Materska na SK po navrate z UK

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
sabikeuk
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Str Jan 18, 2012 1:51 pm

Materska na SK po navrate z UK

Poslať od sabikeuk » Str Jan 18, 2012 1:54 pm

Dobry den,

Chcel by som sa informovat ako to je s poberanim materskej + pridavkov na deti po navrate z UK na Slovensko?

Momentalne sme stale v UK, manzelka este nie je tehotna ale planujeme babatko stym ze by sa narodilo v UK a po cca 5-6 mesiacoch by sme sa vratili na SK. Viem ze z UK bude manzelka dostavat matersku po dobu 9 mesiacov.

Je vobec mozne aby dostavala aj matersku z SK ?

Dakujem,

Daniel

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Re: Materska na SK po navrate z UK

Poslať od lair » Štv Jan 19, 2012 11:17 am

Ty si nejaký biznisman. Jasné, že dostaneš materskú na Slovensku.Ale iba na druhé dieťa ak sa narodí na Sk. Ináč brať duplicitne materskú , pripadne detské prídavky z oboch krajín sa pokúšali tí naši opalenejší spoluobcania. Kým im na to neprišli ...

sabikeuk
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Str Jan 18, 2012 1:51 pm

Poslať od sabikeuk » Štv Jan 19, 2012 12:33 pm

Preco biznizmen? V UK sa materska pobera 9 mesiacov. Po navrate na SK uz nebude manzelka dostavat matersku z UK, preto sa zaujimam ci ma narok na matersku z SK.

lair
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 351
RegistrovanýCOLON Ned Feb 13, 2005 10:38 pm
BydliskoCOLON Bexhill-on-Sea

Poslať od lair » Štv Jan 19, 2012 1:25 pm

Aha, teda po skončení 9 mesiacov poberania z Uk pokračovať v poberaní zo slovenskej strany.To si nevysvetlil a vyzeralo to na poberanie príspevku z oboch štátov naraz. Kvôli tomuto už existujú styčné úrady slovensko- britské , ktoré vychytajú takéto prípady

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Poslať od bajka » Sob Jan 21, 2012 12:46 am

Po tych 9 mesiacoch bude mat na SK narok na rodicovsky prispevok(v pripade, ze tam uz budete). Tusim je to nieco okolo 190 eur mesacne. Bude musiet doniest potvrdenie od byvaleho zmestnavatela, ze kedy prestal vyplacat matersku, lebo materska a rodicovske sa nemozu poberat subezne. O rodicovske sa ziada na UPSVaR v mieste bydliska (Urad socialnych veci a rodiny).
Ked budete obaja na SK, tak predpokladam, ze aj detske pridavky dostanete, ale o tych vela neviem.

A matersku moze od UK zamestnavatela poberat aj ked sa uz nebude nachadzat v UK. Ale zistite si, co bude od Vas chciet zdravotna poistovna na SK, aby manzelku aj dieta zaregistovali, aby nahodou nechceli potvrdenie od zamestnavatela, ze uz pre neho nepracuje a neplati NI, lebo aj toho su schopni. Po tych 9 mesiacoch bude mat ako poberatelka rodicovskeho uz narok na zdrav.poistenie zdarma. Ale ak sa vratite na SK skor, tak to bude treba riesit inac.

wewericka
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 2
RegistrovanýCOLON Str Jan 25, 2012 5:43 pm

Poslať od wewericka » Štv Jan 26, 2012 10:38 am

Ahojte všetci :),
chcem sa spýtať, či mám nárok na materskú alebo rodičovský príspevok zo Slovenska, keď žijem v UK. Na Slovensku som pracovala 20 mesiacov. Do Anglicka sme sa presťahovali len pred pol rokom, takže som tu ešte nepracovala. Čo všetko musím spĺňať, aby som zo Slovenska dostávala aj napriek tomu, že žijem tu? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

Zuzka

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Poslať od bajka » Štv Jan 26, 2012 4:44 pm

Zavisi od toho kedy sa Ti narodi babo. Ak to nebude najblizsie 3 mesiace a neprispievas si na slovensku dobrovolne do socialnej poistovne, tak nebudes mat narok na slovensku matersku ani rodicovsky prispevok. Ale mohla by si mat narok na prispevok pri narodeni dietata. V UK mozes skusit poziadat o Maternity Allowance, Child Benefit a este nejake dalsie jednorazove prispevky.

BUTTON_POST_REPLY