Odišli by ste do Anglicka s 3-ročnou dcérkou?

Všetko, čo sa nezmestilo do vyššie uvedených tém.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Mandarinka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 14
RegistrovanýCOLON Štv Sep 14, 2006 10:20 am

Odišli by ste do Anglicka s 3-ročnou dcérkou?

Poslať od Mandarinka » Štv Okt 26, 2006 12:36 pm

Ahojte, chcela by som poznať váš názor, či by ste odišli do Anglicka (konrétne Londýn) s malým dieťaťom. Ide o to, že som s dcérkou sama. Takže budem musieť vybaviť aj škôlku, možno nejaké obdobie počkať, ako si na ňu zvykne.. A dá sa to vôbec potom stíhať? Škôlka, práca, ubytovanie.. Teraz som v Bratislave a mám dobre platenú prácu, ale keďže splácam aj hypotéku, žijeme prakticky od výplaty k výplate.. A takto to pôjde ďalej, lebo plat sa mi tu zvyšuje len priamo úmerne s infláciou. V Londýne som žila ako slobodná 4 roky a veľmi sa mi cnie. Ale ide mi najmä o to, zarobiť a našetriť nejaké tie poundíky. Myslíte si, že sa to dá zvládnuť?

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
RegistrovanýCOLON Pon Mar 28, 2005 4:34 pm
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Štv Okt 26, 2006 1:10 pm

Prva odpoved ma napada, ze "neodisla". Mas podla vlastnych slov v BA dobru a najma dobre zaplatenu pracu, naviac si sama s malym dietatom. Toto su velmi zavazne dovody, preco by som neodchadzala.
Naviac je velmi otazne, ako dokazes prezit v LND cas, ktory bude dcerka poterbovat na "usadenie sa". Ak si tu 4 roky zila, vies sama najlepsie, ze to nie je med lizat a musis byt velmi dobre financne zabezpecena, aby si zila urcity cas bez prace. A ak aj pracu zozenies, je otazka, ci bude dostatocne platena a pokryje ti beznu poterbu. Ste dve - mas vacsiu zodpovednost a asi si nebudes moct dovolit (aj v pripae nudze) mat dve prace, abys te vyzili. Nehovoriac o tom, ze dcerku niekde budes musiet nechavat.

To,ze sa ti v LND pacilo, ked si bola slobodna a bez zavazkov, je absolutne OK. Ale teraz si trosku v inej pozicii. A kym si nezabezpecis istotu, do ktorej s dcerkou prides (dobra praca, ubytovanie a podobne), je to velke riziko.

Ale .... to je len moj nazor. Ludia sme rozni. Kazdi sme ini a nastastie je to na svete zariadene tak, ze sme kazdi zodpovedni za ten svoj zivot.

Ale aj tak ti drzim palce :-)

Adda
Member
Member
PríspevkyCOLON 63
RegistrovanýCOLON Str Mar 16, 2005 10:37 pm
BydliskoCOLON London

Poslať od Adda » Štv Okt 26, 2006 3:23 pm

Pises ze sa ti za Londynom cnie, takze asi vies do coho by si isla a netreba ta upozornovat ze UK je proste ina krajina nez SK ;-)
V tom pripade je to zrejme otazka financneho rozhodnutia - zalezi na tom na aku pracu mas v UK namierene? zarobis v UK tolko aby si zaplatila najom a skolku? skolka je velmi draha (aj na anglicke pomery) takze aupairka by bola urcite lacnejsie riesenie ale tym padom zase potrebujes vacsi dom/byt a teda drahsi. Je to proste financna rovnica...

mavi
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 103
RegistrovanýCOLON Pon Sep 20, 2004 9:45 am

Poslať od mavi » Štv Okt 26, 2006 5:40 pm

Ja by som tu odvahu asi nemal, ale ak to tam dobre poznas a veris si...tu hypoteku by si splatila urcite ovela rychlejsie...pre 4-rocne dieta by nemal byt problem zvyknut si...len treba mat pripraveny nahradny plan, ak tam nieco nevyjde, aby si sa mohla hned vratit...daj vediet ako si sa rozhodla...ak pojdes, tak ti zelam vsetko naj:-)

nova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44
RegistrovanýCOLON Pon Jún 12, 2006 4:22 pm

Poslať od nova » Štv Okt 26, 2006 6:23 pm

No, ja som to urobila pred 10 rokmi. Da sa to, ale s dietatom su uz vacsie naroky na byvanie, dobru skolu, kamaratov, atd.

Mandarinka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 14

Poslať od Mandarinka » Pia Okt 27, 2006 7:41 am

Včera večer som nad tým dosť intenzívne premýšľala. Túto prácu na SK by mi možno vedeli aj nejaký ten rôčik podržať. Ak nie, nemala by som problém uplatniť sa inde po návrate sem. Len stále rozmýšľam nad tým, či mi to za tie peniaze naozaj stojí. Teraz bývame v peknom novom (aj keď malom) byte. Naše škôlky sú super, viem, že sa na nich môžem absolútne spoľahnúť. Malá sa tam veľa naučí, prakticky každý deň niečo nové. Lenže nemôžeme si nič dovoliť. Všetko ide na hypo a na stravu. Všetko je inak fajn, len tie peniaze sú riadnou brzdou.
Ak by sme prišli dajme tomu na rok do Londýna, plusom by bolo, že malá by sa naučila perfektne anglicky, čo by pre ňu bolo určite veľkou devízou do budúcnosti. Ja by som sa tiež zlepšila v angličtine - a keďže pracujem ako prekladateľka+tlmočníčka AJ - veľmi by mi to pomohlo.
No váham preto, že neviem, či to pre malú nebude tak trošku šok. A potom preto, že neviem, či všetky peniaze aj tak napokon nedám na ubytko, škôlku, cestovanie a stravu a vlastne ešte aj na splácanie hypo za byt na SK. Predpokladám, že prácu v Londýne by som si našla tak za 20 tis. p.a. (???)
Mám ešte otázku:
V Anglicku - Londýne neexistujú štátne (a teda za minimálny poplatok) materské škôlky?
Nova, ty by si to urobila znova, ak by sa to dalo vrátiť späť? Ako to prijalo tvoje dieťa?
Díky.

Adda
Member
Member
PríspevkyCOLON 63
RegistrovanýCOLON Str Mar 16, 2005 10:37 pm
BydliskoCOLON London

Poslať od Adda » Pia Okt 27, 2006 10:43 am

Existuju tu statne skolky, ale je ich strasne malo a NIE su omnoho lacnejsie nez sukromne. Neviem presne kolko stoja, skus najst na www.childcarelink.co.uk tak najdes vsetky typy childcare v oblasti ktoru zadas. Bezne ale stoja skolky od 35 do 65 na den, podla oblasti a poctu dni v tyzdni (ked je tam dieta 4-5 dni tak ta cena na den je potom zlaavnena oproti ked je tam len 1 alebo 2 dni v tyzdni). Ak vies kam by si chcela ist byvat, tak sa skus popozerat na internete na ceny, budes mat lepsiu predstavu o nakladoch.

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
RegistrovanýCOLON Pon Mar 28, 2005 4:34 pm
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Pia Okt 27, 2006 12:53 pm

Mandarinka, ak sem planujes na jeden rok, ta to ta asi moc z bryndy nevytrhne. Za ten jeden rok zrejme nedokazes tolko financne usporit, aby si v pohode tahala sama byt v BA (hypoteku), platila najom tu v UK, platila skolky (pripadne aupair), a vyzila tak, ze v pohode budes mat na vsetko potrebne.

Trosku ma zaraza to, ze si si ista, ze pracu zozenies hned. Obavam sa, ze odvtedy, co si tu bola, sa mohlo aj dost zmenit a dnes naozaj nie je az tak jednoduche zohnat pracu. Teraz myslim pracu, ktora by ta naozaj uzivila a zaroven ti poskytla aj dost priestoru na to, aby si as mohla venovta malej dcerke (predpokladam, ze to je stale tvoje prvorade).

Vies, ono je to vlastne vsetko o peniazoch - ak ich mas, mas vyhrate. Ale aby si ich mala, tak musis mat dobru pracu. Mat dobru pracu znamena, makat od rana do vecera. A to zase znamena, ze ukratis toho maleho cloviecika.

Zvaz to velmi dobre ..... a zvaz aj to, ake zazemie tu mas (ci tu mas aspon nejaku blizku dusu, ktora v pripade velkej nudze nezistne pomoze).

Ludia odchadzaju do zahranicia z roznych dovodov. Ale ak maju doma vsetko potrebne, je naozaj lepsie zamysliet sa, ci konecny vysledok nebude skor stratovy.

Ale to ti aj tak nik neporadi - lebo vsetky okolnosti poznas iba ty sama. A preto sa aj rozhodnut musis iba ty sama.

oslo1
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 163
RegistrovanýCOLON Uto Jan 24, 2006 7:45 pm
BydliskoCOLON London

Poslať od oslo1 » Pia Okt 27, 2006 6:22 pm

Ahoj Mandarinka,

suhlasim so Sandie, ak mas dobre platenu pracu doma na sk, tak tam aj zostan. Mas tam aspon istotu. Tu si budes musiet v prvom rade najst ubytovanie, to neviem, ci si si premyslela, ako by si byvala, ale nakoniec by si skoncila v dome s viacerymi ludmi a pre seba a dcerku by si mala iba jednu izbu. Tento komfort mas urcite aj doma na sk.
Ak by si si aj nasla hned pracu, robila by si ju za minimalnu mzdu, tak to tu chodi, kazdy sme tak zacinali. Preto ak sem chces prist iba na rok, je to zbytocne, lebo akurat rok ti bude trvat, kym sa usadis, rozhladis a zistis, aka praca by ti tu vyhovovala.
Co sa tyka skolky, jasliciek, aupairky, na to sa dava danovy bonus, ale musis tu zostat rok, ak to vzdas a vratis sa na sk pred ukoncenim jedneho roka, bonus budes musiet vratit. A ako sa uz pisalo, jaslicky su tu dost drahe. Skola je tu uz od 4 rokov.
A este nakoniec, pre tvoju dcerku to bude riadny sok sem prist, kamosov si najde, deti su v jazykoch velmi dobre, ale tu s nou nebudes moct travit na ihrisku polovicu dna, ako na sk, tu budete obidve zavrete doma. Tak to tu chodi.
Tak si to este dobre zvaz.

nova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44

Poslať od nova » Pia Okt 27, 2006 7:24 pm

1 rok pobytu u tak maleho dietata do buducna prakticky neznamena vyhodu. deti sa naucia a zabudnu velm rychlo. 20 tis za rok- mozno miesto PA, secretary, ale inac mozes cakat na pracu dost dlho a zatial su naklady. single parents tu je dost tazka arena. zalezi na plate a dalej co chces pre svoju dceru. v podstate aj v prenajati bytu je to mensia nevyhoda byt matka, a izbu s dietatom ti takmer nikto neprejme. Horna hranica na pomoc od statu pre robiacich single rodicov je zarobok 10000, vacsina z tych rodicov dostava aj prispevok na byvanie,zlavu na council tax, atd. Odhliadnuc od vsetkych nadeji a moznosti a pripadnych problemov ; na 1 rok sem prist nestaci za namahu.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Sob Okt 28, 2006 12:09 am

Mandarinka, aj ja sa priklanam k tomu, ze momentalne je to pre teba uplne zbytocne, ak to chcel robit len kvoli peniazom.
Skutocne, sama nemas sancu. Neviem co vies robit este okrem tlmocenia, ak nic extra, tak aj 20K p.a. bude mozno problem, uvedom si, ze tu anglicky vie kazdy anglican a tlmocit tu do slovenciny, no neviem.
Ak si nebudes platit aupair-ku, budes moct robit len obmedzeny pocet hodin, takze este nizsi prijem. Pravdepodobne by si mohla prekladat aj na slovensko, cez net a tak si prilepsit, mozno prenajat byt, aby to pokrylo cast hypoteky, ale skutocne tu nezarobis viac ako na slovensku, ked odratas vsetky naklady a ak zarobis, urcite to bude znamenat, ze tvoja mala bude poznat svoju mamu len z fotky.
A este co budes robit, ked mala ochorie, co sa malym deckam stava, tu su sick pay skoro ziadne.
Skutocne si to velmi dobre premysli, kym spravis blbost.
Ked uz chces zarobit peniaze, skus sa orientovat na brusel, eu, tam vzdy hladaju tlmocnikov a platia celkom slusne a pokial som pocul, tak su tam ovela lepsie podmienky pre ludi ako si ty.
Ja osobne som za, aby nase decka dostali moznost naucit sa anglicky, ale tvoja situacia je ina, ked si sama.
Chvilu radsej este vydrz na slovensku, pozorzne sleduj situaciu a skusaj najst job uz zo slovenska,aby si isla naisto. Tvoja mala ma more casu a asi aj ty.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

Dusko
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 136
RegistrovanýCOLON Sob Feb 12, 2005 9:56 am
BydliskoCOLON London, Cricklewood
CONTACTCOLON

Poslať od Dusko » Sob Okt 28, 2006 1:19 pm

Budem trochu neprijemny, ale myslim, ze vam vsetkym unika podstata.
Nemyslim, ze by chcela mandarinka zostat do konca zivota sama, ze. A dcerka potrebuje otca, ze.
Zaver nech si z toho vyvodi kazdy sam.

nova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44

Poslať od nova » Sob Okt 28, 2006 5:32 pm

no ved jasne dusko, ale dovtedy moze byt aj 3 x evicted z bytu, kym sa 'objavi' prosperous partner. jedine ze by si jej zaplatil aspon depozit..

Dusko
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 136
RegistrovanýCOLON Sob Feb 12, 2005 9:56 am
BydliskoCOLON London, Cricklewood
CONTACTCOLON

Poslať od Dusko » Sob Okt 28, 2006 8:27 pm

Nepochopila si.

Riesenim jej situacie nie je odist do zahranicia kvoli lepsim peniazom.
To co potrebuje kazdy clovek je partner a to co potrebuje trojrocny cloviecik je otec. A nech mi nikto netvrdi, ze kedze ju nepoznam tak nemozem tvrdit, co je pre nu najlepsie. Ak nie teraz, tak za par rokov mi da za pravdu i ona.
Ak je sama schopna uzivit seba i malicku, tak sa pred nou sklanam. Ak sama dokaze vyzit od vyplaty k vyplate, tak s partnerom vyzije od vyplate k dvom vyplatam. Ale to nie je az tak podstatne. Hlavne je, ze to tak proste ma byt, lebo to tak zivot zariadil. A proste clovek niekoho potrebuje. Nehladiac na to, ze to vlastne riesi jej problem.

A vobec nikto tu nemal na mysli 'prosperous partner'.

Vláďa
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 139
RegistrovanýCOLON Uto Mar 01, 2005 1:27 am
BydliskoCOLON E14, London
CONTACTCOLON

Poslať od Vláďa » Ned Okt 29, 2006 1:33 am

Mandarinka píšeCOLONA potom preto, že neviem, či všetky peniaze aj tak napokon nedám na ubytko, škôlku, cestovanie a stravu a vlastne ešte aj na splácanie hypo za byt na SK. Predpokladám, že prácu v Londýne by som si našla tak za 20 tis. p.a. (???)
20 tisic je slaby plat pro 2 osoby. Da se z nej docela dobre zivorit a prezivat, mozna i trochu usetrit. Jakou mas predstavu, ze bys za mesic utratila pro 2 osoby za ubytovani, stravu a obleceni (ostatni veci)? Pokud bys sla na blind, tak je take potreba pocitat s urcitymi pocatecnimi vydaji, a je malo pravdepodobne, ze by sis nasla praci ze Slovenska. Myslim, ze by bylo uzitecne si udelat pribliznou kalkulaci nakladu, pocitat i s nejakou rezervou, pro strycka prihodu. Samozrejme zalezi na tobe, za sve rozhodnuti budes platit sama a taky tve dite.

nova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44

Poslať od nova » Ned Okt 29, 2006 6:26 pm

Jaj, Dusko. Ty to myslis uprimne a so zelanim naj; ale chyba je v tom, ze sa s tym neda tak celkom ratat. Preto chce mandarinka aspon £ za dvoch.. Peniaze su dolezite ak mas dieta, preto 'prosperous' partner (ktory aspon nezije na income support) a zaroven 'chce' matku s dietatom je fajn ak sa to prihodi. Ked uz ma patner/ka svoje dieta, veci su zavaznejsie uz spociatku, a to trocha znizuje sancu. Len tolko.

nova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44

Poslať od nova » Ned Okt 29, 2006 6:30 pm

Dusko, Este nieco. Vacsinou matka ani nema dost na 'vyzivenie' dietata a nejaky ten zivot, a navyse ani ten partner sa nejako nedokopi. Tak sa tiez zije.

Mandarinka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 14

Poslať od Mandarinka » Pia Nov 03, 2006 9:53 am

No beriem si vaše rady k srdcu, v mnohom máte pravdu. Kazisvet, Brussel je môj tajný sen, no to by som sa najskôr musela zdokonaliť v mojej hovorovej AJ, lebo napriek tomu, že odborná AJ mi problém nerobí, predsa som len 10 rokov doma, a ďalej, zišiel by sa ďalší jazyk EÚ, keďže som vyštudovala ruštinu - tá mi je nanič, no treba mi popracovať na mojej gréčtine.. Takže tak.
Ja som si uvedomila jedno - mňa tam láka vidina lepšieho zárobku, no najmä to, že som tam prežila 4 roky, kus môjho života, a veľmi sa mi cnie. Nie,určite by som tam nechcela zostať žiť natrvalo, na to som príliš veľká vlastenka:-) A kúsok pravdy má aj Duško, no nie je pravda, že by som si chcela ísť do Londýna hľadať manžela, to ja radšej Slovákov:)))

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Pia Nov 03, 2006 11:05 am

Mandarinka píšeCOLONA kúsok pravdy má aj Duško, no nie je pravda, že by som si chcela ísť do Londýna hľadať manžela, to ja radšej Slovákov:)))
Mandarinka a co ti brani v tom najst si v londyne slovaka? Ved ich je tam pomaly ako poliakov :)
a skoro vsetko mladi, nezadani chalani, nejakeho si vychovas :))
a mozes si ho odchytit uz pred odchodom do londyna, napr tu na londyn.sk :))
chalaniska, hlaste sa jej, ja uz nie som volny.

Mandarinka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 14

Poslať od Mandarinka » Pia Nov 03, 2006 11:15 am

kazisvet píšeCOLONchalaniska, hlaste sa jej, ja uz nie som volny.
No to je škoda, kazisvet, mne si bol sympatický práve ty! :))))

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Pia Nov 03, 2006 11:22 am

Mandarinka píšeCOLON
no nech to vidi moja manzelka :)

Mandarinka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 14

Poslať od Mandarinka » Pia Nov 03, 2006 11:37 am

kazisvet píšeCOLON
Mandarinka píšeCOLON
no nech to vidi moja manzelka :)
veď práveže jej to ukáž, nech vidí, aký si žiadaný:))vieš, akú veľkú pusu potom dostaneš? :))

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Pia Nov 03, 2006 2:53 pm

Mandarinka píšeCOLON veď práveže jej to ukáž, nech vidí, aký si žiadaný:))vieš, akú veľkú pusu potom dostaneš? :))
dobre, ukažem jej to.
Ale aj tak som pre teba pase, lebo už mie som v londyne, vratil som sa spat do blavy :(

BUTTON_POST_REPLY