NI je namiesto poistovne? + iné otázky

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Maniak
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26
RegistrovanýCOLON Pia Feb 25, 2011 4:07 pm

NI je namiesto poistovne? + iné otázky

Poslať od Maniak » Sob Apr 23, 2011 10:23 pm

Som už nejaký čas odhlásený so slovenskej poistovni, pracujem legálne v UK okolo 7h denne za minimálku :D. No, ochorel som, doktora tu nemám, zdravotnú kartičku tiež nie, NI číslo funguje plne ako zdravotná kartička? Ošetrí ma zadarmo hocijaký doktor? Registrácia u doktora je nutná? Ak áno, dá sa zaregistrovať aj keď som už chorý? Je v UK nejaký česky alebo slovensky hovoriaci lekár?

lcmya
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 24
RegistrovanýCOLON Sob Jan 30, 2010 11:16 am

Re: NI je namiesto poistovne? + iné otázky

Poslať od lcmya » Ned Apr 24, 2011 10:54 am

Urcite sa mozes zaregistrovat s GP (ak prijimaju pacientov, to si musis overit priamo v surgery), a ak tu planujes ostat nejaky cas tak Ti to aj odporucam. Zoznam najdes napr. aj na NHS website, myslim asi NHS choices, len zadas svoj postcode. Bohuzial pokial sa zaregistrujes a niekoho uvidis moze trvat niekde aj 2 tyzdne, niekde menej. Zdravotna karta ako u nas na SK tu neexistuje (mozno ked si platis sukromne poistenie, v tom Ti neviem poradit), ono neskor dostanes NHS number. Ak si chory a chcel by si sa vysetrit, skus napr. Walk - in clinics alebo minor injury unit, tak isto to najdes na NHS website alebo v lokalnych novinach. Budes tam vysetreny bud doktorom alebo sestrou.

Maniak
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26

Poslať od Maniak » Ned Apr 24, 2011 11:09 am

Takže ak som to správne pochopil tak registrácia u doktora neni povinná a doktor ma vyšetrý zadarmo aj tak. NHS číslo je namiesto zdravotnej karty a dostanem ho automaticky neskôr. Takže pochopil som to správne?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284
RegistrovanýCOLON Uto Sep 05, 2006 1:04 pm
BydliskoCOLON Hamm Tun/Bedeford

Poslať od carfaxcat » Ned Apr 24, 2011 11:30 am

Doktor ta vysetri po registracii - zaregistrujes sa (pokial beru novych pacientov a pokial patris do danej ambulancie/centra podla postoveho kodu). Registracia je zadarmo. Bez registracie ta lekar neosetri. Vysetrenie je takisto zadarmo (v ramci NHS ambulancii - pokial si dobre pamatam). Ak by tvoj stav bol vazny, skus A&E v nemocnici, su tam vsak niekolkohodinove cakacie doby.
NHS number podla mna sluzi aj ako access number pre zdravotne zaznamy.
Yawl adda goo deyn oigh street in Artlenock en ava look at that noo pep shop yent arf shaarp if yu dunt.

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Ned Apr 24, 2011 11:32 am

Inak da sa registrovat aj v pripade, ze si "uz" chory. V niektorej ambulancii ta budu moct osetrit aj skor ako po tyzdni, z mojej skusenosti v ramci 24-48 hodin, dokonca aj ten isty den.
BTW, zdravotnictvo (tym mam na mysli NHS) sa v UK plati z dani, takze zdravotne poistenie ako ho poznas zo Slovenska, tu neexistuje. Vzdy vsak mas moznost si platit sukromnu zdravotnu poistku (napr. BUPA).
Yawl adda goo deyn oigh street in Artlenock en ava look at that noo pep shop yent arf shaarp if yu dunt.

Maniak
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 26

Poslať od Maniak » Ned Apr 24, 2011 1:08 pm

OK a to NHS číslo kedy asi tak dostanem? Dostanem ho automaticky či si ho musím vybaviť na nejakom úrade?

Obrázok užívateľa
carfaxcat
Power Pro Advisor
Power Pro Advisor
PríspevkyCOLON 1284

Poslať od carfaxcat » Ned Apr 24, 2011 2:33 pm

O par tyzdnov, pride ti postou automaticky. Na osetrenie alebo registraciu ho nepotrebujes.

BUTTON_POST_REPLY