ako sa odhlasit z vszp ked zijem ale nepracujem v uk

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Xena
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Sob Máj 23, 2009 12:38 pm

ako sa odhlasit z vszp ked zijem ale nepracujem v uk

Poslať od Xena » Sob Máj 23, 2009 12:50 pm

Mozte mi prosim vas niekto poradit ako mam riesit moju situaciu?

Do Anglicka som pricestovala zhruba pred rokom a pol a po cely tento cas som tu nepracovala. minuleho roku som tu porodila dieta a doteraz som s nim doma a staram sa onho. ide mi o to ze cely ten cas co som tu nevyuzivam zdravotne sluzby na slovensku ale tu, a naozaj neviem ako sa mam odhlasit zo zdravotnej poistovne na slovensku, pretoze stale mi hovoria ze im mam poslat pracovnu zmluvu, ale odkial im mam vziat tu pracovnu zmluvu ked som tu nikdy nepracovala!!!!

skusila som im pisat aj mail, pretoze sa im nedalo dovolat, a ako odpoved mi napisali ze mi odpisu do 30 dni.

Ide mi o to, ci by ste mi vedeli poradit,ze co by som potrebovala, aby som sa mohla odhlasit, ze ako im mam dokazat ze ja som tu a nie na sk a ze tu mam svojho lekara. mam aj karticku EHIC vydanu v UK a taktiez mam aj karticku Maternity Exemption kedze mam dieta mladsie ako rok.

Vopred dakujem aspon za jedinu odpoved

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Re: ako sa odhlasit z vszp ked zijem ale nepracujem v uk

Poslať od carfaxcat » Sob Máj 23, 2009 1:09 pm

Xena, ja som mala prvych par mesiacov sukromne zdravotne poistenie v UK (myslim, ze som mala Healthsure za par libier na mesiac), to mojej vtedajsej poistovni stacilo na odhlasenie zdravotneho poistenia na SK. Pracovnu zmluvu som vtedy nemala.

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Poslať od bajka » Sob Máj 23, 2009 1:16 pm

Xena, slovenske zdravotne poistovne si myslia, ze v UK je clovek poisteny, len ak odvadza zdravotne poistenie. Ale tu to funguje inac.
Podla zakonou EU nemozes byt poistena v 2 krajinach EU, ale nemozes ostat ani nepoistena. Preto Ta VZP nechce odhlasit.
Ak ti ide len o to, ze nechces platit za zdrav.poistenie na SK, tak jednym riesenim by bolo, ze ak mas na SK narok na rodicovsky prispevok(co asi mas), tak Ti zdravotne poistenie plati stat. Dokonca aj dochodkove poistenie za Teba plati stat, co nie je na skodu, ak v UK nic neodvadzas.

Xena
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4

Poslať od Xena » Sob Máj 23, 2009 2:40 pm

carfaxcat píšeCOLONXena, ja som mala prvych par mesiacov sukromne zdravotne poistenie v UK (myslim, ze som mala Healthsure za par libier na mesiac), to mojej vtedajsej poistovni stacilo na odhlasenie zdravotneho poistenia na SK. Pracovnu zmluvu som vtedy nemala.
Dakujem za rychle odpovede, neviem ci mam na sk narok na rodicovsky prispevok, ale asi nie kedze tu poberam child benefit a ked mam pravdu povedat nechcem ani nic zo slovenska poberat, jednoducho ja nechcem nic od tohto statu tak nechcem aby tento stat chcel nieco odomna.

Carfaxcat - chcela by som sa ta opytat ako si si vybavila to sukromne poistenie, kolko si zanho platila a ked by som chcela ist potom naspat do prace a zacat pracovat da sa to potom to poistenie zrusit?? Ja kedze mam zatim babo mladsie ako rok tak mam zadarmo zubara aj ocneho

Xena
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4

Poslať od Xena » Sob Máj 23, 2009 2:59 pm

na inej stranke mi poradili ze ak mam tu karticku EHIC vydanu v UK tak to by vraj mohlo stacit nato aby ma odhlasili...ale to ako pojdem do poistovne v mieste mojho bydliska alebo tam poslem niekoho z rodiny ukazem im tu kartu a bude to ok??

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Sob Máj 23, 2009 5:38 pm

Vybavila som si ju po telefone, prisla mi zasielka so zmluvou, tu som podpisala, poslala nazad. Platila som okolo desat libier na mesiac, poistku som zrusila priblizne o rok. Nepamatam sa, ake tam boli podmienky zrusenia, mozno iba jeden mesiac vypovedna lehota.

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Poslať od bajka » Ned Máj 24, 2009 12:13 am

xena, to, ci mas narok na rodicovsky prispevok nesuvisi s tym, ci poberas child benefits. Rodicovsky prispevok v UK neexistuje. Staci, ak mas na SK trvaly pobyt a este nejake drobne podmienky tam su. A ani nevadi, ze zijes v UK. Ale ak nechces z SK nic poberat, tak potom to bude treba nejak inak vymysliet.
Ten napad s EHIC kartickou je celkom dobry, skus zavlat do poistovne, ci by Ti to uznali. Ak EHIC karticku este nemas, tak staci vyplnit online formular a prijde Ti postou. Aj pre Tvoje dieta.

Xena
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4

Poslať od Xena » Pon Máj 25, 2009 1:21 pm

dakujem a ako ziskam ten rodicovsky prispevok zo slovenska?ake doklady potrebujem neviete?mam nanho narok ked som tu nedostavala ziadnu matersku?a ako im to preukazem ze som tu matersku nedostavala lebo som tu nepracovala??dakujem este raz.

BUTTON_POST_REPLY