Fórum stránok www.londyn.sk

Diskusia o všetkom, čo súvisí s Veľkou Britániou (práca, štúdium, ubytovanie...)

Skočiť na obsah

Reklama

Praca na cierno - vyriesenie

Moderátori: jaro, Moderatori

Praca na cierno - vyriesenie

Poslaťod Kamila Rusnakova » Pon Mar 16, 2009 12:24 pm

Ahojte vsetci.

Minule som tu pisala ze pracujem na cierno a aj sa mi to potvrdilo. Pytala som si vtedy od sefky vyplatne pasky, a ona mi ich nakoniec aj dala ale len 5 kusov za januar. Vyzerali podozrivo, lebo na kazdej paske bola ta ista suma vraj zaklad 170 libier a taktiez dan stale ta ista. Vo februari som tam skoncila pracovat a pytala som si P 45. Dala mi ho nedavno, ale myslim si ze je falosne, pretoze je tam len suma ktoru som zarobila a to presne 3700 libier (nie je to pravda, tolko som tam nezarobila) a v kolonke tax je pomlcka, takze ja si myslim ze za mna nezaplatila dan ani pencu a pritom mi ju z vyplaty pravidelne tahala.

Teraz mam novu pracu, legalne s papiermi, zo vsetkym ale neviem co mam teraz robit s tou P 45, pretoze si myslim ze sa moze stat ze z HMRC budu odomna ziadat tu dan co nie je uhradena. Tak sa Vas chcem opytat:
- teraz v aprili dostanem od noveho zamestnavatela P 60. Bude tam zahrnuty prijem za cely danovy rok, teda aj ta predosla restavracia? Lebo si myslim ze ona mi dala to P45 len tak aby som jej dala pokoj a bola spokojna ze ho mam a na HMRC nevedia o tom a vobec to tam nemaju. Ja chcem postupovat nasledovne: pockam na P 6O, skontrolujem si prijmy za minuly rok. Ak tam bude zapocitana ta suma z predoslej restavracie tak pojdem na Inland Revenue, vezmem vyplatne pasky co mi dala a taktiez list od zamestnavatela ze som tam pracovala a ukazem na zaklade pasok ze ja som dan platila a ona ju neodviedla. A ak tam ta suma nebude uvedena, tak to necham tak, budem vediet ze Inland nevie o tom P45 a ja pridem o 5 odpracovanych mesiacov, ktore sa mi nezapocitaju.

Ak mate na to iny nazor, alebo skusenost, prosim dajte mi vediet. Dakujem Vam vsetkym.
S pozdravom Kamila
Kamila Rusnakova
Guest
Guest

Advertisement

Re: Praca na cierno - vyriesenie

Poslaťod monika » Pon Mar 16, 2009 6:15 pm

Zalezi od tvojho danoveho kodu.
Nenapisala si, aky danovy kod ti uviedli na vyplatnych paskach, aky na P45, aky mas teraz.
Rozhodne sa nemusis obavat, kumulativny prijem £3700 vo februari znamena, ze ak mas standartny danovy kod 603L na P45, tak si naozaj nic platit nemala. Naopak, predpokladam, ze na vyplatnych paskach mas emergency code W1 603L, takze ex-boss moze tvrdit, ze ti preplatok dane vratil v jednej z poslednych vyplat.
Prve, co teraz musis rychlo urobit, je dat P45 tvojmu novemu zamestnavatelovi a potom riesit ostatne. Rozhodne sa neboj, nemas co stratit, len ziskat.
monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Poslaťod Kamila Rusnakova » Pon Mar 16, 2009 8:06 pm

Ahoj Monika.

Dakujem za reakciu. Takze upresnim to. Za tento danovy rok som pracovala:

- prva praca P 45 - 3306 libier (tax je odvedena vo vyske 355 libier) danovy kod 603L
- druha praca na cierno P45 - 3740 libier (tax odvedena 0) danovy kod 603L
- tretia praca teraz .... (manazerovi som dala P45 z druhej prace)

Z tej druhej prace mam na vyplatnej paske kod 603L(W1/M1).

Takze neviem teraz ze co mam s tym robit. Ak by si vedela tak mi prosim napis.

Dakujem, papa :)
Kamila Rusnakova
Guest
Guest

Poslaťod monika » Uto Mar 17, 2009 9:28 am

Danovy kod 603L(W1/M1) je ten emergency kod, ktory som spominala, to znamena, ze zamestnavatel ti plati kazdy mesiac (M1) alebo kazdy tyzden (W1) ako keby bol prvy mesiac/tyzden danoveho roka (pouziva sa, kym neodovzdas P45 z predchadzajuceho zamestnania)- preto si mala rovnaku dan kazdy tyzden- mala si rovnaky prijem. Pri prechode na standartny kod 603L sa ti vsetko kumulativne vratilo (malo vratit). Mas od januara vsetky vyplatne pasky- az do konca tohto pracovneho pomeru? Chodila ti vyplata na ucet?
monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Poslaťod Kamila Rusnakova » Uto Mar 17, 2009 12:46 pm

Nie nemam vyplatne pasky len tych 5 kusov, viac mi nedala. Vyplata mi nechodila na ucet ale dostavali sme vsetci v restavracii peniaze na ruku kazdy tyzden.Mali sme v praci taky maly slovnicek, tam sme si zapisovali hodiny a ona to kazdy tyzden potom vyplatila na ruku, samozrejme dan si odpocitala. Vyplatne pasky nedavala preto, lebo povedala ze uctovnik je prilis drahy a same blablabla. Proste som tam pracovala na cierno. P45 som jej predtym z predoslej prace dala. Mna trapi len to ci na HMRC vedia o tom P45 co mi dala alebo nie. Mozno to vypisala a len tak mi dala a oni ani o tom prijme nevedia. Ak o nom vedia tak to budem potom v aprili riesit. Chcem pockat najprv na tu P6O, monzo tam budu prijmy za cely rok. Podla toho si skontrolujem ci vedia o tom prijme alebo nie. Co povies?
Kamila Rusnakova
Guest
Guest

Poslaťod monika » Uto Mar 17, 2009 2:46 pm

Kamila Rusnakova píše:Nie nemam vyplatne pasky len tych 5 kusov, viac mi nedala. Vyplata mi nechodila na ucet ale dostavali sme vsetci v restavracii peniaze na ruku kazdy tyzden.Mali sme v praci taky maly slovnicek, tam sme si zapisovali hodiny a ona to kazdy tyzden potom vyplatila na ruku, samozrejme dan si odpocitala. Vyplatne pasky nedavala preto, lebo povedala ze uctovnik je prilis drahy a same blablabla. Proste som tam pracovala na cierno. P45 som jej predtym z predoslej prace dala. Mna trapi len to ci na HMRC vedia o tom P45 co mi dala alebo nie. Mozno to vypisala a len tak mi dala a oni ani o tom prijme nevedia. Ak o nom vedia tak to budem potom v aprili riesit. Chcem pockat najprv na tu P6O, monzo tam budu prijmy za cely rok. Podla toho si skontrolujem ci vedia o tom prijme alebo nie. Co povies?

V P60 ho urcite budes mat, lebo P60 ti vypisuje tvoj sucasny zamestnavatel- na zaklade P45, ktoru si mu teraz dala plus jeho zaznamy. Nic viac, nic menej, jednoducha matika.
Ako som napisala v predchadzajucom prispevku, ked mas emergency kod, ktory si mala na vyplatnych paskach, tak sa ti zdanuje kazdy tyzden ako prvy tyzden. Tu v UK to maju pekne spravene, ze ked prejdes na standartny kod (ty si presla), tak sa ti preplatena dan automaticky vrati vo vyplate a nemusis ziadat o vratenie dane danovy urad. Takze bude tazke dokazat tvojej byvalej sefke, ze ti ju -zaplatenu dan-nevratila v poslednych vyplatach, kedze nemas vyplatne pasky za posledny tyzden/tyzdne a ani vyplatu posielanu na ucet.
Ja by som sa o to aj tak aspon pokusila, je to moja dan, bola mi stahovana 5 mesiacov a nemam co stratit. Chod na danove, vysvetli problem a minimalne zistis, ci tam predbezne odvadzala tvoju dan- ak ano, tak asi tazko dokazes, ze ti ju nevratila, ak nie, tak by s tym mohli zacat nieco robit. Ty si nemohla robit na cierno, ked mas vyplatne pasky (aj ked nie vsetky-bola jej zakonna povinnost davat ti ich kazdy tyzden) a P45- a netrap sa, tebe nehrozia ziadne penale.
Problem bude nieco jej dokazat, bude tvrdit, ze si u nej robila mesiac :(, ale minimane si na nu danovy urad posvieti.
monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Poslaťod motor » Pon Apr 20, 2009 3:27 am

ja som kedysi robil v praci v Londyne kde ich vyplatne pasky neukazovali ziadnu priebeznu dan a iba trocha NIC.
Ani som to nespominal potom pri tax refund lebo mi bolo po istom case jasne ze z toho nic nebude.
Aspon ze som mal plate OK prachy. Nemalo by zmysel robit bordel aj ked od nich necakam ziadne referencie..

monika ma vcelku rozumne rady (hm, casto nevidim komplikovane veci a rady ktore nie su zvasty, poklona).
Ja by som si skopiroval ten 'vyplatovy slovnicek' (pre istotu), skocil s nim k tej byvalej sefke a na rovinu jej povedal ze si chces zrovnat dane za ten pracovny rok a ze tie bogus payslips a P45 su odrb (hm, najdi nejake vhodne EN slovko, necham to na teba). Ze tie dane co ti strhavala by si mala vacsinu ak nie vsetky z nich dostat spat z HMRC (akoze, divadielko) a ze bud tie dane dostanes vratene v preplatku od HMRC.
Bud to dostanes od nej a budes ticho alebo to vytlces z HMRC a ti nech sa s jej firmou spoja.

Takyto zamestnavatelia tiez neplatia NIC (NI contributions) popri daniach. Ak robis nad treshold tak ti to moze byt 'teoreticky' jedno, ale stale ta to znevyhodnuje. Ako vies ze by ti strhavala presne tolko kolko by ti HMRC tak ci tak nevratili z dani ci nekreditovali preplatene NIC??

NA HMRC, aj pojdes, povedz ze si sa o tom dozvedela neskor ku konci ci po tej praci atd. Hlavne ak ti vraj mala strhavat dane, 'si z obliga'.
BTW, ak by bol napriklad nedoplatok dane pod 50 libier, tak by ti HMRC blahosklonne odpustili vratit to.
Ja som bol v jednej praci na tyzden plateny ako self-employed, gross, ale som normalne PAYE, takze ked som sa ukazal (samo, po skonceni tax year) ze som mal o trocha navyse zaplatit, mi napisali list ze to je OK.

Ja mam skor problem z jednej prace kde mi zabudli zaplatit 10h dovolenky a jednu sichtu ktora sa nahodne stratila aj s clock-in kartou ktoru mi ani zaboha nedali ked som ich o nu otravoval. Hajzlici. Mozem aspon tu dovolenku 'vysudit' cez Small Claims Court ale to je otrava. Ale kvoli principu by sa zislo. Ak aj 'prehram' ten poplatok za ziadost. Inak bezna prax v tej rodinnej firme ako som sa dozvedel. Kolegovia su fajn, jeden z managerov, ale majitelia odrbavaju ludi co u nich koncia (a nemali camera phone ci kopirku poruke na zalohovanie karty) atd.
motor
Member
Member

Späť na Aktuálne témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 1 hosť