Zakladne skolstvo v UK

Všetko, čo sa nezmestilo do vyššie uvedených tém.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Julo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 15
RegistrovanýCOLON Uto Máj 18, 2004 10:10 am
BydliskoCOLON London, Leyton

Zakladne skolstvo v UK

Poslať od Julo » Sob Nov 26, 2005 9:13 pm

Som tu uz rok a pol od buduceho skolskeho roku planujem priviest sem aj moju zenu a 9-rocneho syna ktory nevie moc po anglicky. (Podobne plany ma aj moj spolubyvajuci, ktory ma 3 skolopovinne deti.) Neviete niekdo ci sa tu da zohnat nejaka skola ktora by mu mohla aspon v zaciatkoch s jazykom pomoct? Alebo nemate niekdo skusenosti s niecim podobnym? Som presvedceny ze tu prislo mnozstvo ludi aj s anglicky nehovoriacimi detmi. Podelte sa o svoje skusenosti. Prosim.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Skola

Poslať od lair » Ned Nov 27, 2005 1:21 pm

Ahoj
Ja tu byvam uz siesty rok a pred piatimi rokmi prisla za mnou aj moja rodina. Dcera mala vtedy 10 rokov. Zacala chodit do primary school ( nizsi stupen zakl. skoly). Vedela mozno 5 slov po anglicky. Jasne ze mala zo zaciatku slzy na krajicku, ale pomaly ale iste sa zacala dostavat do jazyka. Myslim si, ze ju v prvy polrok ani nehodnotili. Niekedy mala individualnu ucitelku, ktora sa venovala iba jej. Ta samozrejme neovladala inu rec, iba anglictinu. Ver mi, ze pre deti to nie je ziadny problem, po case sa dostanu do toho a casto su v anglictine lepsie ako tu narodene deti. Je potrebne aby casto sledovali hlavne detske televizne programy doma, lebo tam tiez pochytia vela.

Julo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 15

Zakladne skolstvo v UK

Poslať od Julo » Ned Nov 27, 2005 4:57 pm

Ahoj a vdaka za odpoved.
Vidim ze to je obdobny pripad ako moj.
Chcem sa vsak este opytat ako ste vybrali do akeho rocnika dcerka nastupi, musela robit nejake vstupne testy a aka je vobec uroven zakladneho skolstva v UK? Je to obdobne ako u nas, alebo zalezi od skoly. Su skolske osnovy podobne ako u nas, preberaju v jednotlivych rocnikoch obdobnu latku? Bol zo zaciatku problem iba v jazyku, alebo aj v objeme preberaneho uciva, alebo naopak nie je objem uciva prilis maly? Mohol by si urobit nejake porovnanie (plusy,minusy). A ake su vobec naklady na ziaka. Co taky maly student rodicov stoji (skolne, pomocky, ucebnice, kruzky,...?)
Viem ze je to dost otazok, ale urcite by to zaujimalo aj mnohych inych a ja som k tejto problematike skoro nic na nete nenasiel, takze dakujem vsetkym za akekolvek prispevky tykajuce sa zakladneho skolstva v Londyne a UK.Julo.

Gula36
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 27
RegistrovanýCOLON Uto Okt 18, 2005 10:42 pm

Zakladne skolstvo v UK

Poslať od Gula36 » Ned Nov 27, 2005 10:24 pm

Julo, moj syn ma tiez 9 rokov a chodi do 5. triedy (Year 5). On ale isiel do skoly o rok neskor, lebo je narodeny v decembri (o 2 tyzdne bude mat desat).
Tu deti zacinaju od 4 rokov predskolskou triedou (reception class). Dcera bude mat 4 v januari, ale do skoly pojde az od letneho semestra (summer term) po Velkej noci. Bude chodit do pre-reception class.
Potom od septembra zacne tu reception triedu.
Zakladne skoly su tu delene na infant (reception, year 1 a 2) a junior (year 3,4,5,6) alebo mozu byt combined, kde su vsetky rocniky spolu.
Od year 7 je to uz high alebo grammar school. Tam sa robia skusky 11+ (bud na zaciatku alebo na konci year 6). A este sa robia SAT tests v year 2 (pred vstupom do junior skoly).
Co sa tyka uciva, tak v prvych rocnikoch (infant school) je to ako u nas v skolke, deti sa ucia hravou formou, a co je najdolezitejsie tu ziakov neznamkuju, ale dostavaju pisomne hodnotenia na konci roka. Ulohy dostavaju raz za tyzden, kazdy den maju akurat tak citat z knizky. Ak je tvoj syn zvyknuty na nas system, tu by nemal mat problemy. Moj neznasa prazdniny, co tak rad chodi do skoly ;)!
A este k tomu, co ti treba kupit. Jedine je uniforma (to zalezi podla skoly aka), inak vsetko im daju v skole. Od ceruziek az po zosity a tiez deti tu neprevlacaju tazke tasky s ucebnicami, v skole im co treba prefotia. (Aspon teda v skole, kde chodi moj syn.)
Dufam, ze som ti aspon trocha poradila, ak mas viac otazok, kludne sa pytaj.

Gula36
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 27
RegistrovanýCOLON Uto Okt 18, 2005 10:42 pm

Zakladne skolstvo v UK

Poslať od Gula36 » Ned Nov 27, 2005 10:28 pm

Este by som ti poradila syna doviezt do UK na prazdniny pred zacatim sk. roku a za tych 6 tyzdnov sa v anglictine urcite zdokonali.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351

Skola

Poslať od lair » Ned Nov 27, 2005 10:44 pm

Julo, cele to zacina tak, ze zajdes na council ( samospravu) v mieste bydliska a povies ze mas skolopovinneho ziaka. Zober si so sebou jeho rodny list, alebo pas. Tam Ti povedia, kde mas najblizsie skolu, pripadne, ak mas nejakeho znameho, ktory Ti odporuci skolu nedaleko bydliska a maju tam miesto. V skole aj urcia do ktoreho rocnika dieta nastupi. Spravidla je to o 2 rocniky vyssie ako na Slovensku, lebo deti tu zacnu chodit do skoly ked dovrsia 4 roky veku a su narodene pred 1. septembrom.Dcera nemusela robit ziadne vstupne testy. Uroven skolstva je podla mna nizsia ako na Slovensku ( vynimku tvoria samozrejme sukromne skoly). to potvrdzuje aj clanok, ktory som cital nedavno tu v novinach, ze vo svete 11 rocne deti s urovnou vedomosti su na Slovensku na 3. mieste
a v Anglicku na 22. mieste. Skolske osnovy sa podstatne lisia od slovenskych. V com je napr. rozdiel, ze tu ziaci neodpovedaju ustne pred tabulou, ale vsetko sa deje pisomnou formou, formou testov.Nie su tak stresovane a pripadne zosmiesnovane ucitelom pred ostatnymi ziakmi. Objem uciva je o nieco mensi ako u nas, deti maju knihy len v skole, domov si ich nenosia ani vo vyssich rocnikoch odpada teda vlacenie tazkych aktoviek.
Naklady na ziaka su akurat na uniformu ( tak okolo 50 -60 £). Za stravu sa plati ( ak sa bude stravovat v skole) okolo 1.50 £ na den, ale ked sa chces vyhnut nezdravej strave, ktora sa len teraz pomaly meni v skolskych jedalnach, radsej mu zabal vlastne jedlo. Kucharky v tunajsich jedalnach totiz nevedia varit, vedia prihriat mrazene jedla, pripadne vypiect chips a fish fingers, a podobne junk food.
Skolne sa na statnych skolach neplati obcas len zopar libier za malickosti. Ani ucebnice sa neplatia, ani kruzky.
Na konci primary school sa robia skusky ( 11 rocni).
Prazdniny maju rozdelene inac ako deti na Slovensku. Su rozdelene na 6 casti. V lete maju len 6 tyzdnov, ale maju napr. 1 tyzden v oktobri, okolo Vianoc 2 tyzdne a 2 tyzdne na Velku noc. Oplati sa v decembri kupit letenky na Velku noc a odist na Slovensko. Mna stali tento rok 25 £ return na osobu vratane dani teda cista cena. To by bolo vsetko ak mas viac otazok, som ochotny Ti ich odpovedat

Julo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 15

Zakladne skoly

Poslať od Julo » Ned Nov 27, 2005 11:59 pm

Lair i Gula36 zatial vam velmi dakuje urcite budem mat este nejake otazky, ale zatial mi to staci.

Snad iba:

1. Mam tomu rozumiet, ze s jazykom si nemam vobec robit starosti a aj napriek tomu ze jeho znalosti su ozaj biedne (AJ sa uci iba 1 rok na ZS) ho jednoducho hodit priamo do vody teda do beznej skoly medzi ostatne deti? Myslel som, ze existuju nejake skoly, ked nie pre Slovakov, tak aspon pre deti z anglicky nehovoriacich krajin.

2. Pocul som ze najma na statnych skolach je dost rozsirena sikana, alebo sa tam vytvaraju rozne gangy. Je na tom nieco pravda, alebo je to len v asi takom rozsahu ako u nas?

Este raz dakujem
Julo
Naposledy upravil 1 dňa Julo, celkovo upravené 0

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351

Skola

Poslať od lair » Pon Nov 28, 2005 12:03 am

Na 1. otazku si si zodpovedal sam, nemyslim vsak ze su Tebou spominane skoly
Sikana naozaj existuje ale skor vo vyssich rocnikoch
ale myslim ze aj u nas sa to tiez ubera podobnym smerom
Zapis syna na karate a je to

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Re: Zakladne skoly

Poslať od jaro » Pon Nov 28, 2005 10:22 am

Julo píšeCOLONMam tomu rozumiet, ze s jazykom si nemam vobec robit starosti a aj napriek tomu ze jeho znalosti su ozaj biedne (AJ sa uci iba 1 rok na ZS) ho jednoducho hodit priamo do vody teda do beznej skoly medzi ostatne deti?
Presne tak, netreba si robit starosti. Mozno sa budes cudovat ako rychlo si zvykaju na nove prostredie a ako rychlo sa ucia anglictinu od spoluziakov.
Myslel som, ze existuju nejake skoly, ked nie pre Slovakov, tak aspon pre deti z anglicky nehovoriacich krajin.
Uz som to tu niekde pisal, na niektorych skolach maju ESOL oddelenie, ktore sa stara presne o takych studentov. Kazdy den rano maju hodiny anglictiny. Dieta cudzincov bez znalosti anglictiny tu nie je tak nezvycajny ukaz, su na to v skolach dost dobre pripraveni.

BUTTON_POST_REPLY