Ziskanie britskeho = strata slovenskeho obcianstva

Všetko, čo sa nezmestilo do vyššie uvedených tém.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377
RegistrovanýCOLON Sob Nov 12, 2005 10:22 pm
BydliskoCOLON naspat v Bratislave

Ziskanie britskeho = strata slovenskeho obcianstva

Poslať od ubeno » Str Máj 26, 2010 12:26 pm

SR dnes schvalila zakon podla ktoreho kazdy Slovak ktory dobrovolne poziada (a ziska) obcianstvo ineho statu automaticky straca slovenske. Je to reakcia na novy madarsky zakon podla ktoreho bude Madarsko pridelovat madarske obciansvo Slovakom madarskej narodnosti.

Zakon nebude retroaktivny (nebude sa vztahovat na tych ktori uz cudzie obciantvo maju) a zaroven sa nebude vztahovat na tych, ktori ziskaju cudzie obciantvo sobasom. Viac info tu.

durike
Member
Member
PríspevkyCOLON 67
RegistrovanýCOLON Sob Jún 18, 2005 3:33 pm

Re: Ziskanie britskeho = strata slovenskeho obcianstva

Poslať od durike » Str Máj 26, 2010 6:53 pm

Zakon este nie je schvaleny. Zatial sa dostal len do 2.citania. Ale je to dobra vtakovina teda si myslim! No ale co cakat od vtakov - vtakoviny :-/

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Str Máj 26, 2010 11:27 pm

Asi sa Slovensko tymto cinom trochu vyludni, co sa tyka poctu obcanov.

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377

Poslať od ubeno » Štv Máj 27, 2010 12:02 am

Myslim ze schvaleny uz je, dokonca ustavnou vacsinou (KDHci hlasovali za). Do platnosti ma vojst 17 Jula. Tipujem ze bude napadnuty na ustavnom sude.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Štv Máj 27, 2010 9:08 am

carfaxcat píšeCOLONAsi sa Slovensko tymto cinom trochu vyludni, co sa tyka poctu obcanov.
Nemyslim, a pokial hej tak vzhladom k lojalite byvalych obcanov to bude prinos. Inak je to normalna vec, ani Rakusko, Nemecko, Dansko nedovoluje dvojite obcianstvo. A naopak Irsko dava obcianstvo Britom narodenym v Sev. Irsku a zda sa ze pokoju to velmi nepomohlo.

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Štv Máj 27, 2010 9:14 am

Ja myslel ze to mate na slovensku stejne jako u nas. V cechach clovek nemuze mit normalne dvoji obcanstvi, jakmile nabude obcanstvi jine automaticky ztraci ceske (az na vyjimky snatku, narozeni,..)
Obecne je to blbost, ale chapu ze je to hlavne protiopatreni kvuli tomu madarskemu zakonu kdy budou dostavat madarske obcanstvi vsichni kdo jen trochu maji neco spolecneho s madarskem (i kdyz tam nikdy nezili a i jazyk uz moc dobre neumi)

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Štv Máj 27, 2010 9:26 am

krtek píšeCOLONJa myslel ze to mate na slovensku stejne jako u nas. V cechach clovek nemuze mit normalne dvoji obcanstvi, jakmile nabude obcanstvi jine automaticky ztraci ceske (az na vyjimky snatku, narozeni,..)
Obecne je to blbost, ale chapu ze je to hlavne protiopatreni kvuli tomu madarskemu zakonu kdy budou dostavat madarske obcanstvi vsichni kdo jen trochu maji neco spolecneho s madarskem (i kdyz tam nikdy nezili a i jazyk uz moc dobre neumi)
Krtek, aj na slovensku to ma byt pdoobne. A urcite ten zakon skonci na ustavnom sude, teda ak medzitym este nezmenia aj ustavu kvoli tomu, pretoze nasa ustava hovori nieco ako, ze nikto nemoze byt zbaveny obcianstva proti svojej voli. Aj ked je to v sulade so zakonom.
Teoreticky by to mala napadnut EU, pretoze takto madari daju "europske" pasy a tym volny pohyb po EU komukolvek, kto sa tvari ako madar, aj juhoslovanski a albanski narkobaroni, ale oni si cestu aj tak vzdy najdu :)
Ale pre politikov je predsa lepsie ak sa pred volbami hovori o tomto, ako o tom, kam nasu krajinu dostali ti ktori vladnu teraz. A vyzera mi to tak, ze orban si radsej praje pokracovanie doterajsej vlady ako jej vymenu, lebo takto jednoznacne posadil na kona skapinajucu sns, ktorej bez orbana realne hrozilo, ze pojdu do dejin, spolu aj s len-ON(om) a takto sa pravdepodne udrzia pri kormidle este dalsie 4 roky.
A to je sakra zasah do nasich pomerov, takto nam Orban pochaval crtaju sa mozno vratit niekam do normalnejsich kolaji (do normalu na slovensku asi nikdy, hlavne nie s ludmi, ktori nam tu kazia politicky vzduch uz 20 rokov).
Aj ked ja osobne suhlasim s tym, ze clovek by mal mat len jedno obcianstvo, ved si zoberte len teoreticku mozno, ze "vase" dve krajiny budu proti sebe bojovat a obidve vas povolaju do armady ako svojho obcana. To si potom mozte rovno strelit gulku do hlavy sami, skor ako vam ju za "vlastizradu" streli ta druha krajina, ktorej nevyhoviete, lebo sa neda bojovat na dvoch frontoch naraz.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Štv Máj 27, 2010 10:03 am

Poznate niekto krajinu, ktorej obcianstvo sa da ziskat sobasom? Myslim tym s okamzitou platnostou, teda nie po urcitom case rezidentury v tej krajine a splnenia dalsich podmienok.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Štv Máj 27, 2010 10:07 am

Osobne to povazujem za tragediu. Som Slovak, no zijem v UK. Moje deti sa tu narodili, momentalne maju len slovenske obcianstvo. Slovensko im vsak vela nehovori, len ako krajina kde ziju stari rodicia. Ak prijmeme UK obcianstvo (co ma logiku), stratime slovenske... Blba dilema.

Viem ze ine krajiny to tak maju, to je vsak podla mna nevyhoda tych krajin. Slovensko bolo na tom popredu, teraz spravilo krok spat. Ake typicke!

Mam v rodine slovenskych Madarov (vratane manzelky) a viem ze oni proste o madarske obcianstvo zaujem nemaju... mozno niekolko jedincov, ale to su vynimky. Cela tato saskaren je na smiech.

Pravdu povediac, podobne kroky neprilepsuju Slovensku v mojich ociach... takze ma hadam nebude az tak mrziet, ked mi zoberu slovenske obcianstvo.

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377

Poslať od ubeno » Štv Máj 27, 2010 11:25 am

Ja neviem presne co si mam o tom mysliet. Zijem v UK uz 5 rokov, ale moju buducnost mam stale spojenu so Slovenskom a jedneho dna sa tam planujeme aj s priatelkou vratit. Preto neuvazujem nad tym ze by som sa vzdal SK obcianstva.

Z mojho pohladu mi UK obcianstvo nechyba. Nemozem tu sice volit v parlametnych volbach a nemozem mat britsky pas ale toto ma nejako netankuje. Keby som mal deti resp, by som sa neplanoval vratit na SK asi by som uvazoval inak. Radsej zostanem Slovakom v Britanii ako byt Britom na Slovensku. Tu v UK dostanem po 5 rokoch indefinite permit to live tak pevne verim, ze aj ked odidem na SK a Britania by nebodaj zatvorila svoj trh pre EU, tak stale sa budem moct vratit keby som chcel.

Samozrejme cela tato saskaren je len predvolebna maskarada. Toto mi na tom celom vadi najviac. Madarsko zneuziva vzajomne vztahy so SR a vyznamne zasahuje do predvolebnej kampane. Tym davaju vietor do plachiet sucasnej garniture, ktora na jednej strane musi a nadruhej strane velmi vypocitavo chce konat. A konat hned este pred volbami, aby sa urobila co najvacsia burka v pohari. Je mi divne za Lipsic to takto formuloval a v zapati za ten zakon KDH zahlasovalo.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Štv Máj 27, 2010 11:28 am

jaro píšeCOLONOsobne to povazujem za tragediu. Som Slovak, no zijem v UK. Moje deti sa tu narodili, momentalne maju len slovenske obcianstvo. Slovensko im vsak vela nehovori, len ako krajina kde ziju stari rodicia. Ak prijmeme UK obcianstvo (co ma logiku), stratime slovenske... Blba dilema.
Ked tvojim detom Slovensko nic nehovori, tak NACO im je slovenske obcianstvo. Este by som to chapal keby bolo treba viza a nebol by volny pohyb v EU.
jaro píšeCOLONMam v rodine slovenskych Madarov (vratane manzelky) a viem ze oni proste o madarske obcianstvo zaujem nemaju... mozno niekolko jedincov, ale to su vynimky. Cela tato saskaren je na smiech.
Tak potom sa ich to netyka, tak aky je problem?

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377

Poslať od ubeno » Štv Máj 27, 2010 11:53 am

xaxa píšeCOLON
jaro píšeCOLONMam v rodine slovenskych Madarov (vratane manzelky) a viem ze oni proste o madarske obcianstvo zaujem nemaju... mozno niekolko jedincov, ale to su vynimky. Cela tato saskaren je na smiech.
Problem je taky, ze je evidentne, ze o Madarske obcianstvo je zo strany SK madarov maly zaujem a cela tato tema je len predvolebna burka v pohari v ramci ktorej si to "odnesu" najme zahranicni Slovaci ako my, ktori maju zaujem AJ o cudzie obcianstvo.

Inymi slovami. Doteraz ho mohli ziskat bez nasledkov a uz ho nemozu, a to len kuoli tomu ze na SK su volby a horuce hlavy.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Štv Máj 27, 2010 1:07 pm

ubeno: Mam pocit, ze ak aj ziskas ILR, tak po prestahovani do inej krajiny po nejakom case o tento status prides.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Štv Máj 27, 2010 3:42 pm

xaxa píšeCOLON
jaro píšeCOLONOsobne to povazujem za tragediu. Som Slovak, no zijem v UK. Moje deti sa tu narodili, momentalne maju len slovenske obcianstvo. Slovensko im vsak vela nehovori, len ako krajina kde ziju stari rodicia. Ak prijmeme UK obcianstvo (co ma logiku), stratime slovenske... Blba dilema.
Ked tvojim detom Slovensko nic nehovori, tak NACO im je slovenske obcianstvo. Este by som to chapal keby bolo treba viza a nebol by volny pohyb v EU.
Ide o mna a manzelku viac ako o deti. Samozrejme, nie je technicky mozne urobit to tak, ze deti budu mat UK obcianstvo a ja s manzelkou SK... teda nie pokial maju menej ako 18 rokov a nemozu o UK obcianstvo poziadat sami.
xaxa píšeCOLON
Netyka sa to pribuznych na SK, im moze byt novy zakon ukradnuty. Tyka sa to mna a mojej rodiny. Chceli sme poziadat o UK obcianstvo kedze mame k UK minimalne tak silne vazby ako k SK. Teraz sa bohuzial musime rozhodnut ci chceme UK alebo SK obcianstvo.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Pia Máj 28, 2010 11:24 am

Jaro, zober si ale, ze ten zakon ako taky je nevykonatelny a podla mna bude zruseny, lebo odporuje ustave. Ustava, zatial, hovori, ze nikto nemoze byt pozbaveny obcianstva proti svojej voli. Verim, ze sa po volbach nenajde 90 idiotov v parlamente, ktori v tomto odhlasuju zmenu ustavy.
A ak mas prist o obcianstvo SK, najprv sa musis ist udat na urad, ze si ziskal UK obcianstvo a ktory d...l by to aj naozaj urobil? Lebo bez toho nema ako SK zistit, ze si statnym obcanom niekde inde. Takze aj nadalej budes kludne moct behat aj so slovenskym aj s UK pasom aj napriek zakonu.
Osobne si myslim, ze po nasich volbach (ktore vdaka Orbanovi asi dopadnu pre slovensko zle) sa do toho obuje EU a prinuti aj madarov aj nas upravit zakony. Takze zatial to beriem ako predvolebny folklor, ale evidentne, vypocitavo, zacaty madarmi. Pretoze Orbanovi nic nebranilo v tom, aby ten zakon dal schvalit o mesiac neskor, aj tak by to do augusta stihol. takze urcite to urobili zamerne a zialbohu to vyzera, ze so zamerom, aby nasi genialni vladci mohli vladnut este aj dalsie 4 roky, co by bez Orbana vobec nebolo take iste. Ale aj orban, aj Fico, potrebuju mat v rukave tromfove eso, ktore vytiahne v pripade potreby z rukava, ked bude horiet.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pia Máj 28, 2010 12:25 pm

Tak je. Nadalej plati to, ze Slota potrebuje tak Duraya, ako Duray potrebuje Slotu. Ak by Durayovci odisli z politiky, Slota by mal po chlebe... a naopak. :-)

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377

Poslať od ubeno » Str Jún 02, 2010 12:30 pm

carfaxcat píšeCOLONubeno: Mam pocit, ze ak aj ziskas ILR, tak po prestahovani do inej krajiny po nejakom case o tento status prides.
Ano myslel som IRL (Indefinite Leave to Remain) a mas pravdu po udeleni tohoto statusu sa "odporuca" nebyt mimo UK dlhsie ako 2 roky - inak na neho stracam narok. Asi preto sa vola "Indefinite".

Sledujem tuto temu co sa deje na Slovensku a v jednej diskusii padla otazka ako vyriesit situaciu ked Slovak takymto sposobm strati SK obcianstvo a chcel by ho ziskat naspat. Rafaj sa vyjadril ze nie je problem opatovne poziadat o SK obcianstvo a "vraj" takato osoba nebude musiet podstupit komplikovanu proceduru ako nejaky Albanec... Samozrejme na to sa neda spolahnut a otazka je, ci by sa SK nad takymto zbludenym synom vobec zlutovala.

Cez vikend sme toto rozoberali a prisli sme na zaujimavu konstrukciu. Vychadzali sme z predpokladu slovenskeho paru, ktory tu zije 5+ rokov. On poziada o UK obciantvo a Ona nie. On ziska UK obciantvo, tym padom straca SK obciantvo. Zosobasia sa. Ona poziada o UK obciantvo na zaklade sobasa s Britom (s Nim) - tym padom nestraca SK obciantvo, lebo tento sposob je vynaty z noveho zakona. On (Brit) poziada na SK o obciantvo na zaklade sobasa so Slovenkou. :-)

Je mi jasne ze toto je na dlhe lakte a pritiahnute za vlasy. Ale je to ukazka toho do akych absurdnosti sa da dotiahnut ten nezmysel co nam nasi rodaci odhlasovali....

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
RegistrovanýCOLON Pon Nov 15, 2004 3:52 pm
BydliskoCOLON England

Poslať od monika » Str Jún 02, 2010 1:27 pm

Samozrejme, nie je technicky mozne urobit to tak, ze deti budu mat UK obcianstvo a ja s manzelkou SK... teda nie pokial maju menej ako 18 rokov a nemozu o UK obcianstvo poziadat sami.
Ale je!
Mam kamosku, ktorej dcera ma Uk passport a rodicia- Poliaci- nie. Ked si pred par rokmi brali hypoteku, banka jedneho z nich, kedze bol kratko v krajine- cca15 mesiacov, poziadala o Residency Permit a teraz po par rokoch sa im tu narodila dcera a na zaklade tohto potvrdenia- musi byt vystaveny pred narodenim dietata- malej vystavili Uk passport. Podotykam, ze ona-mama to potvrdenia dokonca nema, len on-otec. A dokonca nie su ani manzelia, co samozrejme tu nehra ulohu, lebo vsetci sa pytaju na partnera a nie na sobasny list.
Takze teraz, ked mala ma UK pas a oni nie, rozmyslaju si on poziadat , ale kedze maju narocne zamestnania a tam sa musis dost ucit, este o nich nepoziadali.
P.S. Poliaci samozrejme mozu mat 2 pasy, tak ako donedavna my :(

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Jún 02, 2010 3:10 pm

ubeno píšeCOLONOn poziada o UK obciantvo a Ona nie. On ziska UK obciantvo, tym padom straca SK obciantvo. Zosobasia sa. Ona poziada o UK obciantvo na zaklade sobasa s Britom (s Nim) - tym padom nestraca SK obciantvo, lebo tento sposob je vynaty z noveho zakona. On (Brit) poziada na SK o obciantvo na zaklade sobasa so Slovenkou. :-)
Zaujimava uvaha. Nahrad slovo "UK" slovom "Madarsko" a Slota ma po prdeli. :-)

Ako som sa kdesi docital, SR nema paky na zistenie dualneho statneho obcianstva, takze tento zakon bude v praxi nepouzitelny. Samozrejme, zrejme ho pouziju ukazkovo voci ludom ako Csaky, Duray, atd., ale beznych ludi sa nedotkne lebo UK, Madarsko (ani ziadna ina krajina) nenahlasuje SR ze jej obcan ziskal nove statne obcianstvo.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pon Jún 14, 2010 4:41 pm

The Economist:
Budapest disliked moves such as a language law that criminalises the use of Hungarian in some contexts and a citizenship law that strips those who actively seek dual citizenship of their Slovak passport. Ms Radicova says that latter law must be abolished "at once".
Tak mozno z toho napokon nebude nic... i ked neviem ci maju dost hlasov, kedze i KDH povodne hlasovalo za.

Dusko
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 136
RegistrovanýCOLON Sob Feb 12, 2005 9:56 am
BydliskoCOLON London, Cricklewood
CONTACTCOLON

Poslať od Dusko » Pon Jún 14, 2010 9:17 pm

robo 125
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
RegistrovanýCOLON Štv Júl 22, 2010 7:29 am

Poslať od robo 125 » Sob Júl 24, 2010 9:14 pm

dobry den to anglicke obcianstvo sa neda vydat nejak urychlene cez urady alebo inak ., ?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Ned Júl 25, 2010 12:15 am

Napriklad, ak by si sa ozenil s obciankou Velkej Britanie. Skratilo by sa ti cakanie na udelenie ILR (ale platil by si za to) o dva roky. Nemyslim, ze sa ti to oplati, nechapem tvoj zhon.

Cakacie doby na IRL: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/settl ... tingtimes/. Postup na ziskanie ILR a obcianstva sa tu uz velakrat preberal.
Yawl adda goo deyn oigh street in Artlenock en ava look at that noo pep shop yent arf shaarp if yu dunt.

robo 125
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7

Poslať od robo 125 » Ned Júl 25, 2010 8:24 pm

ok diki a do tych piatich rokov sa tiez pocita aj studium ?? alebo musis pracovat ??

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pon Júl 26, 2010 2:29 am

Yawl adda goo deyn oigh street in Artlenock en ava look at that noo pep shop yent arf shaarp if yu dunt.

robo 125
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7

Poslať od robo 125 » Uto Júl 27, 2010 8:41 am

mne ide o vstup do armady

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Sob Júl 31, 2010 10:48 am

Bohuzial, budes si musiet pockat, kym sa "kvalifikujes" na britske obcianstvo.
Podla stranky http://www.hmforces.co.uk aj obcania krajin Commonwealthu a Irska musia v UK odzit minimalne 5 rokov.
Urychlene sa da vybavit ILR, avsak za premium fee, rozhodnutie je v podstate v den osobneho podania, ale aj tak musis pockat, kym si v UK odzijes dane minimalne obdobie.

robo 125
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7

Poslať od robo 125 » Pon Aug 02, 2010 7:07 pm

velmi pekne dik

BUTTON_POST_REPLY