Zákonné vs. komerčné poistenie

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Pon Aug 02, 2004 5:00 pm

musim si zadovazit EHIC
Nechcem vyvolavat ziadne burlive reakcie, ale naco vam ta karta bude?? Pri cestovani aj tak nic lepsie ako komercne poistenie nie je a travit cas zhananim nejakej karticky kvoli EU byrokracii fakt nemienim - na osetrenie v inej EU krajine mas pravo tak ci tak - teoreticky staci preukazat svoje obcianstvo, nie?

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pon Aug 02, 2004 9:47 pm

Pri cestovani aj tak nic lepsie ako komercne poistenie
Preco vyhadzovat peniaze za komercne poistenie, ked to ide aj bez neho.

A co uz nepoznas ako je to na Slovensku, kde neosetria ani Slovaka, skor nez sa nepreukaze kartickou poistenca ?(pretoze dost ludi sa odhlasilo a pracuje v Cechach- to bolo pred 1.5.2004, ale aj tak si myslim ze stale to tak funguje).
Kazde komercne poistenie ma aj nejaku spoluucast, aspon tie zahranicne (prvych £40-STA Travel). (tusim slovenska Generali nema ziadnu spoluucast- a je velmi lacna- no len pre tych co idu zo Slovenska do zahranicia na kratko).
Poistovne v svojich podmienkach maju aj uvedene, ze nemusia preplatit naklady, ktore sa daju vymahat inak - moze to byt aj cez formular E111(EHIC). Ked je to mala suma, tak to poistovne radsej zaplatia.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Uto Aug 03, 2004 9:33 pm

Preco vyhadzovat peniaze za komercne poistenie, ked to ide aj bez neho.
Urcite nekupujem komercne poistenie preto ze nemam kde vyhadzovat peniaze. Kupujem ho:
1. Pretoze existuju krajiny EU kde aj domaci platia za osetrenie ci lieky v plnom, resp. v prispevaju v nejakej vyske.
2. Pretoze mam rada istotu a zarucenie ze ak sa mi nieco stane, nikto so mnou nebude mat problemy - nikoho, ani seba nedostanem do financnych tazkosti.
3. Pretoze komercne poistenie zastresuje aj veci ktore nedostanes NIKDE: napr.: medical expanses (siroky pojem!!), ale aj a teraz citujem z mojej rocnej cestovnej poistky (vybavis raz, zaplatis, mas pokoj, cestujes kolko chces): " cancelling or cutting short your trip, roadside assistance in the UK, missing your departure, delayed travel, abandoing your trip, your personal belongings, your personal money, your passport or travel documents, securing your home, hospital stay beneift, emergency dental treatment abroad, sending emergency prescription medication/spectacles, hospital stay benefit, personal liability, legal costs "atd, atd....
4. Pretoze akakolvek moze v ktorejkolvek krajine existovat byrokracia, nikto ta neodmietne ako samoplatica - teda poisteneho.
5. Pretoze poistovne maju linky, ktore ti hned poradia a casto pomozu najst lekara, ktoreho by si mozno sam nenasiel.
6. Pretoze.... och je toho vela.

To ze naco, ak sa da aj bez - sorry ale typicka slovenska odpoved! Dovtedy sa chodi so dzbanom na vodu, kym sa nerozbije. Drzim palce aby sa ten tvoj nerozbil nikdy!!!
Kazde komercne poistenie ma aj nejaku spoluucast
Presne tak, lebo to drzi vysku premiums dole. Nic ti nebrani zajst za specializovanym insurer-om a ten ti komercne poistenie bez excess-u mozno napise. Len sa priprav na masnu vysku poistneho.

Nakoniec, Sk cestovne poistky sa s UK nedaju ani porovnavat. Napr. prave tu mam navstevu a ked som im pozerala do ich poistky z Unionu:
poistenie liecebnych nakladov - limit 30,000 Euro
moja poistka - medical expenses - limit £10,000,000 (£50 excess)
Rozdiel v poistnom - minimalny s tym ze moja poistka je rocna na cely svet kym tato z Unionu na mesiac na europu.
A ze kto sa teraz smeje. :-(.
Poistovne v svojich podmienkach maju aj uvedene, ze nemusia preplatit naklady, ktore sa daju vymahat inak
Tak v mojej to isto nie je. A potom, v UK v takomto pripade nastupuje nieco co sa vola subrogation rights of the insurers (pravo uplatnit si naroky poisteneho na navratenie....) - takze poistovne sa takeho niecoho isto neboja. Ver mi, svoje peniaze dostanu spat a ty ako poisteny nic nestracas.

Zalezi ale na tvojich prioritach, samozrejme. Mna bez travel insurance nedostane nikto nikde. :-)

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Uto Aug 03, 2004 11:18 pm

To ze naco, ak sa da aj bez - sorry ale typicka slovenska odpoved!
Ups... nejako si sa rozohnila... Nehnevaj sa Gina, asi sme sa zle pochopili. Ja som sice povedal ze "naco komercne poistenie, ked sa to da aj bez neho", ale to bola na odpoved na typicku Anglicku reakciu ;) "naco vam bude ta EHIC karta".
Tym som chcel povedat, ze ked na Slovensku pojdem si dat urobit röntgen zlomenej nohy a sadru+ kontrola a zaplatim nie viacej ako niekolo 100vak (prip.do 1000SK)- tak na drobne sumy do tych £40-50 sa vzdy oplati ta karticka. Ziadne vybavocky, papierovacky. Malo by to fungovat tak ako ked Slovak ukaze karticku Siderie.

Ja suhlasim, ze komercne poistky su daleko lepsie, lebo maju viacero vyhod ktore si spomenula, ved preto aj ja mam az 2 World-wide cover komercne poistky na "unlimited" medical expenses :) Kiez by som ich nemusel pouzit.
Iba to som chcel, ze kde sa da pouzit ta karticka EHIC, je jednoduchsie a lepsie ju pouzit ako komercne poistenie. (ziadna spoluucast)
A ze kto sa teraz smeje. :-(
:) Smejem sa iba preto, lebo povodna tema bola o antikoncepcii, no vacsia cast je o poisteni. Bomo nas urcite nebude mat rad. Narobili sme mu roboty, aby presunul tuto temu inde.

Na jednej z mojich poistiek (Indemnification-form) je aj stlpcek -
  • Are you insured for medical expenses (National Healt/Private health insurance)?
    Will you recive indemnification from above company ?
    If not, why not ? (attached writen denial)
Niekde som to cital, ze to co dokazete vymahat cez E111 v EU ako standarndu medzistatnu starostilovst, by sa malo ziadat cez E111 a nie komercne poistenie, ale moze to byt aj koli tomu aby si oni vymahali peniaze od inej poistovni.

Mudra veta na zaver : "Poistenie sa kupuje preto, aby sa nic nestalo." :)

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Str Aug 04, 2004 8:13 pm

Ups... nejako si sa rozohnila
:-))) Akosi som dostala chut popisat o tom vsetkom :-)))
Tym som chcel povedat, ze ked na Slovensku pojdem si dat urobit röntgen zlomenej nohy a sadru+
Preco by si si to chodil vybavovat na SK? Ved momentalne zijes v UK, ci nie? Tu tiez rontgen existoval, ked som naposledy zistovala. :-)
Na jednej z mojich poistiek (Indemnification-form) je aj stlpcek -

Are you insured for medical expenses (National Healt/Private health insurance)?
Will you recive indemnification from above company ?
If not, why not ? (attached writen denial)
Presne tak - otazky aby zisitli ci si maju kde subrogovat to co vyplatia. To ze odpovies na niektoru ano neznamena ze ti odmientu vyplatit poistnu udalost. Neveril by si, ale aj napriek tomu ze vseobecne vo verejnosti koluje povedacka ze poistovne neradi vyplacaju poistne udalosti - v UK je velky problem nieco nevyplatit (moznost civilnej action against insurance company - breach of contract atd...) a tak kym nie je skutocne vazny dovod, poistne udalosti sa vyplacaju. :-).

BTW, naco mas 2 cestovne poistky?? To ti moze sposobit problem ak sa rozhodnes o vyplatenie z jednej zmluvy a oni sa dozvedia ze mas este dalsiu poistku. :-(

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Str Aug 04, 2004 10:22 pm

Preco by si si to chodil vybavovat na SK? Ved momentalne zijes v UK, ci nie?
Gina, ja ti neviem ci tak zle pisem, alebo si robis srandu, alebo sa ozaj nerozumieme. :))

V tejto teme piseme naco je dobre to ktore poistenie "komercne poistenie" resp. "EHIC karta", ked ako clovek zijuci/pracujuci v UK cestuje po Europe-(svete).
Ja 2-3 krat do roka zajdem aj "domov" na Slovensko sa pozriet ako sa maju moji najblizsi. Ak by nahodou (nedajboze) som potreboval tu sadru na nohu, tak neodletim s5 do UK hladat röntgen, ale ukazem doktorovi na Slovensku tu karticku a nezaplatim ani korunu (iba 20SK za navstevu :) - tych 20SK si radsej nebudem narokovat u komercnej poistovni, aby si nemysleli ze si robim z nich srandu.
Uz je to jasnejsie ?
naco mas 2 cestovne poistky??
Ako si spomunula, kazda poistka je v niecom lepsia a v niecom nie...

Miriam
Member
Member
PríspevkyCOLON 65
RegistrovanýCOLON Pia Apr 30, 2004 5:27 pm
BydliskoCOLON St. Albans

komercne poistenie

Poslať od Miriam » Štv Aug 05, 2004 1:28 pm

Caute,

sledujem tuto diskusiu a kazdy ma svoju pravdu - tak pridam este jeden comment. Robim v cestovnom komercnom poisteni uz niekolko rokov, predtym SK teraz UK. V SK sme mali vsetky poistovne jednu zaujimavu klazulu, ktorej si je malokto vedomy - komercna poistovna nekryje poistne udalosti v krajine obcianstva a/alebo trvaleho pobytu poisteneho.
Vacsinou je to jasne, ze to je iba jedna a ta ista krajina. Ale nie vzdy. Viem, ze velmi vela udalosti bolo takto odmietnutych. Napriklad mierna hysteria okolo tohto prepukla, ked vela ludi odchadzalo/emigrovalo do Kanady a tam okamzite ziskali trvaly pobyt , ale prve tri mesiace nemali narok na zdravotne poistneie, tak si pred odchodom kupovali trebars v Unionke lacne cestovne poistenie na prve tri mesiace - a potom zistili, ze im je na figu (okrem nizkych kryti, ako ktosi spominal), lebo v Kanade mali trvaly pobyt a udalosti neboli kryte. Bludny kruh. Viem, ze sme potom pre nich v spolupraci s kanadskymi uradmi pripravovali specialny program krytia, kde tato vyluka nebola. Vcera som to preberala s kolegami a tvrdia mi, ze rovnaka vyluka je platna aj v UK, takze ked si kupis komercne poistenie v UK - tak krajina obcianstva/pobytu je automaticky vynata z krytia. Samozrejme, nestudovala som vsetky existujuce poistovne a ich wordingy, ale toto je trocha 'tricky' zalezitost a ja si urcite okrem komercneho poistenia EU karticku vybavim - len pre pokoj v dusi. Okrem ineho, ako tu uz odznelo, lekari v SK su chorobne zavisli a kontroluju karticky odusu a okrem toho, ak mate na Slovensku svojich oblubenych/overenych lekarov, takto ich mozte pouzit - v pripade komercneho poistenia, hlavne v pripade vaznejsej udalosti ste nuteni drzat sa odporucania asistencnej sluzby, ktora Vam povie k akemu lekarovi a kam mate ist. Samozrejme, mohli by sme tu viest dlhu diskusiu, ako a co si bude komercna poistovna overovat v pripade obcianstva a pobytu ak sa nieco stane, ale viem, ze asistencne sluzby to maju ako jedna moznu otazku zo zoznamu, ked tam zavolate, ze potrebujete pomoc a mozete samozrejme klamat, ale v tom pripade uz sa dostavate na tenky lad - pretoze vacsinou existuje klauzula, ze ked uvediete nepravdivy udaj, poistovna nemusi hradit nic. Takze nic nie je take jednoznacne , ako to vypada, bohuzial.

Hunter
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 82
RegistrovanýCOLON Ned Apr 11, 2004 9:57 am
BydliskoCOLON Praha
CONTACTCOLON

Poslať od Hunter » Štv Aug 05, 2004 1:48 pm

Gina píšeCOLON Urcite nekupujem komercne poistenie preto ze nemam kde vyhadzovat peniaze. Kupujem ho:
1. Pretoze som robila / robim v poistovni... :-)

Ja mam ten dojem, ze my, ktori robime v poistovni sa skor poistime, pretoze omnoho castejsie prichadzame do styku s poistnymi udalostami a hlavne s tym ake je to bez poriadneho poistenia po udalosti... Ja takisto nenechavam nic na nahodu - napriklad teraz sa stahujem do CR a prve co si vybavujem je komercne poistenie aspon na prve tri mesiace, kym nebudem mat vsetko vybavene... a takisto kolegovia sa poistuju ovela castejsie a skoro na vsetko, pricom kamarati nepracujuci v branzi si vzdy povedia, vsak co, nejako sa da aj bez toho... a potom nasleduje ta sranda ked sa nieco prihodi - otazky typu - nedalo by sa nejako poistit spatne?... no neviem - tych par korun mi za ten pocit istoty stoji....
Peter.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Štv Aug 05, 2004 7:23 pm

Dusan,

srandu si vobec nerobim, asi sme sa fakt v par detailoch nepochopili. S tou kartickou si ma teda presvedcil - hlavne o jej byrokratickej potrebnosti na SK, aj ked neviem ci sama ju budem teda nahanat - princip! Tak ma napada - myslis ze ju budu uznavat bez problemov? Vsak vieme ako to tam funguje. Moze sa stat ze najaka premudra zdravotna sestra o niecom takom nic nevie a komercna poistka aj tak pride vhod.
Akakolvek zmluva ci dohoda ohladom zdravotnej starostlivost v EU by ale nemala nahradzat komercne poistenie - iba ho doplnat.

Miriam,
komercna poistovna nekryje poistne udalosti v krajine obcianstva a/alebo trvaleho pobytu poisteneho.
As far as I'm aware - aj tu je to tak (samo, subject to individual policy wording atd...., pise sa to na roznych markets inak, ako vieme). Ale expert na Accident & Health je to niekto iny, takze to nechavam pre teba. :-)

Hunter,
Pretoze som robila / robim v poistovni... :-)
:-))))
Vseobecne suhlasim. :-). Keby som mala slabsi zaludok, po niektorych poistnych udalostiach ktore vidim by som nevysla z domu asi rok. :-(.
Ale tak to je vo vsetkych odvetviach - my tiez asi vela netusime o veciach mimo nasho odboru, vsak? :-(

Hunter
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 82
RegistrovanýCOLON Ned Apr 11, 2004 9:57 am
BydliskoCOLON Praha
CONTACTCOLON

Poslať od Hunter » Pia Aug 06, 2004 9:15 am

Tak tak, ale aj ked sa nevyznam, tak ked chcem stavat dom, opytam sa stavbara a nepoviem si, ze sak nejako postavim a ono to nespadne.. :-) ....jedine ze by som to predtym dobre poistil :-)))
Peter.

speccyman
Member
Member
PríspevkyCOLON 53
RegistrovanýCOLON Ned Okt 24, 2004 11:02 pm
BydliskoCOLON Edgware, London
CONTACTCOLON

karticka EHIC

Poslať od speccyman » Sob Sep 17, 2005 12:58 pm

od noveho roka koncia formulare E111 a nahradzaju ich karticky EHIC - european health insurance card... daju sa objednat cez net na adr. www.ehic.org.uk - pokial ste za poslednych 6 mesiacov cestovali s formularom E111 tak este vam to neposlu - treba pockat kym vyprsi platnost E111.

BUTTON_POST_REPLY