zdravotne poistenie pocas neplatenej dovolenky...

Rozširujeme našu rubriku Otázky a odpovede. Položte otázku alebo pridajte odpoveď.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
zuzana294
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Str Nov 25, 2009 7:50 pm

zdravotne poistenie pocas neplatenej dovolenky...

Poslať od zuzana294 » Str Nov 25, 2009 8:05 pm

Z rodinnych dovodov musim ist domov.V robote som dostala tri mesiace neplatenej dovolenky.A chcela by som sa spytat ako je to so zdravotnym poistenim.V robote mi povedali ze to nie je ich problem.Tu v UK som liecena pri odbornikovi a pravidelne uzivam lieky.Doma si neplatim zdravotne poistenie.Ake dokumenty potrebujem, aby ma na tie tri mesiace na Slovensku poistili?

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Re: zdravotne poistenie pocas neplatenej dovolenky...

Poslať od bajka » Str Nov 25, 2009 10:02 pm

Zdravotna poistovna na SK bude od Teba asi vyzadovat potvrdenie, ze si v UK uz neplatis National Insurance. Ale najlepsie je si tam zavolat, lebo co poistovna, to iny postup.
Zamestnavatel by Ti take potvrdenie mohol vydat, ze odkedy do kedy si NI platit nebudes.

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Štv Nov 26, 2009 12:45 pm

to je porad dokola. national insurance NEMA a nikdy nemelo NIC spolecneho se zdravotnim pojistenim.
Takze to ze clovek zrovna nepracuje nema absolutne zadny vliv na to ze je stale pojisteny u anglicke pojistovny.
Doporucuju si vyridit EHIC karticku na kterou te normalne doma osetri. Jestlize potrebujes nejake leky, tak si dojdi k doktorovy at ti je napise na celou tu dobu.
Jestlize potrebujes i nejaka planovana vysetreni (kontrola), tak budes asi potrebovat formular e112
http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcare ... tment.aspx

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Poslať od bajka » Štv Nov 26, 2009 2:51 pm

krtek, to ja viem, ze NI nema nic so zdravotnym poistenim, ale to nemeni nic na tom, co som napisala. V Apolle to tak vyzaduju, vysvetlovat im to je marne. Mozno ina poistovna ma ine pravidla.

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
RegistrovanýCOLON Pon Nov 15, 2004 3:52 pm
BydliskoCOLON England

Poslať od monika » Štv Nov 26, 2009 4:05 pm

Ak spravne rozumiem, Krtek chcel zdoraznit, ze to ze v UK nie je rozdiel medzitym ci si zamestnana, nezamestnana, doma, kdekolvek, tu mas zdravotnu starostlivost bezplatne a automaticky ako rezident, takze NEMOZES byt sucasne poistena v UK, kedze aj tie 3 mesiace tu ostavas ako rezident (hoci na neplatenej dovolenke v SR) a aj na Slovensku.
Opakujem, to ze si v UK na neplatenom volne a ides niekde na dovolenku z teba nerobi rezidenta ten inej krajiny, aj ked tou krajinou je rodne Slovensko.

Mozes byt si vybavit bezplatnu europsku karticku poistenca, na ktoru ta osetria alebo sa pripoisti tu v UK v sukromnej poistovni, tak ako to robis, ked ides odtialto na dovolenku hocikde inde.

Takze jedina moznost prestat byt rezidentom asi je vybavit si vsetky papiere ako keby si sa stahovala prec a pri navrate si zase vybavovat ine papierovacky znova.

BUTTON_POST_REPLY