prosim o pomoc

Rozširujeme našu rubriku Otázky a odpovede. Položte otázku alebo pridajte odpoveď.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
ketty
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 28
RegistrovanýCOLON Sob Aug 19, 2006 6:58 pm

prosim o pomoc

Poslať od ketty » Uto Jún 19, 2007 5:38 pm

zijeme s manzelom v Severnom Irsku manzel 3r ja rok..ma sa nam narodit babatko.pocula som ze netreba ist vybavovat na svk pas iba rodny list a ze pas dostane tu ak jeden s rodicov zije v krajine dlhsie..viete mi niekto poradit???kde to treba vybavit a ako postupovat??

dakujem

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Uto Jún 19, 2007 7:14 pm

Na vybavenie pasu budeš potrebovať najskôr vykonať zápis do osobitnej matriky po narodení dieťaťa. Ten sa dá vykonať buď cez ambasádu alebo cez matriku, do ktorej patríš na Slovensku podľa trvalého alebo posledného trvalého pobytu.
Rodný list vydaný v tejto krajine zašleš na the Foreign and Commonwealth Office (adresa je na www.fco.gov.uk) a požiadaš o legalizáciu. Tá stojí 19 libier. Legalizovaný dokument s apostilou dáš preložiť (po mne chceli preklad vyhotovený súdnym tlmočníkom) a spolu s dokumentami uvedenymi na stránke www.slovakembassy.co.uk sa zasiela na osobitnú matriku do Bratislavy. Tieto kroky sa dajú všetky vybaviť v UK. Ani kvôli pasu nemusíte cestovať na Slovensko, pas sa tiež dá vybaviť cez ambasádu. Čakacie doby na legalizáciu sú 15-30 dní, zápis do osobitnej matriky v mojom prípade trval 2 mesiace a vydanie pasu tiež toľko.

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
RegistrovanýCOLON Pon Nov 15, 2004 3:52 pm
BydliskoCOLON England

Re: prosim o pomoc

Poslať od monika » Pia Jún 22, 2007 10:05 am

ketty píšeCOLONzijeme s manzelom v Severnom Irsku manzel 3r ja rok..ma sa nam narodit babatko.pocula som ze netreba ist vybavovat na svk pas iba rodny list a ze pas dostane tu ak jeden s rodicov zije v krajine dlhsie..viete mi niekto poradit???kde to treba vybavit a ako postupovat??

dakujem
Otazka znie, ci sa pytas na slovensky pas alebo irsky pas.
Ak slovensky, tak mozno by sa ti oplatilo zvazit, ci vam nestaci dat malicke zapisat do vasich slovenskych pasov(resp. pasu). Pre male deti je platnost pasu dva roky, ak je zapisane v pase SPOLUCESTUJUCEHO,nemas problemy do jeho piatich rokov.
S rodnym listom dietata a pasom rodica, pridete na pasove, ale nepamatam si, ci to spravia aj na pockanie.
Ak rodis na Slovensku, je to pre teba najjednoduchsia a najrychlejsia moznost(aj najlacnejsia), pripadne ak manzel bude na Slovensku a zapise si ho do pasu skor, ako budete potrebovat cestovat spolu s babetkom cez hranice...

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Re: prosim o pomoc

Poslať od carfaxcat » Pia Jún 22, 2007 11:51 am

monika píšeCOLONOtazka znie, ci sa pytas na slovensky pas alebo irsky pas.
Hovoríme o Severnom Írsku, nie Írskej republike.

BUTTON_POST_REPLY