Mozem sa na Slovensku odhlasit zo zdrav. poistovne?

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
qth
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 521
RegistrovanýCOLON Sob Mar 25, 2006 2:24 am
BydliskoCOLON Reading

Re: zdravotne poistenie - problem...?

Poslať od qth » Str Júl 25, 2007 12:16 pm

Ahoj,

Podla toho co ja viem, tak ked zacnes robit tu v UK, ziskas NIN a zacnes ho platit tak by si sa mal odhlasit
z poistovni na SVK. Odhlasenim zo zdravotnej stracas
narok na akekolvek osetrenie okrem ohrozenia zivota
(ci co to presne je to uplne nutne osetrenie ktore
dostanes so zdravotnym preukazom vsade v EU). Na druhu
stranu tu mas zdravotne osetrenie zdarma a aj bez toho
aby si platil NIN.

Xtina
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 31
RegistrovanýCOLON Štv Jún 14, 2007 9:24 pm

Poslať od Xtina » Str Júl 25, 2007 12:17 pm

Ahoj,

ja som to tu tiež hľadala, ja som poistená v Apolle, ale na tom asi nezáleží, ja idem do uk ako aupair a odtiaľ chcem voľačo na mieste zháňať, lebo zo Slovenska to je priam nemožné bez pohovorov a tak. Ale k veci: bolo mi povedané (priamo v Apolle), že pokiaľ som tam nezamestnaná (aupair) tak mi platí európsky preukaz poistenca (EPP), a keď by som mala normálny job s NINom, tak to už platia oni (zamestnávateľ)a ten EPP že mi v tom prípade neplatí, resp. že sa ním nemám preukazovať,lebo sú z toho potom v UK problémy, že im ho mám poslať naspať na Slovensko. Ale pokým cestuješ + - 1 deň, tak aj tak si ho vezmi, lebo tiež sa môže za takú krátku dobu stať (bože uchovaj)kadečo...

Xtina
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 31
RegistrovanýCOLON Štv Jún 14, 2007 9:24 pm

Poslať od Xtina » Str Júl 25, 2007 12:20 pm

... hej a tiež chceli v zdr. poisťovni (na Slovensku) potom poslať kópiu pracovnej zmluvy alebo výplatnú pásku, alebo možno oboje, už neviem...

sidzej
Member of Moderators
Member of Moderators
PríspevkyCOLON 381
RegistrovanýCOLON Pia Feb 11, 2005 4:14 pm
BydliskoCOLON Le Plessis Pate, France
CONTACTCOLON

Poslať od sidzej » Str Júl 25, 2007 12:22 pm

Skusim to len strucne zodpovedat:

Ak sem ides ako turista, resp. hladat pracu, tak rada z londyn.sk je spravna - ponechat si slovensku EHIC kartu az do momentu, ked oficialne nastupis do noveho zamestnania tu v UK. U teba je situacia ina v tom, ze uz pracu mas. Tym padom budes oficialne zdravotne poisteny od prveho dna noveho zamestnania. Samozrejme, musis si co najrychlejsie vybavit NI a potom poziadat o EHIC tu v UK.

Ak sa mylim, tak ma snad niekto opravi...no myslim, ze je to tak. Ja som bol pred 2 rokmi v rovnakej situacii ako ty, ked som do UK isiel uz s tym, ze pracu som uz mal.

kazisvet
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 498
RegistrovanýCOLON Pia Mar 03, 2006 1:31 pm
BydliskoCOLON BA - Petrzalka/Southsea
CONTACTCOLON

Re: zdravotne poistenie - problem...?

Poslať od kazisvet » Str Júl 25, 2007 12:34 pm

schneider píšeCOLON Tak ako to vlastne je...? precital som cele forum, ale porovnanie tychto tvrdeni som nenasiel...

Dik za info...

s.
asi si nehladal dost usilovne :)
ale poporiadku, v zmysle jednej zo smernic EU je zamestnenec (poistenec) povinny platit odvody na socialne poistenie len v jednom clenskom state EU. Takze v tvojej ZP mali v podstate pravdu. Dnom ked sa zamestnas a zacnes platit odvody v UK by si sa mal odhlasit zo slovenskej ZP a platit poistenie uz len v UK.

Europsky preukaz poistenca ti uz na tvoju ziadost vyda britska strana (akym sposobom to najdes v starsich prispevkoch) a tym preukazom sa budes preukazovat v celej EU, vratane slovenska !!!

Neviem ako sa v praxi realizuje lekarske osetrenie na slovensku s UK zdravotnym (europskym) preukazom, viem, ze viaceri to riesia dobrovolnym zdravotnym poistenim na slovensku. Sice sa to nema, ale ked nebudes pri prihlasovani velmi roztrubovat, ze pracujes v UK, tak to nasa ZP nema v podstate ako zistit. Ved nejakych 13 libier mesacne asi nie je vela, aby si sa vyhol byrokratickym tahaniciam s preplatenim poskytnutej zdravotnej starostlivosti.
nerob inym to, co nechces, aby ini robili tebe :)

kvetinka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 22
RegistrovanýCOLON Uto Júl 17, 2007 4:37 pm

Poslať od kvetinka » Štv Júl 26, 2007 10:18 am

Ahoj.

Administrator to zhrnul vystizne, dodam len par drobnosti. Akonahle dostanes v UK zmluvu, posli ju spolu s Europskym preukazom zdravotneho poistenia do svojej zdravotnej poistovne na Slovensko. Ja som to priniesla osobne, ked som bola na dovolenke. Bolo potrebne vypisat aj akusi Odhlasku so Vseobecnej zdravotnej poistovne (neviem presny nazov), kde si uviedol, ci prikladas vyplatne pasky alebo zmluvu. Tiez som im dala kopiu National Insurance karticky a kopiu noveho Europskeho preukazu poistenca, ktoru mi uz medzitym na poziadanie vydala anglicka strana. Radim ti, aby si informoval svojho praktickeho lekara (ta dalsia kocka, co sa zapojila aj svoju gynekologicku), ze odchadzas. Je to dolezite, aby si na teba za kazdy mesiac od poistovane neuplatnoval kapitalizacny prispevok. Ja som odisla do UK v oktobri, dosla sa odhlasit na Slovensko az v marci. Bolo to v poriadku, lebo ma odhlasili spatne, ale ten kapitalizacny prispevok, co davali dovtedy mojim doktorom som musela zaplatit. Bolo to okolo 300Sk. Nie vela, ale naserie.
Ked prides na Slovensko na dovolenku, v ramci ktorej sa das osetrit, vysvetli doktorovi, ze si ma za osetrenie vystavit fakturu na poistovnu a prilozit kopiu NI karticky a Eur. preukaz. zdrav. poistenia. Bohuzial, na bezplatne osetrenie na Slovensku mas narok len v urgentnom pripade. To ze to bolo urgentne osetrenie, ten lekar musi uviest na tej fakture inak smola. Mam taku skusenost. Cize sme sa dostali do velmi nevdacnej situacie, lebo ti plne nekryju zdravotnu starostlivost ani doma ani v UK. V zdravot. poistovni doma mi povedali, ze ak mi vystavia v UK formular E106, tak budem mat hradenu celu zdravotnu starostlivost doma. Zatial ten formular nemam, lebo sa na Inland Revenue robia, ze ho nemaju a musim sa kontaktovat s centralnym officom. Zistila som, ze ten formular kryje clenov rodiny, ale ja deti nemam. Tak neviem.
Ak som niekomu pomohla, tak som rada.

jumper77
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 5
RegistrovanýCOLON Uto Aug 29, 2006 11:41 am

torsku odlisna situacia

Poslať od jumper77 » Str Aug 29, 2007 12:00 pm

Zdravim,

moja situacia je trosku odlisna od tych co tu boli popisovane:
Prisiel som do UK vo februari a 3 mesiace som mal vyplacanu podporu v nezamestnanosti (transfer zo SVK). To vyzadovalo registraciu na JobCentre a ziskanie NINO. Toto vsetko som mal vybavene v priebehu cca mesiaca - dvoch (povedzme do konca marca). Pracovat som zacal az v juli.
Ktory datum je pre mna rozhodujuci z hladiska odhlasenia sa zo slovenskej zdravotnej poistovne.

Britsky system bude asi iny, ale vychadzam z toho, ze ked som na slovensku zaregistrovany na urade prace, tak za mna plati stat odvody aj zdravotne poistenie. Takze ak by za mna boli odvadzane poistne uz od momentu ziskania NINO, tak by zrejme bolo potrebne sa odhlasit k datumu ziskania NINO.

Vie niekto poradit, alebo kde ziskat radu?

Vdaka

BUTTON_POST_REPLY