Kúpa auta v UK a cesta na SVK

O autách a šoférovaní v UK, vodičských preukazoch, o vlakoch, busoch...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20
RegistrovanýCOLON Uto Mar 15, 2011 8:18 am

Kúpa auta v UK a cesta na SVK

Poslať od kurenadvore » Uto Mar 15, 2011 8:40 am

Ahojte,

prvý príspevok vôbec a hneď by som chcel požiadať o radu. Chcem zakladať firmičku v UK, ale potrebujeme na to MPV. Naskytla sa mi možnosť kúpiť za dobré peniaze VW Sharan 1.9TDi. Otazka je:
Je možné ísť si kúpiť na Anglicka toho Sharana, neviem čo tam bude treba vybaviť, poistiť ho tam a ísť na ňom po vlastne osi späť na SVK. Tu by som ho nechal pozrieť mechanikom, porobil pár vecí a v júni, ked chceme s priateľkou definitívne vyraziť by sme išli na Sharane späť do Anglicka. Plus by bolo, že by som ho chcel na SVK nechať skontrolovať, polepiť reklamnými nálepkami a keď pôjdeme, nebudeme limitovaní množstvom batožiny, auto niečo viac odvezie ako bus/lietadlo.
Iba či sa to vôbec dá, keďže ešte nemám pobyt v UK, ale kamarát tam je, s ktorým to ideme rozbehnúť, a má aj pobyt zariešený. Akurát auto bude na mňa aj poistka, kvôli veku a dĺžke platnosti vodičáku..

Vopred ďakujem za info a od júna budem na týchto stránkach častejšie :) S pozdravom kure

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Re: Kúpa auta v UK a cesta na SVK

Poslať od krtek » Uto Mar 15, 2011 11:44 am

jestlize mas nejakou anglickou adresu (kamarad) tak se to da.
Koupe je jednoducha, das/prevedes penize a ten clovek ti da ustrizek technicaku (V5C), je to jen kus papiru na ktery vyplni tvoje jmeno a adresu. Zaroven on odesle svoji druhou cast na DVLA (neco jako dopravni inspektorat) a oni ti na tu adresu poslou ten celej technicak - ty ho ovsem mit u sebe nepotrebujes.
2. pojistku si udelas pres internet - doporucuju nejdrive dobre pohledat rozdili u ruznych pojistoven jsou astronomicke, a zase vyplnis anglickou adresu tvyho kamarada

A muzes jet domu na slovensko.

Hacek muze byt ze vetsina anglickych pojistoven hradi jen 30 dni pobytu mimo UK a to ty by jsi chtel byt dele.

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Uto Mar 15, 2011 11:01 pm

Veľká vďaka. Poviem kamarátovi, že čo a ako...
A ešte ma napadlo, keď budem prichádzať, pôjdeme do spoločného domu, takže zmena adresy a ďalšie úrady?
Ale na druhej strane z administratívneho hľadiska je anglicko na trošku inej úrovni :)

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Mar 16, 2011 10:41 am

Zmena adresy spociva vo vyplneni kratkeho formulara v technicaku. Toto potom posles obycajou postou na DVLA do Swansea a do cca 2 tyzdnov ti pride novy technicak. Medzitym auto pouzivas normalne ako vzdy. Naozaj upne ina uroven ako na SK. :-)

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Štv Mar 17, 2011 3:14 pm

krtek píšeCOLONZaroven on odesle svoji druhou cast na DVLA (neco jako dopravni inspektorat) a oni ti na tu adresu poslou ten celej technicak - ty ho ovsem mit u sebe nepotrebujes.
2. pojistku si udelas pres internet - doporucuju nejdrive dobre pohledat rozdili u ruznych pojistoven jsou astronomicke, a zase vyplnis anglickou adresu tvyho kamarada
A muzes jet domu na slovensko.
Akurat si celkom dobre neviem predstavit ako sa bude tvarit slovensky policajt, ked mu ukazes len ustrizok z V5, ak ta bude nahodou kontrolovat :))
Takze si potom daj pozor aj na rozdielnu povinnu vybavu, aj ked je sice pravda, ze by to nasi policajti mali zohhladnit, ze UK auto ma mat UK vybavu, ale predsa len by som si radsej doplnit vybavu na povinnu v Sk. A somozrejme nezabudni na nalepky na reflektory, kedze svieta na uplne inu stranu, ale o tom ake a kde kupit sa tu uz na fore pisalo, tusim aj na ferine by sa mali dat kupit, az pojde ferry a nie tunelom.
A uz ked tam pojdes natrvalo a budes mat "trvalu" adresu, odporucam vymenit slovensky vodicak za anglicky, je to bez skusok, len vyplnenie formularu, poplatok, fotku a doklad (pas, nie obciansky!!!) na overenie a mas proff of address univerzalne pouzitelny v UK.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Uto Mar 22, 2011 7:47 am

ďakujem za ďalšie info. pomaly si dávam skladačku dokopy. ale prišli nové okolnosti. SHARAN to asi nebude, lebo to je osobne auto a my na firmu budeme potrebovať kvôli odpisom commercial vehicle. Ale kolega práve zisťuje, čo a ako..
Ďalšia vec, že vodičák som chcel vymeniť už teraz, ale ako písal kazisvet, ešte nemám UK adress, tak musím kúpiť auto a poistiť ho na moje meno, slovenský vodičák a s adresou na kolegu. Pri čom vzniká zaujímavá otázka, U AKEJ spoločnosti ho dať poistiť, aby som nemusel zaplatiť hneď milión a zároveň, aby poistka platila aj nejaké 2 mesiace na Slovensku. Lebo asi nebudú moc nadšený, keď im poviem, že cestujem 1700km domov a o dva mesiace prichádzam.
Poprosil by som ešte info ohľadom toho, že keď budem mať GB vodičák a zázemie, či mi znížia poistku alebo môžem auto prepoistiť inde. Na tie 2 mesiace by som prežil aj vyššiu poistku (dúfam, že mesačne platenú...)

A úplne posledná pod otázočka, nejaké tipy na kvalitné stránky na predaj áut? Viem, že to tu je všetko pokope, ale snažím sa držať topicu a mať to prehladnejšie v jednom odkaze... VOPRED ĎAKUJEM

grief
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 432
RegistrovanýCOLON Sob Jún 23, 2007 7:54 pm
CONTACTCOLON

Poslať od grief » Uto Mar 22, 2011 8:15 am

kurenadvore píšeCOLONĎalšia vec, že vodičák som chcel vymeniť už teraz, ale ako písal kazisvet, ešte nemám UK adress, tak musím kúpiť auto a poistiť ho na moje meno, slovenský vodičák a s adresou na kolegu. Pri čom vzniká zaujímavá otázka, U AKEJ spoločnosti ho dať poistiť, aby som nemusel zaplatiť hneď milión a zároveň, aby poistka platila aj nejaké 2 mesiace na Slovensku. Lebo asi nebudú moc nadšený, keď im poviem, že cestujem 1700km domov a o dva mesiace prichádzam.
poistku si robis na strankach ako confused.com alebo gocompare.com a podobne (google - car insurance)
tam zadavas aky mas vodicak, cize ty das EU
potom kuknes poistovne ktore ti vyhodi ako najlacnejsie a zistis si, ktora ta poisti v ramci EU na dobu aspon dvoch mesiacov (ja som bol pred rokum s ECAR a mam dojem ze oni davaju cely rok mimo UK, takze by to nemal byt problem)
kurenadvore píšeCOLON Poprosil by som ešte info ohľadom toho, že keď budem mať GB vodičák a zázemie, či mi znížia poistku alebo môžem auto prepoistiť inde. Na tie 2 mesiace by som prežil aj vyššiu poistku (dúfam, že mesačne platenú...)
poistku mozes kedykolvek zrusit a ano, da sa platit aj mesacne, ale preplacas tym padom
dalej poistku mozes upravovat pocas jej trvania, zmeny sa prejavia na celkovej sume, bud ti poistovna cast penazi vrati alebo doplacas - osobne som menil len adresu, tak neviem ci sa da zmenit aj vodicak, logicky ano - ci ti to zrazi poistku dole neviem, zistis...
kurenadvore píšeCOLON A úplne posledná pod otázočka, nejaké tipy na kvalitné stránky na predaj áut? Viem, že to tu je všetko pokope, ale snažím sa držať topicu a mať to prehladnejšie v jednom odkaze... VOPRED ĎAKUJEM
google - buy a car
osobne som kupil na ebay lebo do aut sa nevyznam takze som auto vidiet nepotreboval lebo zbytocne by som sa tvaril ze ho obzeram ked neviem co obzerat, ja som sa spolahol na zabehaneho dealera so 100 percentnym feedbackom, kupil som ho v drazbe o tisicku lacnejsie ako isli presne tie iste v autobazaroch kde byvam a dodnes som spokojny...

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Uto Mar 22, 2011 9:03 am

Vďaka. Google je môj kamarát, ale už som pregooglovaný a radšej dám na vaše praktické rady, preto sa dopytujem radšej ako hľadám. Zvlášť také veci akých je úplne plný web (insurance, buy a car..)

Inak som volal s kolegom, možno zvážime aj možnosť kúpiť auto na SVK a prehlásiť ho v UK. Ale neviem, či si chcem práve v Londýne užívať radosti spojené s volantom na opačnej strane... Neviem. Zisťujem, hľadám..
EDIT: asi zavrhujeme možnosť prihlásenia SVK auta v Anglicku. Obrovské poistky za volant na opačnej strane..

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Poslať od xaxa » Uto Mar 22, 2011 11:28 am

Pise, ze chce zaregistrovat auto na firmu kvoli odpisom, takze nie som si isty ci mu confused.com pomoze. Takisto nechapem co riesi s adresou, predsa firma musi mat nejaku registered address, takze treba auto zaregistrovat na tut adresu. Dokonca, nie som si celkom isty, ale myslim, ze komercne vozidlo musi byt registrovane na registsred address firmy.

Ale okrem toho je otazne ci sa oplati auto registrovat na firmu, hlavne starsie jazdene. Su tam rozne danove povinnosti, poistenie je ovela drahsie a odpisy to nevytrhnu, nemaj velke oci.

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Uto Mar 22, 2011 11:47 am

Oči nie sú veľké, ale stále neviem akým smerom sa pohnúť. Volali sme s firmou http://www.helrik.co.uk/, kde nám na základe krátkych dotazov povedali aj o možnosti využitia auta "na firmu". len to bolo podmienené tým, že musí byť commercial.
Bol to prvý telefonát, budúci týždeň bude mať kolega osobné stretnutie na získanie viacerých info. KAždopádne, moja úloha je, do apríla nájsť schopné vozidlo, ktoré odvezie 5-6 ľudí a bude mať dosť miesta na potrebné veci. Napríklad Transporter, Vivaro, Expert... Auto nekupujeme každý deň, preto sme povedali, že radšej väčšie ako potom predávať napríklad Sharan kvôli veľkosti.
A keďže sa v tejto sfére ešte neorientujem, tak hľadám podľa toho, čo mi bolo povedané. Ak nebude problém mať zapísané auto na seba a vo firme by sa to moc neprejavilo, nebudem ho zapisovať na firmu, nechám ho na seba.
A čo sa týka adresy, tak jasné, že ešte firma neexistuje, ale po registrácii a všetkých papierovačkách by sa auto mohlo prehlásiť aj na firmu. Ak sa to však neoplatí, nebudeme to siliť. A pýtam sa preto, lebo neviem ako postupovať. Sú to pre nás nové veci. A hlavne je tam aj ta preprava na SVK a späť..

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Uto Mar 22, 2011 12:33 pm

Ja by som najprv zalozil firmu a potom kupoval auto, vyriesi sa tym problem s adresou. Okrem toho ked auto zaregistrujes najprv na seba a potom ho predas po 2 mesiacoch firme, tak prides najmenej o 40% rocneho poistneho. Tiez by teoreticky mohla poistovna robit problem pri poistnej udalosti, keby nejakym sposobom zistili ze nie si rezident na danej adrese. V dnesnej dobe sa to vysetruje, lebo poistovne sa snazia vykrutit z plnenia. Dnes totiz kazdy poskodeny claimuje whiplash, atd., co je mnohonasobok skody na vozidlach.

Zalozit firmu v UK nic nestoji, accountanti to urobia zadarmo, potom ale treba platit nejakeho acct aby sa staral o povinnosti firmy.

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Uto Mar 22, 2011 12:44 pm

xaxa píšeCOLONJa by som najprv zalozil firmu a potom kupoval auto
Presne to sme chceli urobiť, ale vzhľadom na to, že do ojazdeného auta bude treba investovať, rád by som to urobil doma na Slovensku, mám tu na to dosť ľudí, ktorým aj dôverujem. A druhá vec je, že pri definitívnom odchode do UK chceme to auto aj nabaliť vecami, ktoré berieme so sebou.

Ale ako píšeš, je to dosť zložité a ani s tou poisťovňou to nebude ružové. Preto hľadám schodnú a zároveň legálnu cestu ako vyhovieť plánom. Prípadne by som si nechal fakt to auto napísané na seba. Uvidím, ako sa vyjadria v "helriku". A zároveň nám ponúkli komplet účtovníctvo aj s daňovým priznaním. Ale cena od 1500+...

Už sme asi mierne off-topic.. Hlavne nájsť tu cestičku..

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Pon Mar 28, 2011 7:55 am

Ahojte,
tak sme sa predbežne s kolegom dohodli na 11.04.2011. Mal by som prísť do Londýna po auto a cesta späť na Slovensko. Ak Vás môžem požiadať, rád by som doplnil a dokončil potrebné veci, ktoré ma budú čakať.

1. Musíme nájsť vhodné auto, ktoré kúpime
2. Zaplatíme a dostaneme ústrižok V5C, ktorý vyplníme a pošleme na DVLA, kde nám dajú nový techničák. Ten však príde na kamarátovu adresu.
- preto sa chcem opýtať, môžem tam dať kamáratovu adresu, keď auto bude písané na mňa? Či to je skôr formalita, aby vedeli kam to poslať?
3. Nájdeme si poisťovňu, ktorej povieme, že by sme chceli poistiť auto s pokrytím na 2 mesiace aj mimo GB (ECAR?) Ale je tu ďalší problém, musím mať opäť nejakú stálu adresu alebo stačí kolegova adresa? A poistku by sme chceli zaplatiť asi iba pár mesiacov dopredu, lebo aj tak budem meniť vodičák za UK- dúfam, že poistku znížia..
5. A potom už iba vyraziť. A budem mať pri sebe V5C a možno papier o poistke. Bude to stačiť?
Ešte detail, keď hľadáme auto, tak take, ktoré má aspoň MOT. Potrebujem počas 2 mesiacov mimo UK aj road tax?

Vopreď vďaka za každý postreh. Mám hlavne obavu, či im stačí na všetkých potrebných miestach kamošova adresa a čo potrebujem k tomu, aby som sa nestal vodičom na úteku kvôli tomu, že mi bude chýbať polovica administratívnych vecí. Ešte raz vďaka

EDIT: Napríklad toto ma dosť nepotešilo:
This van insurance site is intended for the use of residents of the United Kingdom only.
Či to mám brať tak, že adresu zadávam kolegovu, meno svoje a nič iné? v prípade nehody nebudú robiť problémy? + Pri osobných autách to nepíše...

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Poslať od lair » Pon Mar 28, 2011 12:16 pm

Odpoviem Ti na časť otázok. Bez road tax sa ďaleko nedostaneš. Tuto to nefunguje tak ako na Slovensku, že:
"Dobrý deň, cestná kontrola, pán vodič ukážte mi vaše doklady." Takmer každé policajtné auto má namontovanú kameru a sníma evidenčné čísla áut,ktoré sú na "dostrel" a softvér porovnáva údaje. Akonáhle chýba informácia o zaplatení road tax, MOT, alebo poistenie, ozve sa im alarm a už ťa majú.Keby si sa im aj dokázal vyhnúť na ceste od autobazáru po Dover, v Doveri majú také isté pevne zabudované kamery. Ale na druhej strane takmer každé predávané auto v Uk má platnú road tax a MOT aspoň niekoľko mesiacov.
Pri výmene slovenského vodičáku za britský tu musíš bývať určitú dobu, nejde to hneď vymeniť, našiel som link: http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Dr ... DG_4022562

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Pon Mar 28, 2011 3:52 pm

-Kdyz budes vsude udavat adresu kolegy tak nikoho nezajima ze tam ve skutecnosti nebydlis, budou te brat jako ze tam bydlis.
-Ridicak si vymenis na jakoukoliv adresu okamzite, ja sam jsem si vymenil ridicak na adresu kde jsem zil 3 dny a byl jsem prvne v anglii a nemel jsem zadnej doklad ze na tej adrese skutecne bydlim.
-Pojistku budes mit s UK ridicakem pravdepodobne nizsi, ale jestli to budes delat v polovine doby tak poplatek za zmenu te smlouvy bude asi vetsi nez to co by jsi mohl usetrit.
-Pojistka na dobu kratsi nez jeden rok je vzdy mene vyhodna.
-MOT - nutne je potreba pro KAZDE auto ktere ma anglicke znacky kdykoliv se to auto vyskytuje na silnici (dokonce i kdyz jenom parkuje). Kdyz dobehne doba na kterou je MOT zaplaceno tak bud musis zaplatit na dalsi dobu a nebo to auto odhlasit (takze s nim nesmis vyjet na silnici). Kdyz to neudelas muzes dostat mastnou pokutu a jeste doplacet.
- podminky si pojistovny urcuji pochopitelne samy, nektera nepojistuje obcany jinych statu, nektera lidi kteri nemaji alespon 5 let beznehodovej prubeh, jina se muze rozhodnout ze bude pojistovan jen blondaky (nevim jestli by to nebylo brano jako rasismus :-) takze si musis dat pozor na podminky.
Co se tyce te adresy tak proste to je adresa kontaktu, eventuelne adresa kde se bude auto casto zdrzovat. Jestli jsi tam ty nikoho nezajima.

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Uto Mar 29, 2011 8:30 am

Veľká vďaka. Opäť som múdrejší. O tej road-tax ma nenapadlo, že aj v Doveri ma "preklepnu".. Ale tak hádam sa to nejako podari. ďalšia vec je, že auto nechám zatiaľ písané na seba, na firmu ho prepíšeme neskôr. Takže v podstate mi to vychádza tak, že už len nájsť schopné auto ( nakoniec rozhodnutie padlo na VW Transporter s rokom výroby od 1993-1999).
Tu som však včera našiel cez poisťovňu eCar ďalší problém, keď som chcel už zadať rok výroby mal som na výber iba po 2004. Tak neviem, či staršie autá nepoisťujú.. Ale to by nebolo dobré, rozpočet nemáme nekonečný... Tak neviem, asi už iba hľadať.. Mám na to tak max 2 týždne..
A potom prosím Vás, poistka príde na adresu, je to nejaký papier alebo čo? A koľko to asi trvá? Aby som na to nečakal v Londýne a nemohol odísť.. Chcem si vyčleniť tak 5 pracovných dní pobytu v UK, aby som povybavoval čo treba..

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Uto Mar 29, 2011 8:58 am

to ze ti tam tam nabidlo jen 2004 a pozdejsi je proto ze jsi vybral nejaky typ ktery se vyrabel jen pozdeji. (napriklad objem motoru, u osobaku treba petidverak-tridverak, ci nejaka jina specifikace auta
Pojistka ti samozrejme prijde na adresu kam ji zadas, ale muze to nekdy trvat delsi dobu. Ale to ti nevadi, protoze jako doklad ze mas zaplaceno staci i vytisknuta stranka z internetu s tvyma udajema.

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Uto Mar 29, 2011 9:08 am

tiež som si myslel, ale de facto som sa k inému výberu ešte nedostal. vyplnil som vodiča, adresa a keď som zadal vw + transporter tak iba 2004+. vôbec žiadny výber. ale tak skúsim aj inde pozrieť, hádam niečo objavím.

+EDIT: a dosť zle sa mi hľadajú ceny poistenia, keď ešte nemám auto. Lebo na všetkých stránkach chú vedieť a zaručiť, že auto už mám atď.... nie je nejaký ucelený prehľad poistení?

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Štv Mar 31, 2011 8:55 am

no zatiaľ hrôza. 5500 libier na rok...
Pri otázke ako dlho som resident UK môžem čo povedať? Prípadne nejaké tipy ako znížiť poistku?
Tá suma 5500 vznikla z čistej pravdy pri odpovediach. 8 rokov vodičák, žiadne claims ani nehody, jediný používateľ vozidla ja.. Cena vozidla 2000 libier, parkovanie off-street... Akurat to, od kedy som resident som uvádzal marec 2011... neviem čo tam zadať. Najradšej by som dal prvý príchod do anglicka vôbec, to bolo v roku 2006 na 3 mesiace. A potom ďalšie 2 letá po tri mesiace :)

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Štv Mar 31, 2011 3:14 pm

5500 je teda palka.
ALE
-pojistka je vzdy o dost vyssi kdyz se auto pouziva k podnikani (bere se ze je vetsi riziko, protoze se vice pouziva), takze se nedostanes na ceny ktere jsou pro normalni osobni auta.
-kdyz nejsi jiz nejakou dobu resident tak jsi taky rizikovej, protoze asi budes hodne jezdit mimo zemi coz je vzdy rizikove a pojistovny to nemaji radi (a ty to taky chces delat jak pises :-)
-kdyz nemas tady nejake bezhavarijni obdobi tak je to taky palka, dost casto pojistovny neuznavaji bonus z jine zeme
- a pak asi myslim ze mas tak velkou pojistku protoze jsi dal "fully comprehensicve" pojisteni- to znamena nejen skodu co udelas jinejm, ale i jakoukoliv skodu kterou zpusobis sam sobe (budes parkovat a odres si to).

Takze jak to snizit:
1. mit anglickej ridicak (muze a nemusi to snizit)
2. mit adresu ktera je vice bezpecna (nekde na vesnici nejlepe, - tezko proveditelne)
3. pojistit auto na nekoho jineho kdo ma jiz bonus, zije tu delsi dobu,... a sebe dat jen jako dalsiho ridice.
4. vybrat jen thirdparty pojistku = neco jako v cechach povine ruceni, hradi se skoda kterou zpusobis jinemu, co udelas sam sobe a nebo kdyz ti auto ukradnou, tak ti nedaji nic.
5. zvolit vyssi spoluucast (bezne je dafault treba 100, kdyz to zvednes na 500 tak celkova castka muze jit hodne dolu
6. u obycejnejch osobaku se nekdy vyplati mit jako hlavniho ridice zenskou, nevim jak to je u firemniho auta
7. a nejdulezitejsi rada: hledat neustale dalsi pojistovny, jsou ruzne dalsi porovnavace cen, takze jich vyplnit co nejvetsi mnozstvi, zkouset prenastavovat podminky, hledat i pojistovny ktere nejsou v techto porovnavacich. jenom timto bodem se klidne muzes dostat na polovicku ceny. Sam jsem pred pul rokem hledal zene pojistku a protoze mela mensi havarku predtim, tak mi vsude vyhazovalo pojistku na jeji malou micru za 700 (to byla nejlevnejsi, nektere pojistovny chteli treba i 1500. Po dvou dnech hledani jsem cenu srazil na 370.

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Štv Mar 31, 2011 4:18 pm

zatiaľ hľadám poistenie ako "private individual". na firmu to budeme prepisovať až v júni-júli.. a problém, s ktorým som sa stretol je, že keď chcem poistiť VW Transporter, tak to neberie ako osobné auto, ale ako van. takže po novom musím ísť cez "van insurance"..

a "krtek" vďaka za vysvetlenie pojmov, lebo tie sú pre mňa španielska dedina. a môže si poisťovňa overiť dĺžku pobytu? lebo teoreticky by som mohol byť residentom od prvej návštevy UK (2006) alebo skúsiť napísať rok 2008, kedy som si musel zabezpečiť Home Office WRS form. A od toho roku mám aj stále aktívny účet v banke Lloyds.

A s tým cestovaním na SVK, išiel by som teraz, keď kúpim auto, potom v júni sa už presťahovať, možno september, december. Vždy iba na otočku. Ale hlavne ho budem používať v UK. A berme to ako využívanie zatiaľ pre osobné účely. Firma má do júna, ako som spomínal, čas..
btw: akurát mi robí starosť, že vypĺňam formuláre, aby z toho nakoniec nebol mišung, lebo už sa mi začína zapĺňať mail. A mám aj gunkčné anglické číslo, len je vypnuté, nepoužívam často tú linku. Zvyknú volávať?
VĎAKA za všetky info.. :)

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Pia Apr 01, 2011 9:38 am

Hele tohle je na tvoje riziko.
Samozrejme ze muzes napsat ze jsi residentem od roku 2006 a v okamziku pojistovani to urcite vadit nebude. ALE samozrejme ze kdyz zpusobis nehodu tak se muze pojistovna snazit se z toho vyvleknout a bude hledat co jsi treba neuvedl podle pravdy, protoze pak by bylo pojisteni neplatne. Nemam poneti jestli mohou nejak zjistit ze jsi tu za tu dobu nebyl. Podle me to moc moznost zjistit nemaji, vzdycky jsi tu mohl pobyvat a nepracovat, proste jsi jen mel prijmy odjinud. Ale to jsou jen moje dohady.

Ze to ted nemas na firmu ale na sebe a stejne ti vychazi 5000 pojistka je blbost, neco delas spatne.

lezgy
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 86
RegistrovanýCOLON Uto Máj 06, 2008 4:58 pm
BydliskoCOLON uk
CONTACTCOLON

Poslať od lezgy » Pia Apr 01, 2011 4:55 pm

kurenadvore píšeCOLONAhojte,
tak sme sa predbežne s kolegom dohodli na 11.04.2011. Mal by som prísť do Londýna po auto a cesta späť na Slovensko. Ak Vás môžem požiadať, rád by som doplnil a dokončil potrebné veci, ktoré ma budú čakať.

2. Zaplatíme a dostaneme ústrižok V5C, ktorý vyplníme a pošleme na DVLA, kde nám dajú nový techničák. Ten však príde na kamarátovu adresu.
- preto sa chcem opýtať, môžem tam dať kamáratovu adresu, keď auto bude písané na mňa? Či to je skôr formalita, aby vedeli kam to poslať?
3. Nájdeme si poisťovňu, ktorej povieme, že by sme chceli poistiť auto s pokrytím na 2 mesiace aj mimo GB (ECAR?) Ale je tu ďalší problém, musím mať opäť nejakú stálu adresu alebo stačí kolegova adresa? A poistku by sme chceli zaplatiť asi iba pár mesiacov dopredu, lebo aj tak budem meniť vodičák za UK- dúfam, že poistku znížia..
5. A potom už iba vyraziť. A budem mať pri sebe V5C a možno papier o poistke. Bude to stačiť?
Ešte detail, keď hľadáme auto, tak take, ktoré má aspoň MOT. Potrebujem počas 2 mesiacov mimo UK aj road tax?

Vopreď vďaka za každý postreh. Mám hlavne obavu, či im stačí na všetkých potrebných miestach kamošova adresa a čo potrebujem k tomu, aby som sa nestal vodičom na úteku kvôli tomu, že mi bude chýbať polovica administratívnych vecí. Ešte raz vďaka

This van insurance site is intended for the use of residents of the United Kingdom only.
Či to mám brať tak, že adresu zadávam kolegovu, meno svoje a nič iné? v prípade nehody nebudú robiť problémy? + Pri osobných autách to nepíše...
Musite najst vhodne auto...
dalsi problem ktory anglicko genialne vyriesene
poistky a trvale pobyty sa tu menia ako ponozky cize bordel idealny pre spekulantov
ale ak sa nieco stane, nechel by som to vybavovat
kto je zodpovedny? nik? kamaratova adresa na ktorej je prihlasene x dalsich aut?
stacit toi to staci
dokonca to mozes risknut aj bez TAX ako napr ja ale ja som mal ine okolonosti na ktore mi aj anglicky polijat povedal ze kasli na to
poistovnu najdes tuim hociktoru
nestretol som ziadnu ktora by nechela pokryt europu na viac ako mesiac ak je zaplatis...preco nie?
pre nich je to ryza lebo ako mi anglan kolega spominal co robi v poistkach, az 70percent cudzincov umyselne klame na poistkach, adresy, vek, claim bonusy....cize velka sanca ze ked naburas tak sa z toho raz dva vyzuju

co sa tyka povinnej vybavy v autach tak ta sa riadi..tusim sa to vola viedensky protokol, cize musis mat vybavu ktora je povinny v krajine prihlaseneho auta, nie v krajine navstivenej

sory ale mam taky zvlastny pocit ze idete podnikat po 1maji stylom bububu
a zakladne veci nechate na kamosovu adresu ci ako?
osobne je mi to jedno len aby ste neutreli huby ako x dalsich rychlopodnikatelov
drzim palce

lezgy
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 86
RegistrovanýCOLON Uto Máj 06, 2008 4:58 pm
BydliskoCOLON uk
CONTACTCOLON

Poslať od lezgy » Pia Apr 01, 2011 4:56 pm

kurenadvore píšeCOLONAhojte,

Musite najst vhodne auto...
dalsi problem ktory anglicko genialne vyriesene
poistky a trvale pobyty sa tu menia ako ponozky cize bordel idealny pre spekulantov
ale ak sa nieco stane, nechel by som to vybavovat
kto je zodpovedny? nik? kamaratova adresa na ktorej je prihlasene x dalsich aut?
stacit toi to staci
dokonca to mozes risknut aj bez TAX ako napr ja ale ja som mal ine okolonosti na ktore mi aj anglicky polijat povedal ze kasli na to
poistovnu najdes tuim hociktoru
nestretol som ziadnu ktora by nechela pokryt europu na viac ako mesiac ak je zaplatis...preco nie?
pre nich je to ryza lebo ako mi anglan kolega spominal co robi v poistkach, az 70percent cudzincov umyselne klame na poistkach, adresy, vek, claim bonusy....cize velka sanca ze ked naburas tak sa z toho raz dva vyzuju

co sa tyka povinnej vybavy v autach tak ta sa riadi..tusim sa to vola viedensky protokol, cize musis mat vybavu ktora je povinny v krajine prihlaseneho auta, nie v krajine navstivenej

osobne je mi to jedno len aby ste neutreli huby ako x dalsich rychlopodnikatelov
drzim palce

Rascals
Member
Member
PríspevkyCOLON 56
RegistrovanýCOLON Pon Mar 09, 2009 1:37 pm

Poslať od Rascals » Sob Apr 02, 2011 7:46 am

Ahoj ja mam také čerstvé informácie,riešil som to presne pred niekolkými týždnami,,,boli sme u accountanta takže ten nám povedal nejaké informácie....auto môžeš mať kludne prihlasené na seba a môžeš ho využívať samozrejme aj ako firma,myslím ze máš nárok pri prvých 10 000km claim back 40p per 1mile z ceny paliva,,na toto si musíš viesť presnú evidenciu myslím že to je niečo také ako kniha jázd na sk,,potom sa ti všetky tieto veci dajú preniesť do firmy aj ked máš auto napísané ako súkromná osoba,takže nám povedal účtovník že vlastne je to zbytočné dávať na firmu jedine že sa ti tým o niečo predraží poistka.Konieckoncov ako súkromná osoba môžeš svoje auto prenajať svoje firme za nejakú odmenu vtedy ked to budeš potrebovať a nakoniec si to môžeš dať zarátať ako svoje náklady si myslím takže tak ohladne tohto. Založenie firmy trvá asi tak 10 minút cez internet. Mi sme zakladali firmu asi pred mesiacom a stálo nás to asi 40libier. K tomu sme mali prvé stretnutie s účtovníkom zadarmo,,malo to byť na pol hodinu ale ked sme prišli tak nám povedal že môžme byť aj dlhšie že on sa nepozerá na čas,cena účtovníctva nás buďe stáť cca 65 libier mesačne(zarátané je v tom všetko,takže žiadne iné extra náklady na účtovníctvo nás nečakajú aj keby sa nejaké naskytli firma to spraví v tejto mesačnej cene). Velmi doležité ked pôjdeš za účtovníkom asi sa ta spýta kedy začneš obchodovať,,za niekolko dní ti príde papier z HMRCS alebo Tax Revenue a tam tiež musíš uviesť kedy začneš obchodovať - ked im toto tlačivo nepošleš do 3týždnov spat tak ti hrozí nejaká pokuta.Prvé čo by si mal spraviť je to že po tom čo založís firmu, založís si aj bankový účet,,Santander banka je najlepšia v tom že pre firmy poskytuje doživotný business banking zdarma,,na rozdiel od iných ktoré to majú napríklad na 2 roky. Celkom problém je tento účet založiť pretože musíš si vybaviť appointment z bankou lebo business účet ti len tak na hociakej pobočke nezaložia,

Rascals
Member
Member
PríspevkyCOLON 56
RegistrovanýCOLON Pon Mar 09, 2009 1:37 pm

Poslať od Rascals » Sob Apr 02, 2011 7:54 am

banka vyžaduje na business účet nejaké billy na potvrdenie adresy. Doporučujem banku LLoyds zruš lebo to je asi najhoršia banka z akou som sa v UK stretol.Adresu firmy si môžeš dat na svoju adresu kde budeš bývať v UK tak sme to spravili aj mi, pre zníženie nákladov napr pre virtual office atd. A nakoniec ešte ohladne NI ked som sa ja pred niekolkými mesiacmi rozhodoval o tom ci založit limited company alebo byt iba sole trader alebo self employed všetci dobráci mi radili že by som mal byt sole trader lebo tam platíš zdravotné poistenie cca 3libry týždenne a že ked si firma tak máš minimalne poistne ako company director neviem či 80 alebo 100libier týždenne, tot sú velké bludy, na internete si možeš najst že v konečnom dosledku ta limited company može stat menej ako sole trader napriklad ze na NI zaplatiš 0libier,,toto iste nam potvrdil aj náš učtovník takže asi tak v skratke som sa podelil z nejakymi mojimi čerstvými informáciami v tomto.

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Sob Apr 02, 2011 8:02 am

drzim palce
..tiež som nechodil do školy, aby som si zničil život. Je to na dlhú debatu. Tohoto sa nebojím. Akurát môj problém je, že som vrhnutý do cudzieho sveta.. A pomaly zisťujem ako sa v ňom môžem obracať. Preto sa dotazujem tu...
Zajtra mám voľno v robote, tak sadnem za net, popozerám riadne poistky a veci okolo... Potom napíšem múdrejší...

+RASCALS: až teraz mi ukázalo tvoj príspevok, vrátim sa k nemu zajtra, prípadne pošlem súkromnú správu. Teraz smahám pracovať..

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Uto Apr 05, 2011 9:45 am

Pokrok s poistkami...
Akurát, že comprehensive je najlacnejšia. A mám to ako "private individual", od júla 2007 resident, mám od vtedy založený účet... Všetko ostatné zadané pravdivo :)
Obrázok

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Uto Apr 05, 2011 2:38 pm

Je zajimave ze ti to teda vybira jen poskytovatele kteri se specializuji jen na vany. Mozna ze to normalni pojistovna nepojistuje, s tim nemam zadnou zkusenost, ani informace.
Ale tohle uz jsou ceny ktere jsou asi relativne normalni, protoze kdyz pojistujes nejake silnejsi auto a nemas zadne bonusy tak se pojistka blizi ci prekracuje tisicovku. Takze to asi bude celkem obvykla cena na pojisteni.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Uto Apr 05, 2011 4:22 pm

A nie je trochu divne, ze comprehensive je najlacnejsia a Third party only je najdrahsia%

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Uto Apr 05, 2011 5:08 pm

vyhladalo to preto iba van insurance, lebo som priamo cez to isiel. VW Transporter sa da poistit hlavne ako van, kedze to van je. a to s tou poistkou, preco je comprehensive najlacnejsia, neviem. uvidim, ked sa preklikam dalej.. este musim zistit ako to je s pobytom mimo UK,ci plati poistka aj tam alebo treba dopoistit. a posledna vec, asi kolko trva vybavenie road tax a kde to vybavit? na transporter vychadza 205 libier na rok. vdaka vam ludia, som postupne mudrejsi a mudrejsi :)

Dusko
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 136
RegistrovanýCOLON Sob Feb 12, 2005 9:56 am
BydliskoCOLON London, Cricklewood
CONTACTCOLON

Poslať od Dusko » Uto Apr 05, 2011 6:53 pm

xaxa píšeCOLONA nie je trochu divne, ze comprehensive je najlacnejsia a Third party only je najdrahsia%
Tu je jedno z vysvetleni:

Sometimes an insurer offers you a cheaper price for fully comprehensive car insurance than it does with basic third party, fire and theft cover!

Insurers love statistics. If car insurance firms could get statistics on drivers who own chickens, they'd be delighted. I wonder if such drivers would be safer on the roads?

More commonly, though, insurers collect statistics on such things as your age, occupation and type of car. As you well know. The price of the insurance depends on how high a risk statistics show you to be.

Usually, this works remarkably well for insurers. However, sometimes basing premiums purely on statistics can throw up little anomalies. One of those anomalies can lead to insurers making fully comprehensive insurance policies cheaper than third party, fire and theft!

Here' s a typical example of when that happens. You're a young, cocky driver with an old banger, and you like driving fast. It's just a cheap old car, so you insure it third party, fire and theft. Your insurer insures 10,000 others just like you.

Unsurprisingly, you have, between you, more crashes than the average driver. What's more, because of your speed and recklessness, you cause a great deal of damage to other people's vehicles, and cause many an injury. These claims typically cost thousands, with the odd million-pound claim thrown in for good measure.

Now, let's look at an alternative scenario. You're a young driver who takes out a loan to get a newer car, and this is a lot of money to you. The car is your baby, so you insure it fully comprehensive. Only the best cover for your boy/girl! Now, the last thing you want to do is damage it, especially after spending so much money on the insurance.

As a result, you drive more carefully. You have fewer accidents and the crashes aren't at such high speed. Unlike third party, fire and theft, your insurer has to pay for damage to your own vehicle, in addition to the other vehicle and for injuries to other people. However, because you've been driving more carefully and slowly, your crashes aren't so severe. You've barely dented the other person's car and you've caused no injuries, so your claim is relatively cheap.

These are both quite typical scenarios, so insurers look at these statistics and say: ‘Hmm, young drivers with third party, fire and theft policies cost us a bit more money than young drivers with comprehensive policies. Therefore, we'll charge an extra 10% to the first group.'

And this actually happens. The third party policy ends up being more expensive.

This tends to go in annual cycles because, the next year, the smarter brokers advise many young drivers to get a comprehensive policy rather than third party, fire and theft. For that whole year, young'uns with fully insured, ten-year old cars race around the streets.

At the end of the year, insurers look again at how their beloved statistics are doing and say, 'Hang on. Now it's kids with comprehensive policies who are costing us the most money. Let's charge them more instead.'

Not all insurers have this cycle (although big ones are just as susceptible as small ones). Whether you can find a cheaper comprehensive policy depends on your entire profile, not just your age and the age of your vehicle. Sometimes more mature drivers can benefit from such statistical anomalies.

So all drivers who require third party, fire and theft should look at comprehensive prices as well. And insurers might have to start counting chickens; it's no stranger than their obsession with statistics, and it might re-coup some of the losses this anomaly causes them!

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Uto Apr 05, 2011 10:00 pm

Dusko parádny článok, radosť čítať :) díky

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Str Apr 06, 2011 12:16 pm

A prosím Vás, môže mi niekto vysvetliť, čo znamená compulsory excess a voluntary excess na poistke?
A najhoršie z toho je, že sa ma to všade pýta, či som uviedol správne všetky údaje. A teraz pri samotných firmách, ktoré poisťujú píšu, že napríklad NO Claim Bonus musí byť zarobený v rámci UK, že som dlhšie ako 3 roky resident...
Ach jaj. To je fakt také ťažké sa poistiť, keď si za to pýtajú obrovské peniaze?

Dusko
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 136
RegistrovanýCOLON Sob Feb 12, 2005 9:56 am
BydliskoCOLON London, Cricklewood
CONTACTCOLON

Poslať od Dusko » Str Apr 06, 2011 1:39 pm

Compulsory excess je spoluucast, ktora je povinna a ktoru zaplatis v pripade poistnej udalosti. Ak si spoluucast zvysit pomocou voluntory excess, znizi sa ti o nieco vyska premie.

Je len malo UK firiem, ktore akceptuju NCB zarobene mimo UK. Niekde som cital, ze su len tri. Moja osobna skusenost s akceptovanim NCB zarobenej mimo UK pre commercial vehicle je taka, ze pred troma rokmi som nasiel len jednu - Express Insurance. Uznali mi 6 rokov z osobneho auta na Slovensku.

K poslednej otazke - nie je tazke sa poistit. Tazke je najst cenovo dostupnu poistku, aby si mohol uviest vsetky udaje pravdivo. Pocitaj s tym, ze v pripade poistnej udalosti a nepravdivych udajov na poistke mozes skoncit bez akehokolvek plnenia od poistovne. Mi momentalne poistujeme tri dodavky na fleet insurance a platime cez 8k rocne. Nez sme kupili tretie auto platili sme rovnaku sumu za dve auta na individulnych poistkach.

Nepises este nic o tom, aky typ poistky pozadujes. Budes prevazat tovar, ktory vlastnis, alebo je to tovar, ktory prevazas za uplatu?

Moj osobny nazor na to, akym sposobom chces riesit situaciu, ktoru si vyssie popisal je, ze to nie je najstastnejsie. Nevidim sice do detailov, ale mam z tvojich prispevkov pocit, ze si rad komplikujes zivot.

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Str Apr 06, 2011 2:49 pm

Dusko: sukromna sprava poslana

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Pia Apr 08, 2011 11:49 am

Ak ešte máte chuť odpovedať, môžete poradiť linky na dobrý autobazár?
Pozeram cez Gumtree.com, a autotrader.co.uk..
Inak ostatné cez google stoja za nič..
Vopred vďaka

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Ned Apr 10, 2011 4:49 pm

Myslim, ze nic ine ako Autotrader nepotrebujes.

Mala poznamka. Neviem aky mas price range, ale ak taky ako si myslim, tak na tvojom mieste by som nesiel silou mocou na najnizsiu cenu na ukor kvality. Treba porozmyslat, ze ci radsej nezaplatit o 1K (2K, 5K, 10K...) viac a mat aku taku kvalitu a mladost vozidla, hlavne preto, ze cena auta pri tvojich ostatnych vydavkoch (poistka, firma, etc.) nie je az taka velka.

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Ned Apr 17, 2011 12:47 pm

Ahojte,

tak auto je kupene, zatial funguje ako ma, akurat vcera sme dorobili radio a dlho sme ho pocuvali, tak dnes rano som nestartoval.
Ale bol som kupit startovacie kable, kluc na kolesa, zdvihak, lekarnicku, vestu, trojuholnik, GB nálepku, lano.
Poistka je tiez vybavena aj zaplatena, sice este nemam dokumenty v ruke, ale pani mi nadiktovatala aj cislo poistky, ktoré sluzi na identifikaciu. Mám ustrizok z technickáku vozidla s mojimi udajmi.
Dnes som bookol na zajtra aj eurotunel, zadal som jedno auto, moje meno, slovenska adresa. Predsa mam len občiansky s tymito udajmi. Platene kamaratvou kartou, zajtra ide spolocne so mnou na SVK.
Este bby som Vás chcel poziadať, o nejaké rady cestou smerom na slovensko.

V londyne to bolo zaujimave, potom napisem vsetky pikosky. Vdaka a s pozdravom kure

kurenadvore
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 20

Poslať od kurenadvore » Str Apr 20, 2011 7:59 am

včera príchod. pekná cesta a zaujímavý zážitok.vďaka ľuďom, ktorí poradili

BUTTON_POST_REPLY