Potom si iba vyfakturujes a dan odvedies v SR 19%. Ale i tak dan zo zisku v UK je 20% pre LTD. Inak, dan z prijimu by si mal platit tam, kde si danovym rezidentom a tam z toho odvadzat aj odvody. Alebo si rezidentom v UK?

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
RegistrovanýCOLON Str Feb 23, 2005 10:05 pm
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Sob Jan 05, 2008 12:14 am

Formalit ktore treba vybavit pri zalozeni Limited co. je viac – neviem co uz mas vyriesene, viac info najdes napr. tu alebo na companies house. Ak ocakavas viac nez len minimalny/obcasny prijem, porozmyslaj nad platom (aby si vyuzil nezdanitelnu cast dane a mal nejaky pravidelny prijem). Nezabudni tiez emitovat akcie.
Niektore uctovnicke firmy poskytuju zalozenie firmy ako platenu sluzbu, resp. ak si u nich kupis ine sluzby, tak aj zadarmo.
julkoooo píšeCOLONDan z prijimu sa da vyriesit zalozenim zivnosti alebo firmy v SR, nie? Potom si iba vyfakturujes a dan odvedies v SR 19%.
Si si isty, ze budes mat dost argumentov pred danovymi kontrolormi (ktori podobne pripady riesia denne a na inej urovni), o tom, ze tovar/praca bola naozaj fyzicky vykonana v SR a za trhovu cenu? Inak si vygoogli tax evasion a sadzby ktore ti mozu hrozit...
Sedi, ze corporate tax v UK pre male firmy je momentalne 20%, ked si ale vyplacas dividendy, tak na slovensku neplatis ziadnu dalsiu dan, v UK to moze byt 25% z cistej sumy dividendu (ak si vyplatis v hrubom viac ako £34600/rok, inak 0%). A dani v UK sa nevyhnes, ak si resident v UK, co v pripade jednoclennej firmy urcite budes. Mozno by to slo ak tym residentom nie si a pri tom mas podiel v UK-resident firme...(ale aj tak by som sa do podobnych pokusov nepustal bez specializovaneho uctovnika)

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
RegistrovanýCOLON Str Feb 23, 2005 10:05 pm
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Sob Jan 05, 2008 12:31 am

Sorry, nevsimol som si, ze ty naozaj nie si resident. V tom pripade, pokial to dobre chapem, by si mal z dividend vyplatenych z firmy v UK aj tak platit dan v UK, kedze je to prijem ktory nastal v UK. Vid tu.

julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
CONTACTCOLON

Poslať od julkoooo » Sob Jan 05, 2008 12:48 am

Pravdepodobne z divident ano - je to Income Tax, tusim, ale zatial nepredpokladam vyssi prijem ako si uviedol, takze by to malo byt 0%. Poznas nejake uctovnicke firmy, resp. poradcu?

Olina
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 28
BydliskoCOLON Londyn

Re: kroky po zalozeni LTD

Poslať od Olina » Sob Jan 05, 2008 10:09 pm

Olina píšeCOLON
julkoooo píšeCOLONZdravim,

Povinnosti v Anglii – LTD
1. Zmena adresy registrovaneho uradu, reditelu nebo sekretarky se musi oznamit Companies House (CH) do 30 dnu na predepsanem tlacivu – zvlast uradu, aby vedeli, kam vam psat.
2. Pokud jste to neudelali, rozhodnete, kdo dostane akcie (shares).
3. Annual return (vyrocni vykaz) se musi poslat do CH 30 dnu po 1. vyroci zalozeni LTD. Poplatek L15 – L30
4. Zvolte den uzaverky (accounting date). Uctovaci obdobi (accounting period) muze byt 6-18 mesicu. Oznamte to CH na prislusnem formulari, lhuta vetsinou 22 mesicu od zalozeni LTD
5. Zkracene ucty se musi dorucit do CH, lhuta pro prvni vetsinou 22 mesicu od zalozeni LTD. Pokuta za zpozdeni L100 minimum.
Takze prvni akce (2) bude asi az za rok.

Dane:
a) Jestlize neni trvala obchodni provozovnu ve VB, a LTD pusobi (tj, vy pro spol. pracujete) v Cesku nebo Slovensku, bude zdanena jen kde pusobi a ne ve VB:-
http://www.hmrc.gov.uk/manuals/dtmanual/DT5606.htm

b) Meli byste dostat od Britskeho danoveho uradu (HM Revenue & Customs) tlacivo CT41G. Jestlize nebudete pracovat ve VB, oznamte jim to.

c) Zamestnanci nerezidentni ve VB jsou zdaneni ve VB na prislusnou cast mzdy jen pokud pracuji ve VB.

Prominte kostrbatou cestinu!

julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
CONTACTCOLON

Poslať od julkoooo » Ned Jan 06, 2008 10:28 pm

Olina, dakujem za vycerpavajucu odpoved.

Trvala obchodna provozovna je v UK = vsetky faktury budu odchadzat z LTD v UK. Ziadna dalsia pobocka alebo organizacna zlozka nie je zalozena.

Tlacivo CT41G som uz poslal, nedal som im vsak vediet, ze nie som rezidentom UK. Ale je tam uvedena moja adresa v SR, tak by sa mali dovtipit, nie?

Co znamenaju skracene ucty? A ako je to s kupovanim auta na firmu? Treba nieco niekde oznamovat, alebo staci ak to o rok spocita uctovnik a da vsetko do Annual Return?

Olina
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 28
BydliskoCOLON Londyn

Poslať od Olina » Pon Jan 07, 2008 11:53 am

julkoooo píšeCOLONOlina, dakujem za vycerpavajucu odpoved.

Trvala obchodna provozovna je v UK = vsetky faktury budu odchadzat z LTD v UK. Ziadna dalsia pobocka alebo organizacna zlozka nie je zalozena.
Jestlize ty a tva pritelkyne pracujete v Praze, kdo nebo co je v provozovne v UK? (Corporation tax pro LTD ve VB je trochu vissi nez na Slovensku – minimum 22% od 2009)

julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
CONTACTCOLON

Poslať od julkoooo » Pon Jan 07, 2008 4:47 pm

No...v UK nie je nikto, je tam iba zriadena kancelaria, viem, ze v SR je zatial 19% dan, oproti 20% v UK to zatial nie je velky rozdiel. Myslim, ze v tomto roku sa bude zvysovat Corporation tax o jedno percento a o 2 roky o dalsie. Verim, ze za tu dobu zriadim organizacnu zlozku niekde inde s lepsou danou, ak to bude mat vyznam. Zriadenie LTD som zvolil kvoli absolutne ziadnej birokracii. A bola zalozena za par hodin a par korun, keby som mal dochadzat na Slovensko z Prahy a zakladat s.r.o., trvalo by to tyzdne, stalo by to mnohonasobne viac penazi (nepocitam aky drahy je volny cas) a to behanie po uradoch...diky, radsej sa naucim ako funguje LTD. Za jednu z obrovskych vyhod povazujem aj to, ze rok konci po roku od zalozenia firmy, nie na Vianoce ako u nas, ked vsetci maju roboty vyse hlavy. Akoze podnikatelske prostredie v UK sa mi fakt velmi paci (zatial :)). Len je hrozne malo ludi, kto tomu u nas rozumie, a ma s tym nejake skusenosti.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pon Jan 07, 2008 5:54 pm

Inland Revenue dost prisne strazi to, aby si hocikto len tak nezalozil Ltd s cielom platit menej dani - pozri IR35 (www.ir35calc.co.uk).

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pon Jan 07, 2008 5:57 pm

julkoooo píšeCOLON...keby som mal dochadzat na Slovensko z Prahy a zakladat s.r.o., trvalo by to tyzdne, stalo by to mnohonasobne viac penazi...
Mas moznost kupit "hotovu s.r.o.", resp. si ju dat zalozit uctovnickou firmou. Niektore to za istych podmienok spravia zadarmo a trva to (udajne) okolo 14 dni.

Olina
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 28
BydliskoCOLON Londyn

Poslať od Olina » Pon Jan 07, 2008 7:17 pm

julkoooo píšeCOLONNo...v UK nie je nikto, je tam iba zriadena kancelaria.
Pokud ti dobre rozumim, koupil jsi od „company formation agent” bud „registered office” nebo „virtual office”, ale ty do VB nepojedes.
Jakou adresu jsi uvedl v otazce 6 tlaciva CT41G „address of the company’s principal place of business”, kde budete pro LTD pracovat nebo „virtual office”?

julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
CONTACTCOLON

Poslať od julkoooo » Pon Jan 07, 2008 10:20 pm

Ano mas pravdu, LTD je zalozena cez agenta aj s virtualnou kancelariou s preposielanim posty. Adresu som uviedol tu v UK, cize virtual office.

Olina
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 28
BydliskoCOLON Londyn

Poslať od Olina » Uto Jan 08, 2008 7:17 am

julkoooo píšeCOLONAno mas pravdu, LTD je zalozena cez agenta aj s virtualnou kancelariou s preposielanim posty. Adresu som uviedol tu v UK, cize virtual office.
Tak napis HM Revenue & Customs zes udelal chybu, a zaregistruj se pro dan na Slovensku nebo v Cechach, kde pro LTD pracujes. Vyhybani dani je tam jiste trestne.

julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
CONTACTCOLON

Poslať od julkoooo » Ned Jan 13, 2008 2:10 am

Dobre a ak neocakavam ziadny prijem v 1.roku? Tzn., ze si ako konatel nevyplatim ziadne odmeny?

pet5o
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Str Aug 24, 2005 4:08 pm

Poslať od pet5o » Ned Máj 18, 2008 2:03 pm

Ahojte!

Prepacte, ze sa do tohoto tak miesam, ale ked si zakladas firmu, mozes si vybrat, ze kde bude zaregistrovana? Ja by som si chcel zalozit s. r. o. ale na Slovensku, len problem je v tom, ze pracujem a zijem v anglicku uz treti rok, ale po roku planujem prestahovat sa na slovensko. Chcel by som vyvazat zo slovenska a predavat tu v anglicku.
Musim zaregistrovat spolocnosti tu v GB, lebo tu momentalne zijem?

Dakujem

peto

julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
CONTACTCOLON

s.r.o. hocikde v EU

Poslať od julkoooo » Ned Máj 18, 2008 3:52 pm

mozes zalozit spolocnost kdekolvek v EU, ak vsak budes vyvazat (vyrabat?) nejake vyrobky zo SR, asi by ti bolo lepsie zalozit spolocnost v SR. Spolocnost nemusis registrovat v GB len preto, ze tam teraz zijes. Ale...ak si zalozis s.r.o. a vyplatis si odmenu ako konatelovi (co nemusis), budes tieto peniaze musiet zdanit v UK, pretoze tam zijes. Ak si to vsak vyplatis az po navrate domov, tak to zdanis u nas. na SR mas zrejme trvaly pobyt, takze na tu adresu mozes zriadit s.r.o. ak budes jediny konatel, nemusis platit ani ziadne odvody ani nic. Az ked si zacnes vyplacat odmenu - mzdu. Ale to potom danis podla toho, kde zijes.

pet5o
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Str Aug 24, 2005 4:08 pm

Poslať od pet5o » Str Máj 28, 2008 9:43 am

Vdaka julkoooo...

Dava to zmysel, ale stojim pred par vecami, ktore mi robia problem. Veci ako spotrebna dan a clo. Tak spotrebnu dan musim platit na Slovensku + clo na alkohol tiez musim platit na Slovensku, ale Anglicke HM Revenue and Custom, urcite chce tiez nieco, tak mam v tom zmatok. Musi sa spotrebna dan (duty) platit aj v Anglicku viete niekto? A ake velke su problemy so slovenskym DPH pri styku s anglickym VAT...

julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
CONTACTCOLON

ziadne problemy s VAT a DPH

Poslať od julkoooo » Str Máj 28, 2008 10:00 am

CLO? v EU clo neexistuje (aspon ja mam take informacie). S DPH to je tiez viac-menej jednoduche, ale nie som uctovnik, takze v tom ti radit nebudem. Najlepsie by bolo pre teba napisat mail na niektory z Euro Info Centier a podrobne im vysvetlit co mas v plane. Su plateni za to aby ti pomohli a zvycajne aj odpisu dost k veci.

V zaklade si pamataj, ze nezalezi na tom od akej firmy nakupujes. Ak je ta firma v EU, tak sa to berie akoby obchod prebiehal v ramci jednej krajiny. Hoci tam mozu byt nejake obmedzenia ak sa jedna o cigarety a alkohol (ale podla zdraveho rozumu by ani tie nemuseli byt).

Inak pre info zalozenie Ltd stoji cca 4.000,-Sk (mas za jeden den cez internet), zalozenie s.r.o. 25.000,-Sk (mas za mesiac behania po kadejakych uradoch) :)

julkoooo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
CONTACTCOLON

ziadne problemy s VAT a DPH

Poslať od julkoooo » Str Máj 28, 2008 10:02 am

CLO? v EU clo neexistuje (aspon ja mam take informacie). S DPH to je tiez viac-menej jednoduche, ale nie som uctovnik, takze v tom ti radit nebudem. Najlepsie by bolo pre teba napisat mail na niektory z Euro Info Centier a podrobne im vysvetlit co mas v plane. Su plateni za to aby ti pomohli a zvycajne aj odpisu dost k veci.

V zaklade si pamataj, ze nezalezi na tom od akej firmy nakupujes. Ak je ta firma v EU, tak sa to berie akoby obchod prebiehal v ramci jednej krajiny. Hoci tam mozu byt nejake obmedzenia ak sa jedna o cigarety a alkohol (ale podla zdraveho rozumu by ani tie nemuseli byt).

Inak pre info zalozenie Ltd stoji cca 4.000,-Sk (mas za jeden den cez internet), zalozenie s.r.o. 25.000,-Sk (mas za mesiac behania po kadejakych uradoch) :)

Dusko
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 136
RegistrovanýCOLON Sob Feb 12, 2005 9:56 am
BydliskoCOLON London, Cricklewood
CONTACTCOLON

Poslať od Dusko » Str Máj 28, 2008 10:37 am

pet5o píšeCOLONVdaka julkoooo...
Tak spotrebnu dan musim platit na Slovensku + clo na alkohol tiez musim platit na Slovensku, ale Anglicke HM Revenue and Custom, urcite chce tiez nieco, tak mam v tom zmatok. Musi sa spotrebna dan (duty) platit aj v Anglicku viete niekto?
Ak mas zaujem dovazat slovensky alkohol a pytas sa teda na alcohol duty, tak ti zelam vela stastia. Ziadna ironia.
Nie je to jednoduchy proces. Podla mojich informacii budes potrebovat najskor dve licensie - personal license a premises license. Spotrebnu dan budes musiet platit v Anglicku, ale musi byt zaplatena este nez dovar dorazi na hranice, aby vobec cely naklad pustili do vnutrozemia. Ak chces dovazat i spirits nesmies zabudnut i na duty stamps (kolky) - bez nich nesmie ziadny tvrdy alkohol do regalov.
Bez vyssie spomenutych nalezitosti nesmies LEGALNE alkohol predavat.

Je to sice zaujimavy business, ale nie som si isty, ci vsetky tie problemy stoja za to, hlavne ak cielova skupina (slovaci a cesi) je pomerne mala.

Pripajam este link

BUTTON_POST_REPLY