Fórum stránok www.londyn.sk

Diskusia o všetkom, čo súvisí s Veľkou Britániou (práca, štúdium, ubytovanie...)

Skočiť na obsah

Reklama

Praca v UK, porod na Slovensku

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

Moderátori: Gina, jaro, Moderatori

Praca v UK, porod na Slovensku

Poslaťod nemrtvy » Str Feb 13, 2008 4:11 pm

Zdravim,

chcel by som sa poradit ako to je s porodom na Slovensku ak sme pracovali a odvadzali dane v UK.

Manzelka je zamestnana v UK viac ako 3 roky ale rozhodli sme sa ze by bolo lepsie ist rodit na slovensko, hlavne kvoli pomoci rodicov. Nevieme ale ci porodom na Slovensku prideme o nejake benefity alebo vsetko ostane akokeby sme rodili tu v Londyne.

Pocul som ze existuje formular v ktorom prehlasim ze odchadzam na Slovensko nie kvoli praci a ze UK NHS preplati vsetky zdravotne vydavky. Znamena to ze mozeme rodit na slovensku a nemusime si to platit ako private zakror?

Este by som doplnil ze sa planujeme po 2-3 mesiacoch vratit spat do UK aj s malym baby.

Vdaka za akukolvek pomoc.
nemrtvy
Reader
Reader

Advertisement

Poslaťod krtek » Str Feb 13, 2008 4:59 pm

Podle toho co zjistovala moje kamaradka, tak proste manzelka musi ukoncit tady v anglii pobyt, na slovensku se prihlasit k systemu zdravotniho pojisteni takze ji bude poskytnuta pece zdarma. Pochopitelne zadne benefity z anglie dostavat nebude, ale bude mit narok na pridavky a socialni davky na slovensku.
Proste vzdy se o tebe stara stat kde zrovna zijes, takze bud budete celou dobu tady a budes mit narok na porod a benefity tady a nebo se vratite na slovensko a tam plati to same.
Nejde zit nekde a pobirat vyhody odjinud.
Az se rozhodnete ze chcete zase nazpatek do UK, tak samozrejme muzete.

Hodne stesti a bezproblemovy porod.
krtek
User Eater
User Eater

porod uk versus sk

Poslaťod oslo1 » Str Feb 13, 2008 5:25 pm

Ahoj,

na slovensku nebudes mat pravo na ziadne benefity, kedze vsetky socialne odvody si hradis v UK.
Zo skusenosti inych by som ti ale radila rodit v UK, kedze tu budete aj pod dohladom maternity nurse, porod tu prebieha v pohode.
Ak sa chcete po 2-3 mesiacoch vratit do uk, tak to budete mat komplikovane aj tak.
Ak sa tu manzelka odhlasi a potom zasa prhihlasi nebude mat narok ani na benefity tu.
oslo1
Wannabe Expert
Wannabe Expert

Re: porod uk versus sk

Poslaťod monika » Str Feb 13, 2008 6:16 pm

oslo1 píše:Ahoj,

na slovensku nebudes mat pravo na ziadne benefity, kedze vsetky socialne odvody si hradis v UK.
Zo skusenosti inych by som ti ale radila rodit v UK, kedze tu budete aj pod dohladom maternity nurse, porod tu prebieha v pohode.
Ak sa chcete po 2-3 mesiacoch vratit do uk, tak to budete mat komplikovane aj tak..

Zalezi aj od nemocnice:)
http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/7207215.stm
Urcite by som neodhlasovala, ved na dovolenku mozes ist kdekolvek.
monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Poslaťod krtek » Str Feb 13, 2008 6:51 pm

Len upresnim, ze nie stat, v ktorom zijete, ale stat, v ktorom pracujete, resp. v ktorom odvadzate prispevky do socialneho/zdravotneho systemu.

Ano, nevyjadril jsem se uplne presne. Kdyz se ona vrati zpet na slovensko tak se prihlasi jako nezamestnana a tudiz prispevky za ni zacne platit stat a tudiz se pak o ni zacne stat starat. Ze do te doby platila prispevky v anglii je myslim uplne jedno.

Kdyz by se neprihlasila na slovensku tak by tam nemohla mit zadarmo zdravotni peci (porod) a naopak kdyz se neodhlasi tady v anglii a bude pozadovat nejaky benefity tak to bude podvod a kdyz na to prijdou tak to muze mit dost znacny dusledky.

Ano na dovolenku muzes jit kdykoliv, ale nemuzes na dovolene planovane rodit na to se pojisteni nevztahuje a pojistovna by ti to odmitla proplatit a kompletni peci by si nakonec hradila hotove.

Po zkusenostech s anglickym zdravotnictvim bych svoji holku v anglii v zadnem pripade rodit nenechal.
krtek
User Eater
User Eater

Poslaťod monika » Štv Feb 14, 2008 10:21 am

Po zkusenostech s anglickym zdravotnictvim bych svoji holku v anglii v zadnem pripade rodit nenechal.

Pokial je porod [url]bez[/url]komplikacii, tak nepoznam maminku, ktora by nebola viac spokojna s porodom v UK. To sa vsak samozrejme neda naplanovat :(

Kazde dieta narodene slovenskemu rodicovi (cize ma slovensku narodnost) ma narok na bezplatnu zdravotnu starostlivost na Slovensku /bez ohladu na to, kde sa narodilo. To ti potvrdi kazda slovenska mamka zijuca v UK. Ci ze odhlasovat sa kvoli jednemu porodu, ktory nestoji tak vela s porovnanim k tomu co pisete, ze by mohla stratit na benefitoch, ja neviem, ja by som to tak nekomplikovala.
Ja by som len nahlasila svojej maternity nurse, ze porod prebehne v zahranici -ak teda tvoja manzelka ma v UK narok na matersku od zamestnavatela a nie je tu nezamestnana.[/quote]
monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Poslaťod nemrtvy » Štv Feb 14, 2008 10:34 am

v ziadnom pripade sa odhlasovat nebudeme, skor mi ide o to ze som pocul o formulari v UK kde cestne prehlasite ze odchadzate do inej EU krajiny na kratkodoby pobyt za dovodom inym ako praca a ze NHS v tom pripade preplaca starostlivost ...

Odhlasit sa nechceme, urcite si nechame benefity anglicke ide nam len o porod ako zakrok na slovensku. Potrebujem ale vediet ako to funguje ak budeme rodit na slovensku akym sposobom prihlasim dieta do anglickeho systemu a ako dostaneme benefity.

Podla mna je normalne ze sa da rodit aj mimo UK, to je ako keby ste boli na dovolenke a zrazu predcasne porodite.
nemrtvy
Reader
Reader

Poslaťod krtek » Štv Feb 14, 2008 3:08 pm

Ze se vam do toho jeste znova pripletu i kdyz s tim nemam osobni zkusenost.
Podle toho co vim jak to funguje v cechach a predpokladam ze na slovensku je to obdobne.

Dite ma automaticky narok na starostlivost tam kde je zaroven zdravotne pojisteny nektery z jeho rodicu (predpoklada se podle matky). Takze kdyz jsou oba rodice pojisteny v UK tak dite v cechach nema narok na bezplatnou zdravotni peci.

Planovany porod na slovensku kdyz je clovek pojisteny v UK neni to same jako kdyz na dovolene predcasne porodite. Prave proto ze je ten porod planovany. Je to stejne jako s jakoukoliv zdravotni peci, zakrok ktery je neodkladny a neni mozno s nim pockat do doby nez se pacient vrati do zeme kde ma zdravotni pojisteni ti provedou zdarma a zdravotni pojistovny si to proplati mezi sebou. Jakykoliv zakrok se kterym je mozno pockat ti jedna i druha pojistovna odmitne proplatit a skoncis nakonec tim ze to budes platit v hotovosti.
Takhle to funguje v cechach a nemyslim si ze by se to na slovensku nejak odlisovalo (nikdo nechce platit kdyz nemusi, ani zdravotni pojistovna). Je mozne ze nejaky konkretni pripad nebyl podle toho co jsem napsal, protoze pri vyrizovani tam byl zrovna benevolentni urednik, ale obecne to takhle plati.
krtek
User Eater
User Eater

Poslaťod helenka » Štv Feb 14, 2008 6:49 pm

krtek, my sme riesili pred par mesiacmi podobne uvahy ako vy. Boli sme odradeni zdravotnou starostlivostou v UK a tym ako sa o mna starali pocas tehotenstva. Preto som chcela odist rodit na Slovensko. Ale nakoniec sme ostali a nasa mala narodila v UK pred par tyzdnami.
Suhlasim s tym, co tu bolo povedane, ze v pripane porodu bez komplikacii je jednoznacne prijemnejsie rodit v UK. Ale zial nikto dopredu nevie, ci komplikacie pocas porodu budu alebo nie a ako to kto zvladne.
Ale urcite by som odporucala v pripade pododu v UK dat si urobit na Slovensku vysetrenia, ktore v UK standardne nerobia. A to iste aj s vysetreniami a ockovaniami dietata, ked sa narodi.
Ale k veci. Citat zo stranky HMRC o plateni Statutory Maternity Pay(SMP):
What happens if I go to live abroad or visit?
If you are already getting SMP and go abroad, your employer will still pay you SMP.

Na matersky prispevok od zamestnavatela, cize Statutory Maternity Pay, ma zena narok, ak pre neho pracuje nepretrzite aspon 26 tyzdnov az do 15-ho tyzdna pred porodom, vcas mu donesie potvrdenie od midwife, kde je napisany datum predpokladaneho porodu. Potom uz moze ist rodit aj za hranice a stale ma narok na 39 tyzdnov materskej. Matersku moze zacat poberat najskor 11 tyzdnov pred planovanym porodom.
Co sa poistenia tyka, tak odporucam zdravotne sa poistit na Slovensku. Potom cely porod uhradi poistovna tam. Ale neviem ake potvrdenie treba doniest, ked sa nahlasujes a ci to potvrdenie z UK dostanes aj pri poberani materskej. Spoliehat sa na EHIC karticku nie je rozumne, lebo sa da lahko zistit, ci pol porod planovany alebo predcasny. Na kazdej kontrole ako aj pred porodom doktor alebo midwife potrebuje vediet predpokladany den porodu. A tazko sa bude zhanat papier od slovenskeho porodnika, ktory by potvrdil, ze porod bol necakany.

Zistovali ste si uz, ci su ockovania deti v UK a na Slovensku kompatibilne?

Tiez si zisti, do ktoreho tyzdna tehotenstva sa moze lietat v lietadle. Od urciteho tyzdna sa moze len s potvrdenim lekara a potom uz vobec.

monika píše:Kazde dieta narodene slovenskemu rodicovi (cize ma slovensku narodnost) ma narok na bezplatnu zdravotnu starostlivost na Slovensku /bez ohladu na to, kde sa narodilo.
Toto je pre mna novinka, budem si musiet o tom viac zistit. Zatial viem len to, ze moje zname pred odchodom na Slovensko vybavovali pre svoje deti EHIC karticku a doktori nevedeli co si s nou pocat, tak bud ich nechali zaplatit, alebo ich nachali odist bez zaplatenia.
helenka
Guest
Guest

Re: porod uk versus sk

Poslaťod helenka » Štv Feb 14, 2008 7:01 pm

oslo1 píše:na slovensku nebudes mat pravo na ziadne benefity, kedze vsetky socialne odvody si hradis v UK.
Este dodam, ze nielenze bude mat Tvoja zena narok na matersku v UK, ale bude mat narok aj na niektore slovenske prispevky, ktore v UK neexistuju, ak napr. jednorazovy prispevok pri narodeni dietata, prispevok pri narodeni prveho dietata, rodicovske prispevky, atd. Treba si to zistit, lebo to moze byt pre kazdeho individualne. Napr. ak mate obaja dokopy v UK nizky prijem, tak sa mozete v UK kvalifikovat na rozne prispevky a potom ich nedostanete na Slovensku.
helenka
Guest
Guest

Re: Praca v UK, porod na Slovensku

Poslaťod helenka » Pon Feb 18, 2008 1:13 am

Nahodou som narazila na informacie o formulari E112, ktory sa pouziva, ak chcete ist do zahranicia s umyslom porodit. Ak s tym ma niekto skusenosti, tak budem rada, ked sa o ne podeli. A tiez ako to je s poistenim starostlivosti o matku a dieta po porode.
EHIC - Maternity care
There are special rules if you want to go to another EEA country (or Switzerland) specifically to give birth. You need to write to the Department of Health (or the Department of Health, Social Services and Public Safety in Northern Ireland) explaining why you want care outside the UK and enclose evidence from your GP or midwife of your due date. Include your full address, NI number, date of birth and dates of travel. You can also apply if you are not returning to the UK.
helenka
Guest
Guest

Poslaťod nemrtvy » Pon Feb 18, 2008 4:34 pm

helenka píše:Nahodou som narazila na informacie o formulari E112, ktory sa pouziva, ak chcete ist do zahranicia s umyslom porodit. Ak s tym ma niekto skusenosti, tak budem rada, ked sa o ne podeli. A tiez ako to je s poistenim starostlivosti o matku a dieta po porode.
EHIC - Maternity care
There are special rules if you want to go to another EEA country (or Switzerland) specifically to give birth. You need to write to the Department of Health (or the Department of Health, Social Services and Public Safety in Northern Ireland) explaining why you want care outside the UK and enclose evidence from your GP or midwife of your due date. Include your full address, NI number, date of birth and dates of travel. You can also apply if you are not returning to the UK.

vdaka, myslim ze to je presne co potrebujem ... zdovodnit to nebude problem
nemrtvy
Reader
Reader

Poslaťod aglo » Ned Feb 01, 2009 11:11 am

Ak ste pracovali a odvádzali dane v Uk , máte nárok na dávky MA v Uk bez ohladu na to, kde bude matka rodiť. Len treba spĺnať podmienky na poskytnutie MA( odprac. doba, potvrdenie tlačív o tehotenstve...)odovzdať ich prísl.úradu v Uk. Na Sk je dobré byť zdravotne poistený( hoci platí zdrav poist.v EU, je s tým menej problémov, po narodení dieťa prihlásiť do zdrav.poisťovne).Po príchode na Slovensko odporučam prihlásiť sa na Úrade práce. Matka , pokial má štátne občianstvo Sk, dostane príspevok pri narodení dieťaťa a potom bude poberať rodičovský príspevok. ( nezamieňať materský príspevok a rodičovský príspevok- materský- dostane z UK, rodičovský na SK)
Doklady je najlepšie odovzdať na úrade v Uk pred odchodom na Slovensko, hlavne posledné potvrdenie od lekára o tehotenstve a termíne pôrodu. My sme to vybavovali zo Slovenska, potvrdenie od slov.lekára- a bolo to neuveriteľne zložité a zdĺhavé. Euroformuláre neakceptovali. Adresu je najlepšie dať anglickú, takisto aj anglický účet v banke. ( a dohodnúť s dôveryhodnou osobou, aby to preposlala na Slovensko),s odpoveďou na Slovensko sa veľmi neunúvajú.
aglo
Reader
Reader

Poslaťod pankac » Pon Feb 02, 2009 7:05 pm

Suhlas, narok na MA nestratite. My sme rodili v SR na zaklade E112, vybavit si ju na porod je jednoduche (v nasom pripade zlozite, lebo GP zmrvil nejake udaje v MATB1 certifikate, ale nakoniec sa to vyriesilo... dva dni pred porodom :). Co sa tyka zdravotneho poistenia dietata, tak to plati tusim od 6. tyzdna stat (SR) automaticky, poistovna sa vyplna uz v porodnici, takze s tym nevidim problem. Takisto narok na jednorazovy prispevok pri narodeni, tam su jasne kriteria, ktore sa netykaju toho kde rodicia pracuju (a dokonca tusim, ze sa da vybavit aj ked sa dieta narodi mimo SR)
pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Poslaťod jaro » Uto Feb 03, 2009 12:01 pm

Mierne off topic, ale len pridavam dalsi hlas pre porod v UK a nie na SK, a to aj v pripade ze su komplikacie.
jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking

Poslaťod rybar24 » Str Feb 04, 2009 4:55 pm

Doma sme si zistovali na VZP ze ak chcete rodit doma je potrebne vyziadat si formular E106 na zaklade ktoreho vam VZP ( Vseobecna zdravotna poistovna ) vystavi karticku poistenca ktorou sa mozete legitimovat pri kazdej navsteve lekara a Slovenska poistovna si to sama financne vyriesi s Anglickou stranou.

Formular E106 je vlastne potvrdenie ze vsetky osetrenia v krajine trvaleho pobytu budu hradene zdravotnou poistovnou ,ktoru si poistenec vybral v mieste trvaleho pobytu.

Je este aj dalsia moznost formular E121 ktory zahrna planovanu liecbu v cudzine.

Tuna este pridavam stranku kde si mozete najst formular E106 aj s adresou na ktorej ho treba ziadat:

http://www.hmrc.gov.uk/forms/ca8454.pdf
rybar24
Reader
Reader

Poslaťod bajka » Str Feb 04, 2009 9:58 pm

rybar24, asi myslis E112, nie E121
bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Poslaťod abezakova » Štv Feb 05, 2009 4:16 pm

Ahojte,
chcem sa opytat, ja si platim dobrovolne nemocensku na Slovensku, s tym, aby som dostala najvyssiu matersku aj zo Slovenska. Len si nie som ista, ci dostanem matersku aj zo Slovenska aj z UK ( som v UK zamestnana). Neviete mi niekto poradit ? Pytala som sa na ten prispevok pri narodeni dietata (ako prvorodicky), to mi potvrdili, ze ho dostanem urcite, ale neviem presne ako s tou materskou.
Dakujem.
abezakova
Reader
Reader

Poslaťod jaro » Pia Feb 06, 2009 11:08 am

Moj laicky nazor je taky, ze poberanie socialnych davok ako je materska v 2 krajinach nie je dovolene. A ak sa nemylim, tak platit odvody do socialneho/zdravotneho systemu v dvoch krajinach tiez nie je dovolene.
jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking

Poslaťod abezakova » Pia Feb 06, 2009 12:19 pm

no platenie socialnych davoch je na baze dobrovolnej, platit ich mozem. A bolo mi povedane, ze ich aj dostanem vyplatene, lenze sa to stale meni, a niekedy pracovnicky socialnej poistovne bohuzial nepovedia uplne pravdu ( lebo ju kolkorazy ani nevedia). Preto som chcela vediet, ci nahodou niekto nema s tym skusenosti.
abezakova
Reader
Reader

Poslaťod matulda79 » Str Feb 18, 2009 3:29 pm

ahojte,
prosim poradte mi, uz neviem kam sa mam obratit.
Pracovala som vo Vel. Britanii od 09/2009 cez agenturu 1 rok a od 11/2007 na pracovnu zmluvu na dobu neurcitu. Od januara 09 mi zamestnavatel bude vylacat tzv SSP - matersku v dlzke 39 tyzdnov. Momentalne sa nachadzam na Slovensku, nakolko som sa rozhodla porodit dieta tu. Po skonceni materskej {po tych 39.tyzdnoch} bude moj pracovny pomer v UK ukonceny, nakolko sa do tej prace uz nevratim. Termin porodu mam v polovici aprila 09. Od dec. 07 si platim zdravotne poistenie ako samoplatca. Na roznych forach som sa docitala, ze je mozne aby moje zdravotne poistenie platil stat kde si platim poistenie, tj. insurance no. vo Vel. Britanii. Mala by som mat jeden preukaz ktory by mi mali na zaklade nejakeho formulara z UK vydat v zdravot. poist. tu na Slovensku.{E106?ci E112??} Ako by som mala postupovat, na ktory urad v UK sa mam obratit a v akom rozmedzi bude toto poistenie kryt lekarsku starostlivost na Slovensku pre mna a moje dieta?

Dakujem velmi pekne za odpoved.

Martina
matulda79
Reader
Reader

Poslaťod krtek » Str Feb 18, 2009 4:14 pm

muzes pozadat o vydani formulare E112. Ten te opravnuje cerpat zdravotni peci v zahranici a bude to platit anglicka pojistovna.
Nejjednodusi je si zajit za svym GP a tam to s nim prodiskutovat. V pripade porodu ve sve materske zemi by nemel byt zadny problem s jeho vydanim.
Nebo jestli jsi tady podstoupila nejaka predporodni vysetreni tak se na to zeptej sve midwife, ta bude mit dostatek informaci a nebo ti je dokaze zjistit.

http://www.nhs.uk/Treatmentabroad/Pages/E112.aspx

How to apply for an E112

You will need to apply to your local health commissioner for their written agreement to recommend funding for treatment. In making this decision, your local commissioner will need to be satisfied that:

* A UK NHS consultant has recommended in writing that you be treated in the other EU country, and that a full clinical assessment has been carried out to demonstrate that the treatment will meet your specific needs.
* The costs of sending you abroad for treatment are justified against the health commissioner’s responsibilities for spending money efficiently and fairly, in the interest of all the patients they look after.
* The treatment is available under the other country’s state health scheme.
* You are entitled to treatment under the NHS.

If your commissioner agrees that you should go abroad for treatment, the appropriate paperwork should be passed to the Overseas Healthcare Team in Newcastle. They will consider the issue of the E112 form. If issued, you will need to take this form with you to the other member state where you are going for treatment. For more information phone 0191 218 1999.
krtek
User Eater
User Eater

Poslaťod monika » Štv Feb 19, 2009 9:59 am

Ja v tvojom pripade problem vidim. A to v tom, ze podla platnych zmluv (niekde v starych forach si mozes pohladat diskusiu na tuto temu) si nemozes platit zdravotne poistenie v 2 krajinach naraz (predpokladam, ze na Slovensku si platila ako dobrovolne nezamestnana).
To znamena, ze ked prides do slovenskej zdravotky, tak ta odhlasia len na zaklade zahranicnej pracovnej zmluvy. Ak im ukazes E 112, tak im bude jasne, ze si odvadzala dobrovolne poistenie neopravnene a mali by to zacat riesit. Moze sa stat, ze teta za okienkom nemusi vediet, ze sa to nesmie a odhlasi ta, ale mozno na to niekto pri nejakej kontrole dokumentov pride.
Co nasleduje potom, ci si vyziadaju za kazdu navstevu doktora, ktoru preplatili a aj kazdomesacny pausal, ktory platili, neviem, ale predpokladam, ze ano.
Kamarat platil zdravotke pri podobnej kontrole nezrovnalosti (ine nezrovnalosti) 4 roky stare.
monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant

Poslaťod matulda79 » Štv Feb 19, 2009 12:13 pm

Tak na toto som tiez myslela, ze takyto problem moze nastat. ale napadlo ma ked zmenim zdravotnu poistovnu, ci by na to prisli, ze som zacas fungovala ako samoplatca. neviem ake je informacne prepojenie medzi nimi. neviete daky link na tu E112, kde by som to stiahla? ma niekto skusenost s tou E112, ci to funguje a ako sa k tomu stavaju lekari?
Dakujem
Martina
matulda79
Reader
Reader

Poslaťod krtek » Štv Feb 19, 2009 2:21 pm

Matuldo, cti prosim to co ti lidi odpovidaji.
Dal jsem ti odkaz kde to mas vsechno napsane. E112 nemuzes nikde stahnout ten ti musi vydat anglicke organy. Vydaji ti ho teprve tehdy kdyz pozadas, a to tak ze u nejakeho sveho anglickeho doktora.
V pripade ze chces rodit doma, neni s jeho vydanim zadny problem, je to jeden z pripadu kdy se normalne vydava.
Ale nevim jak by mohl byt problem s tim ze jsi si platila pojisteni na slovensku coz byla podle me chyba, protoze by se to nemelo.
Co podle me muzes zkusit je to ze na svoji pojistovne na slovensku ohlasis ze jsi platila zdravotni pojisteni na slovensku omylem, protoze jsi nevedela ze jsi v anglii pojistena. Je mozne ze ti dokonce vrati i ty penize co jsi zaplatila (ale s tim radeji moc nepocitej, co jednou stat ma jiz nechce vracet).
Ovsem nemam s tim zkusenost, mozna ze te za to mohou popotahovat ze jsi delala neco co se nema.
krtek
User Eater
User Eater

Poslaťod matulda79 » Štv Feb 19, 2009 3:49 pm

No hej ved ja citam lenze mam z toho uz gulas, napr toto sa tam tiez pise :
In receipt of other UK benefits
If you get a UK benefit, such as short-term incapacity benefit or maternity allowance, your healthcare cover is subject to different rules; the period of your cover and application criteria may differ depending on your particular circumstances.
http://www.nhs.uk/Movingabroad/Pages/Livingabroad.aspx

Living in Slovakia
If you're receiving a UK state pension, or in receipt of long-term incapacity benefit, you may be entitled to state healthcare paid for by the UK. You will need to apply for an E121, which you should then present to the Slovakian health authorities.

ta E 112 mi pripada, ze ziadas formular ked planujes osetrenie v zahranici v mojom pripade slovensko, je to planovane a chcem aby to platila poistovna v UK, kde si odvadzam poplatky...
If you’re thinking of going to another country specifically for medical treatment, different rules apply than those for getting necessary care whilst abroad on a trip. It's important to note that your European Health Insurance Card (EHIC) does not cover going abroad for planned treatment.

First, you should discuss your plans with your doctor before you make any travel or medical arrangements. They will refer you to your local health commissioner who will discuss the options available to you and will confirm the following:

* Which treatments they are prepared to fund, and what level of funding would be available.
* Exactly how much you will be reimbursed.
* That you fully understand the conditions under which you will be treated abroad.
* Any programme of after-care or follow-up treatment you might require upon your return to the UK.

If going to an EEA country, there are two routes for obtaining NHS funding. You can use the E112 form issued by the Overseas Healthcare Team (Newcastle) or, alternatively, you can go under Article 49 of the EC treaty. Your local commissioner can advise you on which option is better for the type of treatment you require. Each option works in a slightly different way.
matulda79
Reader
Reader

Poslaťod krtek » Pia Feb 20, 2009 4:41 pm

E112 je formular kterej te opravnuje cerpat planovanou zdravotni peci v zahranici a anglicka pojistovna se zavazuje ze ji proplati. Muze to byt operace srdce, nohy,..... nebo porod. Neni presne urcene co vsechno, prave proto musi clovek nejdrive zazadat aby zjistil jestli mu to schvaleji (s porodem neni problem, u nejake operace mohou mit namitky ze je lepsi ji absolvovat v UK)

E121 je formular ktery dokazuje ze jsi pojistena v UK a je urcen pro duchodce, lidi nezamestnane, proste pro lidi kteri jsou na nejakych statnich davkach. Ovsem tento formular te neopravnuje k nejakym opracim a podobne, je to proste je zdravotni karticka. tento formular spolu s formularem E106 (to same pro normalni lidi) je jiz vlastne nahrazovan normalni kartickou pojistence kterou jiz v anglii taky vydavaji.

Takze delej co ti tam radi a dojdi si k doktorovi s tim ze chces rodit v jine zemi a ze chces pozadat o formular E112
krtek
User Eater
User Eater

Poslaťod hawaiicanka1 » Sob Feb 21, 2009 2:30 am

jaro píše:Mierne off topic, ale len pridavam dalsi hlas pre porod v UK a nie na SK, a to aj v pripade ze su komplikacie.

To by si nebol ty, keby si opat nieco taketo neutrusil. Samozrejme, podla Jara vsetko v UK je lepsie ako na Slovensku. Uz si ako Brit, well done mate!

Ja len tolko poviem, ze ak chcete riskovat zdegerovane dieta, rodte v Anglicku. Vid dole.

http://ratajova.blog.sme.sk/c/164786/Ro ... antne.html

Dufam, ze mi Jaro opat posle sukromnu spravu, kde mi opat vynada do trapnych.

Rodenie je vsade riskantne, ale v Britanii su povrchnejsi. Tak ako skoro vo vsetkom. A potom to tak dopadne, ako to dopadne. Na druhej strane ak je porod hladky, tak je celkom fajn mat k dispozicii midwife 2 tyzdne ci kolko k vam bude chodit domov a kontrolovat. Ale aj tak ma zaujima, ze ako "kvalitne" kontroluju, ked jednemu z nasich klientov (ked som este bola v UK) neprisli na to, ze babatko nema dierku v zadku a nemoze kakat. Kde bola midwife?

Anyway, good luck a rodte si, kde sa vam paci.
hawaiicanka1
Regular Reader
Regular Reader

Poslaťod jaro » Pon Feb 23, 2009 12:23 pm

hawaiicanka1 píše:To by si nebol ty, keby si opat nieco taketo neutrusil. Samozrejme, podla Jara vsetko v UK je lepsie ako na Slovensku. Uz si ako Brit, well done mate!

Pozri moj prispevok na temu "zostat v UK, alebo sa vratit na SK" a zistis, ze to nie je pravda.

hawaiicanka1 píše:Ja len tolko poviem, ze ak chcete riskovat zdegerovane dieta, rodte v Anglicku. Vid dole.

Ako niekto uz uviedol, ty mas len info z UK a len to pouzivas. Isto, stava sa tu hocico, ale rozne hrozne veci sa stavaju aj na SK, ver mi. Viem o com pisem, zomrel mi bratranec 3 dni po narodeni, vinou lekarov, no ty o podobnych pripadoch nevies lebo ty si nepracovala v pravnickej kancelarii, ktora sa zaoberala tymto sudnym sporom. Mozno si ani nepamatas na pripad z Oravy pred par rokmi, ked zistili ze v porodnici vymenili deti rodicom - otazne je kolko krat sa na to nidy neprislo a ludia maju doma cudzie deti. V UK toto mozne nie je, kedze tu je tak stavany system, ze sa to nemoze stat. Su aj dalsie prikaldy.

hawaiicanka1 píše:Dufam, ze mi Jaro opat posle sukromnu spravu, kde mi opat vynada do trapnych.

Vynadal som ti? Citujem presne co som ti poslal po tom ako si sa niekolkonasobne strapnila na strankach tohoto fora:
Petra, dobre mienena rada: prestan sa strapnovat prosim.

Ja si nadavky predstavujem inac.

hawaiicanka1 píše:Rodenie je vsade riskantne, ale v Britanii su povrchnejsi. Tak ako skoro vo vsetkom. A potom to tak dopadne, ako to dopadne.

Kolkoze deti si porodila? None, nada, nil, zip, zero. Si teoreticka, chyba ti priama zivotna skusenost. U vacsiny ludi to pride vekom, su vsak aj vynimky potvrdzujuce toto pravidlo, kedy clovek ostane hlupy navzdy. Az cas ukaze do ktorej skupiny patris ty, aj ked ja viem co by som si tipol uz teraz.
jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking

Poslaťod kobercek1 » Pon Jún 07, 2010 5:56 pm

ahoj, ja viem ze tato tema je uz stara, ale prave sa borim s rovnakym problemom form S2 cize E112 kvoli porodu na SK tak dufam ze mi niekto pomoze. vsetko som si poctivo nastudovala, nabehla za GB, bohuzial nemal ani sajn co od neho chcem, takisto ako ani moja midwife, keby som to nemala vytlacene co som stiahla z netu tak by som asi odisla s dlhym nosom nie to aby ma este posielali za nejakym health commissioner, co v pripade v uk su aj GP. jedine co som dostala bol formular MATB1. teraz ale som v uzkych, lebo neviem ci si to mam napisat sama a poslat to na tu adresu do Newcastle aj so vsetkymi informaciami alebo co lebo pravdupovediac som cakala ze ma nejak nasmeruju ale bohuzel. nemate niekto skusenost ze ako dalej postupovat, lebo za GP sa mi znovu nechce, potom ako mi dal jasne najavo ze nevie co s tym. Dakujem
kobercek1
Reader
Reader

Poslaťod Dusko » Pon Jún 07, 2010 7:35 pm

kobercek1 píše:ahoj, ja viem ze tato tema je uz stara, ale prave sa borim s rovnakym problemom form S2 cize E112 kvoli porodu na SK tak dufam ze mi niekto pomoze. vsetko som si poctivo nastudovala, nabehla za GB, bohuzial nemal ani sajn co od neho chcem, takisto ako ani moja midwife, keby som to nemala vytlacene co som stiahla z netu tak by som asi odisla s dlhym nosom nie to aby ma este posielali za nejakym health commissioner, co v pripade v uk su aj GP. jedine co som dostala bol formular MATB1. teraz ale som v uzkych, lebo neviem ci si to mam napisat sama a poslat to na tu adresu do Newcastle aj so vsetkymi informaciami alebo co lebo pravdupovediac som cakala ze ma nejak nasmeruju ale bohuzel. nemate niekto skusenost ze ako dalej postupovat, lebo za GP sa mi znovu nechce, potom ako mi dal jasne najavo ze nevie co s tym. Dakujem

Minuly tyzden sme riesili to iste. Priatelka si sama napisala zdovodnenie preco chce rodit v CR a spolu s MATB1 poslali do Newcastle. Cakame na odpoved.
Dusko
Knows Something
Knows Something

Poslaťod kobercek1 » Str Jún 09, 2010 2:55 pm

no tiez to tak vidim ze si to budem musiet asi sama napisat, dajte vediet ako ste dopadli. som zvedava kolko to bude trvat kym sa vam ozvu :). ja im poslem ale len kopiu MATB1 bo original potrebujem do prace.
kobercek1
Reader
Reader

Späť na Zdravie & Sociálna starostlivosť

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť