Vase skusenosti s Indami v Anglicku

Všetko, čo sa nezmestilo do vyššie uvedených tém.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
jess
Member
Member
PríspevkyCOLON 53
RegistrovanýCOLON Pon Okt 10, 2005 10:15 pm
BydliskoCOLON MAN
CONTACTCOLON

Vase skusenosti s Indami v Anglicku

Poslať od jess » Pon Máj 01, 2006 9:46 am

ahojte, zoznamila som sa s jednym moc milym indom, no kamosky sa dost zhrozili, ked to poculi - mohol by mi dakto viac napisat o ich kulture, nabozenstve prosim?

Brumteles
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 42
RegistrovanýCOLON Pon Jún 06, 2005 9:55 pm
BydliskoCOLON Londyn

Poslať od Brumteles » Pon Máj 01, 2006 10:39 am

Takze ty vyuzivas svoj pobyt v Britanii na to, aby si spoznavala bez predsudkov ludi inych kultur...a tvoje kamosky sa zhrozili, ze si sa zoznamila s milym Indom?! Mne zostava rozum stat z niektorych ludi...Ja asi mam vazne stastie, ze s takymito ludmi, aj typu Motor atd neprichadzam vobec do kontaktu...ja sa len pytam, ako budu tito Slovaci reagovat, ked si na Slovensku bude hladat azyl ci pracu migranti...asi budu volit SNS? Vytiahnu s valaskami do ulic? Budu organizovat transporty?

No ale mozno tym kamoskam krivdim, mozno sa zhrozili z toho, ze sa im ako osoba nezdal...myslim tym, ze ho teda vopred neodsudili kvoli farbe pleti...lebo to sa vola rasizmus...no toto ma normalne rozladilo, musim do seba kopnut borovicku.

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287
RegistrovanýCOLON Pon Sep 12, 2005 8:32 pm

Poslať od dagda » Pon Máj 01, 2006 2:14 pm

jess, je vela ludi, ktori su na prvy pohlad moc mili. rozhodujuce je, co z toho vznikne. ak ti ide o vztah, dobre si rozmysli (a to zalezi aj na nom a na tebe), ci ste schopni a ochotni prekonat kulturne bariery. nech si hovori kto chce, co chce, tie rozdiely tu su a v mnohych su zakorenene az prilis hlboko, hoci si to sami mozno neuvedomuju. a ukazu sa, az ked dojde k stretu tychto rozdielnosti. vsetko overi az cas.
ale ak je to len kamarat, tak ok. :)
a kamosky... ked zatial o tom iba poculi a nespoznali ho, je zavcasu hadzat flintu do zita.

celkove si myslim: spoznavat ludi, aj ludi inej narodnosti a kultury, je moc fajn. nenechaj sa odradit.

Ivett
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 38
RegistrovanýCOLON Pon Aug 16, 2004 1:48 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Ivett » Pon Máj 01, 2006 4:40 pm

ahojte no ja si myslim ze ci tvoje kamosky nemaju zle skusenosti s indmi ako ja a moja kamoska.Aj ona sa zoznamila zo zaciatku s milym indom nakoniec sa z neho vyklul uplne opacny clovek...netvrdim vsak ze mas hadzat vsetkych indov do jedneho vreca ako to robia tvoje kamosky. Ja sa snazim najprv cloveka spoznat ak je mily (nie dotieravy) a potom cas ukaze. Skus spoznat jeho kulturu atd a potom uvidis. ved to sa mi najviac na LND pacilo ze tam zili ludia roznych narodnosti...

jess
Member
Member
PríspevkyCOLON 53
BydliskoCOLON MAN
CONTACTCOLON

indovia

Poslať od jess » Pon Máj 01, 2006 9:25 pm

ahojky :-) kamosky toho inda osobne nepoznaju, skor sa ma snazili odradit od evtl. vztahu s nim - nie kvoli farbe pleti, ale kvoli nabozenstvu (ani neviem ako sa to nabozenstvo vlastne vola) - a udajne v Indii rodicia vyberaju synom nevesty, ktore oni uvidia az v den svadby.... tak ma to zaujalo a bola by som rada, ak mi napisete,ak viete volaco viac o ich kulture alebo nabozenstve, prip. dake linky. dakujem vsetkym a pekny vecer :)

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287

Poslať od dagda » Pon Máj 01, 2006 9:38 pm

jess, ved nie je nic jednoduchsie, ako sa na to spytat jeho :)
alebo zajst do kniznice, ale predtym sa ho opytat, akeho nabozenstva vlastne je. je tam po one vselijakych knih, aj publikacie pre decka a mladez, ktore su dost prehladne a bohate na ilustracie a fotky. vacsina z nich su hinduisti. ale zalezi odkial z indie je. moze byt aj moslim, sikh, a cojaviem co este.

Katarinka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 13
RegistrovanýCOLON Pia Mar 04, 2005 5:53 pm
BydliskoCOLON Bagshot

Re: indovia

Poslať od Katarinka » Pon Máj 01, 2006 10:12 pm

Rada sa podelim so svojimi negativnymi skusenostami s Indami(nehadzem vsetkych do jedneho vreca) Spolus manzelom sme byvali v jednom byte s Indickym parom-on bol manzelovym kolegom.Ale po par tyzdnoch spoluzitia sme zistili,ze su medzi nami neprekonatelne rozdiely-zaklady hygieny-oni nepoznali,ze ked varia ich kazdodenne kari,mali by si otvorit okno predtym,ako zamoria cely byt.Ich kultura im vraj kaze,aby svietili v izbe od urcitej hodiny(nie som si ista ci je to od 5pm,ale oni to zhruba tak robili) cize si predstavte v lete,ked je slnko do 10pm a v izbach sa svieti(samozrejme bills 50-50) kedze v noci im bolo dusno v uzavretej izbe,tak celu noc museli mat zapnuty ventilator( cize ten smrad sa tam iba dookola pehanal a vysledok rano sme citili vsade...)
Oni jedia rukami-cize si z ryze robia take "gulky" ktore si pchaju do ust.
Po dohode,ze budeme spolocne priestory upratovat na striedacku,som zistila,ze najlepsie bude chodit s dezinfekcnym sprejom-nepouzivali cistiace prostriedky a takisto spinu nevedeli rozpoznat,cize sa kludne aj dva tyzdne tvarili,ze je vsade upratane.
Pranie v pracke-nabuchat ju uplne na doraz a vsetko spolu a potom na to zabudnut aj dva dni...
Spinave ponozky nechavat v chodbe pri topankach a pouzivat ich pokial....asi nie su prilis tvrde.
Pri pouzivani toalety si robili zvukovu kulisu pustenou vodou(aj pol hodinu...)
Cize to je len par postrehov,o ktorych sme pred "spoluzitim" ani len netusili,pretoze navonok su mili,usmievavi a vsetko bolo "no problem"...a nakoniec nam po nich ostala 350GBP sekera....a landlordom chodili listy od exekutorov...takze len taka malicka rada-maj oci a usi otvorene.

oslo1
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 163
RegistrovanýCOLON Uto Jan 24, 2006 7:45 pm
BydliskoCOLON London

Poslať od oslo1 » Pon Máj 01, 2006 10:44 pm

Ahoj,
ja som byvala s 2 indkami 2 mesiace a bola to hotova katastrofa.
Den zacinali o 5.00 rannou hodinovou modlitbou, pri ktorej si spievali a tym koncili aj den o 23.00.
Ked im zavolala rodina z Indie alebo Saudskej Arabie o 2.00 v noci, tak sa vyziapovali na cely byt, nehladiac na to, ze my ostatni sme rano vstavali o 6.30 do roboty.
Jedlo jedia rukami, teda prstami. Ked som sa opytala, ze preco, tak preto, lebo ze nikdy nevies, kto mal tu vidlicky pred tebou v puse (aj ked bola umyta). Oni to boli zdravotne sestry, tak som sa ich opytala, ze kolko zadkov dneska umyli? Tak zacali jest vidlickami.
Hygiena 0 bodov, upratat po sebe kuchynu a kupelnu tiez nic moc. Vlasy vsade po zemi, lebo ich maju cim dlhsie, lebo muzom sa to paci, tak super.
Cely byt nasmradnuty currym a zazvorom, lebo to jedia denne, okno otvoria, az ked im clovek povie.
Ale ako ludia su fajn, aj tu v nemocnici s nimi robim na oddeleni, sranda velika, ale na druhej strane s nimi nemusim byvat.
Ak sa chces nieco dozvediet viac, tak ti odporucam knihu A suitable boy, momentalne je na pulte v knihkupectvach a je fajn.
A je to pravda, ze im partnera vyberaju rodicia (alebo surodenci), lebo v Indii je 27 statov, kazdy ma svoj jazyk a nabozenstvo (od moslimov po krestanov), tak aby sa velmi nemixovali a nemali rozbroje v rodine.

jess
Member
Member
PríspevkyCOLON 53
BydliskoCOLON MAN
CONTACTCOLON

k indom

Poslať od jess » Pon Máj 01, 2006 10:54 pm

hm, tak blizsie o Saeedovi: chodievam nakupovat do indien shopu, predava ich tam viacero, ale kamosila som len s tymto indom a este s jednym pakistancom. Len tak sme vzdy pokecali...kym som nakupila. No tento Saeed je zvlast mily, moc sa ho uz ale na nic vypytovat nechcem, lebo zacal vyzvedal ci mam boyfrienda... sranda je,ze on je synovec majitela obchodika a jeho strejda (v turbane a prenikavym pohladom) mi zacal venovat ruze, bolo mi to pekne trapne, lebo ma 2 deti... a je aj dost stary...

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287

Poslať od dagda » Pon Máj 01, 2006 11:19 pm

turban hovoris? zrejme sikh. inak dost inteligentne nabozenstvo, ak ma pamat neklame. ale oni sa svojho nevzdaju a ty asi konvertovat nebudes.
by som si nasla iny obchod...

Ivett
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 38
RegistrovanýCOLON Pon Aug 16, 2004 1:48 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Ivett » Uto Máj 02, 2006 9:10 am

aj ja som chodila do takeho obchodiku s indom a jeho bratom tiez indom a tiez to zacinalo tak podobne ako tebe jess.ale nakoniec zacal byt taky dotieravy ze som sa tomu obchodu radsej obklukou vyhla...takze ber to vsetko s rezervou...a nadhladom...

Roshni
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Pon Mar 20, 2006 4:54 pm
BydliskoCOLON Košice

Poslať od Roshni » Uto Máj 02, 2006 10:24 am

Ahoj Jess, tak ako pisala Dagda, podla toho turbanu to bude Sikh, oni su tym charakteristicki. Ale nie o tom som chcela. Mala som to stastie(nestastie)stravit rok v indickej rodine-sikhovia boli, ako au pair.Bola to pomerne mlada rodina on 33a ona 27.Mali dve male deti v case ked som tam bola 1,5 a 3 rocne. Chcela by som len napisat, ze clovek malokedy zmeni zvyky svojej krajiny, zvlast ked je v ich duchu vychovavany cely zivot. V rodine kde som bola, ona bola origin Indka, narodena a vychovana v Indii. On narodeny a vychovavany v Londyne, ale v duchu ich kultury. Pocas celeho mojho pobytu v ich rodine sa obaja ku mne spravali velmi milo, hlavne domaca bola so mnou a je, pretoze sme stale v kontakte, velmi dobra kamaratka. Domaci, ako som uz spominala, sa ku mne spraval milo, ale k nej ako ku majetku, ktory bude robit to, co on povie ako si to on predstavuje a pod. Domaca, ked prisla z prace nevedela, co ma skor robit, kdezto on len sedel pred tv a pokrikoval na deti a na nu. Celkovy dojem z ich kultury- zena nie je rovnocena vo vztahu ku muzovi. Asi preto sa ozenil s Indkou vychovavanou v Indii a nie v Uk. Tam su este stale udrziavane zvyky. Kdezto Indky zijuce v Uk, sa adaptuju na prostredie.Z mojho uhla pohladu su to mili a pracoviti ludia (az na to spravanie muz vs. zena).
V konecnom dosledku som rada, ze mam skusenosti s inou kulturou ako je ta nasa. Tot moje skusenosti s Indmi.

Iristinka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 24
RegistrovanýCOLON Štv Feb 16, 2006 3:57 pm
BydliskoCOLON Manchester

Poslať od Iristinka » Uto Máj 02, 2006 12:21 pm

Mily Brumteles,

Jessina kamaratka (ja ;o) ) mala tu cest mat priatelov roznych narodnosti (filipincov, thajcov, cinanov, indov, japoncov, nepalcon, malajzincanov, africanov, jamajcanov, mexicanov, americanov, europanov…) A vzdy zalezi na konkretnej osobnosti cloveka. Na jeho stupni tolerantnosti, prirodzenej inteligencii a zmyslu pre humor. Rozumela som si s nimi leplsie ako s niektorymi ‘krajanmi’
Respektujem vieru kazdeho jedinca. V podstate kazde nabozenstvo je o laske k bliznemu svojmu. Problem je v tom ako si ich niektory ludia vykladaju (napr: zena je tu na to aby plodila deti a sluzila muzovi). Niekedy sa to tak deje po storocia a je pre nich prirodzene nebrat zenu ako rovnocennu (nerespektovat ju, kaslat na jej tuzby a potreby – lebo ona by mala mat len jedinu tuzbu a potrebu, uspokojovat svojho muza lebo on vsetko vie, on ma vzdy pravdu)
Niekolki sa mi snazili vysvetlit, ze oni si zenu v vazia, ze ich manzelky maju vzdy co jest, maju peknu burku, mozu sa stretavat so svojimi kamaratkami, mozu soferova. … a ich ponimanie europaniek…ale to je dlhe rozpravanie na inu temu.
Ak sa im zapaci europanka vzdy su knej na zaciatku velmi pozorni a mili ale ono to vacsinou smeruje len jednym smerom a to tam kde centrom vesmiru je on. Cest vynimkam ale je ich skutocne velmi malo.
A ten Ind je v anglicku este dost kratko, podla turbanu jeho stryka ho tiez typujem na sikha a cerstvi priselci z indie maju uplne ine predstavy o chodeni. Obcas uz len par milych rozhovorov s nimi podla nich znamena chodenie za ruky. Vyjdenie na prechadzku alebo vymena e-mailovych adries pre nich znamena zaciatok vazneho vztahu. A ku koncu sa v 99% ocakava, ze zena sa prisposobi svojmu ‘partnerovi’. Som optimistka, verim ze v 1% je to inak ;)

Dadka
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 143
RegistrovanýCOLON Str Okt 06, 2004 5:15 pm

Poslať od Dadka » Uto Máj 02, 2006 5:37 pm

Preco rozdelujeme ludi podla rasy, nabozenstva alebo farby pleti. Ja si myslim ze hlavnym rozdielom tu je rozdiel muza a zeny. A ako vacsina muzov - "lovcov" sa najskor bude spravat milo a velmi pozorne ale potom ked maju svoju mysicku v pasci tak sa alebo zmenia na dravca a zacnu ju pomaly papkat alebo sa vydaju na iny lov....Je tu este jedna moznost a to je ze sa budu o svoju tu najkrajsiu a najlepsiu mysicku cely zivot vzorne starat, nosit na rukach a vazit si ju. Ale tu uz trosku zachadzam do extremov -asi sa dam na pisanie love storiek ;). Kazdy ma svoje klady a zapory. Hlavne je nebat sa ich hladat a potom si ich aj uvedomit a pretrhnut retaz s minulostou.

btw. ja nemam nic proti muzom (prave naopak) len si myslim ze zeny a muzi maju nerealisticke predstavy od druheho pohlavia a slabsi ustupi. Zakon prirody.

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287

Poslať od dagda » Uto Máj 02, 2006 7:03 pm

Dadka píšeCOLONPreco rozdelujeme ludi podla rasy, nabozenstva alebo farby pleti. Ja si myslim ze hlavnym rozdielom tu je rozdiel muza a zeny. A ako vacsina muzov - "lovcov" sa najskor bude spravat milo a velmi pozorne ale potom ked maju svoju mysicku v pasci tak sa alebo zmenia na dravca a zacnu ju pomaly papkat alebo sa vydaju na iny lov....Je tu este jedna moznost a to je ze sa budu o svoju tu najkrajsiu a najlepsiu mysicku cely zivot vzorne starat, nosit na rukach a vazit si ju. Ale tu uz trosku zachadzam do extremov -asi sa dam na pisanie love storiek ;). Kazdy ma svoje klady a zapory. Hlavne je nebat sa ich hladat a potom si ich aj uvedomit a pretrhnut retaz s minulostou.

btw. ja nemam nic proti muzom (prave naopak) len si myslim ze zeny a muzi maju nerealisticke predstavy od druheho pohlavia a slabsi ustupi. Zakon prirody.
ach dievca... kde ty zijes? ci zena? o to viac ma to prekvapuje.
ano, mas pravdu, clovek je jedinecny tvor a tak by sa na kazdeho malo hladiet. no je prejavom vaznej naivity nebrat do uvahy jeho kulturne a neraz aj nabozenske pozadie, ktore mu urcuju pravidla spravania sa. kto toto nerespektuje a neberie do uvahy, ma obrovsku sancu, ze si sakramentsky narazi rypacik.
ano, divat sa na cloveka bez zbytocnych predsudkov, ale aj si vsimat a zit v reale.
tak, ako zo zien zapadu nevykorenis ich potrebu nezavislosti a rovnocennosti, tak od inych kultur tazko mozes ziadat, aby nehrali vo svojom zivote ulohu, ku ktorej boli vedeni odmalicka. nabozenstva skratka ludi rozdeluju.
urcity archetyp spravania sa je vlastny celej populacii a takmer totozny. o tom sa tu nikto nedohaduje. ale dalsie spravanie sa, ktore je neraz odlisne od dediny k dedine, to je uz ine kafco.

adamko
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 125
RegistrovanýCOLON Str Nov 10, 2004 9:19 pm
BydliskoCOLON Londyn (Kingston)
CONTACTCOLON

Re: Vase skusenosti s Indami v Anglicku

Poslať od adamko » Uto Máj 02, 2006 10:48 pm

jess,laska moja internetova :) ty mi chces byt neverna s indom? :(( asi hodime nejaku rec cez maile,vidim ze ked ta necham par tyzdnov bez dozoru stvaras hluposti :-)

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Str Máj 03, 2006 9:21 am

Dadka píšeCOLONPreco rozdelujeme ludi podla rasy, nabozenstva alebo farby pleti. Ja si myslim ze hlavnym rozdielom tu je rozdiel muza a zeny. A ako vacsina muzov - "lovcov" sa najskor bude spravat milo a velmi pozorne ale potom ked maju svoju mysicku v pasci tak sa alebo zmenia na dravca a zacnu ju pomaly papkat alebo sa vydaju na iny lov....Je tu este jedna moznost a to je ze sa budu o svoju tu najkrajsiu a najlepsiu mysicku cely zivot vzorne starat, nosit na rukach a vazit si ju. Ale tu uz trosku zachadzam do extremov -asi sa dam na pisanie love storiek ;). Kazdy ma svoje klady a zapory. Hlavne je nebat sa ich hladat a potom si ich aj uvedomit a pretrhnut retaz s minulostou.
Moja, ty si sa uplne zosalela (ci si pila?!), takto im to tu verejne povedat :-)).
dagda píšeCOLONno je prejavom vaznej naivity nebrat do uvahy jeho kulturne a neraz aj nabozenske pozadie, ktore mu urcuju pravidla spravania sa. kto toto nerespektuje a neberie do uvahy, ma obrovsku sancu, ze si sakramentsky narazi rypacik.
Suhlasim :-)) Ale pockaj Dagda, ved aj na teba raz dojde (laska nebeska...).
dagda píšeCOLONurcity archetyp spravania sa je vlastny celej populacii a takmer totozny. o tom sa tu nikto nedohaduje. ale dalsie spravanie sa, ktore je neraz odlisne od dediny k dedine, to je uz ine kafco.
Hehe, napriklad Slovaci v UK :-))). No a potom je tiez rozdiel medzi nami v LDN (nakupujucimi na Oxford Street a citiacimi sa cool) a tymi vo Welshe ci ktoromkolvek krasnom dedinskom prostredi tejto krajiny (popijujacimi iba kvalitne organicke kozie mliecko).

Dadka
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 143

Poslať od Dadka » Str Máj 03, 2006 9:29 am

ach dievca... kde ty zijes? ci zena? o to viac ma to prekvapuje.
Zena a zijem v Londyne, uz dobrych par rokov.
ano, mas pravdu, clovek je jedinecny tvor a tak by sa na kazdeho malo hladiet. no je prejavom vaznej naivity nebrat do uvahy jeho kulturne a neraz aj nabozenske pozadie, ktore mu urcuju pravidla spravania sa. kto toto nerespektuje a neberie do uvahy, ma obrovsku sancu, ze si sakramentsky narazi rypacik.
Ja som nevravela nebrat do uvahy - ale preco sa tym trapit uz hned na zaciatku - nikto tu predsa nehovori o svatbe. Tak sa uvolni .....Prejavom naivity a dedinskeho spravania je odsudzovanie ludi len preto ze su iny... To ze je niekto Moslim alebo ateista este neznamena ze sa s nim prestanem rozpravat alebo kamaratit. Zijeme v UK a nie na Slovensku kde niekde na dedinach uvidiet cernocha/araba tak ti babky napluju do tvare a povedia - vsak tos si si mohla tod Lojzka toho cigana zbalit a nie ist do londyna. Ja iba vravim ze kamaratit sa mozeme z kazdym a ci sa rozhodne ist do serioznejsieho vztahu je len na nej. Ona a nie my bude s nim zit.

Mne osobne na kulture ci nabozenstve nezalezi - ja viem kto som co som - coho sa vzdam a coho nie. Stretla som velmi milych Indov a aj dobre prasata. To je vsade. Jedine co na nich nemozem zniest je ta ich curry/spicy aroma...

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287

Poslať od dagda » Str Máj 03, 2006 10:59 am

dadka (kurna, to jak keby som so sebou hovorila :))

ked si precitas hore prispevky moje, tak zistis, ze vravim presne to iste, co ty.
az na to, co som vyjadrila v mojom predposlednom.

pekny den prajem.

Dadka
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 143

Poslať od Dadka » Str Máj 03, 2006 11:33 am

Aspon ze sme nakoniec natrafili na spolocnu strunu. ;)

Pekny den prajem aj ja. :-)

lyane
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 29
RegistrovanýCOLON Ned Apr 16, 2006 11:14 pm
BydliskoCOLON haverfordwest

Poslať od lyane » Str Máj 03, 2006 1:28 pm

Dadka

Musim s tebou suhlasit.Zalezi naozaj na vyspelosti osobnosti cloveka.Niekto si stastne nakupuje na Oxford street a je cool, a niekto moze zit na krasnom vidieku a popijat cerstvo nadojene goat milk a bude cool tiez,a tak dalej, moznosti je ohromne mnozstvo.Ludia sa lisia ale maju i vela spolocneho, naozaj som sa i ja uz par razy presvedcila, ze nabozenstvo vytvaralo medzi ludmi znacne rozdiely, a ked prislo na svatbu{ale to uz je ten krajny pripad} zrazu akoby sa zmenili pravidla lasky.Bolo tak, ze to dievca bolo tlacene do niecoho,s cim pred tym neratalo.Koho je to chyba? Asi i jej. Ale, napriklad, moja komoska zije tiez s indom uz par rockov, myslim ze 4, nie su zobrati,a krasne im to klape.Je pravda, ze on je trochu netypicky, nie je religious,a nie je vobec viazany na ziadne indicke tradicie.Preto, treba mat len jasno v tom, kto sme, co chceme a kam smerujeme.Ibaze, ako uviedla Gina,a ma pravdu, laska je slepa, a vtedy na realitu nepomyslame.Vtedy nam naozaj nezalezi na tom, ci nas milovany je ind alebo eskimak.Ja teda vidim rozdiel medzi kamaratskym vztahom s clovekom inej narodnosti a rasy a partnerskym vztahom s takymto clovekom.Je v tom rozdiel.Myslim, ze ma pravdu i Dagda,ked poukazuje na to,ze by bolo dobre, aby nase mlade naivne baby zlozili ruzove okuliare a trosku popremyslali.Myslim, ze je to dobra rada pre tie holky,co su tu nove a okuzlene exotikou Londyna, aby sa strmhlav nerutili do niecoho, co by mozno mohli neskor olutovat.To si myslim, ze mala Dagda na mysli.

jess
Member
Member
PríspevkyCOLON 53
BydliskoCOLON MAN
CONTACTCOLON

:-)

Poslať od jess » Štv Máj 04, 2006 12:25 pm

vidis, adamko, vsetko je to tvoja vina ;-)

Dakujem vsetkym za reakcie, cosi o kulture Indov som si pozrela aj na nete (vraj jedia len pravou rukou, ta lava je podradna, sluzi na vytieranie...ehm,zadnej casti), rodicia vraj vyberaju synom nevesty casto len cez inzerat, Indovia vraj nemavaju kamaratky, zeny su pre nich bud sestry, mamy,spoluziacky alebo manzelky - a ja som chcela byt so Saeedom len kamoska, teda som sa za nu povazovala - no tu knizku si musim pozriet - dakujem za info. Aj ked rada klamem svojim vyzorom, mam 31 a par rokov som zila v nemecku, rok v taliansku, ale s indickou kulturou som sa stretla az tu.

Momentalne do toho Indien shopu nechodim, vadi mi ten stryko (majitel), pripomina mi nieco medzi mlsnym kocurom alebo strkacom....a vzdy posiela svojho synovca prec - nuz mozno aby ma nebodaj neobtazoval. Vsetci predavaci ho inak posluchaju na slovo ako panbozka, staci mu len prstom ukazat, to sa mu musi nechat.

motor
Member
Member
PríspevkyCOLON 76
RegistrovanýCOLON Str Máj 19, 2004 5:28 pm
BydliskoCOLON Beal Feirste and Caerdydd soon

Poslať od motor » Sob Máj 06, 2006 12:01 am

Brumteles píšeCOLONMne zostava rozum stat z niektorych ludi...Ja asi mam vazne stastie, ze s takymito ludmi, aj typu Motor atd neprichadzam vobec do kontaktu...ja sa len pytam, ako budu tito Slovaci reagovat, ked si na Slovensku bude hladat azyl ci pracu migranti...asi budu volit SNS? Vytiahnu s valaskami do ulic? Budu organizovat transporty?
jo. nebudem sa ti nejako vylievat kedze viem potom vela pisat. a nebudem sa ti spovedat ake mam s kym skusenosti, kolko vsetkeho som poznal, s kym dobre vychadzal a koho vsetkeho mam za kamaratov ci dobrych znamych.

ale pre teba su vsetci ktori povedia nieco nahlas a nebudu sa tvarit ze si to nemyslia, ci ze to neexistuje /to je pokrytectvo minimalne/, vsetci z jedneho vreca, co? tomu sa potom hovori predsudok a to je zaklad neznasanlivosti atd. to, coho sa stitis.

a na zaklade coho si prosim ta zistil aky som ja KKK ci co preboha? ze som daco napisal o poliakoch? ze som mozno dakde spomenul ze nesuhlasim aby albanci a ini azylanti z blizkeho vychodu dostavali byty v UK s uplne smiesnym najmom a kadejakou podporou? samo, netvrdim ze kazdy sa snazi vyuzivat a zneuzivat system.

a ano, som rasista. lebo mam svoj nazor, svoje predsudky. svoje skusenosti.
a nie, nebudem nikoho verbalne ci fyzicky napadat ak by mal byt dovod len to ako vyzera ci odkial pochadza.

gratulujem ak si absolutne bez predsudkov voci vsetkym. vsetkych beries ako svojich bratov a dal by si kazdemu posledneho frtana borovicky. :-)

Nemam rad Slovensko ako take s jeho spolocnostou. nezapieram svoj povod, ktory tiez nie je cisto slovensky /CS/, ale urcite nie som nejaky extremisticky narodovec..

SORRY AK SA NIEKOHO DOTKLO ZE ODPISUJEM V TEJTO TEME
precitam si daco z tejto temy, ale nechapem preco to tak tie kamosky. vsak v UK su Arabi a arabsky hovoriaci muzi dost oblubeni u Sloveniek. aj ked toto je o Indovi..

motor
Member
Member
PríspevkyCOLON 76

Ktore curry vam vadi?

Poslať od motor » Sob Máj 06, 2006 12:37 am

green curry nie, to je typicke Thai. skor to zlte indicke.. smrdi? neviem o tom.

tazko vysvetlime fanusikom vepro-knedlo-zelo ze je velmi vela zaujimavych exotickych kulinarskych chuti, stylov, potravin. Ja ked pridem do Chinese grocery, tak hladim ako puk na skoro vsetko, aj ked to ma strucnu anglicku nalepku. tak zoberiem bamboo shoots a noodles a daku hoisin sauce ci sweet chilli. a co vsetko zo seafood sa da vyskusat. dost zaostavam.

neviem co vam na tom smrdi. teda ak sa to neprehana. a ginger aka zazvor. vy si vobec nepamatate niektore tradicne vianocne pecivo ktore ma v sebe ginger? a urcite ste z toho negrcali. aj ked uznam, nie kazdemu chuti ginger vo vsetkom.
jedna flatmate si je schopna davat ginger aj do mixnutej ovocnej stavy co si juicer-uje.

Pridavam sa k nazorom viacerych z vas ohladom velmi pravdepodobnych problemov vo vztahoch medzi kulturami.
Podla mna by si mali slovenske holky vyskusat kadeco. nech vedia co maju rady. a dating je nieco ine ako dake zasnuby a sobas, preboha. Ale nech sa netvaria ze budu donekonecna vies asexualny vztah. Tak to moc nefunguje. A ano, niektori muzi si zvyknu vykladat zaujem aj inak.

Aj ked ak je v 'ortodoxnej' rodine co sa tyka viery a zvykov, urcite by europska biela dievcina nebola ziadana rodinou.

Ale jedenie rukou nepovazujem za nieco nevkusne. OK, ak je to spolocna velka misa, tak mozno nehygienicke, ale vsak ak je celkovy konsenzus tych co tak jedia..
To s cistotou uznam.

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287

Poslať od dagda » Sob Máj 06, 2006 11:06 am

motor, este trocha dolad niektore tony a zatlieskam ti.
a teraz to pisem smrtelne vazne.
:)

motor
Member
Member
PríspevkyCOLON 76

Poslať od motor » Sob Máj 06, 2006 1:03 pm

dagda píšeCOLONmotor, este trocha dolad niektore tony a zatlieskam ti.
a teraz to pisem smrtelne vazne.
:)
predpokladam ze mi odpovedas na to co som napisal 'k veci' na tuto temu.
no, kedysi som hraval na husle, ale v ladeni som nikdy nebol prilis dobry :-/ aj ked mam hudobny sluch.
a mysliac vazne: neviem co konkretne ktoru vec myslis, ale asi ta sklamem. nemozem doladovat len tak co si myslim.
aj ked mozem doladit mieru politickej korektnosti, uznam. ale to by som sa potom sam riadne cenzuroval.
Nestaci ze sa sami cenzurujeme v beznom zivote aby sme vychadzali s neprijemnymi kolegami, sefmi, spoluziakmi, susedmi? Hadam sa nebudem este aj tu.
Nikomu nenadavam do vulgarizmov atd. Nikdy som to nemal rad. Na rozdiel od britskej 'kultury'.
aj ked som si doladil nazor na par ludi v mojej minulosti a aj tej nedavnej.

dakujem za compliment. hadam nebol v tvojom chapani 'back-handed'.

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287

Poslať od dagda » Sob Máj 06, 2006 2:00 pm

motor, je to uplne v poriadku. nebudem ti vytykat konkretne body, je to tvoja skladba. ja som tiez len subjekt a vnimam veci zo svojho uhla na zaklade vlastneho a jedinecneho koktailu skusenosti v zivote.

bol to cisty kompliment, bez nejakej ironie ci pozadia. skratka som vyjadrila svoj suhlas s tvojimi nazormi a prejavom.

a suhlasim s tebou aj v teme o poliakoch. pisem to sem len btw, aby niekto nemal dojem, ze kde sa objavis, tam ti ja prikyvujem. :)

je prijemne citat podobne nazory niekoho dalsieho, ktory akoby cloveku z duse hovoril.

good luck.

lyane
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 29

Poslať od lyane » Sob Máj 06, 2006 5:33 pm

Hello Motor
Ja by som len chcela zareagovat na jeden tvoj postreh a tym je, ze briti sa radi vyjadruju vulgarne. Naozaj, i ja som si to vsimla, a to nie len dosleli, ale i celkom male deturence.Tento fenomen ma zaraza. Kde sa podela stara dobra victorianska vychova????
Well,well,well......
No, zda sa, ze aspon ti indi este dodrzuju svoje tradicie a snad sa vedia i trosku lepsie ovladat.
Ja curry milujem, ale casto to jest tiez nie je zdrave, chili powder je vraj karcinogenny.I ine narody jedia len rukami,nepouzivajuc pribor. Vo vseobecnosti, tieto narody maju lepsiu imunitu, a preto sa tak lahko nenakazia vselijakymi chorobami,preto asi mozu jest rukami.To len my, bieli cintlaci sme hned chori, len ked na nas niekto kychne...sme hotovi.Ako ja, ked som raz cestovala a nakazila som sa od kychajucej a kaslajucej postarsej Indky co sedela vedla mna v dialkovom buse z London do Colchester.Ani dvoje antibiotika mi nepomohli, vazne.Ale odvtedy, musim si zaklopat{a to uz je 5 rokov},sa na mna len tak lahko nejaka indicka infekcia nezavesi. Myslim, ze ine rasy mozu byt pre nas i uzitocne, napr. co sa tyka takehoto "ockovania". Preto, problemy s indami su diskutabilne.Mozeme nadavat, preco ich nemame radi, ale mozeme sa na to pozriet aj z inej perspektivy a uvidiet pozitiva, ktore nam spoluzitie s nimi prinasa.Peknu sobotu vam prajem.

motor
Member
Member
PríspevkyCOLON 76

Poslať od motor » Sob Máj 06, 2006 6:54 pm

lyane píšeCOLONMozeme nadavat, preco ich nemame radi, ale mozeme sa na to pozriet aj z inej perspektivy a uvidiet pozitiva, ktore nam spoluzitie s nimi prinasa.Peknu sobotu vam prajem.
zdravim.
nazor na jedenie rukami necham na ludi. ruky sa daju umyt pred jedlom. ked v kuchyni ci uz v praci ci skole robim s kadecim, tiez to robim rukami..
ale pri jedeni nemam rad mastne lepkave ruky, aj celkovo vseobecne.. teda ja.

jasne. len by som nakazenie sa nejakym zlym virusom nevidel pozitivne.. povedala by si si vtedy ze vska mzoes byt hepi lebo si chora a nabuduce asi nebudes?
jo, ludia ktori ziju v menej 'cistotnych' krajinach s problemymi vodnymi zdrojmi a chorobami, maju lepsiu imunitu.

ale jedno nezabudaj> na kazdeho dospeleho africana ich peknych par zomrelo. a nielen od hladomoru..
chcela by si byt tym druhym, tretim, stvrtym?
tiez by som chcel byt imunny voci hnacke, zltej zimnici, malarii a podobne. alebo mat aspon vacsiu odolnost. ale povedat si to co ty, to sa da iba retrospektivne..

jasne, india nam, teda svetu priniesla vela zaujimavych veci. bolywood, Shankar-ovcov /co som mal pustene pred chvilkou, Anoushka Shankar/, cuisine.
taky Sabir Bahia, zakladatel Hotmail-u.. IT odbornikov, inovatorov.
India je velmi pestra a lacna krajina na cestovanie.

soli, korenia, chemikalie v jedle ci uz farbiva, konzervanty, aromy. atd atd. aj ked ma nieco dacoho menej, vzdy je privela veci co vedia skodit.
radsej si urobim daky stir fry s dakym curry ako si zapalit. nie ze by som fajcil. a zdrava miera...

lyane
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 29

Poslať od lyane » Ned Máj 07, 2006 5:16 pm

Ahoj Motor
Jasne, neobhajujem jedenie spinavymi rukami, mne sa tiez obracia zaludok nad umastencami, osobne mam rada cistotu.Len som ti chcela naznacit, ze prehnana cistota vedie zase len k zoslabeniu imunity, to je dokazany fakt.
S chorobami to je trosku tazsie,zalezi na tom, aky sposob zivota vedieme.Ak zijes v preplnenom velkomeste, necuduj sa, ze imunita ludi je posramotena, pretoze, na jednej strane je dobre, ze si ludia navzajom predavaju bacily, no na druhej strane organizmus nema cas sa poriadne zotavit, a uz sa ho chyta dalsia infekcia.Ked je prilis vela ludi pokope.Vsetko co si spomenul ohladne tych nakaz a chorob ma logiku, len je to trosku jednostranny a vymedzeny pohlad.A kazda minca ma dve strany, ze?
Ale to sme nejako odbocili od temy Indovia v Anglicku, vsak? Ja osobne som svoj nazor vyjadrila, myslim, ze su to ludia ako i my, biely, len si myslim, ze preto, ze maju odlisnu kulturu a zvyklosti od nas, spoluzitie s nimi pre nas nemusi byt lahko pochopitelne a ani prijimane.Preto je osobne kazdeho vec, ci sa na to da, na spoluzitie s nimi, alebo ci zostane radsej len kamarat, kamaratka.Myslim, ze v kazdom vztahu,ktory sa sklada z partnerov odlisnych kultur, hra najdolezitejsiu ulohu kompromis a otvorenost.Ale toto zvladnu len ludia, ktori maju ozajstny zaujem.Do nicoho sa nemozno nutit, vsakze? Zi a nejchaj zit by malo byt nasim heslom. No vediet konstruktivne kritizovat je tiez plusom, vlastne v kazdej situacii zivota.

sanka_bebe
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Ned Sep 12, 2004 1:08 pm
BydliskoCOLON London, SW1A 0PW

ad ind

Poslať od sanka_bebe » Ned Máj 07, 2006 9:03 pm

o indoch ma napada len jedna vec a to, ze kazdy druhy sa vola Patel, asi nieco ako nas Kovac, chodte kuknut do NatWest na Oxford Circus a uvidite co myslim

LENKA_B
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 21
RegistrovanýCOLON Pon Feb 07, 2005 2:20 pm
BydliskoCOLON East London
CONTACTCOLON

Indovia

Poslať od LENKA_B » Str Máj 10, 2006 1:33 pm

Tolko som toho chcela napisat o Indoch, ale nez som sa dostala ku koncu, zistila som, ze by som strasne dlho pisala, okrem toho uz sa dost odbocilo od temy a nakoniec tam tusim uz ani nechodis, tak je to asi zbytocne.
Ale ak by si mala zaujem dozvediet sa nieco viac o nich, kludne mi napis a ja sa budem sa budem snazit objasnit co viem. Zijem v Londyne vyse 1 roka v Indickej stvrti, s Indickym priatelom a dalsimi dvoma jeho kamaratmi, tak toho dost o nich viem.
Zatial pa.
LENKA

monty
Member
Member
PríspevkyCOLON 55
RegistrovanýCOLON Pon Aug 22, 2005 9:07 pm
BydliskoCOLON Brighton,Hove

Poslať od monty » Ned Máj 14, 2006 11:46 am

jess píšeCOLONahojte, zoznamila som sa s jednym moc milym indom, no kamosky sa dost zhrozili, ked to poculi - mohol by mi dakto viac napisat o ich kulture, nabozenstve prosim?
Ahoj..ja mozem hovorit len a len za seba no myslim si,ze nieje horsi narod ako tento..mam bohate skusenosti s ich kulturou,spravanim,povahou atd..zil som s v ich tesnej blyzkosti a vlastne este stale mam tu cest kazdy jeden pracovny den.. a poviem ti,nebolo to a ani nieja nic zabavne..no neviem je to vlasne na tebe,no dobre si rozmysli do coho ides..pa

jess
Member
Member
PríspevkyCOLON 53
BydliskoCOLON MAN
CONTACTCOLON

a indovia

Poslať od jess » Ned Máj 14, 2006 10:42 pm

ahojte vsetci :)

zopar news :-) so Saeedom sme kamosi, on je vlastne moslim (predstavte si) a najnovsie sa zamiloval do mojej kamosky (pri blondatej moodrookej Polke odolal) prekrasnej Nadie z Cypru (ex-priatelke Petra Andreho- ....adamko, kde si????????

eduard7
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 18
RegistrovanýCOLON Str Nov 09, 2005 5:45 pm

Poslať od eduard7 » Štv Júl 06, 2006 2:14 pm

oslo1 píšeCOLONAhoj,
ja som byvala s 2 indkami 2 mesiace a bola to hotova katastrofa.
Den zacinali o 5.00 rannou hodinovou modlitbou, pri ktorej si spievali a tym koncili aj den o 23.00.
Ked im zavolala rodina z Indie alebo Saudskej Arabie o 2.00 v noci, tak sa vyziapovali na cely byt, nehladiac na to, ze my ostatni sme rano vstavali o 6.30 do roboty.
Jedlo jedia rukami, teda prstami. Ked som sa opytala, ze preco, tak preto, lebo ze nikdy nevies, kto mal tu vidlicky pred tebou v puse (aj ked bola umyta). Oni to boli zdravotne sestry, tak som sa ich opytala, ze kolko zadkov dneska umyli? Tak zacali jest vidlickami.
Hygiena 0 bodov, upratat po sebe kuchynu a kupelnu tiez nic moc. Vlasy vsade po zemi, lebo ich maju cim dlhsie, lebo muzom sa to paci, tak super.
Cely byt nasmradnuty currym a zazvorom, lebo to jedia denne, okno otvoria, az ked im clovek povie.
Ale ako ludia su fajn, aj tu v nemocnici s nimi robim na oddeleni, sranda velika, ale na druhej strane s nimi nemusim byvat.
Ak sa chces nieco dozvediet viac, tak ti odporucam knihu A suitable boy, momentalne je na pulte v knihkupectvach a je fajn.
A je to pravda, ze im partnera vyberaju rodicia (alebo surodenci), lebo v Indii je 27 statov, kazdy ma svoj jazyk a nabozenstvo (od moslimov po krestanov), tak aby sa velmi nemixovali a nemali rozbroje v rodine.
Takze aj ja by som mohol napisat nazor na temu indovia.Osobne suhlasim s oslom ,mam par dobrych kamaratov indov,su v pohode,ale su to humusaci,alkohol nepiju lebo nabozenstvo im to nedovoluje,marisku vsak neodmietnu.Je to podobne ako pakistanska kultura,nemozes hodnotit cloveka podla narodnosti,ale kulturne zvyky v istych krajoch su fascinujuce.Napriklad v zamestnani si umyvaju ruky aj nohy pred kezdym jedlom,ale na druhej strane nevenuju moc casu praniu,upratovaniu.Ako vravim.Iny kraj,iny mrav.Modlia sa vsak poctivo.

Pavol Kucerka
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 7
RegistrovanýCOLON Str Júl 05, 2006 2:50 pm

Poslať od Pavol Kucerka » Ned Júl 09, 2006 1:50 pm

[quote="jess"]ahojte, zoznamila som sa s jednym moc milym indom, no kamosky sa dost zhrozili, ked to poculi - mohol by mi dakto viac napisat o ich kulture, nabozenstve prosim?[/quote] Ahoj, jess, mal som male skusenosti s indmi apodobnou rasou, byval som chvilku vo Walsale /za Birminghamom/ , su to ludia ochotny, mily, ale cistota, hygiena a podobne , blbinky,, su pre nich spanielska dedina. Kup si nejaky salat alebo jedlo, ked vidis, ze predavac sa nad miskami s jedlom napchava cimsi divnym a vsetko, vratane slin a spiny z ruk mu pada do toho, co ti s usmevom poda. A Doma - despota je nula. On je kral a ona jeho potreba. Neodradzam ta, ale daj si majzla, ako hovoria cesi. O hygiene na wc a telefonovani o jednej rano a pod, sa ani nemusim zmienit. Ovsem - nepopieram - inak su navonok ochotnya mily. Aspon muzi, zeny sa drzia bokom. Vela stastia. P.

BUTTON_POST_REPLY