Need car insurance help

Rozširujeme našu rubriku Otázky a odpovede. Položte otázku alebo pridajte odpoveď.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
guest999
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
RegistrovanýCOLON Štv Júl 28, 2011 7:07 pm

Need car insurance help

Poslať od guest999 » Štv Júl 28, 2011 8:24 pm

Zdravím.

Nevedel by mi niekto pomôcť ohľadom poistenia na auto v UK?

Som v UK od konca roku 2004. Ako "second driver" som šoféroval v období 12.10.2005 - 03.04.2006.
Dňa 04.04.2006 som sa stal majteľom osobného vozidla a uzatvoril príslušné poistenie. Jeho výška bola postupne zhruba takáto:
04.04.2006 - 03.04.2007 £830;
04.04.2007 - 03.04.2008 £610;
04.04.2008 - 03.04.2009 £500;
04.04.2009 - 03.04.2010 £380;
04.04.2010 - 03.04.2011 £250;
04.04.2011 - 03.04.2012 £360.
Postupne klesala, keďže som mal "no claim bonus" na konci každého poistného obdobia a taktiež sa vždy poistenie automaticky obnovovalo. Vraj v tomto roku došlo k rapídnemu zvyšovaniu a tak aj chápem to cca %50-né navýšenie začiatokom apríla 2011. Myslím, že v poisťovni som bol za celý ten čas asi 2-krát. Raz pri výmene starého slovenského vodičského preukazu (VP) za nový a raz nahlásiť zmenu údajov vozidla, keďže staré mi bolo odcudzené. Mal som nárok na náhradu vo výške £100 s tým, že v ďalšom roku by sa mi výrazne zvýšilo poistenie a tak som to musel odmietnuť. V apríli 2009 ma zastavili policajti pre pomalú jazdu. Preukázal som sa slovenským VP a podrobil dychovej skúške. Bolo to v poriadku, no naliehali aby som si čo najskôr vymenil náš VP za UK driving licence (UK DL). Bál som sa tejto výmeny práve kvôli výške poistenia a tak som ich "radu" ignoroval. Avšak v máji 2010 som bol prepustený zo zamestnania a nastúpil na nové miesto. Týka sa práce s autami. Na pohovore mi manažér vravel, že môj slovenský VP je OK a nebudem musieť žiadať o jeho výmenu za UK DL. Avšak zhodou istých okolností sa situácia vyvinula v neprospech firmy a tá bola/je nútená kvalifikovať vštetkých svojich zamestnancov vodičským oprávnením D1, t.j. minibus do 16 osôb. A tak ak som chcel zostať vo firme, musel som si nakoniec vymeniť náš VP za UK DL. Myslím, že bolo potrebné zaplatiť nejaký administratívny poplatok £40-£50 a do niekoľko dní som obdržal UK DL. Ten som musel okamžite vymeniť za ďalší, tzv. Provisional DL, ktorý je vydávaný na dobu pokiaľ uchádzači nenadobudnú žiadané rozšírenie, v našom prípade D1. Dnes 28.07.2011 som úspešne absolvoval posledný modul č.4 - Practical demonstration test ("walk around check") a čoskoro by mi mal byť vydaný ďalší UK DL zahŕňajúci dané rozšírenie.

Avšak som si uvedomil, že ani v poisťovni som doposiaľ nenahlásil zmenu nášho VP za UK DL, čo som mal asi urobiť okamžite, teda koncom novembra 2010. Lenže bol som sa dnes opýtať v inej poisťovni na odhadovanú výšku nového poistného a vyšlo im £1600 na rok oproti terajším £360. Takmer som skolaboval, bol som dosť netaktný ku pracovníčke poisťovne a snažil sa jej vysvetliť, že vlastníkom VP som od 03.07.1997 a VP som si tu len vymenil. Márne. Zamestnankyňa ma uistila, že do výpočtov sa berie dátum vydania UK DL, čo je v mojom prípade koniec minulého roka. To je podľa mňa aj dôvod, prečo výška poistenia vzrástla na takúto závratnú sumu. Nevie mi niekto poradiť, či sa s tým dá niečo urobiť? Nie je to nejaký legislatívny omyl, nedorozumenie, neznalosť zákonov etc.???

Takže ak môžem, rád by som zhrnul základné otázky, na ktoré nedokážem odpovedať a potrebujem Vašu pomoc:

1. Po akom dlhom čase je zo zákona cudzinec (slovák) povinnosť si zameniť domáci(svk) VP za UK DL???

2. Je moje poistenie platné, i keď som nenahlásil zmenu VP??? Alebo už jazdím načierno???

3. Je možné si znova na Slovensku čo najskôr vymeniť UK DL za slovenský VP a tým udržať výšku poistného na terajšej úrovni???

4. Je možné, aby sa do výpočtu výšky poistného bral dátum vydania Full UK DL, keď išlo iba o výmenu VP???

Vopred ďakujem za ochotu a každý link, ktorý mi čo najskôr pomôže nájsť odpovede na tieto otázky.
Ďakujem.
R.

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Re: Need car insurance help

Poslať od bajka » Štv Júl 28, 2011 10:13 pm

Nam sa stalo, ze nam pri nahlaseni zmeny vyskocila poistka zo 600 na 1100 libier a tvrdili nam, ze nikde nemame sancu dostat nizsiu cenu. My sme si ale zistili opak a zavolali im o dva dni znovu s tym, ze sa nam viac oplati zrusit poistku a prejst do inej poistovne. Ale to bola ich cena uz 720. Odovodnili to tym, ze kazdym dnom je vyska poistneho ina.
Mozno aj v Tvojom pripade by stalo za pokus vypytat si novy quote.
Iny odbornejsi napad zial nemam :-)

grief
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 432
RegistrovanýCOLON Sob Jún 23, 2007 7:54 pm
CONTACTCOLON

Poslať od grief » Pia Júl 29, 2011 7:37 am

slovensky vodicky si musis vymenit do 1 roka, takze si to uz davno mal spravit
praveze si myslim ze poistka s anglickym vodicakom by mala byt lacnejsia ako s 'cudzokrajnym'
ked vodicak menis, stale do poistky zadavas svoje odsoferovane roky, je blbost tam pisat datum vydania vodicaka, len tak zo srandy som kukol na moj a mam tam datum 5. januar 2010 (v decembri 2009 sme sa stahovali, takze som si ho dal vymenit kvoli zmene adresy) a urcite nebudem zadavat do formulara na poistku tento rok, ze mam vodicak iba 1.5 roka ;]
inak otazka znie nejak takto: How long have you held your licence?
a nie kedy ti vydali tvoj posledny vodicak
a teraz pozor, cary mary otocis vodicak a vzadu mas kedy ti bol vydany tvoj prvy kus, ktory bol zrejme na osobne auto... mas tam mat ikonku auticka a pri nom tvoj datum 03.07.1997, ak tam mas iny datum, niekde sa stala chyba
preco vlastne ides osobne niekam? nemaju www? vo vseobecnosti plati ze ked kupujes nieco na nete a nie cez telefon alebo osobne, dostavas zlavu
sak skus stranky co sa specializuju na vyhladavanie car poistiek, iste su aj lacnejsie poistovne ako tvoja a vyzera to tak ze teta sa snazi nahrabat peniaze firme a nie tebe usetrit...
o poistenie sa neboj ak si nenahlasil vymenu vodicaku, ludia casto panikaria s tym ze poistovna si bude hladat najmensiu zamienku aby nemusela hradit skodu a pri akejkolvek chybicke vycuvaju zo zmluvy - v praxi som este necital od nikoho prispevok ze by to tak bolo, prave naopak, moj znamy nabural auto (to mal dokonca pozicane od kamarata) a jedine co potreboval bolo cislo poistky a nikdy za nim nik neprisiel s jeho vytlacenou zmluvou co vyplnal pri poisteni a nekontroloval s nim riadok po riadku kazdy udaj ci presne sedi - ako si to mnoho ludi tu predstavuje
poistky sa bezne vyplnaju tak aby si dostal co najnizsiu kvotu, ja tiez napriklad som odjakziva second driver a moja priatelka je main a pritom soferuje len vynimocne, v poslednej dobe uz len ked ideme na slovensko tak ma prestrieda... jej kolega v praci tiez spominal ze ma auto poistenne na mamicku a on je second driver... si myslis ze ked nabura pridu sa ho pytat preco je mama main driver a byva v manchestri a on second driver zije a pracuje v birminghame s jej autom??? vymena vodicaka nie je ziadny podvod a podla mna si nevyzaduje zasah do zmluvy, len by som dalsi rok uz zadaval miesto slovenskeho anglicky a inak by som si vsetko o 1 rok pridal (NCB ak si nemal claim, odjazdene roky)...

zhrniem to aj ja, zenska je hus a v ziadnom pripade neplat nikomu viac ako tych par stoviek ako si zvyknuty za posledne roky, vpredu na vodicaku je datum kedy bol vydany prislusnym uradom a vzadu mas datum od kedy si drzitelom vod. opr. a kod krajiny kde si spravil skusku/kde bol vydany prvy kus.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Poslať od lair » Pia Júl 29, 2011 8:56 am

Ja mám už tri roky robenú poistku cez insurance broker. Každý rok, keď mi končí poistka, tak mi pošlú návrh novej poistky s doterajšou poisťovacou spoločnosťou a väčšinou tí chcú viac ako vlani, tak mi broker zároveň ponúkne možnosť poistiť auto v inej spoločností za menej peňazí. Ja len zavolám , či áno alebo nie. Tento rok som napríklad poistený v nejakej poisťovni Zürrich za nejakých 500 až 600 libier ročne. Zabudnite už na poistky v sume 300 - 400, však niekto musí zaplatiť škody spôsobené nepoistenými vodičmi...
Ak chcete link na môjho brokera ( určite vám ponúkne nižšiu poistku ako teta z bežnej poisťovne)
tak tu je link
http://www.insurancebrokerfinder.co.uk/ ... e-Ltd.html

guest999
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3

Poslať od guest999 » Pia Júl 29, 2011 12:46 pm

Dík grief za dosť vyčerpávajúcu odpoveď, ktorá síce dáva zmysel no nie jednoznačnú odpoveď. Sú to len dohady ako to asi v praxi funguje, ja potebujem zákon.

O tej výmene "vodičáku", čo tvrdíš do jedného roka - ja som čítal na nejakých oficiálnych stránkach, že táto povinnosť vzniká až po tom, ked dotyčný získa status permenent resident. Vraj je to automaticky po 4 nepretržitých rokoch prežitých v UK a že až potom je nutné si do roka vymeniť VP.

Otázka neznela tak, ako to tvrdíš Ty. How long have you held your licence, ale kedy si nadobudol Full UK DL. Tu dochádza k problémom. Pretože ak aj máš VP napr. od roku 1980 a nešoféroval si takmer vôbec, ako je v mnohých prípadoch na Slovensku, ako Ti môže poisťovňa zarátať 30 odjazdených rokov? Jedine ako to môžeš vydokladovať je práve odjazdenými rokmi, teda predchádzajúcimi poistnými zmluvami. A vraj ani nestačí byť second driver. Tvoje čáry máry mi neboli absolútne platné, keď som na zamestnankyňu nakričal a snažil sa ju presvedčiť, že to je blbosť aby brali do úvahy dátum vydania UK DL, ostatné tri zamestnankyne sa otočili smerom k nášmu desku, ukázal som jej ten dátum vydania 03.07.1997 na druhej strane v kolónke č.10 a len neochotne a nahnevane povedala, bohužiaľ, musí to byť dátum nadobudnutia Full UK DL.

Ako k tomu došlo? Jeden známy sa vrátil prednedávnom zo Slovenska. V tejto poisťovni mal poistku pred 3 rokmi. Iba na 2 týždne, pretože mu taktiež ukradli vozidlo a rozhodol sa ho vzdať kvôli dodatočným nákladom. Breakdown sa mu stal dosť daleko. Vtedy mal poistku cca £500. Teraz sa vrátil späť. Zašiel opäť do tej istej, v okolí suverénne najlepšia poisťovňa, a vyrátali mu poistku vo výške £1200. Na Citroen Saxo 1.1l, r.1998, ktorý kúpil za £500. Je toto možné? Ako? Odpoveď znie, aj on si musel vymeniť VP za UK, bolo to pred 2 rokmi a tak mu do úvahy brali 1 alebo 2 odjazdené roky, kdežto pred 3 rokmi na vtedajšej zmluve mu museli vziať do úvahy dátum vydania slovenského VP a to r.1993.

Čo sa týka webu. Jasné, že som si dal urobiť najlepší quote aj na webe. Napr. tu www.beatthatquote.com. Bohužiaľ z databázy vyše 100 poisťovní mi vyšli neuveriteľne vysoké sumy. Najlepšia okolo £800. Pravda, to som navyše pozmeníl práve ten údaj o odjazdených rokoch. Inak, žiadna šanca. Navyše aj online poisťovne budú chcieť vydokladovať tie odjazdené roky, aby tvoje poistenie bolo legálne.

Jedine čo sa zdá že môžem urobiť, je zameniť UK DL za ten náš a vtedy by som mohol nájsť lepšiu poistku.
Takže plán je takýto, v horšom prípade tento: http://www.youtube.com/watch?v=xF_w7MMU0DU.

Dík moc, budem skúšať hľadať ďalej.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Pia Júl 29, 2011 2:03 pm

lair - existuju aj lacnejsie poistky - ja som poistena ako druhy sofer na priblizovadlo Nissan Micra Celebration :) cez Saga, premium stoji 184 libier na rok (parkovane na ulici).
Yawl adda goo deyn oigh street in Artlenock en ava look at that noo pep shop yent arf shaarp if yu dunt.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351

Poslať od lair » Pia Júl 29, 2011 2:44 pm

Áno carfax, ale ako main driver a fully com, urcite sa k Tvojej poistke ani len nepriblíži...

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Pia Júl 29, 2011 3:25 pm

To je fully com pre sofera c. 1, moje meno nemeni vysku poistneho. Toto je auto, ktore nepouzivam, ja radsej firemne.
Yawl adda goo deyn oigh street in Artlenock en ava look at that noo pep shop yent arf shaarp if yu dunt.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Sob Júl 30, 2011 11:57 am

EU vodicak treba vymenit do 3 rokov.

Pre srandu som si dal vypocitat quote na svoje stare auto a staru adresu (insurance class 20 a garaz) a je neuveritelne ze cena sa zvysila o 50% od roku 2008. A excess nema takmer ziadny vplyv na cenu.

guest999
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3

Poslať od guest999 » Sob Júl 30, 2011 1:24 pm

Áno, ten nárast o 50% je tuším celoplošný za posledný rok pre všetkých. Poisťovne argumentovali zvýšením
claimov a podobne. Môj problém je, že mi nechcú akceptovať dátum vydania VP z roku 1997, ale berú do úvahy dátum vydania UK driving licence, čo je u mňa koniec minulého roka. Dokonca kvôli tomu nemôžem vyplniť (proceed) formuláre na quote. Napríklad ďalšia výborná online stránka je http://www.moneysupermarket.com. Taktiež je tam nad 100 poisťovní a vyberie vám najlepší možný quote. Lenže v mojom prípade ak zadám Full UK DL a hneď pod tým 5 years no claim bonus, jednoducho sa mi to zvýrazní v červenom rámci a napíše, že to nie je možné.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351

Poslať od lair » Ned Júl 31, 2011 8:46 am

Moja manželka volala poisťovňu tento týždeň, ( budeme sa stahovať na budúci týždeň), ohľadom zmeny adresy. Nové bydlisko má private road, own drive, je to slepá ulica a súčasť domu sú 2 garáže, proste zabezpečenie proti krádeži áut oveľa lepšie ako pri parkovaní na ulici. A aj mesto je pokojné s nízkou kriminalitou. Všetky tieto okolnosti významne znižovali cenu poistky. Toto však už vôbec neplatí v súčasnosti.
Zvýšenie je celoplošné.

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Pon Aug 01, 2011 9:05 am

opravdu ta zenska keca. Kazdy kdo si nechal vymenit ridicak tak pise ze ho ziskal v roce kdy slozilk zkousky doma. Takze ja treba pisu ze mam ridicak 17 let i kdyz anglickou karticku mam jen 5 let.
Ty jsi totiz ridicske opravneni skutecne ziskal pred temy mnoha lety, ze ti to tvoje puvodni opravneni anglicka strana akceptovala a vydala jiny doklad o tom samem, tak to nema vliv.

proste pis normalne datum kdy jsi slozil zkousky (samozrejme predpokladam ze ta pojistka je na normalni auto skupiny B, jestlize si pojistujes auto na ktere potrebuje tu skupinu c1, tak mas samozrejme novej ridicak)

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Pon Aug 01, 2011 10:33 am

opravdu ta zenska keca. Kazdy kdo si nechal vymenit ridicak tak pise ze ho ziskal v roce kdy slozilk zkousky doma. Takze ja treba pisu ze mam ridicak 17 let i kdyz anglickou karticku mam jen 5 let.
Pomaly, pomaly. Teraz som pozrel ako to ma moj byvaly poistovatel formulovane:
What type of driving licence do you have? Need help?
How long have you held this licence? Need help?
Hm, hm, kedysi to urcite takto nebolo.

grief
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 432
RegistrovanýCOLON Sob Jún 23, 2007 7:54 pm
CONTACTCOLON

Poslať od grief » Pon Aug 01, 2011 2:48 pm

ja chodim cez confused.com a tam je stale otazka How long have you held your licence?
nie je pravda ze musis vydokladovat poistovni ked sa poistis online ze mas naozaj tak dlho vodicak, nikdy som sa s tym nestretol a poslednu poistku som robil v novembri 2010 uz po tom, ako bol ten 50 percentny narast poistiek... samoska aj moja kvota isla hore a vtedy sucasna poistovna mi tiez poslala vacsiu kvotu ako som mal rok predtym aj napriek tomu ze som mal o 1 rok naviac NCB... po dlhsom hladani sa mi podarilo najst poistku za 300 libier pre dvoch na moju grand vitaru 4x4, takze som bol spokojny
jedine co dokazujes su predsa odjazdene roky bez nehody (NCB)
ja som si sice odskocil urobit vodicak pred 5timi rokmi na SK a hned som ho menil po navrate za anglicky, ale ako som uz pisal hore, menil som adresu (a nie raz), posledne pred rokom a pol, tak snad nechcete aby som pisal ze drzim prave tento vodicak 1.5 roka, pricom anglicky mam 5 rokov, pricom na zadnej strane je datum vydania slovenskeho vodicaka, cize datum vydania anglickeho na mojom vodicaku nie je, takze to nema zmysel lebo nemam ako dokazat od kedy mam anglicky vodicak a ani sa to nedokazuje proste a suhlasim s krtkom...
jedine co viem z mojho vodicaka dokazat je datum vydania prveho a kedy naposledy som menil uz na anglickom vodicaku adresu a je proste somarina tento datum davat do poistovne s tym, ze od vtedy ho drzim...

BUTTON_POST_REPLY