Maternity pay

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
lucinka311
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
RegistrovanýCOLON Ned Sep 03, 2006 6:30 pm
BydliskoCOLON Brighton

Maternity pay

Poslať od lucinka311 » Ned Sep 03, 2006 7:20 pm

Ahojte SLOVACI,
pracujem v UK uz tri roky(na contract). Som tehotna tri mesiace a chcela by som vediet, ci mam narok na matersku (matersky pridavok....)"Problem" je v tom, ze rodit chcem na SVK a nechcem sa do UK po porode uz vratit. Moj priatel takisto pracuje v UK, tri roky. Vie mi niekto odpovedat na moje otazky?
Vopred dakujem....
Lucinka311

oslo1
Wannabe Expert
Wannabe Expert
PríspevkyCOLON 163
RegistrovanýCOLON Uto Jan 24, 2006 7:45 pm
BydliskoCOLON London

maternity leave

Poslať od oslo1 » Ned Sep 03, 2006 11:01 pm

Ahoj, na matersky prispevok mas narok, ale iba v tom pripade, ak sa po porode, resp. po maternity leave vratis k povodnemu zamestnavatelovi.
Ak chces dieta porodit na Slovensku a potom tam aj zostat, tak na matersky prispevok nemas v ziadnom pripade narok. Ten si budes musiet vybavit na slovensku, ale aj tam s tym mozes mat problemy.

all inc.
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 43
RegistrovanýCOLON Pia Jún 23, 2006 1:57 pm

Poslať od all inc. » Pon Sep 04, 2006 11:11 am

Tak dajme tomu,ze manzelka ktora tu pracuje v dobrej robote a otehotnie (ved planovat treba :-) Chceme takisto aby rodila a ostala na materskej doma na Slovensku.Potom by sa dajme tomu vratila na par mesiacov do prace tu do uk (tolko kolko je minimalne potrebne) mala by v tom pripade narok poberat maternity pay tu v UK aj ked by bola cely ten cas doma?

pankac
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 306
RegistrovanýCOLON Str Feb 23, 2005 10:05 pm
BydliskoCOLON Twickenham

Re: Maternity pay

Poslať od pankac » Pon Sep 04, 2006 11:26 am

lucinka311 píšeCOLONpracujem v UK uz tri roky(na contract).
Co znamena na contract? Mas zamestnanecku zmluvu? Potom narok mas. A pokial viem tak sa nikde nepise, ze musis rodit a cely cas byt v UK...
Ale co sa stane s prispevkami ak sa nevratis k zamstnavatelovi to neviem - ak chces ale odist, musis dat normalnu vypoved, aj ked si na materskej.

lucinka311
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
BydliskoCOLON Brighton

Re: maternity leave

Poslať od lucinka311 » Pon Sep 04, 2006 7:40 pm

Ak chces dieta porodit na Slovensku a potom tam aj zostat, tak na matersky prispevok nemas v ziadnom pripade narok. Ten si budes musiet vybavit na slovensku, ale aj tam s tym mozes mat problemy.

Ale ved matersky prispevok dostavas predsa od posledneho zamestnavatela, ze? A pocula som, ze vlastne zamestnavatel Ti plati prvych 6 mesiacov materskej a potom sa vlastne o dieta "stara" stat. Preco by som sa mala potom vratit do tej prace? Ved oni Ti vlastne drzia miesto, do urcitej doby, aby som sa mohla po materskej vratit do tej prace. Je to podla zakona, ze oni Ti musia drzat miesto do ukoncenia materskej.
Ale myslim si, ze kazdy ma pravo volby zamestnania po materskej, ci nastupi do predosleho alebo si najde ine zamestnanie.

nova
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44
RegistrovanýCOLON Pon Jún 12, 2006 4:22 pm

Poslať od nova » Pon Sep 04, 2006 8:44 pm

Vypoved sa dava s predstihom, zvacsa 3 mesiace... Je vlastne jedno kde dieta porodis, ale prakticky vidim problem mozno s tym, ze nemas narok na Child Benefit ak nebyvate v UK. Child Benefit letter asi budu ziadat na vyplatenie materskej.

Gabika
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
RegistrovanýCOLON Pon Sep 04, 2006 9:40 pm

Statutory Maternity Pay

Poslať od Gabika » Pon Sep 04, 2006 10:08 pm

Tak pokial viem, tak na maternity pay mas narok, pokial mas riadne uzavretu pracovnu zmluvu, kedze ti matersku bude platit zamestnavatel. Prestuduj si Company Policies, kde by si mala mat aj podmienky materskej dovolenky. Na matersku narok, len ak prestanes pracovat urcity pocet tyzdnov pred planovanym porodom. Malo by to byt nie viac ako 15 tyzdnov pred planovanym porodom, ale kazdy zamestnavatel moze mat trosku ine podmienky. Taktiez ako si vybavit porod na Slovensku, ak tam momentalne nie si zdravotne poistena a podobne. Tu ti zamestnavatel zo zakona plati matersku 6 mesiacov, ale od oktobra by sa to malo zvysit na 9. Z toho je prvych 6 tyzdnov 90% tvojho platu a zvysok je £100 tyzdenne. Tvoj zamestnavatel vsak moze mat vyhodnejsie podmienky, tak si to zisti. Po porode treba poslat zamestnavatelovi birth certificate a predpokladam, ze ak budes rodit na Slovensku, tak asi uradne prelozeny do anglictiny. A ak chces potom ostat na Slovensku, tak jednoducho pred koncom materskej das vypoved a to uz v zavislosti od tvojej vypovednej doby, co je vacsinou 1 mesiac.
Taktiez pripajam vyborny link (pozri nizsie), kde najdes vsetky potrebne informavie a ked kliknes na 'maternity rights', tak sa ti otvori cela brozura v adobe reader. S tejto brozurky citujem: "SMP (statutory maternity pay)is paid whether or not the employee intends to return to work for her employer.
Once entitlement to SMP has been established,
the employer must pay SMP even if the employee
leaves the employment before the SMP starts or
during the maternity pay period." Tiez je tu vysvetlene, kedy ti vznika narok na matersku: "All employees who are pregnant or who have just
given birth are entitled to a maximum of 26 weeks’
SMP if:
• they have worked for their employer for a
continuous period of at least 26 weeks ending
with the qualifying week – that is, the 15th week
before the expected week of childbirth; and
• their average weekly earnings in the eight weeks
up to and including the qualifying week (or the
equivalent period if they are monthly paid) have
been at least equal to the lower earnings limit
for National Insurance contributions (although
they do not actually have to have paid any
contributions)."
Nikde nie je napisane, ze musis porodit vo Velkej Britanii, aby si tento prispevok dostala.
A tu je ten link: http://www.acas.co.uk/index.aspx?articleid=1154
Na tejto stranke mas aj telefon, kde davaju rady zamestnancom, tak tam mozes skusit zavolat a overit si to, ako to je, ked rodis v inej krajine. Urcite ti poradia.
V kazdom pripade by som to urobila tak, ze by som odisla na matersku, porodila doma a potom, pred koncom materskej dovolenky dala riadnu vypoved.

Tak dufam, ze som aspon trochu pomohla.

Gabika
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
RegistrovanýCOLON Pon Sep 04, 2006 9:40 pm

Oprava

Poslať od Gabika » Pon Sep 04, 2006 10:15 pm

Oprava predosleho prispevku: na matersku mozes odist najskor 11 tyzdnov pred planovanym terminom porodu (a nie 15, ako som napisala predtym). A este citujem: "SMP may be payable outside the UK. For further details of when SMP is payable outside the UK, employees
should contact their nearest Inland Revenue office."

lucinka311
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 4
BydliskoCOLON Brighton

dakujem

Poslať od lucinka311 » Uto Sep 05, 2006 5:24 pm

Ahoj GABIKA,
velmi si i pomohla, Tvoje informacie a dakujem aj za zaslanie tych webovych stranok, su velmi pomocne....
Este raz velmi dakujem!

ivas
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Ned Feb 17, 2008 1:36 pm
BydliskoCOLON londyn

Poslať od ivas » Ned Feb 17, 2008 3:21 pm

ahojte,

ja mam podobny problem, ktory sa momentalne snazim vyriesit. Momentalne som v UK, prave som ukoncila pracovny pomer a coskoro sa chystam vratit na Slovensko kde chcem aj porodit. Moj, teraz uz byvaly, zamestnavatel mi odsuhlasil a "setup-ol" Statutory Maternity Pay- vraj vobec nie je problem to ze odchadzam na Slovensko(natrvalo).

Avask mam problem, ako vyriesit zdravotne poistenie... bolo mi totiz povedane, ze v zdravotnom poisteni na Slovensku mozem pokracovat, ak som v zahranici ukoncila pracovny pomer (ano ) a poistny vztah ( to asi nie-lebo z SMP sa mi stale bude nieco odvadzat na NI)
...ma niekto skusenost ako toto vyriesit...je mozne sa prihlasit do zdrav. poistovne ako samoplatca (aj ked tu budem poderat SMP)
dakujem za odpovede

chrisxgas
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 1
RegistrovanýCOLON Pia Mar 20, 2009 1:00 pm

Poslať od chrisxgas » Pia Mar 20, 2009 1:12 pm

Ahojte.
ja som tiez v koncoch pretoze som vo februari prisla naspat na svk,som v 4mesiaci a samozrejme som nezamestnana.uz som sa informovala ohladne materskej atd...na urade mi samozrejme povedali aby som si vybavila matersku v UK, to teda nemam ponatia ako kedze tam uz nie som a nemam tam uz ani pracu. Tu na urade soc.veci mi povedali ze asi na matersku prvych 6mesiacov nebudem mat narok pretoze tu nemam pracu...ja som z toho uplne vedla a netusim ako by som si mohla vybavit nejaku podporu na dieta z UK,kedze viem ze to tiez dava len zamestnavatel...Prosim pomozte ak viete

doktorka7
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 23
RegistrovanýCOLON Pon Apr 16, 2007 3:58 pm
BydliskoCOLON Lincoln

Poslať od doktorka7 » Pon Mar 23, 2009 9:16 pm

Ahoj,

problemy s platenim materskej dovolenky Ti pomoze vyriesit Job centre plus. Tu poziadas o tlacivo MATERNITY ALLOWANCE.

Tlacivo vypises, spolu s tlacivom prilozis tlacivo SMP1 /SMP1 Ti musi vyplnit Tvoj byvaly zamestnavatel, kontaktne udaje, telefon, adresa a kedy bol s Tebou ukonceny pracovny pomer/.

K tlacivu dalej prikladas originaly vyplatnych pasok, pripadne tlaciva, ak nejake benefity poberas, tlacivo z nemocnice MAT B1 a vsetko odosles na adresu Job centra. Ak bude vsetko schvalene, a prebehne lahko, matersku Ti bude platiti "stat" a to 11 tyzdnov pred narodenin dietata, je to £117 libier tyzdenne na Tvoj ucet v banke. Materska sa vyplaca 39 tyzdnov.

Ak nebudes splnat predpoklady na Maternity Allowance, mozes poziadat o Sure start maternity grant, co je jednorazova pomoc v sume £500.

Pozri si brozuru v Job centre HAVING A BABY, najdes tam vsetky podrobne informacie o benefitoch, o kt. by si mohla eventualne poberat, ale zavisi to od prijmu do Vasej domacnosti /budu kaukulovat ak zijes spolu s manzelom, alebo s partnerom/, pripadne sa obrat na CAB a poziadaj o informacie.

Drzim palce, doktorka7

BUTTON_POST_REPLY