Co vas na Britanii pozitivne prekvapilo a inspirovalo?

Všetko, čo sa nezmestilo do vyššie uvedených tém.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
lyane
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 29
RegistrovanýCOLON Ned Apr 16, 2006 11:14 pm
BydliskoCOLON haverfordwest

Co vas na Britanii pozitivne prekvapilo a inspirovalo?

Poslať od lyane » Štv Apr 27, 2006 3:57 pm

Chcela by som,aby sem pisali ludia o tom, co ich na Britanii pozitivne prekvapilo a inspirovalo.
Mne je napriklad velmi sympaticke, ze ludia sa tu snazia recyklovat odpadky.
Tiez musim pochvalit velmi dobru uroven verejnych kniznic,paci sa mi ich celkova organizacia,rozmanita literatura,moznost pouzivat internet a vela dalsich sluzieb,ktore na nasom milovanom Slovensku zatial nie su tak bezne dostupne.
Ake mate skusenosti vy, a co by ste radi preniesli z UK na Slovensko?

corem
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Pon Mar 13, 2006 10:51 pm
BydliskoCOLON London

Poslať od corem » Štv Apr 27, 2006 4:08 pm

Tiez musim pochvalit velmi dobru uroven verejnych kniznic
Bodaj by neboli na vysokej urovni, ked sa tu musi platit taka vysoka council tax!

Inak mne sa tu paci, ze ludia su tu milsi v obchodoch - vacsinou.

Rea Halaszova
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Pon Mar 20, 2006 3:24 pm

Poslať od Rea Halaszova » Štv Apr 27, 2006 4:13 pm

Mne sa v UK, lepsie povedane v Londyne, najviac paci ta rozmanitost narodov a vsetko (skoro) co to so sebou prinasa. Restauracie, obchodiky s roznymi potravinami, jazyky, oblecenie.... Je to uzasne. Taky maly svet v jednom meste.

corem
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Pon Mar 13, 2006 10:51 pm
BydliskoCOLON London

Poslať od corem » Štv Apr 27, 2006 4:53 pm

Mne sa v UK, lepsie povedane v Londyne, najviac paci ta rozmanitost narodov
Sranda, mne sa prave to nepaci

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287
RegistrovanýCOLON Pon Sep 12, 2005 8:32 pm

Poslať od dagda » Štv Apr 27, 2006 5:06 pm

rea a colem: trocha neutrality. mne sa tiez paci, ze su tu ludia vsetkych moznych narodnosti a farieb, sudny clovek si tak ma moznost rozsirovat obzory, ale zaroven si treba uvedomit, ze toto nazivanie nie je vzdy bezkonfliktne. mnohokrat jedna kultura ci nabozenstvo narazaju jedno na druhe, hlavne v sukromi... mozeme byt radi, ze v londyne nie je dalsie francuzsko...
aj amerike sa jej blahove snahy o multikulturalizmus prestavaju vyplacat. na jednej strane sa ohanaju zelenymi kartami a loteriou a na druhej su snahy o imigracny zakon.

no ale k veci: mne sa na anglicku, ako som uz spomenula inde, paci pestovane okolie. ludia si tu cenia svoje property a staraju sa o ne aj o okolie. celkove mi anglicko prislo cistejsie a zelensie. aj to znacenie ciest, ktore vo mne sprvoti sposobovalo chaos, sa mi votrelo pod kozhu a ked som bola naposledy doma, nase ulice mi prisli take fadne a sive. akoby prazdne...
tiez sa mi paci aspon ta vonkajsia ustretovost personalu a celkovo ludi: usmev na tvari. aj ked neraz strojeny, co ma na druhej strane obcas skrie.

takze ako vidno, kazda minca ma svoj rub a lice a veci hodnotime podla toho, co nam brnkne na tu nasu strunu.

geekoon
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 30
RegistrovanýCOLON Pon Jan 02, 2006 1:17 pm
BydliskoCOLON 47 Wellington Street, Kettering

Poslať od geekoon » Pia Apr 28, 2006 10:55 am

Mne je napriklad velmi sympaticke, ze ludia sa tu snazia recyklovat odpadky
je to fajn, ale na nestastie recyklovanie odpadkov v UK iba zacina, napriklad v W Europe recykluju az 60% a tu slabych 5%...ale snaha sa ceni vsak? Dnes som prave cital noviny o tom, ako sa to nas borough council snazi riesit...to riesenie sa mi celkom paci...modre a cervene krabice na plechovky, saty, noviny a tak...

Ale na Anglicku je uzasne to, ze ti daju sancu. Vlastne vo vsetkom. Zacina to skolstvom a konci na dochodku, co je dost dlhy cas.

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287
RegistrovanýCOLON Pon Sep 12, 2005 8:32 pm

Poslať od dagda » Pia Apr 28, 2006 12:02 pm

geekoon píšeCOLON Ale na Anglicku je uzasne to, ze ti daju sancu. Vlastne vo vsetkom. Zacina to skolstvom a konci na dochodku, co je dost dlhy cas.
aj nad tym som celkom nedavo uvazovala. su tu vselijake spolky, kde sa domace panicky realizuju...
na slovensku by takmer kazdy chcel za to, ze pohne zadkom navyse, inkasovat. na vsetko sa toleruje vyhovorka, ze nie su peniaze.
tu som si nasla spolok milych ludi z banstead baptist church, beru medzi seba hocikoho, aj moslimov aj bez vierovyznania, mladych, starych, dolezity je uzitocne naplneny volny cas, ktory s nabozenstvom nema vobec nic spolocne. a este aj transport je gratis.
jasne, ze to niekto musi zacvakat a z niecieho vrecka to ide, ale tu libru ci dve za dopravu na miesto urcenia mikrobusom by som ochotne dala. z domu k nim sa dopravujem na vlastne naklady.

lyane
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 29
RegistrovanýCOLON Ned Apr 16, 2006 11:14 pm
BydliskoCOLON haverfordwest

Poslať od lyane » Pia Apr 28, 2006 3:44 pm

Hello.Dnes ma napadla dalsia skvela vec, ktoru si vazim, a je nim Farmer`s Market.Kazdy druhy piatok v nasom meste predavaju farmari a malovyrobcovia svoje kvalitne a z velkej casti i organicke produkty akomliecne vyrobky, marmelady,kolace, vajcia, muku, kvety a bylinky i hracky, je toho vela.Prijemna atmosfera, market je situovany pri rieke na pesej zone. Je radost pozorovat, ako sa ludia zaujimaju a kupuju, i ked mnohi este stale radsej nakupia nekvalitne ale lacne produkty z Tescu, Morrison`s a podobnych sietiach.Ale zaujem tu ozaj vidiet a ani ja som dnes neodolala a minula par sterlingov.Tiez musim vyzdvihnut profesionalne chovanie predavaciek za pultom.Pockaju, kym si clovek co plati, vsetok tovar nalozi do tasiek, este sa mnohokrat s vami i rozpravaju{uprimne}, a az ste ready to go, az potom zacne blokovat dalsieho zakaznika.Nie ako na Slovensku, kde na vas zazeraju,a castokrat sa na vas i osocia ze si mate pohnut.Velmi sa mi paci ochota pracovnikov supermarketov{vzdy} pomoct ked neviem nieco najst.Vzdy nejako vtipkujeme, pytaju sa odkial som,niekedy aj zartujeme.Neviem si toto dost dobre predstavit u nas na SR.Bavila som sa na tuto temu pri mojej poslednej navsteve domova s jednou predavackou v obchode s odevmi, na moju kritiku jej chovania sa k zakaznikom a porovnania s britskym pristupom, mi povedala,ze v zahranici sa predavaci preto chovaju k zakaznikom lepsie, lebo su za svoju pracu lepsie plateni ako ti nasi slovenski.Akoby ju to opravnovalo po zakaznikoch stekat a hrat sa na policajta.Preto, v UK sa isto nakupuje prijemnejsie nez na Slovensku.Taka je moja skusenost.S tym recyklovanim, verim, ze to tu nie je na takej urovni ako napr.v severskych europskych krajinach, no je to tu na vyssej urovni nez na SR.U nas sa tiez len zacina,ale naozaj pomalicky.Vsimla som si{ked som bola teraz na jar doma na Slovensku} ze nam pribudol novy kontajner na plasty, co ma naozaj potesilo.V dnesnom svete,je podla mna recyklovanie odpadov v domacnostiach dokazom vyspelosti kultury naroda.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

paci sa mi

Poslať od kazisvet » Pia Apr 28, 2006 5:38 pm

Aj mne sa paci v anglicku privetivost a ustretovost tunajsich. V praci ani necitime, ze sme cudzinci, sefovia su ustretovi v podstate vo vsetkom, dokonca prijmaci proces bol pre nas sok. Po kratuckom pohovore, ktore znel skor v duchu ze ci chceme mi ich ako oni nas, nas sef posadil do auta, previezol nas po okoli, poukazoval, povysvetloval, prislubil pomoc a referencie pri shanani ubytovania, proste nieco co si v nasich pomeroch velmi neviem predstavit (teda aspon zo svojich doterajsich skusenosti).
Dalej ma fantasticky prekvapili v streleckom klube, zaujimal som sa o clenstvo, moznosti a pod, tak tajomnik klubu kvoli mne dobehol na dohovorene miesto, odviezol ma do klubu, vsetko mi poukazoval (bol volny klubovy den, takze sa uuval len kvoli mne), proste nieco fantasticky. Zatial v podstate len dobre, aj ked som tu len kratko, ale samozrejme najdu sa aj horsie veci, napr. tunajsi soferi...

martinv
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 31
RegistrovanýCOLON Uto Okt 05, 2004 12:23 pm
BydliskoCOLON Croydon, Surrey

Poslať od martinv » Sob Apr 29, 2006 9:31 am

Mne se libi, ze narozdil od Ceska tu lidi nedebatujou o tom, jaky jsou politici svine:) A to nejen proto, ze je tu politicka kultura vyspelejsi, ale i proto, ze tu podle me lidi chapou, ze za to, jak zijou, si muzou v 99% jen oni sami a nesnazi se to na nikoho svadet.

Mozna je to jen muj dojem, ale delal jsem mezi delnikama a ted v kancelari a vazne jsem nezaslechl zminku o politice... A to ani v hospode. Pro me prijemna vec - vzdycky kdyz se vratim do Ceska, tak je to jedno z hlavnich temat...

A jeste jedna vec - kdyz jsem jeste bydlel s Cechy a Slovaky, tak se porad nadavalo na cernochy, na indy, pakistance, proste na vsechnu tu "pakaz". Moc me tesi, ze ti ted uz nemusim poslouchat. Urcite tu rasismus je taky, ale pochybuju ze v takove mire, kdy si lidi musi kompenzovat svoje vlastni neuspechy tim, ze to svedou na jinou rasu, jine etnikum...

Ale koukam, ze mluvim spis o tom, co mi vadi na Cesich:)

BUTTON_POST_REPLY