Započítavanie rokov pre získanie britského občianstva

Rozširujeme našu rubriku Otázky a odpovede. Položte otázku alebo pridajte odpoveď.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
midadka
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Sob Mar 12, 2005 9:34 pm

Započítavanie rokov pre získanie britského občianstva

Poslať od midadka » Pia Mar 18, 2005 2:22 am

Tuto otazku som tu este nevidela.
Ako je mozne ziskat zapocitanie dvoch rokov vo VB, ked so tu pracovala ako au-pair a v pase mam viza s peciatkou o prichode. Je neijaka moznost, alebo si musim pockat na 4 roky od zaregistrovania na WRS?

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pia Mar 18, 2005 11:46 pm

aupair sa do celkoveho pobytu pre trvaly pobyt (a teda asi aj pre obcianstvo) nezapocitava. Vo formulari pre trvaly pobyt musis uviest P60 za posledne 4roky, alebo vypis z Inland Revenue.
Je to formular EEC2: www.ind.homeoffice.gov.uk...
Trvaly pobyt je tusim prerekvizitou pre britske obcianstvo. Pokial sa ovsem nevydavas za obcana GB.

midadka
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8

jeej

Poslať od midadka » Sob Mar 19, 2005 1:02 am

Zatial sa vydavat nechcem, a toboz nie za anglana. Len si chcem byt na cistom, ohladom rokov, ako to vlastne je.

EEC2 formular citujem
"Howewer, applications may also be made by European nationals who have been economically self-sufficient in the United Kindgdom for a period of 4 years, or who have been suported by the income of their spouse whilst living in the united Kingdom for a period of 4 years."

Ak dobre viem citat, tak v UK som zila a zarabala som si na zivobitie vlastnorucne. Mozno sa mylim, lebo nikde nevysvetluju do akej hranice je clovek self-sufficient. Myslim tym do akej hranice zarabania penazi na vykend - preco to teda nemoze byt au-pair? A co tak nanny, ta si zaraba na zivobitie, zije vo vlasnom-prenajatom byte, je to dostatocne self-sufficient?

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Sob Mar 19, 2005 2:04 am

No ako aupair si nezarabala, to si mala ako vreckove :) Au-pair sa nepovazuje za pracu ako taku. Ako self-sufficient musis odvadzat vzdy prispevky (aspon na zdravotne poistenie), cize budes mat P60 formular alebo potvrdenie z IR po kazdom roku.
Nanny je oficialna praca ako kazda ina (odvadzaju sa odvody do poistovni), takze ta sa zapocitava do pobytu v UK. Slovenky nemohli pred majom 2004 robit "oficialne" nanny, teraz uz ano.

Nasiel som zaujimavy dokument :
http://www.asylumsupport.org.uk/docs/simoncox.doc
precitaj si bod 12- 17 hlavne 16,17
(a) work as an au pair is not work. Au pairs are not expected to register and the Home Office intends to refuse to recognise any right to reside because of 12 months au pairing. Members representing au pairs may wish to argue that this approach is wrong, according to the regulations;

midadka
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8

este nieco

Poslať od midadka » Ned Mar 20, 2005 12:46 am

Spominaju au-pair working 12 months, a co sa stane ak sa au-pair preukaze na viac ako 12 mesiacov?

midadka
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8

nechapem

Poslať od midadka » Pon Mar 21, 2005 4:38 pm

Hovorí sa tam, že zámerom je zamietnuť právo na usadenie (right ro reside) aj keď au-pair bola v UK 12 mesiacov.
To si mam vysvetlit tak: ze zamerom je zamietnut pravo na usadenie aj ked au-pair bola v UK napriklad 24 mesiacov?

andrea a.
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 87
RegistrovanýCOLON Sob Aug 21, 2004 6:12 pm
BydliskoCOLON Essex, innit?

Re: nechapem

Poslať od andrea a. » Str Mar 23, 2005 6:59 pm

midadka píšeCOLON To si mam vysvetlit tak: ze zamerom je zamietnut pravo na usadenie aj ked au-pair bola v UK napriklad 24 mesiacov?
Ano.

Proste budes musiet akceptovat, ze tvoj pobyt v UK ako au-pair sa nezapocitava. V podstate ako keby si tu ani nebola. Zapocitavanie sa rata odo dna registracie na Home Office cez WRS scheme. Podla aktualnych predpisov, ci sa ti to paci alebo nie, nikoho nezaujima.

sanka_bebe
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Ned Sep 12, 2004 1:08 pm
BydliskoCOLON London, SW1A 0PW

P90 obcianstvo a RESIDENT permit

Poslať od sanka_bebe » Sob Dec 17, 2005 5:38 pm

ma napadla jedna taka vec ohladne trvaleho pobytu a obcianstva. studujem v uk na skole a pracujem a riadne odvadzam dane, som tu nieco cez rok, lenze teraz mam prerusene studium lebo som sa musel na isty cas vratit do SR. Som si chcel minule vybavit pozicku na studium respektive officailny grant ale mi povedali ze by som musel byt tri roky prior to application v UK. Otazka je - akym sposobom sa zapocitavaju tie roky ? Podla mna je dokazom ze si platil kazdy rok dane a P90 form. cize ak teorticky by niekto bol v UK kazde leto napr a robil tu a mal by za 3-5 rokov P90 tak by sa to bralo ako keby tam bol tych 3-5 rokov a teoreticky by mohol poziadat aj o obcianstvo. Len cisto teoreticky. Samozrejme ak berem ze posledny rok ci ako by musel byt RESIDENT. ci nie ?
podla mna ak napr. mam za dva financne roky P90 a a potom tu nejaky ten skoro rok nebudem ale v tretom roku budem chvilu robit napr cez leto - budem mat aj p90 za treti rok, - je to vlastne dokaz ze som tu bol tri roky a mohol by som poziadat a pozicku na studium - teoreticky _? davam to sem preto lebo podla man takto to funguje aj pri ziadosti o obcianstvo pochybujem ze oni zistuju cez pasovakov kedy presne si prisiel do uk a kedy presne odisiel, lebo nie vzdy to hadzu do pocitaca.
?

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Uto Dec 20, 2005 2:41 pm

Otazka je - akym sposobom sa zapocitavaju tie roky ? Podla mna je dokazom ze si platil kazdy rok dane a P90 form. cize ak teorticky by niekto bol v UK kazde leto napr a robil tu a mal by za 3-5 rokov P90 tak by sa to bralo ako keby tam bol tych 3-5 rokov a teoreticky by mohol poziadat aj o obcianstvo. Len cisto teoreticky.
Teoreticky ano, prakticky nie. V zakone o naturalizacii su restrikcie - kolko casu (v dnoch) moze byt ziadatel mimo UK.
podla mna ak napr. mam za dva financne roky P90 a a potom tu nejaky ten skoro rok nebudem ale v tretom roku budem chvilu robit napr cez leto - budem mat aj p90 za treti rok, - je to vlastne dokaz ze som tu bol tri roky a mohol by som poziadat a pozicku na studium - teoreticky _?
To ako dlho si tu nema s pozickou nic spolocne. Otazky ohladom troch rokov v aplikacnych formularoch sleduju iba to kde si za posledne tri roky byval aby sa dala zistit tvoja kreditna historia. To ze v UK este tri roky nie si neznamena za o pozicku poziadat nemozes. Resp. ak povies "little white lie" tazko ti na to pridu.

citron
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 38
RegistrovanýCOLON Uto Dec 20, 2005 4:59 pm

new zealand

Poslať od citron » Uto Dec 20, 2005 5:14 pm

započítává se také doba odpracovaná v rámci Commonwealthu?
Konkrétně mám odpracováno přes rok na Novém Zélandu.

robo 125
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
RegistrovanýCOLON Štv Júl 22, 2010 7:29 am

Re: Započítavanie rokov pre získanie britského občianstva

Poslať od robo 125 » Štv Júl 29, 2010 9:34 am

dobry den chcel by som sa spytat ci do tych 5 rokov sa pocita aj studium vo VB?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Re: Započítavanie rokov pre získanie britského občianstva

Poslať od carfaxcat » Štv Júl 29, 2010 10:14 am

Doba mimo UK sa nezapocitava na ziskanie ILR alebo obcianstva - je jedno, ci by islo o NZ alebo inu krajinu. Pozri si na stranke UK Border Agency podrobnosti o tychto casovych obmedzeniach.

Studium vo VB - ja napriklad studujem full-time (hoci je to z hladiska casu straveneho na univerzite doslova neuveritelne, kedze stravim iba jeden tyzden do mesiaca na uni) a popritom pracujem (takisto full-time, mam to tak v kontrakte s firmou, dostavam vyplatu), pricom moje studium suvisi s mojou sucasnou pracou. V mojom pripade si myslim, ze sa tato doba zapocitava, mam vsak dojem, ze clovek musi byt financne nezavisly (self-sufficient): musel by si preukazat, ze mas dostatok penazi pocas studii.
Yawl adda goo deyn oigh street in Artlenock en ava look at that noo pep shop yent arf shaarp if yu dunt.

BUTTON_POST_REPLY