Nenechajte sa legalne (?) okradnut: skusenost z Edinburghu

Všetko, čo sa nezmestilo do vyššie uvedených tém.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
AS
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
RegistrovanýCOLON Pia Jún 01, 2007 12:34 pm

Nenechajte sa legalne (?) okradnut: skusenost z Edinburghu

Poslať od AS » Pia Jún 01, 2007 12:49 pm

Zdravim vsetkych prispievatelov tohoto fora. Chcem sa s vami podelit o svoju neprijemnu skusenost, ktoru som zazil (zazivam stale..) v UK. Mozno vam to pomoze k vasej zvysenej opatrnosti a obozretnosti, lebo hyenizmus ciha vsade. Cela afera sa taha uz od septembra 2006, ale kedze sa pravdepodobne nikdy nevyriesi (nemam na to uz sil ani nervy), pisem ju sem az teraz, hoci toto forum poznam uz vyse roka.

V septembri 2006 som si pozical v Edinburghu u

Capital Car Hire
56 Bankhead Crossway South
Sighthill Industrial Estate
Edinburgh EH114EP
0131 453 3471

automobil. Dovod bol dost komplikovany, ale musim ho spomenut, pretoze to objasni moju vtedajsiu zlu psychicku a financnu situaciu. Mal som v Edinburghu havariu, ktoru som nesposobil, natahoval som sa s nefunkcnymi a neochotnymi skotskymi instituciami, dvomi poistovnami (slovenskou aj britskou) a celkovo som bol v dost biednej situacii. Aby niekolko sto librove rezervacie hotelov na dovolenku po celom Skotsku nevysli navnivoc, pozical som si auto u uvedenej spolocnosti. Zmluva bola v poriadku, je to znama edinburska firma, platil som na tri dni vopred s anglickou VISA debit kartou u LloydsTSB, oznamili mi, ze stiahnu z karty aj depozit vo vyske 200GBP, ktory samozrejme, okamzite po vrateni vozidla poslu naspat. Vsetko islo ok, telefonicky som pozicanie auta predlzil na 4.den s tym, ze to automaticky stiahnu. Tak sa aj stalo, kratko po vrateni auta (potvrdenie o bezskodovom vrateni mam) som odisiel vlakom do Manchestru odkial som neplanovane (bez svojho auta, samozrejme) odletel na Slovensko.

Po tyzdni, ked mi depozit nechodil na ucet som zacal vyvolavat do spolocnosti. Nebudem vas zatazovat detailami, ale suhrn je nasledovny: po niekolkotyzdnovom vyvolavani a sprvu milemu zahovaraniu ze peniaze poslali, poslali, posielaju alebo poslu mi uz rupli nervy. V tej dobe to bolo este slusnych 11tis SKK zhruba. Na maily NIKTO neodpovedal, v telefone mi klamali a vymyslali si ze to poslu (uz ma poznali po mene), ale peniaze samozrejme nedosli. Poslal som aj OFICIALNY DOPORUCENY list, konkretne 20.10.2006 (to uvadzam pre tych, ktori uz mali na jazyku, ze v UK sa daju veci vybavit iba pisomne). Po porade so znamymi som im dal mesacnu lehotu na zaplatenie. Nestalo sa tak.

Zacal som v dokumentoch patrat, ci som niekde nespravil chybu. A zistil som, ze pri odovzdavani auta mi nedali uctenku za 4.den, predlzenie pozicania a ze potvrdenie o tom, ze svojvolne zneuzili moju kartu na 200 GBP mi tiez nedali. Dokaz vsak existuje: vypis z BU k anglickej karte dokazuje ze

11/9 – 200 GBP
11/9 – 115.5 GBP (the only amount covered by an invoice)
14/9 – 39.5 GBP (they refused to provide an invoice for this extra charge)

-ako som neskor uviedol v liste svojej banke. To znamena, ze ich prijem 200 GBP a 39.5 GBP nie je kryty ziadnym uctom/fakturou v uctovnictve (najma suma 200GBP) a jedna sa teda o zneuzitie mojej karty a KRADEZ. Ja len pripominam, ze zalohy a kopirovanie dokladov a bankovych kariet patri casto k bezpecnostnym praktikam spolocnosti, kotre ponukaju take sluzby ako poziciavanie aut a podobne.... tu vsak doslo k hnusnemu zneuzitiu.

Medzicasom, po neustalom klamani a chlacholeni zo strany Capital Hire som skontaktoval aj pobocku Euroconsumera v UK, co je organizacia zriadena na ochranu spotrebitelov pod kridlami EU. Musim uznat, ze tu sa mi snazili pomoct, ale co na tom, ked som neskor zistil, ze aj kvoli nim, som zmeskal jednu dolezitu vec. Ozvali sa mi pomerne neskoro, kapacitne absolutne nestihaju a celu vec sme riesili cca v novembri az decembri. Poradenstvo bolo cenne, ale bohuzial jedna sa iba o PORADENSTVO!!!

Nasledne som skontaktoval banku, doporucenym listom z 9.januara 2007 som ziadal o tzv. chargeback, tj zrusenie operacie. Ako som sa neskor dozvedel, osudnym sa mi stalo zdrziavanie zo strany CAPITAL car hire a nechcene zdrziavanie zo strany Euroconsumera, pretoze vraj podla VISA international rules, DEBETNE karty a ziadosti o chargeback su akceptovatelne jedine do 120 dni. Moja smola je, ze peciatka na liste je zo 121. dna po danej operacii, na co sa po niekolkych tyzdnoch odvolala aj LloydsTSB, posielajuc ma tak slusne do ciernociernej RITI. Nic nezmenil ani fakt, ze som v oktobri skontaktoval VISA Europe s tymi istymi otazkami (odporucili ma na "issuer of your card")...

Uryvok z mojho listu:
The amount of 200 GBP was originally considered to be a deposit for car rental; the company HAD TO RETURN THIS AMOUNT within 5-7 working days as their employee told me. In fact, it is a fraudulent abuse of my VISA debit card details, as they made a photocopy of it and they DID NOT provide any invoice for the amount 200 GBP and 39.5 GBP. I contacted UK European Consumer Centre and I attached a copy of our communication to this letter, too. Please read the statement of the UK ECC saying this transaction is fraudulent and the trader breaches UK legislation, i.e. the Business Names Act and the Companies Act. As I waited for 2 months for the ECC final statement, I am contacting you 4 months after the transaction was realized. After having consulted this affair with ECC, VISA EUROPE, Slovak Republic’s Consul in Edinburgh, I decided to contact You, as my bank and the issuer of my VISA debit card.

Z uvedeneho vyplyva este jedna vec: nikdy necakajte pomoc od ambasady alebo konzulatu. Tieto zariadenia vam vramci EU asi nikdy nepomozu, jedine ak by sa jednalo o naozaj zavazne situacie. Kontaktoval som konzulku p. Zitnu v Londyne, ziskal som kontakt na honorarneho konzula p. Duncan Spiers-a v Edinburghu, miestneho profesora na tamojsej univerzite. Odpoved p. Zitnej bola pomerne promptna, p. Spiers sa ozval pred Vianocami, vyziadal si podklady a oznamil mi, ze pocas Vianoc a dva tyzdne po nich nemam cakat ziaden vysledok, pretoze to tam vsetko na urcity cas umiera a zatvara sa. Nuz som cakal...Cas hral proti mne, vsetky institucie v AKOMKOLVEK druhu pisomnej komunikacie na mna doslova SRALI a ako som neskor zistil, 1 den ma delil od mozneho riesenia danej situacie, ktore mi odporucilo UK Euroconsumer.

Banka odmietla riesit moju situaciu a nasli si na to dobru zamienku. Netrapi ich podvodny povod danej transakcie. CAPITAL CAR hire sa smeje a uziva si 200 GBP gratis, zvlast ked v UK uz zacal davno dalsi fiskalny rok. UK Euroconsumer mi odporucili v pripade NEKONANIA LloydsTSB obratit sa na Financial Ombudsman UK, co som aj urobil. Samozejme, odpoved (automaticka v podstate) sa dostavila az o 3 tyzdne. V nej som nasiel znosku stupidnych byrokratickych opatreni, ktore dokaze absolvovat a prekonat iba clovek cerstvo nasraty, a nie totalne vycerpany, ako som z toho ja. Pan honoraarny konzul sa po sto rokoch (cca marec/april) ozval pytajuc sa, ze ci mi prisli peniaze. S prekvapenim som obnovil komunikaciu a nakoniec vyplynulo, ze fantasticka edinburska podvodnicka spolocnost klame aj nasho honorarneho konzula. Ten opakovane volal a riesil moj problem v priebehu marca/aprila. Resultat bol nasledovny: kedze som vycerpal vsetky mozne prostriekdy a firma odmieta akokolvek splnit svoje zavazky voci mne, mam narok aj na podanie zaloby a sudneho konania. Ich konanie je totiz, FRAUDULENT, citujem. Na tom sme sa zhodli. Informoval som ho o vsetkych krokoch a mnozstve listov, ktore som uz popisal, a dospeli sme k tomu, ze sudne riesenie mojej situacie je obtiazne a (aspon pre mna) takmer nemozne. Tak som sa vzdal...nemam sil. Tolko mesiacov sa hadat o svoje peniaze, tolko energie minutej na nic...

PONAUCENIE:
1. nech je vasa situacia akakolvek, nenechajte hyeny, aby sa na vas aj v nestasti prizivili. Briti su hajzli, najma co sa tyka riesenia problemov ako su poistne udalosti, financne transakcie a podobne

2. aj od toho najdoveryhodnejsieho obchodnika ziadajte doklad o COMKOLVEK! aj ked je v zmluve spomenuta zaloha, ziadajte extra potvrdenku o jej prevzati!

3. napriek beznym praktikam kopirovania udajov na kartach (telefonicke nakupy cez ebay, internet, fax a podobne), budte v tychto pripadoch dvakrat ostrazitejsi.

4. ak nie ste na to odkazani, pozicajte si auto radsej v renomovanej svetovej firme a nie u (sice najvacsej) lokalnej firmy.

5. banke ste ukradnuti. Najma ak nemate personal banking a neinvestujete do rastovych fondov a inych produktov.

6. ambasada a honorarny konzul vam nepomozu. Seru na vas, s prepacenim.

7. ochrana spotrebitela v nasej milej EU je este hodne v plienkach.

8. britske financne institucie ci sektor sluzieb (poistovne, brokeri, poziciavaci a ina haved) su pripraveni Europanov okradat a psychicky tryznit (mam info z prvej ruky o pripade SK cestujuci vs British Airways a zmluvne naroky....)

Taria
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
RegistrovanýCOLON Pia Sep 29, 2006 10:25 am

Poslať od Taria » Pia Jún 01, 2007 1:14 pm

Ahoj,
Ako ste dospeli k tomu ze sudne jednanie je obtiazne?
Niekedy je to uplne jednoduche lenze vzhladom na to ze sa ludia domnievaju ze je to obtiazne tak svoj 'case' nepostupia k sudu. Vyskusal si vyplnit 'form' k sudu (stoji tusim okolo £30)a obhajit sa sam (aby ta to nevyslo financne vela). Z tvojho prispevku by som usudila ze mas nieco v hlave tak preco to nevyskusas? Ked prehras tak prehras ale aspon vies ze si preto spravil vsetko. A ak vyhras tak ti budu musiet zaplatit sumu ktoru ti dlzia(mozno vydavky ak si o ne poziadas) a preplatia ti £30 za form.

Tara

AS
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5

Poslať od AS » Pia Jún 01, 2007 1:18 pm

Mila Tara, dakujem za odpoved. Ja ale nezijem v Britanii a aj ked sa momentalne (pobyt sa mi uz konci) nachadzam mimo SR, vo FRA, nemozem si dovolit ist do Britanie a minat tak dalsie a dalsie financne prostriedky na riesenie mojho pripadu sudnou cestou. Asi som mal explicitne napisat, ze uz dlho nie som v Britanii a ze moznost riesit situaciu sudne (co vyzaduje osobnu pritomnost) som po diskusii s konzulom zavrhol.

Taria
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5

Poslať od Taria » Pia Jún 01, 2007 1:34 pm

Tak to je skoda, zasluzili by si riadne ponaucenie.
Ale je dobre, zi si to len tak nevzdal a riesil si to.
Skusim sa este opytat znamych (pravnikov), ci by sa s tym nieco dalo spravit a ak ano, tak dam vediet.

Taria

AS
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5

Poslať od AS » Pia Jún 01, 2007 1:35 pm

Dakujem za support

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Pia Jún 01, 2007 1:37 pm

AS píšeCOLONAsi som mal explicitne napisat, ze uz dlho nie som v Britanii a ze moznost riesit situaciu sudne (co vyzaduje osobnu pritomnost) som po diskusii s konzulom zavrhol.
A to si na to ako prisiel? Na small claims court nemusis chodit osobne.
PONAUCENIE:
1. nech je vasa situacia akakolvek, nenechajte hyeny, aby sa na vas aj v nestasti prizivili. Briti su hajzli, najma co sa tyka riesenia problemov ako su poistne udalosti, financne transakcie a podobne.

8. britske financne institucie ci sektor sluzieb (poistovne, brokeri, poziciavaci a ina haved) su pripraveni Europanov okradat a psychicky tryznit (mam info z prvej ruky o pripade SK cestujuci vs British Airways a zmluvne naroky....)
Dovolim si protirecit. A ako clovek, ktory sa vo financnictve v UK pohybuje si dovolim poradit: Kedykolvek je to co len trosicku mozne: POUZIVAJ KREDITNU KARTU. Teraz by ti nechybalo 11 tisic korun.

Inac, co si cakal od ambasady? Ambasada ti nikdy nikde v problemovej situacii nepomoze.

Taria
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5

Poslať od Taria » Pia Jún 01, 2007 1:44 pm

Mimochodom s tymi ponauceniami tiez nesuhlasim. Napriklad v Anglickych bankach ti pomozu ovela viac ako na Slovensku v bankach.

A mne sa tiez zdalo ze nemusis byt pritomny na sude (len som si nebola ista a chcela som si to overit)

Taria

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
RegistrovanýCOLON Str Feb 23, 2005 10:05 pm
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Pia Jún 01, 2007 2:24 pm

Ja by som tvoje rady trochu zjednodusil na jednu: v pripade, ze obchodnik strhne cokolvek neopravnene, alebo je iba podozrenie, ze je to tak - kontaktuj okamzite vydavatela karty. Rozhodne aspon pri kreditkach plati, ze akukolvek transakciu musi preukazovat obchodnik - ak to nedokaze, nema na preplatenie narok. Inak vobec by som sa nedivil, ak by k tomuto doslo aj v tvojom pripade a Visa si v skutocnosti od firmy transakciu chargla naspat....
Okrem toho (nie som ale pravnik..) mozno sa da cela vec stale vyriesit cez spominany small claims court

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Pia Jún 01, 2007 2:52 pm

Rozhodne odporucam poslat im (tym crookom) este jednu ziadost, kde budes ziadat dlznu sumu + uroky podla urokovej miery bank of england zvysenu o 2% + ak si mal nejake vydavky. Mozes im oznamit ze ak do 30 dni nebudes mat peniaze na ucte tak ich davas na sud.

Toto by malo fungovat, pri konani small claims court zalobca nemusi byt pritomny.

Btw. toto vraj (podla bbc) perfektne funguje napriklad v pripade, ze ti banka strhne poplatok za presvihnutie kreditneho limitu, pripadne oneskorenu splatku, ktory nie je podlozeny skutocnymi nakladmi banky. Kedze zatial neexistuje pripad, zeby v takom pripade sud rozhodol v prospech banky, tak radsej tieto poplatky vracaju, co je fair.

Inak nechapem preco si vobec pokracoval v transakcii s tou firmou ked si chceli skopirovat tvoju kartu? Zasadne by som pouzival kartu len v spojeni s elektronickym terminalom. Okrem treba sledovat co sa deje na tvojom ucte - toho mal som uz nejaky incident so zneuzitim mojej karty, ale banka to dost promptne vyriesila chargebackom, stacil na to jeden maly form.

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
RegistrovanýCOLON Str Feb 23, 2005 10:05 pm
BydliskoCOLON Twickenham

Poslať od pankac » Pia Jún 01, 2007 3:05 pm

xaxa píšeCOLON Kedze zatial neexistuje pripad, zeby v takom pripade sud rozhodol v prospech banky, tak radsej tieto poplatky vracaju, co je fair.
Praveze uz existuje.. Lloyds vraj uz po tomto rozhodnuti poplatky nevyplaca vobec, takze take ruzove to (bohuzial) nebude....

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Pia Jún 01, 2007 3:51 pm

pankac píšeCOLON
xaxa píšeCOLON Kedze zatial neexistuje pripad, zeby v takom pripade sud rozhodol v prospech banky, tak radsej tieto poplatky vracaju, co je fair.
Praveze uz existuje.. Lloyds vraj uz po tomto rozhodnuti poplatky nevyplaca vobec, takze take ruzove to (bohuzial) nebude....
ok, este pred mesiacom tvrdili v Consumerovi, ze neexistuje.

AS
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5

Poslať od AS » Pia Jún 01, 2007 6:54 pm

1. nehram sa ani na guru ani na odbornika na Britaniu. O small claims nic neviem (resp. som nevedel), tlmocil som co mi povedal konzul, spomenul este, ze ma nemoze zastupovat. Post som sem dal na vystrahu (?)

2. kreditnu kartu som vtedy este nemal, musel som platit debetnou a ta ma mensie krytia a mensie moznosti opravnych prostriedkov, za to ze som nemal kreditku ma nekarhajte nikto.

3. od ambasady som cakal mozno aktivnejsi pristup, nie moc, ale viac nez to co som uz skonstatoval. nezijem v Britanii, nie som admin tohto fora, ani ho nemam cele prelezene.

4. este k tym bankam...je to subjektivne, mal som moznost porovnat 3 krajiny a najlepsie sa citim v SK banke, sluzby, vsetko. Ale to sa lisi asi od pripadu k pripadu..

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
RegistrovanýCOLON Pon Mar 28, 2005 4:34 pm
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Pia Jún 01, 2007 7:20 pm

AS píšeCOLON1. nehram sa ani na guru ani na odbornika na Britaniu. O small claims nic neviem (resp. som nevedel), tlmocil som co mi povedal konzul, spomenul este, ze ma nemoze zastupovat. Post som sem dal na vystrahu (?)

2. kreditnu kartu som vtedy este nemal, musel som platit debetnou a ta ma mensie krytia a mensie moznosti opravnych prostriedkov, za to ze som nemal kreditku ma nekarhajte nikto.

3. od ambasady som cakal mozno aktivnejsi pristup, nie moc, ale viac nez to co som uz skonstatoval. nezijem v Britanii, nie som admin tohto fora, ani ho nemam cele prelezene.

4. este k tym bankam...je to subjektivne, mal som moznost porovnat 3 krajiny a najlepsie sa citim v SK banke, sluzby, vsetko. Ale to sa lisi asi od pripadu k pripadu..
AS, ze prave preto, ze nie si odbornik na Britaniu, nie je uplne ferove pisat, ze "Briti su hajzli, najma co sa tyka riesenia problemov ako su poistne udalosti". Stretol si sa s jednymi "hajzlami", co vsak neznamena, ze su taki vsetci. Je mi luto, zesa ti take cosi stalo, ale stale som prekvapena, ze aj po tolkych mesiacoch z teba srsi taka nasratost miesto toho, aby si bol rad, ze sa ti tu pokusa niekto seriozne poradit. Bolo by lepsie chytit rozum do hrsti a vyskusat to, co radila Gina a Tara (xaxa a ostatni). Bez nasierania sa.
Na druhu stranu, ber to ako ponaucenie (lesson learnt) a bud rad, ze ta to stalo len 200£ a nenic si dalej este aj svoje zdravie.

Je dobre, ze si sa podelil s citatelmi fora o to, co sa ti stalo a svojim sposobom si to tu hodil ako vystrahu.
Bud si vedomi toho, ze ta nik neobvinuje, ze si nemal v tom case kreditku (ako pises vyssie).
Tiez ale nechapem tvoju poznamku o tom, ze nie si admin tohto fora (co to ma spolocne s tvojim problemom?) a nemas ho cele prelezene .... ako vidis, ludia ti tu velmi ochotne hodili pomerne velmi fundovane nazory. Tak si to vaz ....

AS
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5

Poslať od AS » Str Jún 06, 2007 2:01 pm

dakujem vsetkym zucastnenym za rady, mal som ale pocit, ze moj prispevok nebol spravne pochopeny. Kedze ja som sprosty a ucil som sa na vlastnych chybach, ostatni mozu byt mudrejsi a ucit sa na cudzich. Jedine co som cielil, je len to sem dat pre vystrahu. Iba o to mi slo. To, ze ma to obcas este stve je dalsia vec..co uz. Za rady ale dakujem, hoci som take reakcie povodne necakal (nebol to umysel).

Hela
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
RegistrovanýCOLON Str Apr 13, 2011 9:34 pm

Re:

Poslať od Hela » Ned Máj 15, 2011 6:32 pm

Taria píšeCOLONTak to je skoda, zasluzili by si riadne ponaucenie.
Ale je dobre, zi si to len tak nevzdal a riesil si to.
Skusim sa este opytat znamych (pravnikov), ci by sa s tym nieco dalo spravit a ak ano, tak dam vediet.

Taria
Ahoj pises ze mas znamych pravnikov ja hladam pravnika uz druhy mesiac sa sudim o moju dceru a potrebujem dobreho pravnika ak mozes napis na moj mail koseca13@zoznam.sk

BUTTON_POST_REPLY