Pokuty za duplicitné zdravotné poistenie v EÚ

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Obrázok užívateľa
rusel89
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Štv Apr 08, 2010 4:36 pm

Pokuty za duplicitné zdravotné poistenie v EÚ

Poslať od rusel89 » Štv Apr 08, 2010 4:45 pm

Chcel by som sa podeliť o pár faktoch ktoré som čítal na jednej spravodajskej stránke. Viem že na tejto stránke je ohľadom zdravotného poistenia kvantum tém. Lenže nikde sa nedá dozvedieť aké sú povedzme prípadné sankcie. Dúfam že táto téma niekomu pomôže. Ak je táto téma nevhodná tak ju radšej zmažte.

"Ak poistenec odchádza pracovať do členského štátu Európskej únie a on alebo jeho tamojší zamestnávateľ bude za neho platiť odvody do zdravotnej poisťovne, je povinný túto skutočnosť nahlásiť svojej slovenskej poisťovni, a to najneskôr do ôsmich dní od vzniku poistenia v zahraničí," priblížila pre TASR Radoslava Miklášová z poisťovne Dôvera.

Poisťovňa následne odhlási danú osobu zo systému verejného zdravotného poistenia v SR. Poistenec tiež musí vrátiť preukaz, prípadne aj európsky preukaz zdravotného poistenia. V prípade nesplnenia oznamovacej povinnosti hrozí poistencovi pokuta zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) do 331 eur. Sankciu do 165 eur môže zároveň uložiť za nevrátenie preukazu.

ÚDZS v minulom roku uložil poistencom a platiteľom poistného za porušenie alebo nesplnenie ich povinností pokuty vo výške 845.000 eur. Medzi časté porušenia patrí nevrátenie preukazu pri zmene poisťovne alebo európskeho preukazu do ôsmich dní či neoznámenie skutočnosti rozhodujúcej pre vznik povinnosti štátu platiť poistné. Dôvera za minulý rok eviduje 3856 poistencov, u ktorých sa dodatočne zistilo, že si nesplnili oznamovaciu povinnosť pri odchode do zahraničia.

gabi1860
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
RegistrovanýCOLON Ned Sep 19, 2010 8:24 pm

Re: Pokuty za duplicitné zdravotné poistenie v EÚ

Poslať od gabi1860 » Ned Sep 19, 2010 9:51 pm

Dobry vecer...Neviete nahodou, ci sa pokuta meni podla dlzky duplicitneho poistenia, alebo je fixna? Mozo si pomyslite, ze som blba , ale netusila som , ze po nahlaseni (pred rokom ako sme tu za manzelom dosli) na NIN ma tu automaticky poistia, nakolko som bola iba doma s malym. Doma som poberala rodicovsky prispevok, ktory mi nedavno skoncil a musim ist nahlasit zmenu do poistovne. Zila som v tom, ze je vsetko v poriadku :( Mam maleho syna, preto by som nerada prisla o poistenie na SVK, ale nechcem ani zbytocne probl....

grief
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 432
RegistrovanýCOLON Sob Jún 23, 2007 7:54 pm
CONTACTCOLON

Re: Pokuty za duplicitné zdravotné poistenie v EÚ

Poslať od grief » Pon Sep 20, 2010 12:32 am

ja som bol konecne znova na slovensku po 3 rokoch a dokopal som priatelku ist sa opytat do zdravotnej poistovne ako to s nou vlastne je, kedze si roky rokuce plati na slovensku sama a zijeme v UK - cakal som ako ju teta sfukne - ta jej miesto toho oznamila ze kedze ma trvale bydlisko v zahranici a prechodne na slovensku, musi si na slovensku platit zdravotne poistenie sama a ze je vsetko v poriadku ;]]]

BUTTON_POST_REPLY