Podpora v nezamestnanosti na SK ak som pracovala v UK

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
locci
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
RegistrovanýCOLON Str Apr 29, 2009 9:24 am

Podpora v nezamestnanosti na SK ak som pracovala v UK

Poslať od locci » Str Apr 29, 2009 9:28 am

Dobry den,
Za poslende styri roky som pracovala dva na Slovensku, jeden v Belgicku a posledne 2 mesiace v UK.

Na Slovensku si idem ziadat o podporu v nezamestnanosti.
Socialna Poistovna mi povedala, ze moja podpora sa nebude ratat ako priemer platov za posledne tri roky, ale na zaklade mojej pracovnej pozicie v UK - t.j. pozru do tabuliek Statistickeho uradu, kolko by v mojom kraji zarabala osoba s takou pracovnou poziciou ako som mala tu a na zaklade toho mi urcia podporu.
Co je samozrejme totalne nespravodlive, kedze mi vyjde nejaka smiesne nizka suma.

Odvolali sa na zakon 461 z r. 2003, ale tam nic take nie je uvedene a myslim, ze si len zjednodusuju pracu.

Mate s tymto niekto nejake skusenosti?

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Re: Podpora v nezamestnanosti na SK ak som pracovala v UK

Poslať od krtek » Str Apr 29, 2009 10:57 am

je to presne tak jak ti rekli, podporu dostanes podle toho kolik vydelava osoba na tvojem miste na slovensku, to kolik jsi vydelavala v miste kde jsi pracovala v tom nehraje vubec zadnou roli.
Je to obrana proti tomu aby jsi byla treba rok v anglii na nejake obycejne pozici s platem £15000 rocne a pak jsi odesla zpatky na slovensko a tam byla dalsi rok nezamestnana s tim ze chces dostavat podporu jako kdyby jsi na slovensku vydelavala 1400Euro a zila by jsi si jako kral.
Takze maji pravdu, bohuzel.

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377
RegistrovanýCOLON Sob Nov 12, 2005 10:22 pm
BydliskoCOLON naspat v Bratislave

Poslať od ubeno » Str Apr 29, 2009 12:38 pm

krtek píšeCOLONpodporu dostanes podle toho kolik vydelava osoba na tvojem miste na slovensku, to kolik jsi vydelavala v miste kde jsi pracovala v tom nehraje vubec zadnou roli.
Hmm, ktovie ako urcuju kolko by dotycna osoba zarabala na SK hlavne pri nie zrovna "tuctovych" povolaniach. Priklad: pracovnik na ropnej plosine, casnik na vyletnej lodi alebo nejaky vyskumnik v oblasti o ktorej si na SK mozu max citat v magazinoch :-)

Toto je totalne nevyhodne hlavne pre povolania ako ucitel alebo lekar, kde porovnatelne pozicie maju uplne ine postavenie v platovom rebricku medzi EU a SK...

locci
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3

Poslať od locci » Str Apr 29, 2009 1:59 pm

Nesuhlasim s tou poznamkou ohladne 'kralovskej podpory'.
Maximalna podpora na SK je okolo 1,000 EUR (maximalne na 6 mesiacov), takze obmedzit ma mozu.

V poslednych troch rokoch som mesacne zarabala cca 3,000 EUR brutto (a platila si poistenie v nezamestnanosti z tejto sumy).
A teraz mi podla nejakeho nejasneho zakona vypocitaju, ze na zaklade poslednych 2.5 mesiacov odpracovanych v Anglicku budem mat podporu napr. 300 EUR?!!
Kde je logika??? Preco sa do uvahy neberu posledne tri roky???

Na Soc. Poistovni sa odvolali na Clanok 68 Nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 zo 14. júna 1971 (sociálne zabezpečenie zamestnancov a ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva)

Ak ho chapem spravne, tak mam narok na podporu podla platu v poslednom zamestnani na SK (kedze trvalo dlhsie ako styri tyzdne).
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/sit ... 428-sk.pdf
http://www.ancs.ro/img/files_up/1170064 ... 408_71.pdf

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Štv Apr 30, 2009 2:47 pm

locci píšeCOLON Kde je logika??? Preco sa do uvahy neberu posledne tri roky???
Divas se na to spatne.
Podpora v nezamestnanosti neni system kdy si hradis nejake pojisteni a v pripade ze to pojisteni chces cerpat tak ho budes cerpat ve vysi v jake jsi to pojisteni platila, to je spatny pohled.
Socialni odvody neplatis sobe, ale jinym lidem kteri se ocitnou v nouzi. Stejne tak jini lide na slovensku plati socialku aby ty jsi ted dostala podporu v nezamestnanosti.
Zaroven podpora neni vydelek ale jen opravdu podpora ktera ma preklenou dobu mezi tim nez si najdes praci, takze se opet nevztahuje k tomu co jsi kde platila.
Ano muze se to zdat nespravedlive a nelogicke, ale to by v tom pripade bylo i to kdyz nekdo pracuje po dobu 30ti let, nikdy podporu nevyuzil a pak dostane uplne stejnou podporu jako jiny ktery ji vyuzival kazdou chvili.
Proste stat ti v zadnem pripade nebude davat vice nez je nezbytne nutne.

locci
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3

Poslať od locci » Sob Máj 02, 2009 7:47 pm

No prepac, ako ale stat urci co je nevyhnutne nutne?
Ak ma niekto vysoky prijem, prisposobi tomu svoj zivotny standard (napr. si vezme vysoku hypoteku).
A ak sa ocitne bez prace, tak by sa jeho prijem a tomu zodpovedajuce odvody, mali zohladnit, pretoze on nevyhnutne potrebuje tu hypoteku splacat...!

V kazdom pripade, nemam zaujem filozofovat, mam zaujem o peniaze, na ktore mam narok.

Urad prace sa odvolava na clanok 68 tejto smernice - myslis, ze ho interpretuju spravne?

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/sit ... 428-sk.pdf

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377
RegistrovanýCOLON Sob Nov 12, 2005 10:22 pm
BydliskoCOLON naspat v Bratislave

Poslať od ubeno » Sob Máj 02, 2009 10:21 pm

locci píšeCOLONNo prepac, ako ale stat urci co je nevyhnutne nutne?
Ak ma niekto vysoky prijem, prisposobi tomu svoj zivotny standard (napr. si vezme vysoku hypoteku).
A ak sa ocitne bez prace, tak by sa jeho prijem a tomu zodpovedajuce odvody, mali zohladnit, pretoze on nevyhnutne potrebuje tu hypoteku splacat...!
No toto je trosku skresleny pohlad na vec. Uznam, ze sa ti moze zdat nefer ak je vyska podpory vypocitana podla nejakych tabuliek na slovensku diametralne odlisna od podpory, ktoru by si dostala povedzme v UK. Ale ved ty predsta budes zit na SK (zrejme kedze tam ziadas o podporu) a tam su naklady na zivot nizsie.

Dalej, myslim si ze kolega krtek velmi dobre poukazal aj na dalsi aspekt celej veci. Od systemu podpory v nezamestnanosti necakaj velku zasluhovost. To nie je dochodok. Ak ma niekto vysoky prijem (a tomu zodpovedajuci standard), tak si snad nemyslis ze po strate prijmu ti stat bude zabezpecovat rovnaky standard. To by sme daleko nezasli. Toto bremeno mas na pleciach jedine ty.

No a ku tej poznamke o hypoteke, pri ktorej sa mi nozik otvoril vo vrecku. Ak co i len trosku sledujes dianie vo svete, tak si urcite postrehla ze vyska hypoteky zavisi v prvom rad od stupna naivity dlznika a nie od jeho prijmu. Prijem (resp. bonita dlznika) urcuje max moznu hranicu, kolko mu banka pozicia. Inymi slovami, to ze niekto vela zaraba, este neznamena ze si musi vziat aj vysoku hypoteku. Ak tak urobi, berie na seba iste riziko. Nechapem preco by toto riziko mal znasat stat a podporovat taketo gamblerstvo.

bonita
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Štv Jún 04, 2009 3:16 pm

Poslať od bonita » Štv Jún 04, 2009 4:03 pm

Uplne suhlasim s ubenom,ktory Ti presne vysvetlil,ze sa svoju pozicku,hypoteku,alebo nadstandardny zivotny styl (ako to Ty nazyvas) si zodpovedna sama.Musis predsa pochopit,ze ludia pracujuci na Slovensku(aj za minimalnu mzdu na vychode krajiny,co je 200eur),ktorym kazdomesacne stahuju dane,Ti predsa nebudu platit Tvoje dlhy!Podla statistik v zakone mas vymeranu financnu ciastku,ktora Ti ma zabezbecit standartny zivotny styl az do doby,kedy si nenajdes zamestnanie.A tym,ze si mala v minulosti pracu s vyssim prijmom,sa nic nezmeni!TO sa Ti odzrkadli v dochodkovom poberani,kde mas na to zo zakona vsetky naroky.Inac povedane...VITAJ DOMA!

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Pia Jún 05, 2009 1:33 pm

bonita píšeCOLONUplne suhlasim s ubenom,ktory Ti presne vysvetlil,ze sa svoju pozicku,hypoteku,alebo nadstandardny zivotny styl (ako to Ty nazyvas) si zodpovedna sama.Musis predsa pochopit,ze ludia pracujuci na Slovensku(aj za minimalnu mzdu na vychode krajiny,co je 200eur),ktorym kazdomesacne stahuju dane,Ti predsa nebudu platit Tvoje dlhy!Podla statistik v zakone mas vymeranu financnu ciastku,ktora Ti ma zabezbecit standartny zivotny styl az do doby,kedy si nenajdes zamestnanie.A tym,ze si mala v minulosti pracu s vyssim prijmom,sa nic nezmeni!TO sa Ti odzrkadli v dochodkovom poberani,kde mas na to zo zakona vsetky naroky.Inac povedane...VITAJ DOMA!
Mam taky vodojem, ze v tejto diskusii ste trosku odisli od temy. Otazka bola, preco ma dostavat nejaku minimalnu podporu, ked za posledne 4 roky platila 2 roky odvody na Slovensku z karalovskeho platu 3000 € a potom rok a nieco v zahranici. Slovensky zakon o soc. poisteni hovori o povinnosti byt poisteny minimalne 3 roky z poslednych styroch, co bolo v jeje pripade splnene. Dalsia podmienka je vymeriavaci zaklad, ktory sa ma spocitat za tie 3 roky. Ak si na slovensku 2 roky dostavala 3000 € mesacne, potom ta tabulkovo ohodnotia na "500 €" mesacne, aj tak musi tvoj vymeriavaci zaklad byt niekde na strope slovenskeho, .j. cca 2000€ mesacne a z toho je podpora 55%. Skus sa so socialkou porozpravat v takomto style.
A ti, ktori tvrdite, ze vyska podpory nie je zavisla na vyske prispevka sa trosku mylia. Prave naopak, z cim vysieho zakladu platis, tym vyssia je podpora, samozrejme, zatial to ma horny strop, ktory je cca 2000 € mesacne a z toho podpora 55%. Takze ked si to vezmeme, pri "horsie" zarabajucich nie je az take zle dostavat 55% za nic.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

BUTTON_POST_REPLY