Socialna poistovna na Slovensku

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
anglicanka27
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Ned Máj 16, 2010 8:33 am

Socialna poistovna na Slovensku

Poslať od anglicanka27 » Uto Jún 01, 2010 8:50 am

Ahojte, prosim poradte ak viete!
Poslednych 6 rokov som pracovala v UK,2 roky au pair, 4 roky som bola legalne zamestnana.Pred mesiacom som vazne ochorela a rozhodla som sa dat si vypoved a vratit na SLovensko a riesit si svoj zdravotny stav tu. Prihlasila som sa na urad prace ako nezamestnana, moj doktor mi vypisal prace neschopnost, ktoru som im dorucila na urad prace. Dnes som ale zistila, ze socialna poistovn mi nebude vyplacat ziadne nemocenske davky, kedze som bola zamestnana v Uk.Mam sa vraj obratit na urady v Uk, ci mi budu nieco vyplacat, kedze som dane a poistenie odvadzala tam. Moj zdravotny stav je vazna a prace neschopnost moze trvat aj rok. Co mam robit, na koho sa mam obratit?
dakujem

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Re: Socialna poistovna na Slovensku

Poslať od xaxa » Uto Jún 01, 2010 10:16 am

anglicanka27 píšeCOLONAhojte, prosim poradte ak viete!
Poslednych 6 rokov som pracovala v UK,2 roky au pair, 4 roky som bola legalne zamestnana.Pred mesiacom som vazne ochorela a rozhodla som sa dat si vypoved a vratit na SLovensko a riesit si svoj zdravotny stav tu. Prihlasila som sa na urad prace ako nezamestnana, moj doktor mi vypisal prace neschopnost, ktoru som im dorucila na urad prace. Dnes som ale zistila, ze socialna poistovn mi nebude vyplacat ziadne nemocenske davky, kedze som bola zamestnana v Uk.Mam sa vraj obratit na urady v Uk, ci mi budu nieco vyplacat, kedze som dane a poistenie odvadzala tam. Moj zdravotny stav je vazna a prace neschopnost moze trvat aj rok. Co mam robit, na koho sa mam obratit?
dakujem
Mozno toto pomoze.
7. Čo budem potrebovať pre priznanie dávok nemocenského poistenia?

Nemocenské dávky

Nárok na nemocenskú dávku vzniká, ak poistenec poberá dávku v nezamestnanosti. Podmienkou uplatnenia nároku je predloženie tlačiva dočasnej práceneschopnosti (PN), ktoré vystaví ošetrujúci lekár.

V prípade, že vznikol nárok v rámci ochrannej lehoty po zániku nemocenského poistenia v inom členskom štáte, ochranná lehota osoby s bydliskom na území SR začne plynúť odo dňa nasledujúceho po zániku nemocenského poistenia v príslušnom inom členskom štáte. Výška nemocenskej dávky sa určuje z normálnej mzdy podľa výsledkov štatistického zisťovania o cene práce príslušnej k regiónu a klasifikácii zamestnaní. Nemocenské sa vypláca od začiatku dočasnej pracovnej neschopnosti do jej ukončenia, najdlhšie za obdobie 52 týždňov.

V prípade, že je poistenec uznaný za dočasne práceneschopného na Slovensku, pri začiatku dočasnej pracovnej neschopnosti oddelenie nemocenského poistenia vystaví formulár E 115 a pri ukončení formulár E 118, zároveň oddelenie lekárskej posudkovej činnosti vystaví formulár E 116. Nemocenské sa vypláca od začiatku dočasnej pracovnej neschopnosti do jej ukončenia, najdlhšie 52 týždňov.
Nevyznam sa celkom v hantyrke ktora je tam pouzita, lebo neviem co sa povazuje za vznik naroku na ND, ale hadam to pomoze ako odrazovy mostik. Kazdopadne budes potrebovat Eckove formulare, o ktorych sa tu uz x krat pisalo v suvislosti s odchodom z UK. Bude trvat nejaky cas kym ich dostanes, ale davky su vyplacane spetne takze o nic neprides.

anglicanka27
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Ned Máj 16, 2010 8:33 am

Re: Socialna poistovna na Slovensku

Poslať od anglicanka27 » Uto Jún 01, 2010 10:35 am

Dakujem pekne za odpoved, tak nejako som si aj myslela, ze by to mohlo byt, ked vybavim tieto formulare na urad prace od toho sa potom musi odvijat dalsie.
dakujem za pomoc

BUTTON_POST_REPLY