Materská dovolenka v UK

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
villie
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3
RegistrovanýCOLON Ned Jún 27, 2004 3:00 am

Materská dovolenka v UK

Poslať od villie » Pon Jún 28, 2004 10:40 pm

Ahojte chcel by som sa spýtať ako je to teraz, keď sa narodí dieťa v UK slovenským občanom. Rodičia majú nárok na dávky z britskej strany, alebo so slovenskej?
Dieťa narodené v UK má automaticky nárok na britské občianstvo?
Rodičovský príspevok vypláca ktorá strana?
Manželka je ešte na materskej - keď sa presťahujeme do UK príde o materskú, ak nahlásim slovenským úradom, že sa sťahujeme do UK, prípane meníme trvalý pobyt?

Trochu veľa otázok naraz- ja viem, ale mám už iba pár dní do odletu, bol by som rád, keby mi niekto poradil. Diky
Villie

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
RegistrovanýCOLON Str Apr 07, 2004 12:10 am
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Uto Jún 29, 2004 1:31 am

Naozaj dost otazok naraz:) Jedine co viem urcite je, ze ked sa v UK narodi dieta tak ma automaticky aj UK obcianstvo.

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Uto Jún 29, 2004 9:11 am

Myslim si ze dieta, ktore sa narodi SR obcanom v UK sa nestava hned UK obcanom.
No to je zase na dlhu debatu, ci sme povazovani za "settled" alebo nie.
Ci ti co prichadzaju do UK a oficialne pracuju, ci su povazovany za settled alebo nie ?

http://www.ind.homeoffice.gov.uk/default.asp?PageId=153
Children born in the United Kingdom (see Note A) on or after 1 January 1983 will be British citizens if one of their parents (see Note B) is at the time of the birth a British citizen. It does not matter whether the parent concerned became a British citizen by birth, adoption, descent, naturalisation or registration. If neither parent is a British citizen the children will still be a British citizen if one of their parents is at the time of birth 'settled' (see Note C) in the United Kingdom.

C. Settled means ordinarily resident, living in the United Kingdom without being subject under the immigration laws to any restriction on the period for which a person may remain. No one can be regarded as ordinarily resident if he or she is in the United Kingdom in breach of the immigration laws. Nor are certain people regarded as settled even though they are exempt from immigration control; these are certain members of diplomatic or consular missions, or members of visiting forces or of international organisations.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Uto Jún 29, 2004 6:12 pm

Villie,

1. Obcianstvo dietata narodeneho v UK sa determinuju podla obcianstva jeho rodicov, resp. otca ak su rodicia manzelmi. Ak ste obaja slovaci, vase dieta nema narok na britske obcianstvo hned po narodeni. Samozrejme, narok na britske obcianstvo moze mat po tom ako splni podmienky naturalizacie (dlha temicka - vseobecne po najakych 5 rokoch residencie v UK).

2. Na nasledujuce nie som odbornik a ani s tym nemam skusenoti, ale moje vysvetlenie je asi take:

Materska - v UK znama ako MATERNITY PAY. Tato sa odvija od zamestnania a vysky platu mamicky - tu v UK. Statutory maternity pay ktory patri kazdemu kto splna podmienky, hlavnou je zamestanie, kedze maternity pay je platene zamestnavatelom.
Detaily:
http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefit ... y.asp#what
Na tejto stranke su aj detaily toho co a ako ak na matersku nemas pravo lebo nesplnas podmienky, co bude podla mna vas pripad. Vtedy mozes dostat Maternity Allowance, ale kedze predpokladam ste v UK nikdy nepracovali, na nic nebudete mat narok, kedze Maternity Allowance sa odvija od platenia NI contributions.

Rodicovsky prispevok - nieco co v UK rozumiem pod pojmom CHILD TAX CREDIT, alebo aj FAMILY TAX CREDIT.
Na tento prispevok budes mat narok ak aspon jeden s rodicov pracuje. Detaily si najdes na stranke: https://www.taxcredits.inlandrevenue.gov.uk

O tom co sa stane s materskou ktoru pobera tvoja manzelka na Sk nemam jasno. Vsetko to ma asi vela spolocne s platenim poistneho atd na Sk, ale tomu sa ja uz fakt nerozumiem. Skus si ale najst odpoved na stranke www.babetko.sk, resp. http://www.babetko.sk/user/view_page.ph ... 22&s=59222,
kde mozno odpoved uz najdes alebo si o nu poziadas.

Dufam ze som to aspon trochu objasnila. :-).

villie
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3

Poslať od villie » Uto Jún 29, 2004 8:19 pm

ďakujem za odpovede, veľmi ste ma potešili.
Villie

villie
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 3

Poslať od villie » Štv Júl 01, 2004 8:47 am

Na pár svojich otázok som našiel odpoveď .
Ak mamička si zruší trvalý pobyt na Slovensku - nemá nárok na rodičovský príspevok v momentálnej výške 3790sk , od septembra by to malo byť 4110sk asi. Ak si nechá trvalý pobyt na Slovensku dostane ho - na svoj účet.
Ak sa narodí dieťa 2 Slovákom v EU... treba dieťa zaregistrovať tiež na Slovensku , s rodným listom na špeciálnej matrike a dať mu trvalý pobyt na SK v mieste bydliska a tak má mamička nárok na rodičovský príspevok. Nakoľko sa dieťa narodí v zahraničí nemajú rodičia nárok na ten jednorázový prídavok.
Pri rodnom liste treba mať špeciálnu pečiatku z UK ...zabudol som ako sa vola, ale začína na A....
Villie

Angie
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Str Nov 08, 2006 2:46 pm
BydliskoCOLON Barnstaple

Poslať od Angie » Str Nov 08, 2006 3:24 pm

vola sa to apostile a musis o to ziadat v londyne na ambasade.a potom to posles do BA a tam ti zapisu dieta do specialnej matriky kedze bolo narodene v uk.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Str Nov 08, 2006 3:44 pm

Angie píšeCOLONvola sa to apostile a musis o to ziadat v londyne na ambasade.a potom to posles do BA a tam ti zapisu dieta do specialnej matriky kedze bolo narodene v uk.
Presnejšie na Foreign & Commonwealth Office (www.fco.gov.uk), vpravo v menu je link "Legalisation". Apostila stojí 19 libier. Ja som to vybavovala poštou. Podrobnosti sú na stránke.

Angie
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Str Nov 08, 2006 2:46 pm
BydliskoCOLON Barnstaple

Poslať od Angie » Str Nov 08, 2006 3:57 pm

Vazne? to som ani ja nevedela. Myslela som ze tam musis ist osobne.tak dakujem za radu

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Str Nov 08, 2006 7:28 pm

Kedze nemam cas behat zbytocne do Londyna a nazad, urobila som to postou, i ked to trva dlhsie, ako ked tam ides osobne. Mne ta cela procedura trvala v septembri takmer mesiac. Staci si stiahnut ziadost, vyplnit udaje (aj o platbe), napisat sprievodny list a odoslat spolu s signed-for obalkou s mojou adresou (pre istotu). Rodny list potom treba zaniest na matriku podla posledneho trvaleho pobytu, ta vybavi zapis do osobitnej matriky, ktora sidli v Bratislave. Pripadne to treba urobit cez velvyslanectvo. Doba cakania je okolo 5-6 tyzdnov.

BUTTON_POST_REPLY