zdravotne poistenie

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
misosik
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
RegistrovanýCOLON Pon Máj 02, 2005 10:26 am
BydliskoCOLON Spišská Nová Ves
CONTACTCOLON

zdravotne poistenie

Poslať od misosik » Štv Jún 22, 2006 5:10 pm

Prosim Vas o vysvetlenie jednej veci.
Ak budem v UK ako aupair budem si platit na Slovensku zdravotne poistenie v minimalnej vyske 634Sk. Ak sa mi nieco stane v UK napriklad zlomenina nohy alebo nieco podobne budem bezplatne osetreny? Staci mi na to slovenska karticka poistenca?

oslo1
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 163
RegistrovanýCOLON Uto Jan 24, 2006 7:45 pm
BydliskoCOLON London

poistenie

Poslať od oslo1 » Štv Jún 22, 2006 10:55 pm

Ahoj,
ak ides do UK dlhsie ako na 6 mesiacov, tak by som ti odporucila zdravotne poistenie Elvia, ktore robi slovenska poistovna, alebo ako sa to teraz vola.
Uz si nepamatam, kolko poistka stala, ale bola na rok, a vdaka nej ta aj odhlasia zo zdravotnej poistovne.

voloda
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Ned Okt 22, 2006 3:17 pm

Poslať od voloda » Ned Okt 22, 2006 5:44 pm

Ahojte. Chystame sa s partiou na jar do Anglicka (minimalne na pol roka), tak zacinam zistovat, co vsetko treba vybavit.

Konkretne sa chcem spytat na zdravotne poistenie. Podla toho, co som sa docital tak europsky preukaz zo ZP pokryje len naklady na nevyhnutnu starostlivost (asi tolko aby clovek neumrel).

Lenze bezne clovek dostane nejaky zapal priedusiek alebo ho rozbolia zuby a podobne. A na to treba zrejme uz komercne poistenie, inak sa nedoplatime. Preto sa chcem spytat, ci mate nejaky dobry tip, ktore poistenie vyuzit.
Pripadne ci sa da poistit az v Anglicku a ak ano je to vyhodnejsia moznost?

Marlowe
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 204
RegistrovanýCOLON Sob Apr 16, 2005 4:22 pm
BydliskoCOLON Westminster

Re: zdravotne poistenie

Poslať od Marlowe » Ned Okt 22, 2006 6:13 pm

misosik píšeCOLONProsim Vas o vysvetlenie jednej veci.
Ak budem v UK ako aupair budem si platit na Slovensku zdravotne poistenie v minimalnej vyske 634Sk. Ak sa mi nieco stane v UK napriklad zlomenina nohy alebo nieco podobne budem bezplatne osetreny? Staci mi na to slovenska karticka poistenca?
Ak sa ti nieco v UK stane, netreba ti vobec nic - ani slovensku karticku poistenca, ani preukaz do kniznice ani vobec nic - si z EU, takze mas osetrenie zadarmo.
Ked pojdes na pohotovost, nebudu od teba pytat VOBEC NIC - staci vyplnit dotaznik a hotovo.
Ina vec je registracia u GP doktora - tam uz treba nejaky proof of address (napr. vypis z uctu, z kreditky, bill a pod.)

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287
RegistrovanýCOLON Pon Sep 12, 2005 8:32 pm

Poslať od dagda » Uto Nov 28, 2006 7:04 pm

co ja si pamatam zo svojich aupair cias, tak to bolo takto:
platila som si poistenie nadalej doma. to je zaklad. na to mame zakon, tomu sa vyhnut neda. existuje moznost, ze tu zaraba aupair viac a plati dane zo svojich zarobkov. a ak si urobi oficialne svoju pracovnu poziciu ako mothers help ci nanny, moze dostat aj NIN. a to uz sa plati aj poistenie, podla ktoreho, ak mam spravne info, je mozne doma poistovnu "zrusit", aby clovek neplatil zbytocne na dvoch miestach, ked staci na jednom. treba to ale vydokladovat. lebo ak sa clovek vrati domov, tak sa bude musiet poistit u nas znova a ak nepreukaze, ze platil poistenie inde, bude si to poistovna na slovensku od neho vymahat.

dalsia vec: ak sa bojis, ze by si mal hlboko do vrecka pri nejakom uraze, treba sa okrem zakonnej zdravotnej poistky doma poistit aj v komercnej. ja mam skusenost v allianz, teda ona elvia, co tu bola spomenuta. mala som dve poistne udalosti. vydokladovala som naklady, vypytala si od anglickeho doktora papier o osetreni a popise, o co slo a jeho udaje, a bez problemov som dostala naklady preplatene. takze vrele odporucam dat sa komercne pripoistit na liecebne naklady, pretoze clovek fakt nevie, co sa mu moze stat a potom to za ten vietor na ucte nestoji.

dagda
Rypálek
Rypálek
PríspevkyCOLON 287
RegistrovanýCOLON Pon Sep 12, 2005 8:32 pm

Poslať od dagda » Uto Nov 28, 2006 7:25 pm

ale co by som sa ja chcela opytat, citala som aj ten clanok o medzinarodnom preukaze o poisteni. jeden som aj mala, ale cmajzli mi penazenku a preukaz v nej, asi pred mesiacom.
citala som ten clanok a nasla som dve nezrovnalosti s tym, aku mam skusenost ja.
preukaz som nedostala zadarmo, platila som 100 korun. za prvy, aj teraz, ked som poziadala o novy.
a nie je mi celkom jasne, na zaklade coho to poisovna vydava. tam sa pise, ze aj ked clovek plati poistenie v zahranici, doma teda nie, ze ten preukaz od "svojej" poistovne dostane. u mna to bolo naopak: platila som si poistenie doma a prave preto mi dali medzinarodny preukaz, ze som poistena na slovensku a ze ma mozu osetrit.

a teraz stojim pred dilemou. uz zarabam a platim poistenie v UK. ale doma mam stale doktorov, zubarov, idem si davat robit mensie zasahy na strbakoch, napriklad, a neviem, ci sa mam doma z poistovne odhlasit (ja momentalne platim na oboch miestach sucasne), a ake budu postupy neskor. lebo aj teraz platim za ukony nejake sumicky, aj ked to nie je v plnom rozsahu, ako keby to nebolo zastresene poistovnou.

co dalej?

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Poslať od bajka » Str Nov 29, 2006 12:28 pm

dagda, je taky zakon, ktory hovori, ze v ramci EU musis byt poistena v len jednej poistovni. Cize nesmies byt nepoistena, alebo poistena v dvoch poistovniach.
Riesenim pre Teba by mohla byt E106(dufam, ze si nepletiem to cislo). S E106 mozes byt poistena v UK a navstevovat slovenskych lekarov ako doteraz. Otazne ale je, ci Ti ju tu v UK budu chciet za danych podmienok vydat. Viac si najdi na tomto fore, uz si presne nepamatam detajly.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Poslať od kazisvet » Štv Nov 30, 2006 11:50 pm

bajka píšeCOLONdagda, je taky zakon, ktory hovori, ze v ramci EU musis byt poistena v len jednej poistovni. Cize nesmies byt nepoistena, alebo poistena v dvoch poistovniach.
Riesenim pre Teba by mohla byt E106(dufam, ze si nepletiem to cislo). S E106 mozes byt poistena v UK a navstevovat slovenskych lekarov ako doteraz. Otazne ale je, ci Ti ju tu v UK budu chciet za danych podmienok vydat. Viac si najdi na tomto fore, uz si presne nepamatam detajly.
Bajka, ak si chcu ludia platit poistenie aj v uk aj na SK, kto im v tom zabrani?
Si niekto mysli, ze oni medzi sebou komunikuju?
Ide len o to, ze ak mas niekde zakonnu povinnost platit, tak ak neplatis, musis zdovodnit preco.
Ale ak platis, tak sa ta nikto nepyta ci platis naozaj len raz a nie nahodou viackrat.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

adameva
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 41
RegistrovanýCOLON Pon Sep 24, 2007 12:26 pm
BydliskoCOLON Notrhfield

Poslať od adameva » Uto Apr 29, 2008 11:21 am

ahojte, citala som ohladne E 106, viem co to je, len neviem kde sa k tomu dostat. viem, ze sa to da aj na webe, ale kto mi poradi stranku?vdaka

BUTTON_POST_REPLY