Problem s potvrdenim pri Materinity Allowance

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
idknow
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Pon Mar 29, 2010 12:28 am

Problem s potvrdenim pri Materinity Allowance

Poslať od idknow » Pon Mar 29, 2010 1:05 am

Nas syn sa narodil v UK ale po zvazeni s manzelkou sme sa rozhodli sme budeme poberat rodicovsky prispevok u nas na SVK a nie tu v UK. Volal som na UPSVR v tam mi pani povedala, ze potrebuju potvrdenie z UK prelozene a overene do slovenciny ze v UK nepoberame rodicovsky prispevok. Tak som volal z Job Centra na linku MA a tam mi pani oznamila (po porade s troma managerami) ze taketo potvrdenie UK nevydava, jedine mi vydaju potvrdenie, ci na MA mam narok alebo nie. Problem je v tom, ze manzelka narok na MA ma, len ju nechce poberat v UK. Neviete nam niekto poradit ? Dakujeme

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Re: Problem s potvrdenim pri Materinity Allowance

Poslať od bajka » Pon Mar 29, 2010 7:34 pm

Podla toho, co ja viem, tak v prvom rade musite ziadat a poberat akykolvek rodinny prispevok(matersky, rodicovsky, prispevok pri narodeni dietata, atd) v krajine, kde pracujete. Iba ak v UK taky prispevok neexistuje, alebo na neho nemate narok, tak ohno mozete ziadat na SK. Ak je vyska toho isteho prispevku v UK nizsia nez na SK, mozete na SK poziadat o doplatenie rozdielu.

Maternity Allowance a tiez Statutory Maternity Pay su ekvivalentami slovenskeho materskeho prispevku. A rodicovsky prispevok v UK neexistuje, takze on moze Tvoja zena ziadat na SK, ale az potom, co ukonci poberanie Maternity Allowance v UK. Preto chcu na SK vidiet potvrdenie, ze uz Tvoja zena Maternity Allowance nepobera. Na SK to funguje tak, ze stat zacne vyplacat rodicovsky potom, co zamestnavatel ukonci vyplacanie materskeho.

Osobne si myslim, ze Tvoja zena nema narok na rodicovsky prispevok z SK pred ukoncenim naroku na Maternity Allowance v UK. Ale kazda uradnicka na SK si moze vykladat zakon inac. Respektive casto nevedia ako system v UK funguje.

Co sa potvrdeni tyka, tak ja som si to prelozila sama a stacilo im to. Ved overeny preklad je sialene drahy. To si skus este presadit, ze overovat nic nedas.

BUTTON_POST_REPLY