EHIC a jeho platnosť na Slovensku

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
marius
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 32
RegistrovanýCOLON Ned Okt 30, 2005 8:43 pm
BydliskoCOLON belfast

EHIC a jeho platnosť na Slovensku

Poslať od marius » Pon Jan 23, 2006 8:42 pm

no, ak chlapec spravne pochopil, napriek tomu, ze mam modru plastikovu karticku european health insurance card s logom UK, tak mi je nanic, nakolko doma na slovensku sa mi poskytne len nevyhnutna starostlivost a nepokryje to napr. moj pravidelny preventivny pokec.

na to aby mi bola poskytnuta aj vacsia ako nevyhnutna starostlivost, potrebujem predlozit slovenskej poistovni E106 (cize uz vyssie spomenute nezohnatelne tlaciva), na zaklade ktoreho by som mal dostat co?

novy preukaz? alebo rovnaku modru plastikovu karticku european health insurance card tentokrat vsak s logom SK ?

kedze mi vsak slovenska zdravotna poistovna takuto karticku nevyda, nakolko nesplnim predpisane predpoklady (E106) tak nedostanem na SVK i napriek trvalemu pohybu vacsiu starostlivost ako mahodne zraney madar, cech, poliak , ci holandan ....

takze na zaklade coho teda poviem svojmu lekarovi, ze si poistenie platim a on svoje platby sluzby preplatene dostane ???

ps: ked moja slovenska zdravota poistovna zisti ze mam britsku european health insurance card, t.j platim si poistenie UK, tak ma skor okamzite zo svojej evidencie vyradi, akoby mi napomohla dostat sa k rovnakej starostlivosti aj na zemi SR.

vdaka za Vase podnetne napad, reakcie...

marius
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 32
BydliskoCOLON belfast

reakcia slovenskej zdravotnej poistovne ....

Poslať od marius » Pon Jan 23, 2006 9:23 pm

"V prípade, že budete zamestnaný v zahraničí ste povinný platiť si zdravotné
poistenie .

Poistné za zamestnanca odvádza jeho zamestnávateľ príslušnej inštitúcii
zdravotného poistenia v danom členskom štáte EU. Poistný vzťah so slovenskou
zdravotnou poisťovňou Sideria a.s. bude ukončený !!!

K tomu je potrebné doručiť príslušné doklady na pracovisko zdravotnej poistovne: -
kópiu pracovnej zmluvy - potvrdenie o poistnom vzťahu v danom členskom štáte
EU.

Počas pobytu na Slovensku bude potrebovať od svojej zahraničnej inštitúcie
zdravotného poistenia v EU formulár E 106.

Formulár E 106 bude slúžiť ako potvrdenie o poistnom vzťahu v EU a tým bude
mať nárok na vecné dávky (zdravotnú starostlivosť) v plnom rozsahu aj na
území SR. "

OTAZKOU TEDA ZOSTAVA AKO SA K TOMU PREKLIATEMU FORMULARU E 106 V UK DOSTAT ...

any ideas ??? vdaka...

fantoci
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Ned Jan 22, 2006 4:09 pm
BydliskoCOLON SR-PO, UK

Formular 106

Poslať od fantoci » Uto Jan 24, 2006 12:20 am

Pravda je taka,ze podla pracovnicky v siderii povedala ze tento formular asi tazko zozeniem ze este zatial sa s nim nestretla.Takze treba patrat dalej kde ho vystavia.Citl som tu niekde vo fore ze da sa pri cestovani v eu poziadat europsky preukaz cez net bol tam aj odkaz tak mozno ak clovek ma tento (EHIC)European Health Insurance Card nemal by mat problem no ,ale aj ked viem si predstavit na tom posratom slovensku ako mozno cloveka odfajcia no kozdopadne treba skusit.Na tom slovensku sa stale menia zakony takze clovek v UK nema sancu sa to dozvediet ak si to nesleduje cez net,alebo inak.A potom ze neznalost zkona neospravedlnuje .Tento preukaz by mal byt platny aj na slovensku.Dufam.

Dusko
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 136
RegistrovanýCOLON Sob Feb 12, 2005 9:56 am
BydliskoCOLON London, Cricklewood
CONTACTCOLON

Poslať od Dusko » Uto Jan 24, 2006 1:14 am

kedze mi vsak slovenska zdravotna poistovna takuto karticku nevyda, nakolko nesplnim predpisane predpoklady (E106) tak nedostanem na SVK i napriek trvalemu pohybu vacsiu starostlivost ako mahodne zraney madar, cech, poliak , ci holandan ....
To, ci mas niekde trvaly pobyt je bezpredmetne. Podstatne je, kde prispievas do systemu. Malo by to byt v krajine, kde pracujes. V tej sa i Ti i dostane rovnakej starostlivosti ako domacemu. V kazdej inej krajine EU (i na Slovensku napriek trvl. pobytu) dostanes len nevyhnutnu starostlivost. Preco by si mal dostat na Slovensku plnu zdravotnu starostlivost ak neplatis odvody do zdrav. poistovne?

Ak vsak na SK odvody platis, co z Tvojho prispevku vyplyva, mal by sa sa co najskor odhlasit. Podla direktivy EU si mozes platit poistne len v krajine, kde pracujes.
takze na zaklade coho teda poviem svojmu lekarovi, ze si poistenie platim a on svoje platby sluzby preplatene dostane ???
Mimochodom, ak si poistne na SK platis, mal by si mat preukaz zdravotnej poistovne, ktorym sa lekarovi preukazujes. Preto Tvojej otazke dobre nerozumiem.

Z Tvojho prispevku mam pocit, ze si celkom nepochopil vyznam EHIC. Vydava Ti ho poistovna v krajine, v ktorej prispievas svojimi odvodmi do zdravotneho systemu (moze to byt len jedna krajina) a sluzi na nevyhnutne osetrenie v pripade choroby, urazu etc. v ostatnych krajinach EU pri Tvojich cestach. Ak v niektorej krajine EU zijes, pracujes, mal by si tam platit odvody a teda prislusna krajina by Ti mala vydat EHIC a v tej predchadzajucej krajine by si sa mal z platenia odhlasit a vratit karticku. V krajine, v ktorej platis mas teda plnu zdravotnu starostlivost a vo vsetkych ostatnych len nevyhnutnu, na zaklade EHIC. Polopatickejsie to uz vysvetlit neviem :o)

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Re: european health insurance card

Poslať od bajka » Uto Jan 24, 2006 10:59 am

Zo stranky poradne Vseobecnej ZP 18.1.2006:
...
Po predložení nárokového dokladu - vo Vašom prípade formulára E111UK alebo EHIC u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v SR - máte nárok na poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti, to znamená zdravotnej starostlivosti v takom rozsahu, aby ste sa ako poistenec iného členského štátu EÚ nemusel vracať na územie svojho bydliska skôr, ako ste pôvodne zamýšľal.

Čo sa týka rozsahu určenia potrebnej zdravotnej starostlivosti, ten je v kompetencii ošetrujúceho lekára v príslušnej krajine.
S vyššie uvedenými nárokovými dokladmi sa odporúča navštíviť zdravotnícke zariadenie alebo lekár z tzv. verejnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, teda také alebo takého, s ktorým má zdravotná poisťovňa v mieste Vášho pobytu zmluvu a nie súkromný lekár alebo súkromné zdravotnícke zariadenie. Ak teda navštívite zmluvného lekára/zdravotnícke zariadenie za poskytnutie zdravotnej starostlivosti neplatíte, budete platiť poplatky len za služby (návšteva v ambulancii, v nemocnici, recept za lieky v lekárni) súvisiace s poskytnutím zdravotnej starostlivosti (spoluúčasť pacienta).
...

marius
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 32
BydliskoCOLON belfast

Poslať od marius » Uto Jan 24, 2006 7:43 pm

Dusko píšeCOLONMimochodom, ak si poistne na SK platis, mal by si mat preukaz zdravotnej poistovne, ktorym sa lekarovi preukazujes. Preto Tvojej otazke dobre nerozumiem.
pytal som sa lebo na SVK uz samozrejme odhlaseny som (teda pracuje sa na tom), a tym padom slovensku karticku odovzdavam. Direktivu poznam, prax je vsak komplikovanejsia.

marius
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 32
BydliskoCOLON belfast

Re: european health insurance card

Poslať od marius » Uto Jan 24, 2006 7:44 pm

bomo, bajka vdaka.

BUTTON_POST_REPLY