Britsky pas pre dieta

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
christin
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
RegistrovanýCOLON Str Feb 09, 2011 9:46 pm

Britsky pas pre dieta

Poslať od christin » Str Feb 09, 2011 10:35 pm

Dobry den prajem,

Zijem vo VB uz skoro 8 rokov a mala by som na Vas par otazok, tak zacnem pekne po poriadku.
Do VB som pricestovala v maji 2003 ako au-pair , vtedy este na viza ktore som dostala na 2 roky (viza este stale mam v platnom pase).
Po necelom roku, som sa prestahovala do novej rodiny , kde som maji 2004 spoznala svojho priatela.( Taliana s ktorym sme odvtedy spolu)
30.jula 2004 som sa k nemu nastahovala a odvtedy solu zijeme. Nikdy som vo VB nepracovala lebo moj priatel chcel aby som bola doma a starala sa o domacnost a jeho-pretoze ma velmi dobru pracu a uzivil mna aj seba.
V auguste 2005 sa mi narodila nasa dcerka –o ktoru som sa vzorne starala 24/7 az kym nesla ako 3 rocna na 2 a pol hod. do skolky a po roku uz na cely den do reception class. Moja dcera ma Slovenske obcianstvo a aj slovensky pas- po slovensky ale nerozprava len po anglicky(pas som jej vybavovala na Slovensku, kde mi teta uradnicka vynadala,ze si neucim vlastne dieta po slovensky). Ja sa uz na Slovensko vratit nechcem na tvalo (chodime tam raz rocne na tyzden )lebo tu mam uz svoju rodinku.
Chcela by som poziadat dcere o britsky pas- a tu je velke ale….nasla som si na inernete ze pas moze dcerka dostat ak dokazem ze tu legalne zijem 5 rokov (co aj splnam ale ako to mam dokazat ak som tu nikdy nepracovala ) ,nasala som clanky kde matky poslali zo ziadostou na pas svoje P60-ky za 5 rokov a britsky pas ich deti dostali. Mohol by moj partner a zaroven otec nasej dcerky poziadat o britsky pas? Nebudu chciet aj odo mna nejake potvrdenie? Priatel tu zije a pracuje uz 27 rokov.
Chcela by som poziadat aj o permanent residence ale….zase musim dokazat ze som tu legalne zila . Prosim pomozte mi objasnit co to znamena legalne zit. Dakujem.
Dalej len chcem podotknut ze som tu nikdy o ziadne benefity neziadala a nepoberala a nikdy som tu nepracovala. Moj parner sa o nas stara a zijeme z jeho vyplaty.
Nasla som este ze o permanent residence moze ziadat “sebestacna osoba ktora zije bez podpory z verejnych prostriedkov . (self sufficient person). Mozem sa za sebestacnu osobu povazovat? Nikdy som od statu nic neziadala.
Este schem dodat ze moj partner nechce aby som niekedy pracovala lebo on chce byt zivitelom rodiny a chce aby som bola len “full time mom”-teda zena v domacnosti.
Tak moje otazky este raz zhnute:
1/ Mozem dcerke poziadat o britsky pas –ja? ale ako a cim mam potvdit ze tu zijem...?
2/ Mozem poziadat pre sebe o permanent residence? (partner je tu “settled” uz 20 rokov),tiez treba vydokladovat roky ale ked nerobim a nemam vyplatne pasky...
Nechapem ako mam vydokladovat,ze som zena v domacnosti ktora tu zije cca 8 rokov,ale nikdy nepracovala.

Dakujem Vam velmi pekne
S pozdravom

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
RegistrovanýCOLON Pon Nov 15, 2004 3:52 pm
BydliskoCOLON England

Re: Britsky pas pre dieta

Poslať od monika » Štv Feb 10, 2011 1:05 pm

Asi by som sa pytala priamo na urade. Mozno im bude stacit vypis uctu, mozno je na tvoje meno pisany nejaky bill, mozno si chodila na nejake kurzy, mozno je tvoje meno na zmluve na dome. Mozno nie, urcite je kopec sposobov, ako si to overia.
Ja si len myslim, ze je to mozne, lebo som sa poznala s Ukrajinkou, ktora ziadala UK obcianstvo, tiez bola full time wife a spominala kopec veci, ktore jej treba zdokladovat a naucit sa, ale nespominala, ze by mala problem dokazat, ze tu zije, napriek tomu, ze nikdy v UK nerobila. Nemam na nu uz kontakt, tak sa jej neviem spytat, ale ako vravim, zavolaj tam.

christin
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5

Poslať od christin » Štv Feb 10, 2011 3:05 pm

monika píšeCOLONAsi by som sa pytala priamo na urade. Mozno im bude stacit vypis uctu, mozno je na tvoje meno pisany nejaky bill, mozno si chodila na nejake kurzy, mozno je tvoje meno na zmluve na dome. Mozno nie, urcite je kopec sposobov, ako si to overia.
Ja si len myslim, ze je to mozne, lebo som sa poznala s Ukrajinkou, ktora ziadala UK obcianstvo, tiez bola full time wife a spominala kopec veci, ktore jej treba zdokladovat a naucit sa, ale nespominala, ze by mala problem dokazat, ze tu zije, napriek tomu, ze nikdy v UK nerobila. Nemam na nu uz kontakt, tak sa jej neviem spytat, ale ako vravim, zavolaj tam.

DAkujem Monika,
konecne som sa dovolala na Nationality contact centre a povedali mi, ze o permanent residence card nemozem ziadat lebo nesplnam ich kriteria-teda nemam dokaz ze tu zijem. Neni som vydata, nepracujem, nestudovala som, neplatim ucty.......takze tak ;o(
Cele tie roky, co som tu a tu zijem su nedokazatelne lebo ako mi teta povedala "nic nerobim". Aby mi to uznali sa musim vediet postarat sama o seba.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Poslať od lair » Štv Feb 10, 2011 3:41 pm

Aspoň na dvoch miestach musí byť záznam, že si tu žila. Píšeš, že si nebrala za celý čas benefity, ale detské prídavky snáď áno, alebo ani tie nie? Mamma mia! Takisto Ty aj dcérka ste určite zaregistrované u GP ho a predpokladám, že s malou si bola u lekára niekoľkokrát do roka, hlavne keď bola menšia...

christin
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5

Poslať od christin » Štv Feb 10, 2011 4:51 pm

lair píšeCOLONAspoň na dvoch miestach musí byť záznam, že si tu žila. Píšeš, že si nebrala za celý čas benefity, ale detské prídavky snáď áno, alebo ani tie nie? Mamma mia! Takisto Ty aj dcérka ste určite zaregistrované u GP ho a predpokladám, že s malou si bola u lekára niekoľkokrát do roka, hlavne keď bola menšia...

Detske pridavky su na partnerovo meno, cize na otca malej. U doktora sme registrovane obe, od 18.03.05 som sa tam registrovala a stale mam toho isteho GP, a aj dcerka je u nej registrovana- uz som jej volala a povedala ze z potvredim z jej strany by nebol problem ved k nej chodime uz roky - ale si myslim ze to HM nebude stacit ako dokaz. Veru ,mamma mia liar ;o)

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Poslať od lair » Štv Feb 10, 2011 5:22 pm

Pri prihlasovaní na detské prídavky sa predsa uviedlo meno dcérky a kedže ste to poberali bez prerušenia, tak to je dôkaz, že tu dcérka žila po celé tie roky. Samozrejme s potvrdením od GP ho, lebo deti nemusia žiť v UK a napriek tomu jeden z rodičov môže poberať RP na dieťa tu.

christin
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5

Poslať od christin » Štv Feb 10, 2011 6:13 pm

lair píšeCOLONPri prihlasovaní na detské prídavky sa predsa uviedlo meno dcérky a kedže ste to poberali bez prerušenia, tak to je dôkaz, že tu dcérka žila po celé tie roky. Samozrejme s potvrdením od GP ho, lebo deti nemusia žiť v UK a napriek tomu jeden z rodičov môže poberať RP na dieťa tu.

Ano mas pravdu lair,ale dokazat ze tu zijem potrebujem ja a nie moja dcerka....

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
RegistrovanýCOLON Pon Nov 15, 2004 3:52 pm
BydliskoCOLON England

Poslať od monika » Štv Feb 10, 2011 6:56 pm

O.k predpokladam, ze ani v kniznici nie si evidovana. Tam totizto potrebujes dokaz, ze na danej adrese byvas. A u doktora tusim tiez pytaju nejake potvrdenie, ze si naozaj resident UK. Co si im dala? Ak mas ucet, tak zase si musela doniest nejake potvrdenie, ze tu existujes, pas im urcite nestacil.
Telefon detto, ak mas pausal, tak si tam nieco doniesla, nie?

Nuz a ak nic take nemas, tak je vynikajuce, ze si konecne zistila, ze tu neexistujes. Nemusis ist do robory, budovat si historiu. Mozete mat spolocny ucet na meno oboch, mozete prehodit napr. platenie vody na tvoje meno, mozes chodit raz tyzdenne na nejaky kurz. Malu, predpokladam, ze moze prihlasit tvoj partner, kedze on ma history a ty si ju musis vybudovat.

christin
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5

Poslať od christin » Pia Feb 11, 2011 12:49 am

monika píšeCOLONO.k predpokladam, ze ani v kniznici nie si evidovana. Tam totizto potrebujes dokaz, ze na danej adrese byvas. A u doktora tusim tiez pytaju nejake potvrdenie, ze si naozaj resident UK. Co si im dala? Ak mas ucet, tak zase si musela doniest nejake potvrdenie, ze tu existujes, pas im urcite nestacil.
Telefon detto, ak mas pausal, tak si tam nieco doniesla, nie?

Nuz a ak nic take nemas, tak je vynikajuce, ze si konecne zistila, ze tu neexistujes. Nemusis ist do robory, budovat si historiu. Mozete mat spolocny ucet na meno oboch, mozete prehodit napr. platenie vody na tvoje meno, mozes chodit raz tyzdenne na nejaky kurz. Malu, predpokladam, ze moze prihlasit tvoj partner, kedze on ma history a ty si ju musis vybudovat.

Ano v kniznici som evidovana, ako dokaz adresy som pozila svoj UK vodicak. Ucet v banke tak isto pas a vodicak a telefon tak tiez. Ale HO vodicak nestaci- potrebuju nieco "legalne" ako sobasny list, pracovnu zmluvu, registraciu na WRS, P60-ky , potvrdenie z kurzov a tak.... ktore samozrejme nemam.
Mala je ok, ma priatelovo priezvisko a aj do skoly tu chodi.
Veru musim tu zacat "legalne" zit.....monika spolocny ucet mame to nie je problem,na HO mi povedali ze tlacive proste neni ziadna kolonka ktoru by som splnala. Neni som zamestnana, vydata ani podnikatel, ani sebestacna osoba a nestudujem - tym padom nemam moznost ziadat , pretoze nezapadam do ziadnej "kolonky".

BUTTON_POST_REPLY