Platenie zdravotneho poistenia pre studentov

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Platenie zdravotneho poistenia pre studentov

Poslať od Dusan » Ned Okt 17, 2004 12:35 am

Obrázok Jedna znama sa ma opytala, ze ako je to so zdravotnym poistenim (platit/neplatit.) ak je full time student a na zaklade NHS karticky od jej GP(vseobecneho lekara), bola vynata z evidencia zdravotnej poistovne na Slovensku.

Obrázok Odpoved som nasiel www.vszp.sk a aj na tychto strankach:

Kazdy obcan SR s trvalym bydliskom na Slovensku si musi platit zdravotne poistenie niekde a u niekoho (ak neplati za neho stat pripadne zamestnavatel)... neda sa len tak odhlasit a neplatit nikde...

Ak je full time student a nezamestnany na slovensku (podla londyn.sk) je povazovany ako "student na Slovensku" a vek nerozhoduje (cize vtedy plati odvody stat., ak su dolozene prislusne doklady o ekvivalencii), no do tej doby, ten student bud bude mat komercne poistenie, alebo bude nadalej platit odvody sam (pripadne plati stat, ked sa jedna o "Sústavnu prípravu na povolanie")... ak sa odhlasi skor, bude si to musiet doplatit aj s urokmi.

Poistovna na Slovensku Vas moze vynat, ak o to poziadate (a zda sa, ze niekedy postaci aj NHS karticka ...), ale je na Vas ked sa planujete este vratit na Slovensko, aby ste zdokladovali cele obdobie za ktore ste boli vynati z evidencie, ze ste mali poistenie niekde platene (poistovna to bude vyzadovat)!!! A tu je problem..... ak ste uz zahodili zmluvy z komercneho poistenia, povedzme z pred 4och alebo 10tich rokov (ako ja), pripadne mate tam co i len par dni medzeru, kedy ste neplatili, tak poistovna vam to narata aj s urokmi (momentalne je to 0.05% za kazdy den z omeskania max. 100SK/den).
Cize ak ste si neplatili poistenie povedzme 1-2roky pred 5timi rokmi, a budete chciet na Slovensko o5 vratit, tak vam kludne moze poistovna nauctovat aj 10-100tisicovu sumu.

VSZP na svojich strankach pise ze az do 1.5.2004 vsetkych ludi pracujucich v zahranici iba vynimala z evidencie, ale teraz pisu, ze ked si obcan plati poistenie v zahranici, takze ma na Slovensku poistny vztah ukoncit. Neviem ci aj ti co boli vynati musia nieco hlasit/ukoncovat? Musim sa ich opytat...

Co sa tyka vydavania karticky NHS, tak ta by sa podla mna mala spravne vydavat iba trvalym rezidentom a ludom co maju NIC, pripadne ak mate doklad od Slovenskej poistovni (E111SK), cize az vtedy ako obcan EU mate narok na bezplatnu NHS starostlivost. Ale kedze to by bolo vela papierovaciek, tu Vam ludia dvoveruju, ze to nebudete zneuzivat a vystavia Vam NHS karticku aj napriklad za pekny usmev Obrázok.....

Obrázok Iba "Emergency" nevyhnutna starostlivost je zadarmo pre kazdeho kto je v UK, bez rozdielu. Staci zajst k hociakemu GP, Accident and Emergency oddelenia, alebo do Walk-in Centra. Osetrenie Vam bude poskytnute zadarmo. (to neplati pre hospitalizaciu)

PS1: (Podla informacii zo stranok londyn.sk o zdravotnom poisteni na Slovensku sa uvadza hranica 25 rokov studenta. Podla ZB. 461/2003 §9 je hranica do dovrsenia 26 rokov (cize vratane 25) )
http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2003&cc=200#

PS2: Nezamestany na Slovensku a zaroven studujuci/turista/pracujuci v zahranici..... Podla mna, clovek ktory odchadza do zahranicia sa musi vypisat z regista nezamestanych, ze? (potom nie je Nezamestnany na Slovensku...lepsie by asi bolo "nezamestany pred odchodom do zahranicia"?), a preto si musi platit o5 odvody sam, az do chvile ked si nieco v UK najde.

Opravte ked nemam pravdu, ale uz mi obcas sibe, ked citam zbierky zakonov.... Obrázok

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Ned Okt 17, 2004 1:41 am

Ta moja znama tu predtym bola ako aupair, tak pocitam ze to znamena, ze na Slovensku bola nezamestnana (ine ani nemoze byt). Teraz tu bude od Decembra studovat na vysokej skole. No dokym nepozhana vsetky dokumenty a nepredlozi to poistovni na SK, si myslim ze musi odvadzat poistenie sama a nemoze sa sa odhlasit (ked nema komercne zdravotne poistenie)
Citácia:
VSZP na svojich strankach pise ze az do 1.5.2004 vsetkych ludi pracujucich v zahranici iba vynimala z evidencie, ale teraz pisu, ze ked si obcan plati poistenie v zahranici, takze ma na Slovensku poistny vztah ukoncit. Neviem ci aj ti co boli vynati musia nieco hlasit/ukoncovat? Musim sa ich opytat...
Ak si full-time študent v UK, tak za teba platí odvody štát (UK), takže TY si ich neplatíš... Je v tom bordel :) Nevyznajú sa v tom ani SK poisťovne, v UK už vôbec nie...
To som mal na mysli ludi co su v zahranici uz dlsiu dobu, tak ked sa vyhlasovali z poistovne pred 1.5.2004, tak oni tomu hovoria "vynatie" z poistenia, ale po 1.5.2004, hovoria ze sa ma poistny vztah "ukoncit". Tak len neviem ci je to vlastne to iste, alebo "vynatie" nie je "ukoncenie", tym padom musim to nahlasit a ukoncit este raz?

Wicanpe
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Sep 03, 2004 1:30 pm

Poslať od Wicanpe » Str Okt 20, 2004 2:00 pm

Dusan píšeCOLONTa moja znama tu predtym bola ako aupair, tak pocitam ze to znamena, ze na Slovensku bola nezamestnana (ine ani nemoze byt). Teraz tu bude od Decembra studovat na vysokej skole. No dokym nepozhana vsetky dokumenty a nepredlozi to poistovni na SK, si myslim ze musi odvadzat poistenie sama a nemoze sa sa odhlasit (ked nema komercne zdravotne poistenie)
Kedze tvoja znama bola v Anglii ako au-pair, zdravotne poistenie tu za nu platil stat (UK), slovenskej poistovni bude stacit list od anglickeho zamestnavatela. Predpokladam, ze teraz je tvoja znama na Slovensku a plati si zdravotne poistenie tam. Akonahle bude mat zmluvu z anglickej univerzity, predlozi ju svojej slovenskej zdravotnej poistovni spolu so ziadostou o zrusenie poistneho.
To som mal na mysli ludi co su v zahranici uz dlsiu dobu, tak ked sa vyhlasovali z poistovne pred 1.5.2004, tak oni tomu hovoria "vynatie" z poistenia, ale po 1.5.2004, hovoria ze sa ma poistny vztah "ukoncit". Tak len neviem ci je to vlastne to iste, alebo "vynatie" nie je "ukoncenie", tym padom musim to nahlasit a ukoncit este raz?
Zrejme narazas na to, ze Slovaci zijuci v UK uz pred 1.5.2004, ktori boli doteraz 'vynati z evidencie' svojej zdravotnej poistovne, maju po 1.5.2004 povinnost 'ukoncit' poistenie v slovenskej ZP. Zrejme asi ano, najrozumnejsie by bolo opytat sa priamo v ZP.

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Str Okt 20, 2004 6:41 pm

au-pair, zdravotne poistenie tu za nu platil stat (UK),
To urcite nie. Ten za Vas nic neodvadzal, iba ste mali narok na NHS starostilivost u lekara, pretoze ako obcan SK si Au-pair musel platit poistenie na Slovensku, alebo komercne poistenie.
Slovensko malo dohodu s UK o poskytovani zdravotnej starostlivosti aj pred majom 2004.

To som pisal vyssie, ze vsetci co neplatili do SK poistovne, pocas pobytu v zahranici, musia dokladovat kde si to poistenie platili pri navrate na Slovensko. Inak budu platit aj penale.

Ta moja kamoska je tu v UK a momentalne sa pripravuje do skoly, popritom vypomaha este rodine za ubytovanie.

Wicanpe
Member
Member
PríspevkyCOLON 64

Poslať od Wicanpe » Pia Okt 22, 2004 3:17 pm

Dusan píšeCOLONTo urcite nie. Ten za Vas nic neodvadzal, iba ste mali narok na NHS starostilivost u lekara, pretoze ako obcan SK si Au-pair musel platit poistenie na Slovensku, alebo komercne poistenie.
Slovensko malo dohodu s UK o poskytovani zdravotnej starostlivosti aj pred majom 2004.
Zle som to formulovala, mas pravdu, ze au-pair ma narok na NHS, stat za nu samozrejme nic neplati, teoreticky jej zdravotnu starostlivost poskytuje stat zadarmo. Moja kamaratka ako obcianka CR pracujuca ako au-pair v UK pred 1.5.04 mala po celu dobu svojho pobytu prerusene poistenie v ceskej ZP. Jedine poistenie, ktore mala bolo NHS. Platba komercneho poistenia v jej pripade vobec nepripadala do uvahy, pretoze:
- v UK uz bola pod NHS
- poistenie do zahranicia plati iba v zahranici, nie v jej domovskom state
- komercne poistenie nenahradza zakonne poistenie, iba ho doplna, cize aj keby mala komercne poistenie, platby za zakonne poistenie by musela odvadzat tak ci tak.
To som pisal vyssie, ze vsetci co neplatili do SK poistovne, pocas pobytu v zahranici, musia dokladovat kde si to poistenie platili pri navrate na Slovensko. Inak budu platit aj penale.
Ako doklad, ktory tu spominas moze platit aj list od anglickej rodiny, ktora potvrdi tvoj pobyt a zaroben aj poistny vztah v UK. Pocula som o ludoch, ktorym takyto list slovenske poistovne akceptovali.
Ta moja kamoska je tu v UK a momentalne sa pripravuje do skoly, popritom vypomaha este rodine za ubytovanie
Teoreticky sa jej stav da povazovat za au-pair, vypomaha rodine za ubytko+vreckove, mala by byt teda under NHS.

MartinaP
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Máj 21, 2004 3:35 pm
BydliskoCOLON Kingston-upon-Thames
CONTACTCOLON

Poslať od MartinaP » Pia Okt 22, 2004 4:02 pm

Moja skusenost je ina, pred 8 rokmi som bola aupair v UK, doma som prerusila skolu takze stat prestal platit za mna poistne, v UK som poistenie nepotrebovala lebo som bola 'clenom' rodiny a osetrenie bolo zadarmo
(to bola jedina informacia od agentury). Ked som sa vratila a dokoncila skolu vseobecna zdravotna poistovna sa ozvala ze mam rok 'dieru' v poisteni a ze mam si to doplatit alebo dokazat ze som mala poistnie vzahranici alebo komercne poistenie na minimalne 6 mesiacov bez prerusenia, ktore nahradza zdravotne poistenie na slovensku ak ste vzahranici. To mi bolo povedane. Agentura Lotty ktora mi nasla rodinu mi nevedela pomoct a bohuzial mi ani neporadili (co s poistnym)pred odchodom do UK. Potvrdenie ze som bola aupair mi poistovna neuznala. Dohoda o bezplatneho osetrenia v UK neznamenala ze ste boli poisteni v UK. Nakoniec som si musela doplatit dozadu cely rok v zdravotnej, bolo to asi 4 roky po navrate z UK a stalo ma to okolo 5tis Sk.
Bohuzial ked som odchadzala do UK ma poistenie nezaujimalo, a doplatila som na to.

Wicanpe
Member
Member
PríspevkyCOLON 64

Poslať od Wicanpe » Str Okt 27, 2004 12:17 pm

Zda sa ze tema zdravotneho poistenia je vecna a existuje na nu nekonece vela nazorov a skusenosti.
Tu su citaty zo stranky VSZP, mozno niekomu pomozu:
Re: Osoba zamestnana v UK
Otazka: Som dva roky v Anglicku, od apríla tohto roku nepretržite. Pred odchodom som sa zo zdravotnej poisťovne odhlásila. Chodím domov asi trikrát do roka na dovolenku. Som povinná platiť si poistenie? Poprípade nejaké nedoplatky?
Odpoved: V UK je národný systém zdravotného poistenia. To znamená, že pokiaľ tam máte povolenie k pobytu, alebo tam legálne pracujete automaticky sa stanete účastníkom tohto systému zdravotného poistenia a zamestnávateľ musí za Vás poistné odvádzať. V tomto prípade budete podliehať legislatíve UK, tam budete aj poistený podľa čl.13a) Nariadenia 1408/71EHS, ktorý hovorí o tom, že na osobu zamestnanú na území jedného štátu sa vzťahuje legislatíva tohto štátu dokonca aj vtedy, ak má bydlisko na území iného členského štátu.

V takom prípade je potrebné poistný vzťah v SR zrušiť. Ukončiť poistný vzťah v SR môžete na základe akéhokoľvek dokladu o existencii zdravotného poistenia v cudzine, napr. aj na základe formulára E111UK, ktorý vo VB vydávajú na registrovaných poštových úradoch v kombinácii s pracovnou zmluvou, dokladu zahraničnej zdravotnej poisťovne (alebo obdobnej inštitúcie, kam je za Vás odvádzané poistné) o zdravotnom poistení v cudzine alebo dokladu od zamestnávateľa o zdravotnom poistení v cudzine, prípadne i na základe pracovnej zmluvy a čestného vyhlásenia o existencii zdravotného poistenia v zahraničí. Tieto doklady musia byť opatrené príslušnou hlavičkou, pečiatkou a podpisom. Z termínov uvedených na dokladoch musí byť zrejmý začiatok poistného vzťahu v cudzine. V tomto prípade samozrejme v SR nie je potrebné platiť poistné.
Re: Au-pair v UK
Ak Vám vo VB z titulu výkonu au pair vyplýva nárok byť poistencom ich zdravotného systému, potom je potrebné svoj poistný vzťah v SR zrušiť. Môžete tak urobiť na základe dokladu o zdravotnom poistení v cudzine vydanom zahraničnou zdravotnou poisťovňou alebo obdobnou inštitúciou, do ktorej je za Vás odvádzané poistné. Je bežná prax, že toto poistenie odvádza za au pair rodina, využijúc systém rodinného poistenia. Tento doklad o poistení musí byť opatrený príslušnou hlavičkou, pečiatkou a podpisom. Z termínov uvedených na tomto doklade musí byť zrejmý začiatok poistného vzťahu v cudzine.
Zdravotná starostlivosť v SR Vám potom bude poskytnutá na základe formulára E111UK ( išlo by o potrebnú zdravotnú starostlivosť ) alebo na základe formulára E106UK ( išlo by o plnú zdravotnú starostlivosť ). Aj na základe týchto formulárov Vám môžeme poistný vzťah v SR ukončiť. O tom, na ktorý z formulárov máte nárok, rozhodne Vaša zdravotná poisťovňa vo VB. V tomto prípade už nie je samozrejme potrebné, aby ste v SR prispievali na poistné.

Ak Vám vo VB z titulu výkonu au pair nevyplýva nárok byť poistencom ich zdravotného systému, potom naďalej zostávate naším poistencom ako samoplatca. Potrebná zdravotná starostlivosť vo VB Vám potom bude poskytnú vo verejnom zdravotnom systéme na základe formulára E111SK, ktorý Vám vydá Vaša zdravotná poisťovňa v SR. V tomto prípade je potrebné v SR na poistenie aj prispievať.
Vidno, ze na Slovensku nemaju ani paru o britskom zdravotnom systeme a naroku nan. Kedze v UK ziadna institucia nevyda au-pair potvrdenie o odvodoch zdravotneho poistenia, slovenskej poistovni by mal stacit list od anglickej rodiny. Ak poistovna list neakceptuje, au-pair ma holt smolu, bude doplacat. Rovnaky princip zrejme plati aj pre studentov v UK (v tomto pripade sa samozrejme preukazuju listom od prislusnej skoly).

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Štv Okt 28, 2004 1:42 am

Wicanpe píšeCOLONUK ziadna institucia nevyda au-pair potvrdenie o odvodoch zdravotneho poistenia,
Mas pravdu, lebo au-pairs ziadne poistenia do narodneho systemu zdravia neplatia ani stat UK za nich neplati (Au-pair nie je praca ;-) ). Takze pre aupair v UK plati druhy clanok posledny paragraf. Aupair si musi platit na Slovensku poistenie sam, a na zaklade toho dostanu formular E111SK.
To iba oficialne nanny platia odvody. Preto musia mat NINO, aby vedeli kam tie odvody poistovna ma davat. Au-pair NINO nema. Nany ma narok potom aj na dochodok, ak by tu robila 40rokov :) au-pair nie.

To iste plati pre Slovenskych studentov v zahranici (full time) na vyske. Za nich plati Slovensky stat do SK poistovni, ale az po tom, ked predlozia potvrdenia o ekvivalencii studia+potvrdenie zo skoly. Potom dostanu E111SK na ktory maju narok na zdravotnu starostlivost v UK. (aj pred 05/04 mali SK studenti narok na NHS - reciprocne dohody)

Iba ti co pracuju oficialne a maju aj NINO, odvadzaju poistne v UK, tym padom maju si ziadat formular E111UK v UK a budu mat nevyhnutnu zdravotnu starostlivost v EU, a ked nahodou by zohnali aj E106, tak to by mali narok na SLovensku na uplnu zdravotnu starostlivost.

Platba komercneho poistenia v jej pripade vobec nepripadala do uvahy, pretoze:
- v UK uz bola pod NHS
Ano, au-pair mala/ma narok na NHS, co vyplyvalo z reciprocnych zmluv medzi UK a SK, no ale iba vtedy, ze mala platene zakonne poistenie na Slovensku. (samozrejme to nikto nekontroloval, takze ludia sa jednoducho odhlasili z SK a boli aj tak pod NHS)
- poistenie do zahranicia plati iba v zahranici, nie v jej domovskom state
Zavisi podla zmluvy, ale ja som mal rocnu poistku cez Union, ktoru som zrusil predcasne a vratili mi peniaze za necerpane dni. Myslim si, ze by sa dalo poistenie prerusit a po dovolenke doma zase si platit. Takze tie 2 tyzdne doma by si usetrila. No tym padom by sa musela "oficialne" platit do zdravotnej poistovne.... Nieviem, je to dost zamotane...

Poslal som otazku do VSZP, ohladne uznavania/neuznavania komercneho zdravotneho poistenia ako nahradu zakonneho pri pobyte v zahranici pred majom 2004. Ked sa ozvu, dam vediet....

Este jedna vec (niekde inde vo fore to bolo spomenute), ako obcan SR si nemozete vybrat kde chcete platit poistenie (doma alebo zahranicie). Takze ani SK student, ani SK nezamestnany, ani SK aupair si nemozu platit zakonne poistenie v zahranici, iba ak tu aj oficialne pracuju ( Nariadenie 1408/71)

Wicanpe
Member
Member
PríspevkyCOLON 64

Poslať od Wicanpe » Štv Nov 04, 2004 3:31 pm

Dusan píšeCOLONAupair si musi platit na Slovensku poistenie sam, a na zaklade toho dostanu formular E111SK.
Pokial ma au-pair karticku od NHS, moze sa na jej zaklade odhlasit zo svojej slovenskej zdravotnej poistovne.
Otazka: Som v UK ako au-pair. Som pod britskym systemom zdravotneho poistenia (NHS) ale odvody neplatim ani ja ani moja anglicka rodina. Musim sa odhlasit zo svojej slovenskej zdravotnej poistovne? Bude slovenska poistovna akceptovat list od mojej anglickej rodiny ako potvrdenie na odhlase nie? Co robit v pripade, ze som bola au-pair v UK uz pred 1.5.2004 a neplatila som si ziadne poistenie na Slovensku? Budem musiet doplacat?
Moja kamaratka ma ten isty problem, akurat, ze je v UK ako student.
Odpoved: Píšete, že spadáte pod britský systém zdravotného poistenia ( zrejme vlastníte kartičku NHS, s ktorou navštevujete lekára ).

V takom prípade je potrebné poistný vzťah v SR zrušiť. Ukončiť poistný vzťah v SR môžete na základe akéhokoľvek dokladu o existencii zdravotného poistenia v cudzine, napr. aj na základe formulára E111UK, ktorý vo VB vydávajú na registrovaných poštových úradoch v kombinácii s pracovnou zmluvou, alebo na základe kartičky NHS v kombinácii s čestným vyhlásením (vzor prikladám v prílohe ).Tieto doklady musia byť opatrené príslušnou hlavičkou, pečiatkou a podpisom. Z termínov uvedených aspoň na jednom doklade musí byť zrejmý začiatok poistného vzťahu v cudzine. V tomto prípade samozrejme v SR nie je potrebné platiť poistné.

To platí aj pre Vašu priateľku.

Čo sa týka Vášho pobytu v UK pred vstupom SR do EU ( 01.05.2004 ), tam je situácia iná.

Pred vstupom SR do EU mohli byť osoby s trvalým pobytom na Slovensku vyňaté z povinného zdravotného poistenia v SR v prípade

- že sa dlhodobo ( najmenej 6 mesiacov ) zdržiavali v cudzine a boli tam zdravotne poistené ? je potrebné predložiť doklad o vzniku poistného vzťahu v úradne osvedčenom preklade do štátneho jazyka. ( bolo akceptované i poistenie liečebných nákladov v zahraničí uzatvorené v komerčnej poisťovni na Slovensku.)

-že osoba bola zamestnaná u zamestnávateľa so sídlom v cudzine a tam aj zdravotne poistená ( dĺžka vyňatia v tomto prípade nemusela trvať najmenej 6 mesiacov). K vyňatiu v tomto prípade, bolo potrebné predložiť doklad o poistnom vzťahu a pracovnom vzťahu v úradne osvedčenom preklade do štátneho jazyka).

Osoba môže túto skutočnosť zdokladovať aj spätne.

Počas doby vyňatia tieto osoby v SR poistné neplatili. Ak spĺňate uvedené podmienky a doložíte vyššie uvedené doklady môžete byť z poistenia v SR vyňatá aj spätne. V opačnom prípade si musíte poistné uhradiť.
Zdroj: stranky VSZP
To iba oficialne nanny platia odvody. Preto musia mat NINO, aby vedeli kam tie odvody poistovna ma davat. Au-pair NINO nema. Nany ma narok potom aj na dochodok, ak by tu robila 40rokov :) au-pair nie.
Odvody za National Insurance nemaju nic spolocne so zdravotnym poistenim.
To iste plati pre Slovenskych studentov v zahranici (full time) na vyske. Za nich plati Slovensky stat do SK poistovni, ale az po tom, ked predlozia potvrdenia o ekvivalencii studia+potvrdenie zo skoly. Potom dostanu E111SK na ktory maju narok na zdravotnu starostlivost v UK. (aj pred 05/04 mali SK studenti narok na NHS - reciprocne dohody)
Z clanku z VSZP vyplyva, ze ak si slovensky student v UK vybavi karticku NHS, moze sa na jej zaklade odhlasit zo svojej slovenskej zdravotnej poistovne.

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Štv Nov 04, 2004 5:10 pm

Pokial ma au-pair karticku od NHS, moze sa na jej zaklade odhlasit zo svojej slovenskej zdravotnej poistovne.
aj ja som vcera dostal mail, a podla toho ako citam, tak to bude asi od tej istej osoby. No vycapim ho ked mi poslu este konfirmaciu na moju dalsiu otazku.

To, ze clovek ma NHS karticku neznamena, ze je aj poistencom zdravotneho systemu daneho statu.
Zkonne poistenie sa musi niekde platit (v jednom zo statov EU).

(Píšete, že spadáte pod britský systém zdravotného poistenia ) - To je fraza Ak->tak. , ktorou sa ohanaju aj pre aupair, ale oni nevedia ze aupair v ziadnom state neplati odvody, takze nemoze spadat pod zdravotny system UK.
Dalsia otzka by mala smerovat pre NHS, ci aupair spada pod ich zdravotny system poistenia.

Aj v mojom pripade mi poslali odpovede dvojzmyselne, z ktorych som sa moc nedozvedel (vsetko som uz predtym cital na ich stranke), tak som musel posielat este raz email, aby to potvrdili. Oni cituju zakony, ale konkretne sa nevyjadria, aby nahodou nespravili chybu. (chapem ich)
Takze neviem ci dostanem presnu odpoved na otazku, alebo si ju zase vysvetlia po svojom.

Co mozem potvrdit je ze student na SK sa klasifikuje do dovrsenia 25roku. (zakon o pridavkoch na deti 600/2003) a nie ako je napisane v zakone o socialnom poisteni.

Taktiez pred 1.5.2004 uznavali aj komercne poistenie v zahranici, no po 1.5.2004 som sa ich na to musel pytat este raz. (potom dam vediet)
Odvody za National Insurance nemaju nic spolocne so zdravotnym poistenim
Moj vyklad :
Nariadenie EU 1408/71 ktoreho sa drzia je zakonom o socialnom poisteni a nie o zdravotnom (asi zdravotne je myslene ako sucast socialneho poistenia ). V UK sa plati iba NI contribution a zahrna v sebe socialne a zdravotne poistenie. (formular E106 - je dokladom o poisteni (zdravotnom aj socialnom)
No ako som uvadzal vyzsie, paragrafy socialneho poistenia nie su totozne s paragrafmi zdravotneho poistenia na Slovensku.

Podla mna doklady, ktore akceptuje zdrav. poistovna na SK su iba intenymi predpismi poistovni a nie stanovene zakonom. Nikde som to v zakonoch nevedel najst.

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pia Nov 19, 2004 12:34 am

BUTTON_POST_REPLY