SOC. a ZDRAV. POISTOVNA NA SK

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
ZOLLINO
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 9
RegistrovanýCOLON Pia Máj 11, 2007 2:50 pm
CONTACTCOLON

SOC. a ZDRAV. POISTOVNA NA SK

Poslať od ZOLLINO » Pon Nov 12, 2007 10:10 am

Zdravim,

kedze nie som taky talent na slovenske organizacie tahajuce z ludi peniaze ako je Socialna a Zdravotna poistovna na slovensku, pytam sa vas, ci mi neviete poradit, ako si to mam na Slovensku optimalne zariadit, resp. ako to mate vybavene vy. v SVK mam europsky preukaz poistenca, v UK mam NIN a Home Office.

Na SVK sa plati 637,-sk/mes. za zdravotne poistenie (karticku poistenca + europsky preukaz poistenca) + cca 2337,-Sk/mes. za soc. poistenie. Cize 12*2337,-Sk za rok zaratany do duochodku v soc. poistovni.

Otazka znie, ako to mate vy? Platite si to trvalym prikazom? Alebo neplatite si to? Alebo si to mam platit aj v UK aj na SVK? Ako je to? Nerozumiem tomu moc a nerozumiem ani ako to spravit optimalne, lebo mi nikto nevie poradit. Nerad by som platil nieco dlhodobo 2x a zbytocne.

Dakujem za fundovane odpovede :)

EDIT: napr. pripada mi zbytocne platit zdravotnu, ked xodim k lekarovi v UK tam kde byvam a na slovensku tak maximalne k zubarovi, ktory je aj tak za cash. Naopak socialku by sa mozno oplatilo platit, aby boli zaratane roky do duochodku. No som si isty, ze v ramci TAX co strhavaju z vyplaty v UK je to zaratane tiez. Nie?

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655
RegistrovanýCOLON Uto Feb 07, 2006 12:40 pm
BydliskoCOLON Reinach BL, Switzerland

Re: SOC. a ZDRAV. POISTOVNA NA SK

Poslať od xaxa » Pon Nov 12, 2007 11:20 am

Ak mas NIN tak by si mal poziadat o Europsky preukaz poistenca v UK, da sa to cez web.

Kedze si sa neodhlasil v slov. zdrav. poistovni, tak dostanes pokutu, ked im prezradis pri opetovnom prihlaseni, ze si bol poisteny 2x.
ZOLLINO píšeCOLONZdravim,

kedze nie som taky talent na slovenske organizacie tahajuce z ludi peniaze ako je Socialna a Zdravotna poistovna na slovensku, pytam sa vas, ci mi neviete poradit, ako si to mam na Slovensku optimalne zariadit, resp. ako to mate vybavene vy. v SVK mam europsky preukaz poistenca, v UK mam NIN a Home Office.

Na SVK sa plati 637,-sk/mes. za zdravotne poistenie (karticku poistenca + europsky preukaz poistenca) + cca 2337,-Sk/mes. za soc. poistenie. Cize 12*2337,-Sk za rok zaratany do duochodku v soc. poistovni.

Otazka znie, ako to mate vy? Platite si to trvalym prikazom? Alebo neplatite si to? Alebo si to mam platit aj v UK aj na SVK? Ako je to? Nerozumiem tomu moc a nerozumiem ani ako to spravit optimalne, lebo mi nikto nevie poradit. Nerad by som platil nieco dlhodobo 2x a zbytocne.

Dakujem za fundovane odpovede :)

EDIT: napr. pripada mi zbytocne platit zdravotnu, ked xodim k lekarovi v UK tam kde byvam a na slovensku tak maximalne k zubarovi, ktory je aj tak za cash. Naopak socialku by sa mozno oplatilo platit, aby boli zaratane roky do duochodku. No som si isty, ze v ramci TAX co strhavaju z vyplaty v UK je to zaratane tiez. Nie?

ZOLLINO
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 9
CONTACTCOLON

Poslať od ZOLLINO » Pon Nov 12, 2007 12:13 pm

xaxa píšeCOLONAk mas NIN tak by si mal poziadat o Europsky preukaz poistenca v UK, da sa to cez web.

Kedze si sa neodhlasil v slov. zdrav. poistovni, tak dostanes pokutu, ked im prezradis pri opetovnom prihlaseni, ze si bol poisteny 2x.
mam europsky preukaz poistenca SPOLOCNEJ zdrav. poistovne. Cize ty mi vravis, aby som zrusil kompletne zdrav. poist. na slovensku. A mal kvazi Europsky preukaz poistenca v UK, ako sa to vola officialne? Web si uz najdem. European Health Insurance Card (UK)? To sa vlastne stalo s tym, ze odo dna ako mam NIN, tak by som nemal mat zdravotnu poistovnu na slovensku lebo pokuta. vsak?

co s tou socialkou? any ideas?

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Poslať od bajka » Pon Nov 12, 2007 2:14 pm

Co sa zdravotnej poistovne tyka, tak ako uz bolo spominane, je dobre sa odhlasit na Slovensku, ak odvadzas NI v UK. Podla zakona musis byt zdravotne poisteny vramci EU len v jednej krajine, ale tiez nesmies ostat nepoisteny. Ale este som nepocula o nikom, kto by dostal pokutu, alebo by mal problemy za to, ze je poisteny aj v UK aj na SK. Mozno je to len otazka casu.
EHIC karticku dostanes tu v UK, ale to tiez uz vies.
V socialnej poistovni na SK mi povedali, ze je na mne, ci si budem platit alebo nie. Ale neviem sa k tomu velmi vyjadrit. Co viem je, ze kedze tu v UK pracujes a odvadzas co treba, tak dochodok sa Ti vypocita pomerne k tomu, kolko si robil v UK a na SK, pripadne dalsej krajine. Takze sa nemusis bat, ze ak nebudes platit socialne poistenie na SK, pocas toho, co pracujes v UK, tak prijdes o dochodok.
Ako priklad, aj ked Teba sa to netyka: Zene, ktora ide na matersku a uz ma nieco odrobene v UK, by sa socialne poistenie na SK platit neoplatilo, lebo na matersku z oboch krajin aj tak narok nema. Prispevok, ktory dostavas v UK, uz nedostanes na SK a opacne. Jedine ak by bol jeden z tych prispevkov vyssi, tak Ti doplatia rozdiel.
Mozno je to podobne aj s inymi zivotnymi situaciami.

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Pon Nov 12, 2007 2:44 pm

bajka píšeCOLONAle este som nepocula o nikom, kto by dostal pokutu, alebo by mal problemy za to, ze je poisteny aj v UK aj na SK.
Ja napriklad som dostal symbolicky 1Sk/za den medzi zaciatkom pracovneho pomeru a odhlasenim sa z poistovne. :) Samozrejme ze mi vratili aj to som som medzitym zaplatil. Ale podla mna ta pokuta moze byt aj vyssia podla lubovole.

ZOLLINO
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 9
CONTACTCOLON

Poslať od ZOLLINO » Uto Jan 08, 2008 5:06 pm

no, dnes mi prislo zaplatit socialnej poistovni 15300sk za obdobie 7mich mesiacov roka 2007. Uz som pochopil, ze konec koncov nie je tychto 15300sk nutne zaplatit, pretoze si ich platim v ramci zamestnania v UK. No chcem sa opytat, co s tymi mesiacmi, ktore som zamestnany nebol? Tie doplatim na slovensku potom ako si napr spravim s niekym so soc. poistovne rocne zuctovanie?

Ako to mate vy? Uvazujme model ze robite 9 mesiacov v roku a 3 mesiace nemate ziaden kontrakt. Stale netusim ako to mam dohodnut so slovenskou soc. poistovnou a s UK uradom.
Kettering, Northamptonshire, Northlands

Obrázok

adameva
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 41
RegistrovanýCOLON Pon Sep 24, 2007 12:26 pm
BydliskoCOLON Notrhfield

Poslať od adameva » Pon Apr 28, 2008 11:23 am

ahoj xaxa, vdaka za radu, co sa tyka poistenia.pises, ze sa to da cez web, nemozem sa k tomu dopracovat, poradis mi, prosim? jedna sa o tlacivo E106.nedostanem sa ku tomu.porad, diky

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
RegistrovanýCOLON Uto Aug 07, 2007 2:47 pm
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Pon Apr 28, 2008 3:18 pm

pres internet na teto strance
https://www.ehic.org.uk/Internet/home.do

vyplnis a za par dni ti prijde uplne stejna karticka jako jsi mel na slovensku akorat uvnitr hvezdicek evropske unie nebude sk, ale UK.

adameva
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 41
BydliskoCOLON Notrhfield

Poslať od adameva » Uto Apr 29, 2008 10:47 am

vdaka ti krtek, skusim to a v pripade, ked si s tym nebudem dat vediet rady, pomozes?

adameva
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 41
BydliskoCOLON Notrhfield

Poslať od adameva » Uto Apr 29, 2008 11:17 am

Vdaka, nasla som to,ale to je tlacivo E 111, to ja uz mam.Mna zaujima tlacivo E 106.Potrebujem sa dostat ku tomu, totizto ja potrebujem ziskat zdravotny preukaz resp. karticku pre plnu zdravotnu starostlivost aj na slovensku.totiz EHIC kartou dostanem doma len nutnu zdravotnu opateru.haladam sposob ako zikat tlacivo E 106

xaxa
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 655

Poslať od xaxa » Uto Apr 29, 2008 11:41 am

adameva píšeCOLONVdaka, nasla som to,ale to je tlacivo E 111, to ja uz mam.Mna zaujima tlacivo E 106.Potrebujem sa dostat ku tomu, totizto ja potrebujem ziskat zdravotny preukaz resp. karticku pre plnu zdravotnu starostlivost aj na slovensku.totiz EHIC kartou dostanem doma len nutnu zdravotnu opateru.haladam sposob ako zikat tlacivo E 106
Heh, kto z nas to nepotrebuje :)

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Uto Apr 29, 2008 11:44 am

no nevim, podle toho co ja vim tak proste PLNOU zdravotni peci na slovensku nikdy nedostanes kdyz jses pojistena v UK. Tak je to mezi vsema statama evropy, v zahranici (z pohledu zdravotni pece je pro tebe slovensko zahranici) mas vzdy narok na zakladni osetreni ktere anglicka pojistovna proplati, na jakoukoliv dalsi peci se musis vratit do zeme kde si platis zdravotni pojisteni. Je to opatreni proti tomu aby lidi jezdili za ruznyma druhama osetreni do ruznych zemi.

adameva
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 41
BydliskoCOLON Notrhfield

Poslať od adameva » Uto Apr 29, 2008 12:13 pm

krtek, mas mylne nazory. mam to overene, nakolko toto co mas sluzi v podstate ako prva pomoc.ides osetria ta napr. pri uraze v tvojeje zemi,pri chripke, pri kolikach ap.ale ak ty sa chces da liecit alebo dat si urobit kompletne vysetrenie doma, neurobia ti to na zaklade tej karticky,potrebujes E106, na zaklade ktoreho mozes ist na vysetrenie aj doma.

adameva
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 41
BydliskoCOLON Notrhfield

Poslať od adameva » Uto Apr 29, 2008 12:15 pm

xaxa píšeCOLON
adameva píšeCOLONVdaka, nasla som to,ale to je tlacivo E 111, to ja uz mam.Mna zaujima tlacivo E 106.Potrebujem sa dostat ku tomu, totizto ja potrebujem ziskat zdravotny preukaz resp. karticku pre plnu zdravotnu starostlivost aj na slovensku.totiz EHIC kartou dostanem doma len nutnu zdravotnu opateru.haladam sposob ako zikat tlacivo E 106
Heh, kto z nas to nepotrebuje :)

vdaka za ochotu

krtek
User Eater
User Eater
PríspevkyCOLON 762
BydliskoCOLON London HA2

Poslať od krtek » Str Apr 30, 2008 9:33 am

adameva píšeCOLONkrtek, mas mylne nazory. mam to overene, nakolko toto co mas sluzi v podstate ako prva pomoc.ides osetria ta napr. pri uraze v tvojeje zemi,pri chripke, pri kolikach ap.ale ak ty sa chces da liecit alebo dat si urobit kompletne vysetrenie doma, neurobia ti to na zaklade tej karticky,potrebujes E106, na zaklade ktoreho mozes ist na vysetrenie aj doma.
No myslim ze mas mylne informace ty.
Na zaklade karticky te opravdu osetri jen v zakladnich urazech, nemocech.

Na E106 te budou osetrovat i normalne, ALE E106 ti vydaji jen tehdy kdyz jsi pojistena v anglii, a jedes na delsi dobu zit do jine zeme. Podminkou je ze tam musis jet na delsi dobu a ne jako turista.
Takze kdyz ty chces zustat v anglii a jen odjet na slovensko si nechat udelat nejake vysetreni a leceni a zase se vratit (nezustavas na slovensku treba 1/2 roku), tak ti to nevydaji. A kdyz by ti to vydali tak je to proste jen podvod a vystavujes se tomu riziku ze kdyz na to prijdou ze budes pekne vsechno platit hotove.
Proste E106 je pro ucel kdy jedes zit dlouhodobe do jine zeme a nebudes tam pracovat.

Jestli porad chces o to zadat tak tady mas formular se zadosti
www.hmrc.gov.uk/forms/ca8454.pdf

adameva
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 41
BydliskoCOLON Notrhfield

Poslať od adameva » Str Apr 30, 2008 12:39 pm

krtek píšeCOLON
adameva píšeCOLONkrtek, mas mylne nazory. mam to overene, nakolko toto co mas sluzi v podstate ako prva pomoc.ides osetria ta napr. pri uraze v tvojeje zemi,pri chripke, pri kolikach ap.ale ak ty sa chces da liecit alebo dat si urobit kompletne vysetrenie doma, neurobia ti to na zaklade tej karticky,potrebujes E106, na zaklade ktoreho mozes ist na vysetrenie aj doma.
No myslim ze mas mylne informace ty.
Na zaklade karticky te opravdu osetri jen v zakladnich urazech, nemocech.

Na E106 te budou osetrovat i normalne, ALE E106 ti vydaji jen tehdy kdyz jsi pojistena v anglii, a jedes na delsi dobu zit do jine zeme. Podminkou je ze tam musis jet na delsi dobu a ne jako turista.
Takze kdyz ty chces zustat v anglii a jen odjet na slovensko si nechat udelat nejake vysetreni a leceni a zase se vratit (nezustavas na slovensku treba 1/2 roku), tak ti to nevydaji. A kdyz by ti to vydali tak je to proste jen podvod a vystavujes se tomu riziku ze kdyz na to prijdou ze budes pekne vsechno platit hotove.
Proste E106 je pro ucel kdy jedes zit dlouhodobe do jine zeme a nebudes tam pracovat.

Jestli porad chces o to zadat tak tady mas formular se zadosti
www.hmrc.gov.uk/forms/ca8454.pdf
ano mozno mas pravdu ty, ja som to tak pochopila nakolko ma tak informovali pracovnicky vseobecnej zdravotnej poistovne na slovensku.dokonca uz aj tu som pocula rozne nazory, takze vlastne uz ani neviem, co je pravdiva informacia.najlepsie to bude, ak sa pokusim dostat k zneniu zakona, ale aj ty dakujem.

BUTTON_POST_REPLY