Základní škola ve Velké Británii

Jazykové školy v UK. Vysoké školy v Londýne. Večerné kuzy AJ.

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
jitu
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
RegistrovanýCOLON Štv Feb 03, 2005 11:55 pm

Základní škola ve Velké Británii

Poslať od jitu » Pia Feb 04, 2005 12:22 am

Ahoj
Prosím nemáte někdo zkušenost s přestupem dětí z českých nebo slovenských základních škol do škol ve Velké Britanii? Nebo nějaké info o britských základních školách
Manžel už půl roku pracuje v Birmingamu a v létě se chceme za ním přestěhovat. Stále se bojim, že tím dětem ublížíme.

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
RegistrovanýCOLON Pon Nov 15, 2004 3:52 pm
BydliskoCOLON England

Re: Základní škola ve Velké Británii

Poslať od monika » Pia Feb 04, 2005 9:15 am

jitu píšeCOLONAhoj
Prosím nemáte někdo zkušenost s přestupem dětí z českých nebo slovenských základních škol do škol ve Velké Britanii? Nebo nějaké info o britských základních školách
Manžel už půl roku pracuje v Birmingamu a v létě se chceme za ním přestěhovat. Stále se bojim, že tím dětem ublížíme.
Už som to tu niekde písala, že podľa mojich info deti s prestupom problém nemajú- čo sa týka jazykových bariér- deti chodia na vyučko a rýchlo si zvyknú- najmä mladšie. Bežne si rodičia najprv obzrú školy a vyberú, ktorá im najviac vyhovuje.Prestup ako taký- to asi záleží od povahy jednotlivých detí, aj prestup do inej českej školy môže byť pre deti veľká zmena,aj prestup k inej českej učiteľke je zmena, zmena ich bude stretávať celý život.
Na Slovensku končí školský rok v júni, v Anglii v júli, tak tam nech nastúpia na mesiac a vyskúšajte.
Veľa šťastia.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pia Feb 04, 2005 10:16 am

Uz som to tu niekde pisal, manzelka uci na strednej skole, predtym bola dobrovolnicka na zakladnej skole. Na oboch maju studentov/ziakov z Ciech a Slovenska. Ziskali sme dojem, ze deti nemaju problem adaptovat sa v novom prostredi. Viac problemov maju, ako sa zda, rodicia. :)

jitu
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

dekuji za odpoved

Poslať od jitu » Sob Feb 05, 2005 12:44 am

Dekuji za odpoved. Pro me deti to bude asi tezsi. Je jim 12 a 10 roku.
Jeste bych me zajimalo jestli se ve skolach ve VB hodnoti známkami a nebo jen písemným vyjádřením. Jaké mají deti prázdniny? Take jsem nekde slysela, ze do skoly se chodí i v sobotu. Je to pravda? Asi jsem moc zvedava. Tak me omluvte :-)

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Sob Feb 05, 2005 5:38 pm

Do skoly sa v sobotu nechodi. Decka maju uniformy, tie je potrebne zakupit. Info dostanes potom v skole.

Prazdniny maju dost casto, teraz vo februari budu mat 2 tyzdne, potom koncom marca a opat v maji... 6 tyzdnov chodia do skoly a potom su 2 tyzdne prazdnin. V lete su prazdniny len 1 mesiac v auguste, to sa vsak moze lisit od skoly k skole.

Deti dostavaju len pisomne hodnotenie, report, nie znamky.

Od 11 rokov deti chodia na college, teda strednu skolu, takze tvoje jedno dieta by slo na zakladnu skolu a druhe uz na strednu.

Vo vacsich mestach su zvyknuti na cudzincov. Niektore skoly maju specialne oddelenia, ktore sa im venuju napriklad aj tak, ze maju kazdy den prvu hodinu anglictinu v malych skupinkach (niekedy len paroch ci individualne). Niektore skoly zamestnavaju cudzincov ucitelov a asistentov ucitelov - napriklad moja manzelka pomoha detom zo Slovenska a Ciech, ma tam kolegynu Polku pre Polske deti, dalsie kolegyne su z celeho sveta: Pakistan, Afrika, India...

jitu
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

Dekuji.

Poslať od jitu » Sob Feb 05, 2005 6:05 pm

Moc děkuji za tak skvělou vyčerpávající odpověď. . Holky se už tolik nebojí. Už jsou spíše zvědavé a začínají se i trochu těšit.

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
BydliskoCOLON England

Poslať od monika » Sob Feb 05, 2005 6:36 pm

jaro píšeCOLON Od 11 rokov deti chodia na college, teda strednu skolu, takze tvoje jedno dieta by slo na zakladnu skolu a druhe uz na strednu.
Stredná škola je na podobná systému nášho osemročného gympla alebo je delenie podľa špecializácie(ekonomická,stavebná...)?

jitu
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

děkuji.

Poslať od jitu » Sob Feb 05, 2005 7:34 pm

Starší dceři učení moc nejde. Je spíše průměr. Baví jí vařit a starat se o zvířata. Je tam nějaké takové zaměření?

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Sob Feb 05, 2005 10:03 pm

Stredne skoly (colleges) su vseobecne. Odbory sa studuju neskor. Viac info je napriklad aj na tejto stranke British Council.

Studium na college je lahke, napr. 15-rocni sa na matematike ucia veci ako: narodil som sa v 1990, teraz je 2005, kolko mam rokov? Vela kreslia (napriklad na dejepise kreslia kralov, na Science kreslia poziar, atd.), pozeraju video, atd. Ani zdaleka to nie je tak prisne ako na SK/CZ.

Poznam pripad 12-rocnej Slovenky, ktora nevedela nic po anglicky a tiez nie je velmi na studium, no skolu tu zvlada v pohode.

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
BydliskoCOLON England

Poslať od monika » Sob Feb 05, 2005 10:29 pm

jaro píšeCOLONStudium na college je lahke, napr. 15-rocni sa na matematike ucia veci ako: narodil som sa v 1990, teraz je 2005, kolko mam rokov? Vela kreslia (napriklad na dejepise kreslia kralov, na Science kreslia poziar, atd.), pozeraju video, atd. Ani zdaleka to nie je tak prisne ako na SK/CZ.
Prebože to znie hrozne, veď to vedia asi už aj naši prváčikovia. Sú tam aj iné možnosti pre šikovné anglické deti?

hawaiicanka
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 132
RegistrovanýCOLON Pia Sep 24, 2004 10:35 am
BydliskoCOLON Coventry
CONTACTCOLON

skola

Poslať od hawaiicanka » Pon Feb 07, 2005 2:22 pm

Sukromne skoly by mali mat vyssiu uroven,ale su velmi drahe.

hawaiicanka
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 132
RegistrovanýCOLON Pia Sep 24, 2004 10:35 am
BydliskoCOLON Coventry
CONTACTCOLON

Poslať od hawaiicanka » Pon Feb 07, 2005 2:29 pm

11...12 rocni maju naozaj velmi jednoduche domace ulohy ak vobec nejake. Takze sa to da zvladnut...ale mylsim si ,ze dievcatam bude chvilu trvat ,kym si zvyknu na anglictinu a hlavne na birminghamsky prizvuk,ktory je otrasny....

jitu
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

Poslať od jitu » Pon Feb 07, 2005 7:49 pm

Všem děkuji za rady a informace.
Je jasné, že s tím jazykem bude nějaký čas problém , ale těm děckám to do té hlavy leze rychleji a doufám, že jednou budou rádi, že jsme se tak rozhodly. A NEBO NE. Nějaký čas se už anglicky učí tak úplně bez znalostí jazyka také nebudou. V létě bychom je chtěli poslat na nějaký tábor zaměřený na výuku angličtiny. Bohužel je pravda, že ten Birminghamský přízvuk je hrozný.

Jozef Stiavnicky
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Str Jún 01, 2005 2:48 pm
BydliskoCOLON UK Kings Lynn

Poslať od Jozef Stiavnicky » Štv Jún 02, 2005 1:42 pm

Cital som informaciu od Moniky.to je to co hladam.Pracujem uz rok v UK a zaciatkom juna pride manzelka s 9 rocnou dcerou za mnou . V jej skole sme vybavili ziadost o povolenie vzdelavania v cudzine ale neviem co dalej.Ma uz ukonceny 3 rocnik lebo o jeho ukoncenie k 31.5. sme tiez poziadali. Hovorite o moznosti aby dieta nastupilo v juli do skoly na skusku. Velmi ma to zaujalo. Co vsak k tomu potrebujeme? Pridem do nejakej skoly v King's Lynn kde zijeme a co dalej? Je potrebne vysvedcenia zo slovenska samozrejme uradny preklad ...proste nepoznam podrobnosti ...mohli by ste mi niekto poskytnut detailnejsie informacie co mam robit?

Perinbaba
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 39
RegistrovanýCOLON Str Jún 01, 2005 5:52 pm
BydliskoCOLON Sheffield/London
CONTACTCOLON

Zakladna skola.

Poslať od Perinbaba » Štv Jún 02, 2005 11:43 pm

Jozef, najlepsie by bolo, aby si sa informoval v najblizsich skolach k tvojmu miestu bydliska. Bude tam mozno niekolko,do ktorych moze dcerka potencionalne zacat chodit, podla miest a vzdialenosti a samozrejme vhodnosti skoly. Ak mas cas, chod sa na niektore pozriet. Naplanuj si stretnutie riaditela, ktory ti ukaze po skole. Treba tam zavolat a dohodnut sa.predpokladam, ze hovorime o statnej skole. Tam by ziadne testy nemali byt. Len pohovor.Hlavne, ked tu budete len prechodne, neviem o vasej situacii. Vie dcerka po anglicky? Cez leto by som odporucala pripravne intenzivne lekcie anglictiny. Sukromne skoly by mali viac podmienok a pisomne a ustne testy. 8-rocne deti tam pisu eseje na dve strany o roznych veciach, je to ovela namahavejsie ako statne skoly. Ale aj drahsie a prazdniny su este dlhsie. Takze cim viac clovek plati, tym viac ma deti doma... Ale inac su tam deti dost pretazene a ocakava sa od nich vela.
Pre dcerku to bude urcite zaujimave a cez leto by ste sa mali snazit najst nejake deti, co chodia do okolitych skol a 'spravit si kamaratov', aby sa jej lahsie zacinalo.
Vy sa snazte zistit co najviac info, aby ste vedeli, co ocakavat a ake su rozdiely v skolach vo vasom okoli.
Ak potrebujes viac info, ozvi sa.

jitu
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

Poslať od jitu » Str Jún 29, 2005 6:04 pm

Náš odchod do UK se uspíšil, tak že obě moje dcery již dva měsíce chodí do Anglické školy. Mladší se velice rychle adaptovala hlavně díky zvědavým, ale přátelským dětem. Starší dceři to jde pomaleji, ale též je to na velice dobré cestě. Je pravda že v ČR jsou děti v učení mnohem dále. Učitelky byly dost překvapené z toho co se holky už učily. Přístup školy k dětem, které neovládají dost dobře Anglický jazyk je úžasný. Každá má nějakého asistenta, který chodí za nimi do třídy a pomáhá jim. Myslím, že v Čechách by se takhle se žádným cizincem nemazlili.
Nebyl vůbec žádný problém s přestupem uprostřed školního roku.
Předešlá vysvědčení po nás nikdo nechtěl vidět.
Na školu vzali holky bez problémů.

Jozef Stiavnicky
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Str Jún 01, 2005 2:48 pm
BydliskoCOLON UK Kings Lynn

prestup na anglicku zakladnu skolu

Poslať od Jozef Stiavnicky » Pon Júl 25, 2005 11:32 am

Takze ako uz niektori predo mnou pisali nemal by byt ziadny problem a tak aj bolo. Netrebalo mi nic ani stare vysvedcenia ani rodny list ani ...No nie ako u nas.Nic nebol problem ani to ze moja dcera ovlada skutocne len basic english.Pri akomkolvek mojom upozorneni ze mozno s tym a tym bude problem alebo ci nieco netreba zdokladovat som bol hned upozornovany ze nic nie je problem.Dcera nastupila na posledny mesiac cize jul na skusku a od septembra kedze nic nie je problem nastupuje riadne.Hold tak toto som necakal.Priznam sa ze som mal obavy ako to vsetko vybavit a tu nijaky problem.
Tak ak potrebujete pre dieta skolu chodte do najblizsej zakladky tam je niekto v office ktory Vam vysvetli co a ako.Ak je to vsade tak ako v mojom pripade tak vsetko pojde velmi hladko.Jozef Stiavnicky.

minibiginko
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Pia Jan 06, 2006 3:40 pm
BydliskoCOLON Kluknava 137

da sa aj pocas sk. roka?

Poslať od minibiginko » Pia Jan 06, 2006 3:54 pm

Da sa prestupit aj pocas sk. roka????

brushie
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 116
RegistrovanýCOLON Pia Apr 01, 2005 12:41 pm
BydliskoCOLON Lee On The Solent, Hampshire, UK
CONTACTCOLON

Poslať od brushie » Pia Jan 06, 2006 4:41 pm

My sme sa stahovali s 8r. dcerou do UK 25.11 a nebol problem. Skolu v UK sme uz mali vybavenu v SK skole sme len dali ziadost o plnenie povinnej skolskej dochadzky mimo SR. Po prichode do UK a prvom stretnuti v skole zacala chodit do skoly kde jej pridelili aj asistentku ktora sa jej venuje pocas vyucovania. Dcera je velmi spokojna a my tiez. Anglicky nevedela okrem zakl. fraz, farieb a cisel skoro nic.

minibiginko
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Pia Jan 06, 2006 3:40 pm
BydliskoCOLON Kluknava 137

diky

Poslať od minibiginko » Pia Jan 06, 2006 6:09 pm

ale nie asi v kazdej skole mi pridelia asistentku, nie? ja mam 14 rocneho syna a vie po anglicky tiez len zaklady... a ako to je s rocnikmi? tento by mu platil akoze ho dokoncil? Kde by ho zaradili asi? Dik za odpoved..... fakt to potbujem vediet

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

materska skola?

Poslať od kazisvet » Ned Mar 05, 2006 4:30 pm

Vedeli by ste mi poradit ako je to v anglicku s mensimi detmi? dcera mala vo februari 4 roky a zatial chodi u nas do skolky. Chcel by som, aby za mnou prisla manzelka aj s malou niekedy v auguste a neviem co s malou. Pocul som, ze tu deti chodia do primary school od 5 rokov, co vsak s nou, keby mala len 4,5?
Nebudem posobit priamo v londyne, cca 200 km na sever v kings lynn. Poradite niekto? Vdaka

Gula36
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 27
RegistrovanýCOLON Uto Okt 18, 2005 10:42 pm

Re: materska skola?

Poslať od Gula36 » Ned Mar 05, 2006 6:32 pm

kazisvet píšeCOLONVedeli by ste mi poradit ako je to v anglicku s mensimi detmi? dcera mala vo februari 4 roky a zatial chodi u nas do skolky. Chcel by som, aby za mnou prisla manzelka aj s malou niekedy v auguste a neviem co s malou. Pocul som, ze tu deti chodia do primary school od 5 rokov, co vsak s nou, keby mala len 4,5?
Nebudem posobit priamo v londyne, cca 200 km na sever v kings lynn. Poradite niekto? Vdaka
Zalezi od skoly, su zakladne skoly aj s preschool triedami, kde chodia deti od 2,5 - 3 rokov (od 3 rokov zdarma na 2 a pol hodiny denne) a take 4 a pol rocne uz zacinaju predskolsku (reception) triedu. Takze tvoja dcera by mohla od septembra nastupit do reception triedy. Zisti si to na skole v Kings Lynn, ale zvycajne deti zacinaju skolu ten stvrtrok, ked dovrsia 5 rokov. Moja dcera bude mat 4 roky v januari '07 a do skoly pojde az po velkej noci do pre-reception triedy (dovtedy bude v preschool). Potom od septembra '07 zacne predskolsku (reception) triedu. A az potom pojde do 1. triedy. Dufam, ze som ti aspon trochu pomohla.

macko_usko
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
RegistrovanýCOLON Str Máj 11, 2005 10:10 pm

Poslať od macko_usko » Pon Mar 06, 2006 5:56 pm

kazisvet píšeCOLONVedeli by ste mi poradit ako je to v anglicku s mensimi detmi? dcera mala vo februari 4 roky a zatial chodi u nas do skolky. Chcel by som, aby za mnou prisla manzelka aj s malou niekedy v auguste a neviem co s malou. Pocul som, ze tu deti chodia do primary school od 5 rokov, co vsak s nou, keby mala len 4,5?
Chcem len potvrdit, co uz vlastne Jara vysvetlila. Len dodam, ze ked tvoja dcera bude mat 5 rokov pred 31 Decembrom (06), tak bude musiet ist povinne do skoly od Januara (07). Ked dovrsi 5 medzi 31 Dec(06) a 31 Marcom (07), tak bude musiet povinne zacat skolu v Aprili (07). A ked bude mat 5 medzi 31 Marcom (07) a 31 Augustom (07), tak pojde povinne do skoly od Sept (07). Lenze, niektore skoly beru deti, ktore dovrsili 4 rok pred 31 Augustom, do reception class aj tak hned od Septembra (to znamena, ze vsetky deti, bez ohladu na to, v ktorom trimestri maju 5 rokov, zacinaju skolu naraz). Takze, ako Jara spomenula, tvoja dcera moze zacat skolu hned od Septembra(06). To bude zalezat len od skoly, do ktorej pojde tvoja dcera, akym sposobom robia nabor novych deti...

Ada.
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Uto Mar 07, 2006 10:38 am

Poslať od Ada. » Uto Mar 07, 2006 11:13 am

Ahojte.
Aj ja sa pripojim a z vlastnej skusenosti mozem potvrdit predchadzajuci prispevok. V juli sme sem so synom prisli za manzelom, syn mal v auguste 4 roky a v oktobri nastupil do skoly do reception class. Manzel si niekedy na jar obehal skoly a do jednej z nich maleho bez problemov prijali, nepotreboval ani pas alebo rodny list. Niekedy v juni mali stretnutie s rodicmi,kde chceli vidiet aj deti,kedze my sme tu este neboli,tak povedal,ze maly je na navsteve na Slovensku, takze ziadny problem. A musim povedat ,ze maly je velmi spokojny a nema ziadny problem, fakt sa mu venuju a chodi tu skoly ovela radsej ako na slovensku do skolky.
Takze drzim palce s malou a vela stastia.

Denisa22
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 9
RegistrovanýCOLON Uto Máj 02, 2006 11:30 am
BydliskoCOLON Exeter

Poslať od Denisa22 » Str Jún 21, 2006 3:28 pm

Chcela by som sa opýtať v akom meste vaše dievčatá navštevujú školu a aký rozdiel ste v prospechu detí zaznamenali oproti predošlej škole. Moje dve 10 ročné deti budú teraz končiť 4. ročník a tiež by som ich chcela vziať so sebou v septembri a hneď ich aj zapísať do 5. ročníka, ale doteraz mali angličtinu len na základnej úrovni. Učia sa ju už oficiálne druhý rok, ale na Slovensku to nie je s jazykom na základnej škole veľmi slávne. Ešte ich teraz chcem dať do letného kurzu anglického jazyka a potom už len vo VB. Ja som sa obávala týchto prestupov, ale keď čítam aj ostatné kladné skúsenosti, tak dúfam, že sa to aj mojim dcéram podarí. Ja som počítala najprv s ročným jazykovým kurzom vo VB, a potom možno s prijatím na niektorú štátnu školu. Teraz ste ma s týmito príspevkami povzbudili a už mi neostáva nič len vybavovanie formalít. Prajem veľa šťastia.

Tanka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 22
RegistrovanýCOLON Pon Jún 12, 2006 4:20 pm
BydliskoCOLON South London

skola

Poslať od Tanka » Ned Aug 13, 2006 8:32 pm

Ahojte,
to som rada ze som tu uz nasla tolko prispevkov ohladom prestupu slovenskych deti z nasich skol na anglicke, len neviem ci som bola nepozorna alebo sa to tu nespomina - co vsetko sa tu v statnej skole plati a ak sa da, mozete mi prosim niekto vycislit priemerne naklady trebars na jeden mesiac na jedno dieta, aspon priblizne, urcite sa to lisi v zavislosti od skoly a pod. A ak mate niekto skusenosti kolko vas to vyjde mesacne ak mate vacsie dieta v college. Dakujem pekne vopred

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
RegistrovanýCOLON Pon Mar 28, 2005 4:34 pm
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Ned Aug 13, 2006 9:11 pm

Tanka, za statne skoly (zakladne) sa v UK neplati. Vsetko, co deti potrebuju k uceniu (knihy, zosity) dostanu zadarmo. Jedine, co budes musiet detom kupit, je uniforma prislusnej skoly a telocvicny ubor (opat prislusny tej ktorej skole - kazda ho ma iny).
Jedine, za co budes platit, je jedlo - ale to tiez zavisi od teba, lebo dietatu mozes davat jedlo z domu, takze rozpocet na stravu mas v rukach ty sama.
Viem, ze zakladne skoly (aj high schools - teda apson ta, do ktorej chodil moj syn) prispeivaju detom dokonca aj na autobusovu dopravu do skoly.

Co sa tyka college, syn zacina prave v septembri 1. rocnik, takze zatial neviem. Uz sme vsak dostali domov spustu prospektov, ze mozeme ziadat o zlavu na cestovnom a podobne veci.Takze sa to zrejme nebude moc odlisovat od high school.

Tanka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 22
RegistrovanýCOLON Pon Jún 12, 2006 4:20 pm
BydliskoCOLON South London

skola

Poslať od Tanka » Ned Aug 13, 2006 9:49 pm

Dakujem Sandie, potesila si ma, potom neskor sa mozno na teba obratim ako to funguje v tom college,ak to bude aktualne. A medzi skolami secondary education v UK je asi taky rozdiel ako medzi nasimi gymnaziami, ucnovkami a priemyslovkami alebo sa to neda vobec prirovnavat?
Podla coho to vlastne rodic vybera?

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Ned Aug 13, 2006 10:03 pm

Tanka, kludne sa na mna obrat, ak budes chciet - podelim sa s tebou o skusenosti :-)
Inak tu v UK je viac stupnov vzdelania ako na SK. Su Basic grammar school, High school, College a university. Cize u nas je skolstvo 3 stupnove (zakladna, stredna a vysoka) tu je stvorstupnove. Deti, co koncia High school, maju 16 rokov a tie, co koncia potom college maju 18 ....

nova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44
RegistrovanýCOLON Pon Jún 12, 2006 4:22 pm

Poslať od nova » Pon Aug 14, 2006 8:28 am

Vcelku tu plati, ze prichod do primary school je pohodovejsi a humannejsi ako 'prvackovanie' na Sk. Avsak, avsak! Akademicky nadane deti su tu zatlacovane do sede priemeru, tak aby tym menej nadanym a sikovnym nebolo luto ze kazdy den prehravaju. Moja dcera je z tych prvych a ja sa snazim hlavne o to, aby sa nebala vyhravat po akademickej stranke. Mohla by som o tom pisat este viac, napr, o tom, ako tu zrusili gymnazia (grammar schools)- aby slabsi nemali komplex z vyberu. Prezilo tu par tvrdohlavych grammar schools, kde sa odohravaju tvrde zavistlive bitky o miesta a o prijmacie skusky. Zaujimave je, ze sukromne skoly davaju vacsi priestor pre akademicku excelenciu uplne v pohode. Plati tu asi, ze za peniaze je mozne porusit tabu nesutazenia na statnych skolach. Pred vyberom skol sa pozrite na 'league tables', ktore su aspon akym takym voditkom o urovni skoly. Skoly pod 80% su dost 'pestre', a ziaci sa pretekaju viac nakupoch a v podpichovani spoluziakov, nez v uceni.

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Pon Aug 14, 2006 9:47 am

nova,asi aj tu bude platit stare zname, ze vsetko je to o ludoch. My sme mali som synom zrejme naozaj stastnu ruku na skolu (high school), pretoze napriek tomu, ze syn prisiel az do posledneho rocnika, v pohode (vdaka vyssej urovne zakladneho vzdelania) okamzite "zapadol" , ba dokonca sa stal premiantom skoly. A nik ho ani nepotlacal a ani ho nebrzdil. Naopak - ucitelia mali k nemu velmi osobitny pristup a sami ho radami navigovali k vyberu college. A to mozem povedat, ze moj syn je pomerne silna "osobnost" a z radu dost vyskakuje :-)

Je to naozaj na skole - preto skor, ako date deti do skoly, pozrite si na internete inspekcne spravy z jednotlivych skol, kde mate moznost posudit jednak uroven skoly po vzdelanostnej stranke a jednak aj po tej "ludskej" stranke. Vsetky taketo inspekcne spravy su volne dostupne na internete. Ak by ste si nevedeli rady, obratte s na miestnu LEA, ktra vam s vyberom urcite rada poradi (ako sa stalo aj nam).

A vela stastia :-)

nova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44

Poslať od nova » Str Aug 16, 2006 12:09 pm

Sandie, moja dcera tu chodi do skoly od 4 rokov, v tom vidim trocha rozdiel. Uroven zakladneho vzdelania je na Sk silnejsia, co sa tyka obsahu uciva. Aj moja dcera mala spociatku silne zaklady uz len vdaka dobrej skolke kam chodila, ale celkovo su skoly koncipovane tak, aby nikto nevynikal.

nova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44

Poslať od nova » Str Aug 16, 2006 12:15 pm

Denisa pise, ze to s vyukou jazyka na SK nie je slavne. No, skus hladat nemcinu pre deti, napr. ako ja hladam v North West London. Zatial 0 bodov, mozem si najat sukromneho ucitela z Berlitz za 35 lib na hodinu. Jazykove kurzy pre deti tu neexistuju, ak neratam vsade pritomnu francuzstinu, niektore sobotnajsie skoly pre deti cudzincov, a samozrejme anglictinu prre cudzincov. Ak ma niekto skusenosti s detskymi jazykovymi kurzami, poradte.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Zakladna skola v UK

Poslať od lair » Ned Aug 20, 2006 11:58 am

Suhlasim s predoslymi nazormi a pridavam moju skusenost. Moja dcera sem prisla pred takmer 6 rokmi zacala chodit na posledny rocnik v primary school, mala vtedy 10.5 roka. V SK bola vzdy jednotkarka. Ale veru tunajsi system v skole ju naucil uplne sa prestat venovat uceniu a po viacerych iskreniach medzi mnou a nou aby sa ucila som to vzdal. Teraz robila skusky GCSE, cakame na vysledky a veru veru neviem slavne urcite nebudu. Kedze na skole, ktoru skoncila bola len priemerna uroven, len malo deti si robilo tazku hlavu z ucenia. (byt uceny nie je cool).
Uz naproti tomu s mojim synom (teraz 7 rocny) to riesime inak.Kedze zacal celu skolsku pripravu a dochadzku tu a bol skutocne vynikajuci ( v 3 rokoch zacal citat a od 4 rokov cita plynule) tak sme mu veru po viacerych intervenciach v skole, aby mu davali viac a narocnejsie ulohy (zbytocne sme sa snazili), tak sme mu nakoniec dohodli a platili sukromnu ucitelku, ktora ho ucila kazdu sobotu jednu hodinu (£20). Teraz koncil 2. rocnik a jeho vysledky?
V hodnoteni dosiahol zo vsetkeho uroven 3. rocnika. Oplati sa teda trocha investovat do dietata, lebo v skole , kde je 30 deti v triede sa skutocne neda osobitne venovat talentovanemu dietatu.
Este do r. 1996 kym neprisla k vlade terajsia strana, tak deti, ktore boli nadpriemer sa mohli dostat na sukromnu skolu s tym, ze rodicia, ktori na to nemali dostali takmer 90% financnej vypomoci od statu. Teraz asi pred mesiacom sa objavila sprava ze od septembra to zavedu taktiez, teda riaditelia secondary school budu hlasit vsetkych 11 rocnych, ktori dosahuju nadpriemerne vysledky na urcity urad ( neviem presne kde) aby sa nestratili tieto deti v sedom priemere. Proste sa bude dohliadat na to.

nova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44

Poslať od nova » Ned Aug 20, 2006 4:39 pm

Je to tu presne naopak- doucovat je tu treba mudre ci ctiziadostive deti, inac sa tie nedostatky prejavia pri vyssom studiu. Na dobre univerzity sa potom dostanu len deti z dobrych, vacsinou sukromnych skol. Dcere platim matematiku aj sukromne, inac moze o prijmackach na veterinu len snivat. A to je v skole v najvyssich moznych skupinach, lenze tie ich vagne stupnice hodnotenia vlastne len nasinca rodica zavadzaju. Ked pride na to, ako to tu benevolentne fici, moze byt neskoro, alebo musi pracne dorabat aspon poriadne A levels, ak chce ist dieta na univerzitu.

elada
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
RegistrovanýCOLON Uto Aug 22, 2006 10:04 am
BydliskoCOLON Nitra

Poslať od elada » Uto Aug 22, 2006 1:34 pm

ludia, a ake mate vedomosti o zakladnych umeleckych skolach v anglicku, resp. o ich anglickych ekvivalentoch?

Ivana
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13
RegistrovanýCOLON Pia Nov 17, 2006 6:40 pm

Zakladna skola vo Watforde?

Poslať od Ivana » Sob Júl 07, 2007 11:53 am

Dobry den,

o zakladnych skolach v Anglicku a o prechode deti zo slovenskej do anglickej skoly sa tu toho popisalo uz dost. Tento mesiac odchadzame spolu s mojim 7 rocnym synom do Watfordu a mna by zaujimalo, ci ma niekto skusenosti so zakladnou skolou v tomto meste. Na strankach ministerstva skolstva SR som sa docitala, ze ak rodic pracuje v cudzine a chce zobrat svoje dieta so sebou, ma 2 moznosti a to:
1. Dieta bude navstevovat skolu v cudzine, alebo
2. Dieta moze byt vzdelavane doma, s tym, ze na konci roka musi prist na SR kde vykona komisionalnu skusku z urcitych predmetov. Ma niekto skusenosti s touto druhou moznostou?

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
BydliskoCOLON England

Re: Zakladna skola vo Watforde?

Poslať od monika » Str Júl 11, 2007 7:15 pm

Ivana píšeCOLONDobry den,

o zakladnych skolach v Anglicku a o prechode deti zo slovenskej do anglickej skoly sa tu toho popisalo uz dost. Tento mesiac odchadzame spolu s mojim 7 rocnym synom do Watfordu a mna by zaujimalo, ci ma niekto skusenosti so zakladnou skolou v tomto meste. Na strankach ministerstva skolstva SR som sa docitala, ze ak rodic pracuje v cudzine a chce zobrat svoje dieta so sebou, ma 2 moznosti a to:
1. Dieta bude navstevovat skolu v cudzine, alebo
2. Dieta moze byt vzdelavane doma, s tym, ze na konci roka musi prist na SR kde vykona komisionalnu skusku z urcitych predmetov. Ma niekto skusenosti s touto druhou moznostou?
Alebo 3. Dieta bude vzdelavane v cudzine a zaroven robit slovenske komisionalne skusky na sl.skole- hlavne ak sa chystate vratit naspat na Slovensko. Asi najjednudochsia moznost, hlavne pri nizsich rocnikoch.

Ivana
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13

Poslať od Ivana » Štv Júl 12, 2007 6:53 pm

Takze tato tretia moznost sa tyka aj nas. Podla najnovsich informacii, ktore som obdrzala zo skolstva, dieta nemoze byt vzdelavane len doma. Musi navstevovat skolu v zahranici (nas pripad UK), ale na konci roka musi prist na Slovensko na preskusanie z hlavnych predmetov ako je slov. jazyk, matematika, anglicky jazyk, v pripade prvakov a druhakov prvouka. Len pevne verim, ze to zvladneme.

zlaticko
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
RegistrovanýCOLON Štv Júl 12, 2007 10:23 pm

skola

Poslať od zlaticko » Štv Júl 12, 2007 10:33 pm

Ivana,
na Slovensku zatial nie je povolene domace vzdelavanie cize dieta po 6. roku /ak nema podany na SVK odklad/musi v zahranici navstevovat skolu a sucastne musi byt prihlasene na ZS na Slovensku kde je vedene ako normalny ziak..skola by mu mala vydat ucebnice a poskytnut konzultacie v takom rozsahu v akom poziadas.. skusky musi dieta robit raz za rok pripadne aj za dva roky zalezi od riaditela.. do tejto skoly na SVK musis dolozit do 15. septembra /prip. podla dohody/ potvrdenie ze tvoje dieta navstevuje skolu v UK potvrdenie ti da skola v UK..staci to vacsinou poslat mailom alebo faxom.. skusky robi dieta z predmetov ktore sa bezprostredne tykaju slovenciny citanie pisanie pripadne realii /zemepis slovenska dejepis prvouka.../ z ostatnych predmetov sa skusky nerobia /matika atd.. / a este skola na SVk ti musi dat tematicke plany prip. vyznacit co je nevyhnutne aby dita zvladlo.. ono je dost problem ze deti na SVK idu podstatne rychlejsie ako v UK napr. po prvej triede musi dieta zvladnut citanie minimalne 10 riadkoveho textu pocitani do 20 aj s prechodom, pisanie diktaty.. a to je casty problem .. teda ja mam hlavne skusenosti s tymi starsimi ziakmi a tam je to tiez dost o drzku.. proste ta uroven vzdelania je dost nizsia.. napriek tomu ze nam odchadzali dvojkari.. teraz to ledva na stvorku vytiahnu.. cize doporucujem doma vzdelavat... doucovat a tak..
lenka

zlaticko
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
RegistrovanýCOLON Štv Júl 12, 2007 10:23 pm

Poslať od zlaticko » Štv Júl 12, 2007 10:36 pm

zhodou okolnosti sa aj my stahujeme do zahranicia ale nastastie manzelov zamestnavatel bude nasej dcere v ramci benefitov platit sukromnu skolu.. ale aj tak sa jej planujem venovat aj doma..

Ivana
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13

Poslať od Ivana » Pia Júl 13, 2007 1:21 pm

Ahoj Lenka,

dakujem za informacie. Mozno som sa nevyjadrila moc presne a zrozumitelne, tak to skusim este raz.
To, ze dieta na Slovensku nemoze byt vzdelavane doma, viem. My odchadzame do UK buduci tyzden. Syn od septembra nastupi do skoly v Anglicku (ziadost, aby mohol plnit povinnu skolsku dochadzku v UK mame uz vybavenu) s tym, ze v juni musime prist na Slovensko na preskusanie a to, presne z tych predmetov ako som uvadzala predtym: slovensky jazyk, matematika, anglicky jazyk a prvouka. Je to vlastne na riaditelke. Ta nasa nam urcila tieto 4 predmety, takze v nasom pripade musime vykonat skusku aj z matematiky. Syn tento rok ukoncil prvy rocnik.

Julo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 15
RegistrovanýCOLON Uto Máj 18, 2004 10:10 am
BydliskoCOLON London, Leyton

Poslať od Julo » Ned Apr 27, 2008 7:11 pm

Ivana píšeCOLONTakze tato tretia moznost sa tyka aj nas. Podla najnovsich informacii, ktore som obdrzala zo skolstva, dieta nemoze byt vzdelavane len doma. Musi navstevovat skolu v zahranici (nas pripad UK), ale na konci roka musi prist na Slovensko na preskusanie z hlavnych predmetov ako je slov. jazyk, matematika, anglicky jazyk, v pripade prvakov a druhakov prvouka. Len pevne verim, ze to zvladneme.
Ja pracujem v anglicku 4 roky a toto leto sem planujem privies aj manzelku a 12 rocneho syna. Co sa tyka anglickych skol mam pomerne uz dost informacii, avsak vie mi niekdo povedat ako je to zo slovenskou stranou? Manzelke na ZS ktoru syn navstevuje udajne povedali, ze odist moze iba na jeden rok a skusky bude musiet robit zo vsetkych predmetov. Nechce sa mi verit, ze moze odist iba na jeden rok. Nechceme porusit zakon pretoze este nevieme ci tu ostanu iba na jeden rok, alebo na viac. Viem ze je mnoho ludi ktori jednoducho kaslu na slovenske zakony a potom maju problemy ked sa vratia na Slovensko trebars iba na navstevu. Ako je to teda? Alebo si to moze urcit kazda ZS podla nejakych svojich internych predpisov?

Ivana
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13

Poslať od Ivana » Ned Apr 27, 2008 8:11 pm

Ahoj Julo,

ak ti mam pravdu povedat, tak ja sama neviem ako to vobec vlastne je. My sme tu 9 mesiacov. V juni odchadzame na Slovensko na skusky zo 4 predmetov a mam z toho dost velke obavy ako to vsetko zvladneme. Ludia tu pisu, ze skusky sa robia len zo slovenskeho jazyka, co sa tyka deti 1. - 3. rocnika, ale nam riaditelka urcila predmety 4 a to tie, co som spominala vyssie. Mne osobne povedala, ze to je na riaditelke skoly. Ako rozhodne ona, tak to bude. Mame toho este vela a casu velmi malo. Co sa tyka dlzky pobytu, tak nas sa hned pytala ako dlho chceme zostat, vtedy som povedala rok, ale zrejme to predlzime.

BUTTON_POST_REPLY