Dieta narodene v UK slovenskym rodicom

Všetko, čo sa nezmestilo do vyššie uvedených tém.

ModerátoriCOLON jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY

Ked porovnate kvalitu slovenskeho a britskeho zdravotnictva, kde by ste chceli, aby sa narodilo vase dieta? (hlasovat mozu len prihlaseni uzivatelia)

Hlasovanie končí za Štv Dec 06, 2007 2:18 pm

v UK
2
67%
na Slovensku
1
33%
ani jedno
0
Nehlasovalo

Celkom hlasovCOLON 3

helenka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11
RegistrovanýCOLON Pia Sep 07, 2007 2:02 pm

Dieta narodene v UK slovenskym rodicom

Poslať od helenka » Pia Sep 07, 2007 2:18 pm

Co vsetko treba vybavit(rodny list, pas, ...), na akych uradoch a ako dlho to trva, ked sa slovenskym rodicom narodi dieta v UK?
Priblizne po akom case sa da s dietatom vycestovat na Slovensko?
Na aku jednorazovu podporu maju rodicia narok v UK a na aku na Slovensku? Ohladne pravidelnych materskych prispevkov som si uz zistila co treba.

Vopred dakujem za odpovede.

brightonak
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 91
RegistrovanýCOLON Sob Júl 14, 2007 5:48 pm
CONTACTCOLON

Re: Dieta narodene v UK slovenskym rodicom

Poslať od brightonak » Pia Sep 07, 2007 7:40 pm

Prepac, dieta narodene v UK nemam tak moc neporadim, len ma zarazila jedna vec:
helenka píšeCOLONNa aku jednorazovu podporu maju rodicia narok v UK a na aku na Slovensku?
Preco chces peniaze zo Slovenska? Za prve, su to drobne a za druhe, nepride ti trosku divne pytat peniaze na vsetky strany?
Este raz, sorry za OT, nemozem si pomoct ale nepaci sa mi taky postup a len s tazkostami hladam slova, ktore neurazia.
Pekny den.
brightonak

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Pia Sep 07, 2007 7:50 pm

helenka píšeCOLONCo vsetko treba vybavit(rodny list, pas, ...), na akych uradoch a ako dlho to trva, ked sa slovenskym rodicom narodi dieta v UK?
Priblizne po akom case sa da s dietatom vycestovat na Slovensko?
Skús túto tému viewtopic.php?p=22815&highlight=#22815. Na niektoré otázky ti budú určite vedieť odpovedať pracovníci Veľvyslanectva SR v Londýne.

helenka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

Poslať od helenka » Pia Sep 07, 2007 7:56 pm

brightonak píšeCOLONPreco chces peniaze zo Slovenska? Za prve, su to drobne a za druhe, nepride ti trosku divne pytat peniaze na vsetky strany?
Este raz, sorry za OT, nemozem si pomoct ale nepaci sa mi taky postup a len s tazkostami hladam slova, ktore neurazia.
Zaujima ma na co mam narok. A ked na nejake peniaze zo zakona narok mam, tak preco by som ich nemala chciet, hoci to bude par "drobnych" tisicok slovenskych korun.
Pokial viem, tak nejaky jednorazovy rodicovsky prispevok zo Slovenska by som mala dostat a to z toho titulu, ze som obcan SR a ze v UK taky prispevok nie je. Nedostanem dva rovnake prispevky z oboch krajin.
Mozno niekto bude vediet poradit aj viac nez Ty.

helenka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

Poslať od helenka » Pia Sep 07, 2007 8:01 pm

carfaxcat píšeCOLON Skús túto tému viewtopic.php?p=22815&highlight=#22815. Na niektoré otázky ti budú určite vedieť odpovedať pracovníci Veľvyslanectva SR v Londýne.
Velka vdaka, ani som si nevsimla, ze sa to tu uz preberalo. Pozeram, ze to nebude take jednoduche a rychle.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pia Sep 07, 2007 8:17 pm

Je to pomerne jednoduché, ale dlho sa načakáš. Legalizácia až 4 týždne, potom prirátaj zápis do osobitnej matriky (mne to trvalo cez slovenskú matriku nejakých 6-8 týždňov), cez ambasádu to v zásade trvá dlhšie.

helenka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

Poslať od helenka » Pia Sep 07, 2007 11:08 pm

carfaxcat, dik. Co je to legalizacia?
Ako sa da obijst slovenska ambasada a urychlit tym cely proces? Mozem napr. poslat doklady domov rodicom, aby vybavili co treba cez slovensku matriku?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Pia Sep 07, 2007 11:50 pm

Legalizácia sa vybavuje v UK, môžeš aj poštou, poplatok za jeden dokument od minulého roka stúpol z 19 libier na 27. Dokument (v tvojom prípade britský rodný list dieťaťa) pošleš spolu s formulárom, kde sa uvedú údaje o platbe. Dokument sa ti vráti o 4 týždne s nalepenou apostilou. Legalizačný proces je oficiálnym potvrdením, že pečiatka a podpis na dokumente sú pravé. Na základe zlegalizovaného rodného listu úradne preloženého do slovenčiny ti vydajú slovenská rodný list a potom absolvuješ zápis do pasu (o tomto bode nemám ani len tušenia, čo to obnáša). Viac info nájdeš tu: http://www.fco.gov.uk/servlet/Front?pagena...
Vydanie slovenského sobášneho listu som vybavovala na matrike svojho posledného trvalého pobytu, môžeš obísť ambasádu a vybavovať si to sama. Matrika, kde máš alebo si mala naposledy trvalý pobyt na SK, dokumenty posiela na osobitnú matriku do Bratislavy - osobne sa tam zájsť nedá. Významne sa proces vybavovaním zo SK neurýchli, skrátka sú čakacie doby a tie nezmeníš.
Cez ambasádu je jednoduchšie to, že ak si sa vydala a žiadaš o sobášny list i pas po zmene mena, tak nemusíš čakať, kým ti príde sobášny list z osobitnej matriky na ambasádu. V podstate obe žiadosti vyplníš naraz a oni pošlú žiadosť o vydanie pasu, keď sa vráti vydaný slovenský sobášny list. Nemusíš ísť teda na ambasádu dvakrát podávať dve žiadosti, urobíš to pri jednej návšteve.
Želám veľa trpezlivosti.

brightonak
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 91
RegistrovanýCOLON Sob Júl 14, 2007 5:48 pm
CONTACTCOLON

Poslať od brightonak » Sob Sep 08, 2007 8:33 am

carfaxcat píšeCOLONNa základe zlegalizovaného rodného listu úradne preloženého do slovenčiny ti vydajú slovenská rodný list a potom absolvuješ zápis do pasu (o tomto bode nemám ani len tušenia, čo to obnáša).
Mam pocit ze deti sa do pasov uz nepisu. Kazda osoba musi mat individualny cestovny dokument a SK ambasada ho moze vystavit.

Ak jeden z rodicov ma trvaly pobyt v UK viac ako jeden rok (Indefinite leave to remain) tak tvoje dieta ma narok na UK pas. Tato moznost moze byt rychlejsia nez vybavovat SK pas cez ambasadu co trva okolo troch mesiacov. Ziadost o UK pas sa da vybavit do 1 mesiaca.
brightonak

helenka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

Poslať od helenka » Sob Sep 08, 2007 11:22 am

brightonak píšeCOLONMam pocit ze deti sa do pasov uz nepisu. Kazda osoba musi mat individualny cestovny dokument a SK ambasada ho moze vystavit.
Deti mozu byt zapisane v pase rodicov do veku 5 rokov.

helenka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

Poslať od helenka » Sob Sep 08, 2007 4:55 pm

Podarilo sa mi najst tieto dva uzitocne odkazy na stranku ambasady, keby niekto potreboval:
Zapis narodenia do osobitnej matriky
Zápis dieťaťa do cestovného dokladu
Z toho som pochopila, ze ziadost moze podat za mna aj splnomocnena osoba na matrike na Slovensku v mieste mojho trvaleho bydliska.

Vie mi niekto este poradit o ake prispevky si mozem po porode ziadat? Nieco som si nasla na internete, ale pomohli by osobne skusenosti.

helenka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 11

Poslať od helenka » Str Jan 16, 2008 6:29 pm

Mozno sa niekomu zijde informacia, ze na slovenskej ambasade v Londyne uz dieta zapisuju len do zelenych pasov. Viac info tu:
http://dev.dracon.biz/embassy/zapis_dieta.php

maco7486
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Str Aug 18, 2010 3:57 pm

Poslať od maco7486 » Str Aug 18, 2010 4:36 pm

CO TREBA NA VYBAVENIE BRITSKEHO PASU PRE DIETA NARODENE SLOVENSKYM RODICOM V UK :

PODLA PRACOVNIKOV SLOVENSKEJ AMBASADY V LONDINE SI BRITSKY PAS PRE VASE DIETA
NEMOZETE VYBAVIT A MUSITE SI VYBAVIT SLOVENSKY !!! TO JE ZAMOZREJME HOVADINA LEBO
LUDIA CO TAM SEDIA OTOM HOVNO VEDIA A MAJU KOPEC CASU ZA KTORY MAJU VYBORNE
ZAPLATENE. VYBAVENIE SLOVENSKEHO PASU PRE VASE DIETA IM TRVA MINIMALNE ! ! 4 MESIACE ! !.

NA VYBAVENIE BRITSKEHO PASU PRE DIETA NARODENE SLOVENSKYM RODICOM V UK TREBA:

RODIC: ZIT DLHSIU DOBU V UK A NEPOBERT ZA DOBU POBYTU ZIADNE BENEFITY

1 IST NA POST OFFICE VYZIADAT SI PASSPORT APLICATION FORM
2 SPOLU S FORMULAROM POSLAT, PAS a OBCIANSKY, POTVRDENIE TRVALEHO BYDLISKA (UTILITY BILL/VODA,ELEKTRIKA ALEBO COUNCIL TAX)
3 SPOLU S FORMULAROM POSLAT, P60 (DOKLAD ZE STE PRACOVALI A PLATILY DANE V UK PO DOBU POBYTU)
4 NA FORMULARE PASSPORT APLICATION SEKCIA 6-10 VYPLNIT ADRESU A KONTAKT NA LOKALNU AUTORITU CO MA BRITSKY PAS (doktor,policajt,uctovnik)
5 LIST OD PARTNERA (odca alebo matky dietata) ZO SUHLASOM NA VYBAVENIE PASU
6 ZAPLATIT POPLATOK ZA VYBAVENIE PASU A POSLAT DOKUMENTY

AK CHCETE VIAC INFO A HOVORITE PO ANGLICKY ZAVOLAJTE SI NA INFOLINKU

Identity and Passport Service (IPS) Adviceline on 0300 222 0000. The line is open between 8.00 am and 8.00 pm Monday to Friday and 9.00 am and 5.30 pm on weekends and public holidays.

Ebi
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 36
RegistrovanýCOLON Štv Nov 03, 2005 1:46 pm

Poslať od Ebi » Str Aug 18, 2010 8:23 pm

na slovensku...2x zena rodila doma (v Poprade) a nemozeme povedat krive slovo,velmi profi pristup...v Uk je to hodne benevolentne a ked mala manzelka 40-tky horucky,poslali ju domov s paracetamolom ako keby to bola len mierne zvysena teplota...doma,ked mala pocas tehotenstva 40-tky horucky,bola hospitalizovana na tyzden,dietatko bolo monitorovane ultrazvukom 3x denne (riziko tvrdnutia bruska) a krv,moc jej brali kazdy den na rozbor...nazor nech si urobi kazdy sam,ale s UK zdravotnictvom nemame dobre skusenosti...pripomenulo mi to moj cas straveny na vojne,kde ked som prisiel za lekarom,bolo jedno co ma v tedy bolelo(ci noha,hlava,brucho),dostal som vzdy to iste,medipirin a kloktadlo a v UK len paracetamol...

Ebi
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 36
RegistrovanýCOLON Štv Nov 03, 2005 1:46 pm

Poslať od Ebi » Str Aug 18, 2010 8:28 pm

maco7486 píšeCOLONCO TREBA NA VYBAVENIE BRITSKEHO PASU PRE DIETA NARODENE SLOVENSKYM RODICOM V UK :

PODLA PRACOVNIKOV SLOVENSKEJ AMBASADY V LONDINE SI BRITSKY PAS PRE VASE DIETA
NEMOZETE VYBAVIT A MUSITE SI VYBAVIT SLOVENSKY !!! TO JE ZAMOZREJME HOVADINA LEBO
LUDIA CO TAM SEDIA OTOM HOVNO VEDIA A MAJU KOPEC CASU ZA KTORY MAJU VYBORNE
ZAPLATENE. VYBAVENIE SLOVENSKEHO PASU PRE VASE DIETA IM TRVA MINIMALNE ! ! 4 MESIACE ! !.

NA VYBAVENIE BRITSKEHO PASU PRE DIETA NARODENE SLOVENSKYM RODICOM V UK TREBA:

RODIC: ZIT DLHSIU DOBU V UK A NEPOBERT ZA DOBU POBYTU ZIADNE BENEFITY

1 IST NA POST OFFICE VYZIADAT SI PASSPORT APLICATION FORM
2 SPOLU S FORMULAROM POSLAT, PAS a OBCIANSKY, POTVRDENIE TRVALEHO BYDLISKA (UTILITY BILL/VODA,ELEKTRIKA ALEBO COUNCIL TAX)
3 SPOLU S FORMULAROM POSLAT, P60 (DOKLAD ZE STE PRACOVALI A PLATILY DANE V UK PO DOBU POBYTU)
4 NA FORMULARE PASSPORT APLICATION SEKCIA 6-10 VYPLNIT ADRESU A KONTAKT NA LOKALNU AUTORITU CO MA BRITSKY PAS (doktor,policajt,uctovnik)
5 LIST OD PARTNERA (odca alebo matky dietata) ZO SUHLASOM NA VYBAVENIE PASU
6 ZAPLATIT POPLATOK ZA VYBAVENIE PASU A POSLAT DOKUMENTY

AK CHCETE VIAC INFO A HOVORITE PO ANGLICKY ZAVOLAJTE SI NA INFOLINKU

Identity and Passport Service (IPS) Adviceline on 0300 222 0000. The line is open between 8.00 am and 8.00 pm Monday to Friday and 9.00 am and 5.30 pm on weekends and public holidays.

Prosim ta,uz sa preber...dieta nedostane britsky pas len na zaklade toho,ze sa narodilo v UK a obaja rodicia su slovaci...to,ze si podas aplikacku este neznamena,ze pas aj dieta dostane...prestuduj si zakony

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Štv Aug 19, 2010 8:18 am

Kdyz tu alespon jeden z rodicu zije minimalne 5 let je bran jako "settled" a tudiz ma pak jeho dite narozene v UK AUTOMATICKY narok na britsky passport (bez ohledu jake narodnosti jsou rodice.
Opravdu je to tak jednoduche a pas mate klidne za 2-3 tydny po narozeni, narozdil od nasich ceskych a slovenskych ambasad kde jim to trva bezne 1/2 roku

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Pon Aug 23, 2010 2:22 pm

Stara tema, ale nie je problem ozivit ju. :)

Moj hlas je za UK, rozhodne. Mam dojem, ze vela zavisi od konkretnej nemocnice a tiez od toho ake ma clovek ocakavanie. Nase deti sa narodili v Royal Berkshire Hospital v Readingu a manzelka prehlasuje, ze ak rodit, tak rozhodne len v UK. Nam vyhovuje to, ze manzelku v nemocnici nedrzia cele dni, ale ze bola doma podvecer v den ked sa dietatko narodilo. Vyhovovala aj uroven starostlivosti, ono naozaj podla nas netreba na vsetko antibiotika (obrazne povedane).

Dalsia vec, k nemocnici v Poprade o ktorej pise Ebi - sestra cakala dietatko v rovnakom case ked manzelka bola tehotna s nasim synom. Sestre robili ultrazvuky niekolko krat viac ako manzelke, na kontrole bola takmer kazdy tyzden a nie dokopy mozno 3x ako manzelka... Dokonca si sestra zaplatila sukromny 4D ultrazvuk privatne a vsetci jej potvrdili, ze caka dievcatko. Sestra rodila 72 hodin bez painkillera - vraj lekar chcel vediet kedy uz ma naozaj bolest a painkiller by to skreslil napriek tomu ze si priplatila za epidural. Parada. Ked sa im narodil zdravy CHLAPCEK (napriek X ultrazvukom a zakazdym ubezpecenim ze je to dievcatko) bola sestra vycerpana tak, ze maleho chlapceka volala Olinka, kedze si uz zobrala do hlavy ze to bude dievcatko - tolki lekari sa predsa nemozu mylit. :-)

Rozhodne je zdravotnictvo ako celok ine v UK a ine na SK a bolo by nefer hovorit ktore je lepsie a horsie. Niekomu vyhovuje to, inemu ine... nam vyhovuje to co je v UK.

BUTTON_POST_REPLY