NHS alebo radsej lekar z SK?

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
stefanbiz
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10
RegistrovanýCOLON Ned Mar 08, 2009 5:00 am

NHS alebo radsej lekar z SK?

Poslať od stefanbiz » Str Okt 28, 2009 2:55 pm

Rozhodol som sa podelit s vami o moje prve skusenosti v UK s General Practitioner v ramci systemu NHS.
Nakazil som sa v jazykovej skole kde z 15 studentov viac ako polovica uz bola chora ( cold, flu..) a este by to nestacilo tak aj ucitelka len kaslala, utierala nos,....vobec sa neobtazovala ostat doma, a nenapadlo to ani riaditela poslat domov ucitelku, aby tu nenakazila ostatnych ludi.
Chripka presla na sinusitidu ( t.j. zapal prinosovych dutin ).
Uz 6 den beriem volnopredajne lieky, ktore absolutne nepomahaju. Po navsteve medical centre a po registracii a 10 min. vysvetlovani na recepcii ze tu studujem a chcem najst neskor pracu, mi dovolili sa registrovat a ze mi vybavania aby ma lekarka este dnes pozrela, mam sa vratit o 3 hodiny neskor.
Tak lekarka po vypocuti vsetkych priznakov mi zmerala teplotu, mal som 37,5. Povedala ze to je len mierne zvysenie. Mierne zvysenie, mal som v sebe 2 tablety paracetamolu. A taka teplota po piatich dnoch liecenia?
Hlava ma stale ide prasknut, z nosa tecie nonstop hlien...
Nakoniec mi povedala ze ona nemoze nic robit, este sa mi ani nepozrela na mandle, hrdlo, hoci som povedal ze ma to boli a nevedel som ani prehltnut.
Na SK mam sinusitidu kazdy rok hlavne na prechode leto jesen, takze mi to nie je novinka, uz z hlavy viem
co na to brat, ale tie lieky su na recept.
Takze som vosiel do lekarne a vysvetlil som im ze tu v UK mi lekarka nechcela predpisat nosovy spray ( lekarke som vysvetlil ktory spray mi zvykol predpisat moj lekar na SK, mimochodom existuju to aj tu v UK ),
a keby som mal recept z SK ci by som to tu mohol vybrat, povedali ze neni problem, ak SK je clenom EU, ale zaplatim celu sumu za liek.
Zavolal som mojho lekara z SK a nechcel mi verit ked som mu vysvetlil ako som pochodil s lekarom tu v UK,
povedal ze dobre ze som sa ozval este v cas, lebo neliecena sinusitida moze lahko prejst do zapalu ocnice a
potom do zapalu mozgovych blan, a na to uz budem potrebovat chirurgicky zakrok na manualne vycistenie dutin. Kazdy okamih uz cakam na ten recept, ktory mi moj lekar ide oskenovat a poslat na email.
Budem tam mat kortikosteroidny spray do nosa a antibiotika.

Je to cisto moja skusenost a moj nazor.

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
RegistrovanýCOLON Pon Nov 15, 2004 3:52 pm
BydliskoCOLON England

Re: NHS alebo radsej lekar z SK?

Poslať od monika » Str Okt 28, 2009 6:58 pm

Vitaj v UK.
-
stefanbiz píšeCOLONRozhodol som sa podelit s vami o moje prve skusenosti v UK s General Practitioner v ramci systemu NHS.
Nakazil som sa v jazykovej skole kde z 15 studentov viac ako polovica uz bola chora ( cold, flu..) a este by to nestacilo tak aj ucitelka len kaslala, utierala nos,....vobec sa neobtazovala ostat doma, a nenapadlo to ani riaditela poslat domov ucitelku, aby tu nenakazila ostatnych ludi.
Si tu velmi kratko, vsak? Normalka, zvyknes si. Iny kraj, iny mrav. Zvycajne tu nerobia velke halo okolo prechladnutiu a zvycajne ani chripky. :)
Chripka presla na sinusitidu ( t.j. zapal prinosovych dutin ).
Uz 6 den beriem volnopredajne lieky, ktore absolutne nepomahaju. Po navsteve medical centre a po registracii a 10 min. vysvetlovani na recepcii ze tu studujem a chcem najst neskor pracu, mi dovolili sa registrovat a ze mi vybavania aby ma lekarka este dnes pozrela, mam sa vratit o 3 hodiny neskor.
Narozdiel od Slovenska tu ma na bezplatnu lekarsku starostivost narok kazdy, kto tu byva, takze zase normalka, ze ta zaregistrovali.
Tak lekarka po vypocuti vsetkych priznakov mi zmerala teplotu, mal som 37,5. Povedala ze to je len mierne zvysenie. Mierne zvysenie, mal som v sebe 2 tablety paracetamolu. A taka teplota po piatich dnoch liecenia?
Hlava ma stale ide prasknut, z nosa tecie nonstop hlien
Myslim si, ze ked tu budes dlhsie, tak ta uz ani neprekvapi tvoj zazitok. S teplotou pod 39.5 by som sa tu uz ani neobtazovala ist pokecat s doktorom. Aj tak viem, ze by mi povedal, ze to casom prejde a zatial mali vzdy pravdu. Za 4 roky kazdorocnych virusov a pliag mi nikdy antibiotika nedali- raz som si bola skoro ista, ze to uz moze hadam byt aj zapal pluc, tak to vyse tyzdna bolelo.
Predpokladam, ze ti na to odporucili jedine tekutiny, paracetamol ( nurofen,...) a ukazat sa ak sa to vyrazne zhorsi. Cas liecenia 8-15 dni. Nuz vzdy je to tak.
A to som uz byvala v 3 rozdielnych castiach UK.

Zavolal som mojho lekara z SK a nechcel mi verit ked som mu vysvetlil ako som pochodil s lekarom tu v UK,
povedal ze dobre ze som sa ozval este v cas, lebo neliecena sinusitida moze lahko prejst do zapalu ocnice a
potom do zapalu mozgovych blan, a na to uz budem potrebovat chirurgicky zakrok na manualne vycistenie dutin.
Kazdy okamih uz cakam na ten recept, ktory mi moj lekar ide oskenovat a poslat na email.
Toto povazujem za vrcholne neprofesionalne predpisovat antibiotika na zaklade telefonickeho opisu priznakov! Raz na to sakra doplatis, ked sa ti organizmus stane rezistentnym na antibiotika.
Mozno si myslis, ze je to lepsie ako dostat zalpal mozgovych blan, ale tvoje priznaky su typicke priznaky anglickeho nachladnutia, ktore je ine, ako to slovenske= to vies ostrov.
Budem tam mat kortikosteroidny spray do nosa a antibiotika
.

Neviem sice,aky kortikosteroidny spray pouzivas, ale ten moj je tu volnopredajny. Sice som sa cudovala, lebo kortikoidy su pekne svinstvo, ale tu je hadam vsetko, okrem antibiotik, volnopredajne.

oslo1
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 163
RegistrovanýCOLON Uto Jan 24, 2006 7:45 pm
BydliskoCOLON London

Poslať od oslo1 » Str Okt 28, 2009 8:00 pm

Ahoj,

takze na zaciatok povazujem velmi neprofesionalne od slovenskeho lekara predpisovat ti antibiotika bez vysetrenia, dufam, ze si tvoj prakticky lekar na slovensku uvedomil, ze tymto moze prist o registraciu.
Tu v UK sa antibiotika bezne nepredpisuju, co ja velmi schvalujem, pozri sa, ako dopadlo Spanielsko po volnom predaji antibiotik.
Neviem, kto ti dal pravo kritizovat ucitelku a spoluziakov, ze prisli s chripkou do skoly, tu sa s kazdym prdom nelezi v posteli.
Ked si chcel, aby ti lekar uznal tvoju zvysenu teplotu, nemal si si davat Paracetamol, ale mal si tam ist s vysokou teplotou.
Chapem tvoje rozcarovanie s praktickym lekarom, vytaj v realite, zvyknes si.
Co sa tyka tvojej 'meningitidy' nie vsetko, co si precitas na internete alebo ti niekto povie, ta postihne.
Drzim palce s Kortikosteroidnymi kvapkami do nosa, nezabudni sa podelit o zazitok s vedlajsimi ucinkami, popripade si precitat pribalovy letak, mozno ich hned dostanes.
Prajem skore uzdravenie.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Poslať od lair » Str Okt 28, 2009 11:10 pm

Ahojte. Ja to riesim tak, ze ked mam bezne priznaky nachladnutia, tak, beriem klasicke,bezne dostupne lieky. Ked je to vaznejsie a kedze som trocha starsi, tak viem, ze ake priznaky ma zapal priedusiek, pripadne angina, tak si "nasadim" antibiotika, ktore si preventivne dam predpisat pri kazdej navsteve SK. Nemam totiz cas chodit po lekaroch a nestava sa to castejsie ako 2x do roka. Viem,ze som tymto nastval Oslo1,ale som tu uz 10 rokov a zatial to vzdy zabralo. Samozrejme,keby som sa citil velmi zle, tak by som isiel k GP.

sandie
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 170
RegistrovanýCOLON Pon Mar 28, 2005 4:34 pm
BydliskoCOLON Warrington

Poslať od sandie » Štv Okt 29, 2009 2:32 pm

Ono este je aj dolezite, akeho GP tu v UK clovek ma. Ja mam to stastie, ze jeden z mojich moj GP (mam ich styroch - striedaju sa v centre) je povodom vychodny Nemec. Cize mentalita a aj pristup je velmi podobny nasim slovenskym doktorom. Co musim pochvalit - je seriozny a vysetruje naozaj peclivo. Uz tym ma moju plnu doveru, lebo ako sami viete, to je zaklad, aby ste doverovali svojmu lekarovi.
Pravidelne chodim na prehliadku na SK a tam sa aj radim s mojimi lekarmi, co robit ak ..... a tu zas musim pochvalit - moji odborni lekari mi radia aj cez email. Takze dostanem aj radu, kedy naozaj vazne trvat na dalsich vysetreniach u mojho GP.

To, ze v UK si ludia sami liecia - resp. neliecia nachladnutia a chripky ma stve, lebo nie je v ich kulture ostat aspon 2-3 dni doma, vylezat a az potom chodit medzi ludi, aby zbytocne nesirili nakazu. To by bohate stacilo vo vacsine pripadov. Ale zase s tym nic neurobim. Takze ked sa u mna zacne nieco take rpejavovat, ostavam doma na par dni ja, aby som sa dala dokopy a nezatazovala zbytocne uz aj tak slaby organizmus.

oslo1
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 163
RegistrovanýCOLON Uto Jan 24, 2006 7:45 pm
BydliskoCOLON London

Poslať od oslo1 » Pia Okt 30, 2009 11:29 pm

Lair, nenahneval si ma, ked uz beries antibiotika naslepo, tak ich aspon dober cele.
Dufam, ze si nevypestujes rezistenciu, to vies MRSA, alebo este lepsie C-Diff je postrachom nemocnic.

BUTTON_POST_REPLY