Home resposibility protection

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
nelkas
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10
RegistrovanýCOLON Str Máj 27, 2009 10:08 pm

Home resposibility protection

Poslať od nelkas » Uto Jún 01, 2010 1:47 pm

Prosim vas o radu. Moja situacia je nasledovna: V septembri 2007 som prisla do Anglicka. Predtym som na Slovenksu nepracovala,skoncila som vysoku skolu, dva mesiace som bola na urade prace a potom som prisla do Anglicka. Od konca oktobra 2007 som zacala pracovat na insurence number,predtym som pracovala,ale som este nemala insurance number. Pracovala som do konca aprila 2008,ale home office som si vyrobila az niekedy zaciatkom aprila (mala som problemy zo sefkou,nechcela mi dat list,ze u nej pracujem). Na home office mam uvedene, ze som zacala pracovat od 17. oktobra 2007. Tak sa chcem opytat,ci mi z toho islo nieco na dochodok alebo vobec nic? Potom bola moja situacia nasledovna zaciatkom maja som prestala pracovat, takze cely maj,jun az do kona jula myslim nejakeho 26.7.2008 som uz nepracovala,ani nebola nikde vedena na urade prace. Od konca jula mi zacali platit maternity allowance,kedze som bola tehotna a mala som prepracovany pol rok som nato mala narok. Maternity allowance mi platili do konca marca 2009. Chcem sa opytat ci toto obdobie,ked som mala maternity allowance sa mi pocitalo do dochodku alebo nie? Od vtedy som doma a vsetky benefity: child benefit, working tax credit, child tax credit su na meno mojho priatela. Dozvedela som sa,ze je taka moznost,ked nepracujem a som doma s dietatom dostavat Home responsibilities protection,ma niekto s tym skusenosti? Dalsia vec je,ze ja potrebujem prepisat na mna child benefit ak to chcem dostavat,neviem ako to mam na seba prepisat? Moj priatel tam vcera volal,ale asi nepochopili o co nam ide,povedali,ze nech vypisem ziadost a poslem. No jedna kamaratka mi hovorila,ze to najprv on musi zrusit na seba child benefit a ja az potom mozem vypisat ziadost a poslat,lebo ked by sme to ziadali obidvaja tak,ze nam mozu uplne prestat vyplacat child benefit.Ak niekto ma s tym skusenosti,tak mi prosim napiste. On im povedal,ze chce zrusit, no mu povedali,ze to nemoze zrusit a ze mam poslat ziadost. tak som napisala list a dnes ho idem poslat, neviete ci mi na ten list odpovedia,dufam,ze ano,ale neviem. Dalsia vec je,ze mozem ziadat spatne odkedy mi prestali platit matersku o Home responsibilities protection,lebo je tam kolonka odkedy o to ziadam,teda mam napisat datum a ja neviem odkedy napisat. Mozem napisat odkedy mi materska skoncila,aj ked je to uz vyse roka? Dalsia vec,ak by som si nasla pracu len do 15 hodin tyzdenne,teda partime...ide mi nieco do dochodku ci nic? V tom HRP je napisane,ze to aj platia ludom ,ktory maju maly zarobok nato,aby im z toho poberali tax do dochodku,tak neviem ci to aj vtedy mozem mat ten HRP,lebo tak koncom leta uz by som si chcela zacat hladat pracu,ale len na partime zatial,lebo moja dcerka je este dost mala ma len 20 mesiacov momentalne. Prosim velmi pekne,ak niekto nieco vie,tak mi prosim napiste.
Dalsi problem v ktorom nemam uplne jasno je,ze moj priatel pracuje v ASDE na noci a na vyplatnej paske ma napisane pension 0. Co to znamena? Ma number insurance,aj home offic ide mu nieco na basic state pension ci nie? Znamena to,ze mu nic nejde na sukromne poistenie,ale aspon ta zakladna penzia,dochodok to mu platia?
A nakoniec este jedna otazka,rozmyslam o tom,ze ked zacnem pracovat tak by som si aj sama chcela platit nejaku sumu na dochodok. Viete mi prosim povedat,ako si mam najst sukromny dochodkovy fond,kde by som si mohla aj sama prispievat? Ide tiez o to,ze neviem ci tu dokazem pracovat 44 rokov, je to dost vela rokov,ja mam teraz 27 rokov a tak ked to pocitam by som musela pracovat az do 70-71 rokov,ak by som chcela full pension a to naozaj v mojom pripade vobec nevyzera realne a ked by som niekolko rokov pracovala na partime,tak vtedy by som mala aj pri odpracovani tych 44 rokov nizsii dochodok ako ked na full time by som pracovala? Tak prosim ak viete tak mi poradne ako si mozem este sama setrit na dochodok a kolko to tak priblizne treba mesacne platit. Dakujem za odpoved.Viem mam velmi vela otazok,ale dost ma to zaujima aj trapi,ze tu teraz tak zijem ako keby som v podstate ani nebola a moja buducnost a hlavne buducnost mojho dietata mi vobec nie je lahostajna. Tak este raz vdaka za vsetky rady a informacie. Andrea

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Re: Home resposibility protection

Poslať od xaxa » Uto Jún 01, 2010 7:30 pm

Strasne vela otazok a ziadne odstavce neda sa to velmi citat.

Vsetko co odpracujes sa pocita do state pension, ostatne ti poradia ini, ked ten text trochu sprehladnis, a vela sa tu uz preberalo.

Inak podla mojho nazoru v 27 rokoch prilis riesis dochodok. Pre tvoju informaciu primererny statny dochodok je momentalne okolo 75 funtov/tyzden, cize peanuts, ak sa to v buducnosti zmeni tak len k horsiemu).

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Str Jún 02, 2010 3:20 pm

Tiez si myslim ze sa prilis zameriavas na veci, ktore teraz este netreba riesit. Ktovie co bude o 40 rokov, mozno uz nebudu dochodky v takej forme ako ich pozname.

A tiez si myslim ze sa tvoj prispevok tazko cita, vzdal som to po niekolkych riadkoch.

nelkas
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10

Poslať od nelkas » Str Jún 02, 2010 11:46 pm

No tak ospravedlnujem sa vsetkym,co sa mi snazia poradit,ale inak som to nevedela napisat. Tak ak sa niektov tom vyzna co chcem,ak to niekto pochopi,tak budem rada,ked mi napisete nejake rady. Neviem velmi ako to sprehladnit...:-(

nelkas
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10

Poslať od nelkas » Štv Jún 03, 2010 12:18 am

O co mi hlavne ide:
1. Ked som mala maternity allowance,tak sa mi to pocitalo do dochodku,ci nie? Ale nemale som child benefit na seba,len na priatela a doteraz tak mam.

2. Chcem na seba prepisat child benefit,lebo chcem dostavat home responsibility protection,vie mi niekto poradit ako to mam prepisat ?

3. Vie mi niekto vysvetlit,ako sa mozem dostat do state second pension? To si platim sama,ci ked sa zamestnam to plati moj zamestnavatel,nerozumiem tomu ako to je?

4. Ak budem mat na seba prepisany child benefit a nepracujem,ale som doma s mojou dcerou,tak mi to ide automaticky do basic state pension a ked by som chcela mat aj second state pension co mam robit?

5. Ak pojdem pracovat,len na partime napr okolo 15 hodin tyzdene a budem mat child benefit pojde mi nieco do basic state pension a do second state pension?

6.Vie mi niekto povedat co to je voluntary contributions-Class 3 National Insurance contributions a kde to mam ist zaplatit,a potrebujem to vobec platit,ale uz nepracujem po materskej okolo roku. Docitala som sa ze qualifying year je odpracovanych 52 tyzdnov v roku, neviem ci to tak je?

Ja som pracovala od konca oktobra 2007- do koca aprila 2008 a potom som mala od 25.7.2008 do 25.4.2009 maternity allowance. Neviem ci sa mi to zaratalo do dochodku ci vobec nie. Citala som dnes cely den dokument o State pensions.Ja neviem ci som to dobre pochopila,pretoze neviem dobre anglicky. Ale ked chcem aby ma zaradili do dochodkoveho systemu,tak musim odpracovat,aspon jeden cely rok alebo mat child benefit a tym padom home responsibilty protection napr. alebo nejaku podporu napr Jobseeker’s Allowance a vtedy ma zaradia do dochodkoveho systemu,ci ako to je vie mi niekto v tom poradit,lebo ja som z toho totalne vymleta.Neviem si nic dat do kopy z toho co som precitala.

7.Moj priatel ma na payslipe napisane Pension O, ale National contributions ma napisan- category A pension, co to znamena ma len basic state pension alebo aj second state pension? Ak ma len basic SP ako moze dostavat aj second state pension? Ma sa ist na to opytat zamestnavatela alebo sa ma niekdo nahlasit do nejakej company alebo ako nevim vobec?

8. Uplne najviac ma zaujima ako sa da dostat do secon state pension?

Ak to je teraz prehladnejsie a niekto by mi vedel poradit.Tak dakujem velmi pekne.

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Štv Jún 03, 2010 1:57 pm

1. Neviem. Ale pochybujem ze to v konecnom dosledku robi vacsi rozdiel ako niekolko pencii navyse k penzii.

3. Ja tomu rozumiem tak, ze kazdy je automaticky v State Second Pension (S2P). Mas vsak moznost odhlasit z S2P a namiesto toho prispievat do sukromneho dochodkoveho fondu. Je to teda ta polozka penzijnych odvodov, ktore mas na vyber ci prispievas do statneho fondu, alebo si vyberies sukromny. ALE: je mozne ze sa mylim, viac som to nestudoval, tak si to over. Skus financneho poradcu.

7. Podla mna to znamena to, ze si neprispieva z platu pravidelne do privatneho dochodkoveho fondu (Pension: 0), len do statneho (Category A).

Zopakujem to co som uz napisal skor - podla mna zbytocne riesis to, co netreba. Ak vsak trvas na tom, ze chces mat v tom jasno a chces dostat kvalifikovanu radu, tak jedine co mozem odporucit je najst si financneho poradcu, ktory vie poradit aj ohladom dochodkoveho sporenia.

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Štv Jún 03, 2010 2:49 pm

1. ano kdyz jsi na materske pocita se ti to do odpracovanych let
2. no proste kontaktujes urady a reknes jim ze se zmenili u vas podminky. Ale nema to zadnej vyznam, protoze se pri vypoctu stejne pocita prijem cele rodiny, takze je celkem jedno na koho je to napsano.
3. Jak rika jaro, je to klasicka penze. Cast z penez ktere ti jdou z NI contribution muzes presunout na specialni soukromi penzijni fond (zazadas a oni to vzdy udelaji jednou za rok na konci danoveho roku), ale soukrome pojistovny maji zhruba stejne podminky takze to asi nema velkeho vyznamu.
4. v tom mas chaos, basic state pension je penze pro lidi kteri nikdy neodvedli do statniho duchodoveho systemu dost penez, je to proste minimum aby nezustali na ulici. second state pension je klasickej duchod.
5. to same, vsechny prispevky ti jdou do normalniho duchodu, kdyz budes pracovat 15 hodin, tak ale s nejvetsi pravdepodobnosti nebudes odvadet nic.
6. voluntary contribution je kdyz treba nepracujes a tudiz nic neodvadis do socialniho systemu, takze se dobrovolne prihlasis a budes platit.
7. pension 0 znamena ze nema zadne soukrome penzijni pripojisteni. nema tam asi "category A", ale "class 1A", coz jen znamena ze nema velkej prijem takze spada do bezne kategorie odvodu do NI contribution, kdyz by mel plat vetsi nez 43000 za rok tak bude platit jine procenta a bude v clas4
8.jestlize odvadis prispevky NI contribution tak automaticky jses v second state pension, ale jak jiz tu lidi napsali, tak vypocet se bude jeste desetkrat menit nez pujdes do penze.

nelkas
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 10

Poslať od nelkas » Štv Jún 03, 2010 11:40 pm

Dakujem pekne za odpovede,ak by este niekto vedel nieco blizsie tak mi prosim napiste.

A kde sa mam nahlasit ak chcem platit za tie roky,co som nikde nepracovala tie voluntary contributions ? Mam ist do job center alebo zavolat do Inland revenue? Dakujem este raz za odpovede

Este k tomu home responsibility protection-co som citala a sa snazila pochopit,tak som to pochopila tak,ze ked mam HRP tak za mna ztat plati do dochodku alebo sa mi len roky pocitaju a tiez som sa dositala,ze ked by som pracovala len na partime a mala child benefit a tym padom HRP,tak za mna plati stat do dochodku? Neviem,ale ci som to dobre pochopila.
Dakujem

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Pia Jún 04, 2010 9:01 am

hele nelkas, taky se pri tom svem hledani trochu snaz. tohle najdes na googlu behem 10 sekund
Dojdes si na HMRC, vyzadas si formular CA5603, vyplnis a zasles.
Nebo si ho rovnou muzes stahnout tady http://www.hmrc.gov.uk/nic/ca5603.pdf
instrukce mas primo u toho formulare.

BUTTON_POST_REPLY