Dlhodobe liecenie v UK a na SVK

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Kajo
Member
Member
PríspevkyCOLON 54
RegistrovanýCOLON Pia Nov 24, 2006 10:53 pm

Dlhodobe liecenie v UK a na SVK

Poslať od Kajo » Pia Feb 06, 2009 7:39 pm

Choroby su rozne,ak nahodou vam nieco zistia v uk a budete sa musiet dlhodobo liecit(myslim dlhy pobyt v nemocnici),je moznost sa ist liecit domov na Svk? Napr.rakovina a pod.,to vyzaduje dlhe liecenie,nebudete chciet byt tu ale doliecit sa na svk,je to mozne,myslim bezplatne,viem ze keby sme si to zaplatili tak sa to da.

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Re: Dlhodobe liecenie v UK a na SVK

Poslať od bajka » Pia Feb 06, 2009 9:59 pm

Skus si zistit viac o formulari E106. Mozno by sa to s nim dalo, ale nie som si ista.

henrieta
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 14
RegistrovanýCOLON Pia Jan 28, 2005 10:43 am
BydliskoCOLON Kosice-Londyn
CONTACTCOLON

Poslať od henrieta » Sob Feb 07, 2009 5:49 pm

Ahoj
ja som mala pred rokom a pol dany problem. V maji 2007 mi zistili rakovinu prsnika tu v Londyne.Rakovina nabrala strasnu rychlost a neuveritelne rychlo rastla. Clovek dostane sok a nevie ako dalej. Ja som sa rozhodla liecit v Londyne. Moja mama mi zistovala ako by sa to dalo riesit na svk,tam by si sa musel prihlasit do zdravotnej poistovne. Dalej neviem, pretoze som sa rozhodla zostat v Londyne a verila som danym lekarom. Boli velmi zlaty a su fakt super. Taku ochotu, moranlu pomoc a vybavenie vsetkych vysetreni.... bolo to fakt super. Nevedela som do coho idem. Kazdy ma volal na svk, ale ja som nechcela ist tam. Nevedela som ako dopadnem, ci to prezijem alebo nie. ( Moja kamaratka, ktoru som pocas liecenia tu spoznala, pred mesiacom zomrela.) Prezila som tu 6 mesiacou chemoterapie, museli ma 2x operovat, radioterapia 5 tyzdnou. Vsetko to dokopy trvalo 13 mesiacou. Mala som tu len sestru a mamina prisla ma pozriet 2x. Nechcela som nikoho. Je to hnusny boj. Sama depresia, plac a smutok, ale musim povedat,ze vsetko to stalo za to. Za ten cas som sa na svk nedostala,takze nik ma nevidel cim prechadzam. Ja som si zaumienila,ze sa domov na holiday vratim zdrava a to sa mi aj splnilo. Aj ked som tomu trosku neverila.
Ja som sla tu na marodku. Nedeleda som co a ako vybavit. Nik nevedel poradit, ale potom som tu nasla ludi a ti mi pomohli.
Viem doma je doma, ale i tak si myslim, ze Uk je ovela vyspelejsia v lieceni takychto chorob ako je rakovina.
Drzim ti palce a prosim Boha, aby to vsetko dopre dopadlo.
PS: po danej chorobe, uz nie je tak ako pred tym. Zas pracujem part-time, ale popritom beham tu po lekarou. Co bude dalej sama neviem, ale najprv sa musi zotavit moje telo a cas ukaze.

Kajo
Member
Member
PríspevkyCOLON 54
RegistrovanýCOLON Pia Nov 24, 2006 10:53 pm

Poslať od Kajo » Sob Feb 07, 2009 8:34 pm

dakujem velmi pekne ze si napisala....v takom pripade ozaj clovek nevie ci tu alebo doma....ako dlho si bola v nemocnici,myslim najdlhsie bez toho aby si sla domov,tu v uk? bolo to tych 6 mesiacov alebo 13??? dakujem este raz

henrieta
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 14
RegistrovanýCOLON Pia Jan 28, 2005 10:43 am
BydliskoCOLON Kosice-Londyn
CONTACTCOLON

Poslať od henrieta » Ned Feb 08, 2009 10:59 am

Ahoj
v nemocniciach som nestravila dlhy cas. Na chemoterapiu som dochadzala. Takze rano ma vysetrili, naobed napichli na drogy a to trvalo nejakych 4-5hod a vecer som bola uz doma. To bolo tych prvych 6 mesiacou( 8 cykly). Nelezala som v nemocnici. Po prvej operacii som bola 5 dni a citila som sa ako v hoteli. Strava bola na vyber z 5 jedal na obed, ranajky, vecere tiez na vyber co mas na chuti, medzitym sa podavala kava, caj. Kedze vysledky z prvej operacie boli zle, musela som ist na druhu. Ta bola ovela vaznejsia( mastektomia + rekonstrukcia prsnika) a to som tam stravila 7 dni a potom ma pekne tak povediac vyhnali domov, lebo nebolo miesta pre inych pacientou. Aj na radioterapiu som dochadzala kazdy den do nemocnice a to bolo hod a pol tam a zas spat.
Depresia je najhorsia z toho vsetkeho. Raz sa mi chcelo zit a raz nie. Clovek nevie ako to vsetko zaberie a ci sa z toho dostane. Mne velmi pomohlo, ako sa ku mne lekari spravali, aj ked nie vzdy mali prijemne spravy pre mna. Oni mi davali silu ist dalej. Zdravy clovek tomu velmi tazko porozumie, ale ver v seba. Ty ides bojovat s tou hnusnou chorobou, nie tvoji znami. Oni sa budu len prizerat a pomoct ti nebudu vediet ako. Najdi si skupinu ludi, s ktorou sa o tom budes chciet rozpravat, dostat to zo seba.Oni vedia co prezivas a o com hovoris, ake myslienky ti behaju hlavou.
Ak chces som tu, napis sukromnu spravu.
drz sa.
Heny

oslo1
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 163
RegistrovanýCOLON Uto Jan 24, 2006 7:45 pm
BydliskoCOLON London

Poslať od oslo1 » Ned Feb 08, 2009 3:57 pm

Ahoj,

v prvom rade gratulujem Henriete k znovuziskaniu zdravia a drzim palce pri dalsom boji.
A teraz k veci.
Asi by som tiez zostala v UK, keby mi zistili rakovinu alebo ine chronicke/smrtelne ochorenie.
Nakolko to vidim z druhej strany (zdrav. pracovnik), tak mam s cim porovnavat.
V prvom rade si clovek musi uvedomit, ze UK nemocnice nie su hotel (ako na sk) a ze akonahle clovek moze ist domov, tak domov aj pojde, cim sa uvolni lozko pre liecbu dalsieho pacienta. Viem, je to neprijemne, ked vam rano oznamia, ze poobede musite ist domov, ale skusme sa citit do koze cakatela na liecbu...
Co sa tyka dalsej liecby (chemo, radioterapia) a diagostickych vysetreni, tak pokial je clovek stabilizovany, tak nie je dovod, aby zostaval v nemocnici, zbytocne tam chyti hospital superbug (MRSA). Tos, budget sa tu kontroluje tazko a toto je jedna z moznosti ako odbremenit nemocnice.
Co sa tyka modernych diagnostickych a terap. postupov, tak je jasne, ze je to tu na vyssej urovni, ako na sk, a hlavne, clovek ma moznost slobodne sa rozhodnut, ako bude pokracovat v liecbe. A este, co sa na sk este len ucia v skolach, tu v UK sa uz davno praktizuje.
Clovek ako pacient, tu ma tiez dobry support a cokolvek urobi a akokolvek sa rozhodne, jeho rozhodnutie sa respektuje.
A nakoniec, ked pride k tomu, ze choroba sa neda vyliecit (NMD,...), tak chory a jeho rodina sa mozu rozhodnut, ako bude o choreho postarane (hospic, domaca starostlivost...). Ak pride na to, ze umrie v nemocnici, tak urcite nebude v izbe sam, bude mat zarucenu kvalitu a odbremenenie od bolesti a nepohodlnosti.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Ned Feb 08, 2009 7:43 pm

Motor neuron disease postihla aj mojho kolegu. Je v stadiu, ked bude coskoro odkazany iba na pomoc rodiny, ci MND Association a podobne.
A propos, asociacie podobneho typu/vyskum/charity/moznosti a financie v UK versus Slovensko - je to jeden z dovodov, preco sme mnohi zo slovenskej vedy doslova utiekli navzdy.
Mam iba jednu skusenost z nemocnice v UK a jednu zo Slovenska (teda nereprezentativna vzorka). V oxfordskej nemocnici ma "prekvapili" zakrvavene ruska hodene na zemi. Dufam vsak, ze to nie je bezna situacia.
Zelam vsetkym, aby nemuseli prechadzat takymito rozhodnutiami a ak aj ano, nech je vasa liecba uspesna, kdekolvek sa ku rozhodnete absolvovat.
P.S. Heny, obdivujem ta. Drz sa.

BUTTON_POST_REPLY