Plesnivy byt

Rozširujeme našu rubriku Otázky a odpovede. Položte otázku alebo pridajte odpoveď.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
pajky5
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Sob Aug 01, 2009 5:15 pm

Plesnivy byt

Poslať od pajky5 » Ned Jan 03, 2010 12:28 pm

Ahojte vsetci.
Byvame v byte a mame problemy s plesnami. Ked je plesniva stena, tak je to vzdy iba vonkajsia. Ostatne steny, ktore niesu vonkajsie su uplne v pohode. Najvacsia nevyhoda je, ze mame tapety. Povodne boli tapety aj v kupeni. Tie sme s dovolenim domaceho dali dole.
Uz nevieme, co mame s tym robit dalej. Kurime, vetrame, striekame protiplesnovym spreyom, pouzivame odvlhcovac a je to stale malo.
Ked prejdem rokou po stene v kute, tak mi zostane mokra. Stale je tu velka kondenzacia.
Aj keby sme sa prestahovali, zmenilo by sa s tym nieco? Nepojdeme z kaluze do blata?
Poradi mam niekto, co mame s tym robit?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Re: Plesnivy byt

Poslať od carfaxcat » Ned Jan 03, 2010 5:04 pm

Nema vyznam ostavat v plesnivom dome, ktory ohrozuje vase zdravie. Nie kazdy dom v UK je plesnivy, na vasom mieste by som sa prestahovala.
Ak chcete vyjednavat s majitelom opravy, tu je zakladny navod: http://www.adviceguide.org.uk/index/fam ... dation.htm. Osobne nemam pozitivne skusenosti s opravami podobneho typu (nam zatekalo do spalne po vydatnych dazdoch) a po pisomnych upozorneniach sme to riesili vypovedou podla dohody a odstahovanim.

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Pon Jan 04, 2010 4:19 pm

jestlize se to casto opakuje, vy se chovate tak ze se to snazite odstranit, ale nepomaha to, tak je opravdu nejlepe se prestehovat.
ALE, v anglii jsou bohuzel byty stavene tak ze v normalnich bytech ktere jsou levne je to celkem normalni ze se pri trosku delsich destich objevuje plisen skoro vsude. Zalezi opravdu na mnozstvi, kdyz se plisen objevi jen na malem miste nekde tesne u okna tak to bohuzel asi nebude lepsi ani po prestehovani.
Dulezite je hlavne nenechavat nic hodne blizko sten, skrin, postel a podobne dat vzdy k vnitrnim stenam, na vnejsi steny nedavat skoro nic.
Ja jsem ve svem byte predelal podlahy, odizoloval proti vlhkosti, strhal vsechny tapety a normalne vymaloval a 99% potizi s vlhkosti jsem odstranil. Zbytek je problem stavby jako takove a to neodstranim.

Kdyz by vam landlord dovolil strhat tapety vsude, tak je to rozhodne lepsi (ale to uz by on musel minimalne platit barvu na vymalovani a muselo by se vam tam jinak hodne libit, jinak to nema cenu do ciziho vkladat svoji praci.
Jinak ve vetsine pripadu je problem take v tom je spatne delanej svod vody ze strechy. Bud nejsou okapy vubec, nebo jich cast chyby, pak take ze 3/4 strechy je svedeno do jedne male trubky a tak to pri normalnim desti nestiha a tece po baraku.. Stejne tak jsou ty okapy celkem bezne ucpany listim a bordelem takze taky neslouzi. Sem bych asi landlorda nasmeroval nejdrive.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Pon Jan 04, 2010 10:34 pm

Najlepsie je dat okamzitu notice a vystahovat sa. Nie je potrebne cakat na ziadnu vypovednu lehotu, lebo byt nie je vhodny na byvanie.

mimo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
RegistrovanýCOLON Ned Sep 04, 2005 8:46 pm
BydliskoCOLON Harlow, UK
CONTACTCOLON

Poslať od mimo » Str Jan 06, 2010 1:50 am

tiez mame problem s plesnami a chcel by som sa spytat na nazvy pripravkov (napr. sprej proti plesniam). Snazil som sa tu nieco najst, ale vacsina pripravkov je tu v anglicku zakazana.

grief
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 432
RegistrovanýCOLON Sob Jún 23, 2007 7:54 pm
CONTACTCOLON

Poslať od grief » Str Jan 06, 2010 4:46 am

Ak sa plesen robi z vlhka tak silne odporucam dehumidifier, robi zazraky, taky delonghi z Argosu ci Tesca za 140 libier sa da kupit na ebay za stovec aj s postovnym a su to velmi dobre investovane peniaze, aj z tych najvlhsich bytov spravi suche obydlia kde sa viac nerobi plesen, nehovoriac ze sa tym zvysi aj izbova teplota + velmi dobre funguje aj na susenie pradla ;] mala ticha vecicka co udrzi v pohode suchy trojizbovy byt a spotreba energie je takmer zanedbatelna ale uplne staci nechat bezat zo 5 ci 8 hodin denne, netreba nonstop... a skor ako sa spytate tak nie, nemam za tento prispevok ziadne peniaze ani zisk z predaja ;]

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Pia Jan 08, 2010 2:26 pm

Odstranenie plesni z bytu alebo domu nie je prave jednoducha uloha, ani dehumidifier ti nemusi pomoct. Pritomnost plesni a spor (aj tych "zneskodnenych"/zabitych UV lampou) vyvolava zavazne alergie a astmaticke zachvaty - je to na vas, nakolko si cenite zdravie a chcete zostat v tychto zdraviu skodlivych podmienkach.

pajky5
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Sob Aug 01, 2009 5:15 pm

Poslať od pajky5 » Pia Jan 08, 2010 3:24 pm

Ako citam, tak mi vacsina ludi radi, aby sme sa prestahovali. Ale ako mam vediet, ze dalsie byvanie neurobi to iste??? Kde mam zaruku??? Podla coho mame vyberat??? Uz urcite nechceme byvanie s tapetami.
Aj tento byt sa zdal pekny a cisty, ked sme sa sem nastahovali. Ale vsetko sa vyvrbilo, ked sa nam tyzden pred Vianociami pokazil boiler a vsetko tu zaplesnelo. Okrem kuchyne.
Pouzivame dehumidifier z B&Q za £120 a spray z ebay HG MOULD SPRAY.
Neviem, ci sa nam podari najst neake lepsie byvanie. Nie kazdy landlord akceptuje rodinu s malym dietatom, a nie kazda realitka akceptuje rodinu na benefitoch.
Som z toho smutna...

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Pia Jan 08, 2010 3:50 pm

Pokial je problem len v kondenzacii, tak riesenie je viac kurit, viac vetrat (prievan), nesusit vnutri, len v kondenzacnej susicke. Kup si domaci vlhkomer, vlhkost nesmie presiahnut 50% - to dosiahnes vetranim a kurenim. Hlavne ked mas uPVC okna!!!! Samozrejme stoji to peniaze, ale co v dnesnej dobe nestoji. Studene pocasie zhorsuje problem - google: rosny bod, dew point, preto sa neobjavi v lete.

Lepsie by bolo zateplit, ale to je uz ina story.

Spreje urobia viac skody ako osohu, hlavne ked mas deti, su v nich jedy a tazke kovy. Mali by sa pouzit len ked si vyriesil pricinu, inak otravujes sam seba.

ale zaruku nemas nikdy, podla mna 70% domov v UK ma problem s plesnami (kvoli nezatepleniu, vzlinaniu vody cez neizolovane mury, alebo zatekajucimi murmi a strechou).

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Pon Jan 11, 2010 11:07 am

jestlize jiz ted pouzivate ten odvlhcovac, snazite se pravidelne bojovat proti te plisni a stale to nema ucinek, tak je opravdu lepsi se prestehovat. Sice jak pise xaxa, tak mnoho domu ma podobne problemy, ale kdyz topis a zaroven pouzivas ten odvhlcovac tak se ti vlhkost a tudiz ani plisen neobjevi. S ditetem bych byl opravdu daleko vice opatrny a resil bych to co nejdrive.

Zaruku samozrejme nemas zadnou ze novy byt nebude uplne stejny, ale kdyz mas uz zkusenost tak vis na co se zamerit a kam se podivat. Plisen v byte casto citis uz kdyz prijdes do bytu, jinak samozrejme plati osahat rohy, podivat se na zadni stranu nabytku a nozicky od nabytku a hned vidis jak jsi na tom. Udelat vyber bytu ted ma tu vyhodu ze to opravdu vidis, kdyz ho vybiras v lete, tak muze vse vypadat dobre.

BUTTON_POST_REPLY