Rada-život v UK

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
tinara
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Pon Apr 26, 2010 11:07 am

Rada-život v UK

Poslať od tinara » Uto Apr 27, 2010 2:40 pm

S manželom rozmýšlame nad UK, nie prísť si iba zarobiť, ale skúsiť normálne žiť. Preto by som od Vás, čo už tam žijete, potrebovala vedieť nejaké konkretne skúsenosti. Opíšem našu situáciu : Manžel (40) pracuje ako IT (okrem programovania), prax 15 rokov, nemá VŠ, ja (36), práca v telekom.sektore post supervizor, prax v uvedenom 7 rokov, momentálne podnikam, nemám VŠ a dcéra 16 rokov momentálne študuje 2.ročník na strednej. Angličtina -vieme, ale zatial sme komunikovali len tu na SR. :) Chcela by som vedieť : 1. Aká je šanca zohnať prácu v našom obore, keďže som počula, že zohnať prácu je dosť problém, v tomto čase krízy? 2.Ktoré mesto by ste odporúčali pre začiatok (aj kvoli ubytku aj praci, škole)? 3. Dcéra ma 2 roky štúdia ešte pred sebou, angličtina nie je zatial bohviečo, tak nevieme či počkať kym skončí, alebo sa da niečo poriešiť aj v UK ? Ďakujem vopred za Vaše názory a odpovede. :) Čitala som už skoro všetky príspevky, ktoré mi pomohli sa vo veľa veciach zorientovať, ale potrebovala by som vedieť aktuálnu situáciu.

grief
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 432
RegistrovanýCOLON Sob Jún 23, 2007 7:54 pm
CONTACTCOLON

Re: Rada-život v UK

Poslať od grief » Uto Apr 27, 2010 3:07 pm

Z toho co pises mam pocit ze si nezijete na SK zle, manzel programator, ty podnikas. Takze ja by som si kladol tu otazku, ci ist teraz hned alebo neskor. Aky nazor ma tvoja dcera na to? Odtrhnut 16 rocne dievca od jej kamaratov a kamaratiek ktore su pre nu v jej veku vsetkym a zobrat ju do krajiny kde sa horko tazko dohovori to mi zavana riadnou teenagerskou depkou. Pre dospelych su vraj deti vsetko tak skor ako sa rozhodnete poriadne sa porozpravajte s dcerou. Nebolo by lepsie kym ukonci stredoskolske vzdelanie? Tu nebude moct hned pokracovat v studiu kedze jej anglictina nie je dobra nehovoriac o tom ako by sa k nej stavali jej anglicki rovesnici.
Naposledy upravil 1 dňa grief, celkovo upravené 0

tinara
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4

Poslať od tinara » Uto Apr 27, 2010 4:06 pm

grief píšeCOLONZ toho co pises mam pocit ze si nezijete na SK zle, manzel programator, ty podnikas. Takze ja by som si kladol tu otazku, ci ist teraz hned alebo neskor. Aky nazor ma tvoja dcera na to? Odtrhnut 16 rocne dievca od jej kamaratov a kamaratiek ktore su pre nu v jej veku vsetkym a zobrat ju do krajiny kde sa horko tazko dohovori to mi zavana riadnou teenagerskou depkou. Pre dospelych su vraj deti vsetko tak skor ako sa rozhodnete poriadne sa porozpravajte s dcerou. Nebolo by lepsie kym ukonci stredoskolske vzdelanie? Tu nebude moct hned pokracovat v studiu kedze jej anglictina nie je dobra nehovoriac o tom ako by sa k nej stavali jej anglicky rovesnici.
ďakujem za názor, dcéra nemám problém odisť, to už s ňou máme prediskutované, ona sama by po škole chcela ist niekde "vonku", ale ja tiež sa skor priklanam trošku počkať, nech skonči školu, ale vravim zvažujeme. Manžel robi v IT, ale nie ako programátor skôr ako technik, správca siete( ja sa v tom moc nevyznam :) ), nehovorím, že si žijeme zle, ale potrebujeme zmenu, zdokonalenie sa v jazyku, skusit život niekde inde...

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377
RegistrovanýCOLON Sob Nov 12, 2005 10:22 pm
BydliskoCOLON naspat v Bratislave

Poslať od ubeno » Uto Apr 27, 2010 4:59 pm

tinara píšeCOLONnehovorím, že si žijeme zle, ale potrebujeme zmenu, zdokonalenie sa v jazyku, skusit život niekde inde...
Ja by som nechal dceru najprv dostudovat na SK. Takto jej to riadne skomplikujete, nebude mat ani maturitu ale nejaku alternativnu vec tuna v UK, ktoru urcite nedokonci do dvoch rokov uz len kuoli jazykovej bariere. Potom bude mat zasa problem na SK ak by sa chcela vratit - s cim treba pocitat.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Uto Apr 27, 2010 7:27 pm

Nepises aka je vasa anglictina, ak vam konverzacia s native speakermi nerobi problem, tak nemate ziadny problem. Pokial si najdete obaja kvalifikovanu pracu, myslim, ze vyzijete v pohode kdekolvek, samozrejme pri normalno zivotnom style nemozete ocakavat vacsie uspory, ale naklady spojene s prichodom do UK vam hravo pokryje prvych par platov. jasne ze londyn je na najdenie prace najjednoduchsi, ale kvalita zivota asi bude lepsia inde.

Dceru by som este rok nechal na slovensku (so starymi rodicmi?) kym pripravite podu v UK. Treba ratat s tym ze spociatku budete mat asi problem so zakladnymi vecami ako byvanie, takze budete musiet akceptovat co pride. Dalsia moznost je ze najprv pride jeden s vas a ked si najde pracu tak pride druhy. a nakoniec dcera. Na vasom mieste by som nespaloval mosty na slovensko, ale bral by som vas pobyt ako platenu dovolenku, ak sa vam zapaci tak potom sa mozete natrvalo prestahovat.

Samozrejme treba zvazit, ci sa oplati stratit miesto, ak by mal byt problem so znovunajdenim prace na SK.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Apr 28, 2010 10:26 am

Ja by som, naopak, odporucil odist aj s dcerou cim skor. Ak sa vaqm tu zapaci, tak dcera moze kludne dostudovat tu, spravi si A-Levels a ak chce pojde na uni. Ak sa vam tu vsak pacit nebude, tak sa mozete povedzme po roku vratit na SK s tym, ze dcera nezmeska vela v skole a moze este odpmaturovat so spoluziakmi... prinajhorsom o rok neskor.

Co sa tyka prace, uz sa to zlepsuje v IT, aj ked platy su stale o dost nizsie ako boli pred krizou. Manzel ma podla mna moznost robit kontrakty, poznam jedneho slovaka co je IT contractor, robi support... i ked uz z UK odisiel, ale pracu si tu nasiel v podstate v pohode. Horsie je to ze contractor nema garantovany prijem, takze by si musela asi pracovat aj ty. Obavam sa, ze by si musela is zo zaciatku "dole" co sa tyka kariery, ale ak sa uchytis a budes dostatocne motivovana tak si myslim ze by nemal byt problem opat vyliezt vyssie.

Anglictina je dolezita, aj pisomny prejav, formalna komunikacia, nie len "You alright?" a "Cheers mate!". ;-)

Nevidel by som to tak pesimisticky, ved uz nie je komunizmus a nechystate sa emigrovat bez moznosti navratu. Proste to vyskusajte, ak sa vam to zapaci tak bude fajn, ak nie tak sa vratite.

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377
RegistrovanýCOLON Sob Nov 12, 2005 10:22 pm
BydliskoCOLON naspat v Bratislave

Poslať od ubeno » Str Apr 28, 2010 12:50 pm

jaro píšeCOLONAk sa vam tu vsak pacit nebude, tak sa mozete povedzme po roku vratit na SK s tym, ze dcera nezmeska vela v skole a moze este odpmaturovat so spoluziakmi... prinajhorsom o rok neskor.
Skor by som povedal ze pri najlepsom o rok neskor. Samorejme nepoznam ich dceru ale ak si niekto mysli ze je to len tak plynulo prestupit z jednej krajiny do inej (iny jazyk, iny system) bez nejakej "aklimatizacie" v podobe vyrovnavajucich rocnikov a pod tak je velky optimista. Treba si to zistit tu je myslim GSCE (v 16-tich) a potom A-levels v 18 tich. A tiez by bolo treba volit vhodne nacasovanie - aby aspon ukoncila rocnik na SK.
jaro píšeCOLONNevidel by som to tak pesimisticky, ved uz nie je komunizmus a nechystate sa emigrovat bez moznosti navratu. Proste to vyskusajte, ak sa vam to zapaci tak bude fajn, ak nie tak sa vratite.
Tiez to nevidim pesimisticky, ale v suvislosti s ich dcecou by som si tento "experiment" dobre rozmyslel. Dal by som dohromady na jednu stranu vsetky mozne dosledky (negativne aj pozitivne), ktore vam tato zmena moze / nemusi priniest a na druhu vseky dosledky ak by ste zostali - negativne a urcite sa najdu aj pozitivne. Slovensko zasa nie je Sierra Leone, povedzme si na rovinu. Aj ked po volbach - ktovie, ale to uz je o inom.

tinara
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4

Poslať od tinara » Sob Máj 01, 2010 10:36 am

Ďakujem Vám všetkým. Káždý jeden názor ma niečo do seba. Po debatách sme zvážili všetky pre a proti, ale asi počkáme, kým dcéra doštuduje, bude zatial navštevovať nejaký anglický kurz tu na SK, nech to naozaj nie je taká šoková terapia :) ešte raz Ď.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Sob Máj 01, 2010 5:07 pm

Este raz napisem, co som uz raz pisal. Podla mna nema vyznam cakat kym dcera dostuduje. Nemysli si, ze to funguje tak, ze si sadnete rodinka do obyvacky a teraz poviete, teraz sa stahujeme, cela rodina, - co ja viem - do Londyna. Teda aspon pokial nie ste milionari. Ak je vsetko tak, ako to bolo za mojich zaciatkov, tak bez prace vam zarucene nikto nic neprenajme. Ani nehovoriac ze dom/byt pre rodinuv oblasti londyna moze stat takych £1600 mesacne a nebude to ani nahodou nejaky luxus. Tiez prenajimas najmenej na 6 mesiacov, takze pokial nemas pracu tak sa ani neoplati prenajimat, co ked najdes dobru pracu na druhom konci UK.

A je kopa dalsich veci na ktore budete musiet prist nez zacnete normalne zit.

Odporucam taky postup, ze najprv odide jeden co najskor, potom druhy a nakoniec dcera. Napokon ak chce dcera studovat na univerzite v UK, tak treba mat rezervu aby ste stihli prist na to ako to funguje, co treba vybavit, pretoze aj tam su terminy a bolo by skoda napriklad prepast rok len tak. Podla mna odist teraz aby dcera mohla zacat studovat o 2 roky je tak akurat, nemysli si ze dobre joby v UK rastu na stromoch.

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
RegistrovanýCOLON Pon Mar 28, 2005 4:34 pm
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Sob Máj 01, 2010 8:51 pm

Z vlastnej skusenosti:

prisli sme do UK pred 5 rokmi. Syn mal 15 rokov (do 16 mu chybali 3 mesiace). Nechali sme ho dokoncit na SK prvy rocnik gymnazia a cez prazdniny sme sa pestahovali sem do UK. Na jeho skole na SK sme vybavili prerusenie na 1 rok (listom na riaditelku, ktora to potom za skolu preposielala na schvalenie na ministerstvo skolstva - to je len formalita). Pocitali sme s tym, ze ak by mal syn problem sa tu aklimatizovat, ideme nazad na SK. Tu v UK sme zasli na high school, kde sme po dohovore s riaditelom (nesmierne mily pan a vlastne aj cela skola nam vysli maximalne v ustrety) umiestnili syna do posledneho rocnika. Mohol ist rovno na college, ale povedali sme si, ze aj pre neho bude jendoduchsie sa zoznamit s trosku inym systemom tu v UK na high school a zaroven sa utvrdi v tom, ze jeho anglictina bude na naozaj velmi lsusnej urovni aj v odbornych predmetoch ako matematika, fyzika, chemia a podobne (toto je naozaj dolezite). Syn nemal sebemensie problemy! Sice priemerny ziak na SK, ale tu bol svojimi vedomostami povazovany div nie za genia. Jedina vec bola ta anglina.Ale tym, ze do nej vhupol tak, ako som uviedla, nebol ziaden problem.

Dnes syn studuje 2 rok na univerzite a nemozeme si vynachvalit.

Jednu vec poradim - kedze sme tu byvali 3 roky (to je hranica dana zakonom), ked isiel na univerzitu, mohol si vziat pozicku na zivotne naklady pocas studia, co je vzhladom na to, ze studuje na jednej z velmi dobrych univerzit, velka pomoc.

Otazkou je, aby ste vsak vy dvaja s manzelom mali job - aspon manzel na zaciatok. Takze z tohto pohladu je nanajvys nutne zabezpecit najskor zamestnanie aspon manzela. Inak tu neprezijete (co je myslim jasne).

Ako vravim - z vlastnej skusenosti som ZA. A pripajam sa k xaxa a jarovi.

S.

k-612
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 6
RegistrovanýCOLON Pia Jan 15, 2010 10:30 am

Poslať od k-612 » Str Máj 19, 2010 12:00 pm

nezijem sice v UK ale vedla ale ja by som skor pockal kym dostuduje predsa len je to potom o starost menej a za tie dva roky ci kolko to este ma, ak vas nic nenuti... zatial si mozno spravte vylet v lete do uk vidiet co a ako mozno vyberte to spravne miesto(mesto)
ja by som pockal ;)

tinara
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4

Poslať od tinara » Pon Máj 24, 2010 5:50 pm

Ešte raz Vám všetkým ďakujem. S dcérou sme sa dohodli, že začiatkom roka cca marec pojdeme obidve na jazykový kurz tak na mesiac (aspoň uvidime ako na tom jazykovo sme :) ) a obzrieme si UK, zároveň sa pokusime zohnať nejakú brigádu na mesiac, nech čím viac komunikujeme, hlavne dcéra. Teraz však máme dilemu, kde, do ktorého mesta. Chceme si kurz vybaviť bez agentúry a najviac cenovo výhodných kurzov som našla v Londýne. Ubytovanie by som chcela share, čo sa mi zda aj finančne ok. Chceme však ísť na kurz do takého mesta, kde by sme v budúcnosti aj ako rodina prišli, nech to trošku okukáme. Ale vždy pri každom hladaní skončím nakoniec pri Londyne. Chcela by som sa opýtať,je vôbec reálne nájsť nejakú prácu skôr brigádu na mesiac ? volili by ste Londyn na jazykový pobyt resp. aj ako miesto na život do budúcna?

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Uto Máj 25, 2010 12:42 pm

Obecne na mesic nemas moc sanci neco sehnat. Navic jestli se chcete intenzivne ucit tak to bude vlastne na cely den, takze na praci uz nebudes mit moc casu a hlavne silu.
Jestli myslis ze to zvladnes penezne i bez toho aby jste museli pracovat tak to tak radeji udelejte, protoze kdyz budete pracovat, tak pak ve skole budete unavene a budete tam vicemene spat.

Kurzy anglictiny mimo Londyn take jsou, jen se spatne shaneji pres internet, vetsinou jsou ale celorocni, takze ne pro vas.
V Londyne je hodne kurzu, ale zase je drahej na ubytovani, dopravu.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Máj 26, 2010 10:45 am

tinara píšeCOLONvolili by ste Londyn na jazykový pobyt resp. aj ako miesto na život do budúcna?
Nie. Londyn je skvely pre mladych ludi, ktori sa chcu vyblaznit, spoznat inych mladych, atd. Pre rodinu je to vsak katastrofa. Pravdepodobne by ste nemali na slusny standard byvania kedze ceny byvania su prehnane vysoke. Doprava je otrasna v porovnani s inymi castami UK. Pokial mas ty a manzel moznost najst si pracu mimo Londyna, ja osobne by som tak urcite spravil... teda, ja som tak aj spravil a nelutujem. Do Londyna chodim len kvoli ambasade (kedze vsetko je treba vybavit osobne) - nastastie nie casto; a pracovne - aj to chvalabohu nie castejsie ako raz za mesiac.

Jazykove kurzy su vsade, daj si do Google nazov mesta a za tym "language school".

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Pia Máj 28, 2010 11:25 am

volili by ste Londyn na jazykový pobyt resp. aj ako miesto na život do budúcna?
Teraz vidim, ze jaro zmenil bydlisko na Bristol. Napriklad Bristol a okolie je fajn. Napr. Portishead, Weston, Clevedon. Nie je to tam az take farebne ako na South east, aj ked celkom dost chavov. Celkovo na zivot je South West asi najviac v pohode. Problem je ze vsetko na juh od Bristolu ma dost mizerne dopravne spojenie s Londynom.
Naposledy upravil 1 dňa xaxa, celkovo upravené 0

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Poslať od lair » Pia Máj 28, 2010 1:31 pm

Ja byvam v Eastbourne, co je juzne pobrezie Uk a tu je tiez vela jazykovych skol. Dokonca mame s jednou dohodu a v lete poskytneme ubytovanie nemeckym studentom, teda presnejsie ziakom, konkretne to budu
13 rocni chlapci. A podla informacie z minuleho tyzdna, v nasom meste je najviac slnecnych dni v roku z celej UK .

BUTTON_POST_REPLY