List pre VSZP ohladne platenia poistenia. Komercne poistenie

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

List pre VSZP ohladne platenia poistenia. Komercne poistenie

Poslať od Dusan » Pia Nov 19, 2004 12:32 am

Tak tu je moj list Slovenskej zdravotnej poistovni.

List 1

Som v zahranici (UK) uz 4 roky, kde si platim poistenie ako zamestnanec posledne 3roky. Bol som zo zdravotnej poistovne "vynaty" -ako to vy nazyvate, na zaklade komercneho zdravotneho poistenia "Union". Odovzdal som preukaz a dolozil potvrdenie ze som mimo SK viac ako 6 mesiacov. No teraz ked citam vase odpovede v poradni, vidim ze komercne poistenie nie je nahradou zakonneho poistenia, takze pokial clovek "isiel" do zahranicia pred majom 2004 ako turista alebo au-pair, tak si vzdy musel platit zdravotne poistenie na Slovensku, aj ked mu to nebolo v zahranici nic platne ?

Uvadzate, ze na to, aby sa clovek mohol odhlasit od platenia zakonneho zdravotneho poistenia na Slovensku musi dolozit citujem "Môžete tak urobiť na základe dokladu o zdravotnom poistení v cudzine vydanom zahraničnou zdravotnou poisťovňou alebo obdobnou inštitúciou, do ktorej je za Vás odvádzané poistné" -cize plati ze obdobna institucia moze byt aj slovenska komercna poistvna "Union" ?

osoby, ktoré sa dlhodobo zdržiavajú v cudzine a sú v cudzine zdravotne poistené. Za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť mesiacov.
Zakon hovori, ze osoby maju byt v zahanici zdravotne poistene, ale neuvadza ci maju platit poistenie v zahranici, alebo to mozu urobit doma cez komercnu poistovnu. Nikde sa nespomina, ze poistenie sa musi platit do verejneho zdravotneho systému danej krajiny.

Taktiez pisete, ze pred 1.5.2004 ste vsetkych ludi "pracujucich" v zahranici iba vynimali z evidencie. No teraz pisete, ze ked si obcan plati poistenie v zahranici, takze ma na Slovensku poistny vztah ukoncit. Neviem ci aj ti co boli vynati musia nieco hlasit/ukoncovat? Nemam trvaly pobyt v zaharanici, mam ho stale na Slovensku.

V celej poradni a aj inde klasifikujete studenta, za ktoreho odvadza poistenie stat, do dovrsenia 25ho roku zivota (600/2003). Podla Zakona č. 461 § 9 z 30.10.2003 o sociálnom poistení - je hranica do dovrsenia 26 rokov (cize vratane 25),

UPOZORNENIE PRE AU-PAIR, SEZÓNNE A BRIGÁDNICKÉ PRÁCE
Aj keď sa rozhodnete pri vycestovaní výlučne uzatvoriť iba poistenie liečebných nákladov v zahraničí (komerčné poistenie), VšZP odporúča, aby ste naďalej vo vlastnom záujme rešpektovali zákonnú povinnosť byť aj naďalej zdravotne poistení vo svojej slovenskej zdravotnej poisťovni. Poistenie liečebných nákladov v zahraničí pri závažných a komplikovaných ochoreniach nie je postačujúce plnohodnotné zdravotné poistenie.

Nerozumiem co chcete tym povedat. Snazite sa vysvetlit, ze zo zakona si musia platit poistenie na Slovensku (bez ohladu na komercne poistenie), alebo iba poukazujete na fakt, ze komercne poistenie nekryje vsetko to co zakonne poistenie (napr. neobmedzena vyska zdravotnej starostlivosti) ?

Všeobecná zdravotná poisťovňa píšeCOLONPred vstupom SR do EU ( dňom 01.05.2004 ) boli osoby s trvalým pobytom na Slovensku vyňaté z povinného zdravotného poistenia v SR v prípade - že sa dlhodobo ( najmenej 6 mesiacov ) zdržiavali v cudzine a boli tam zdravotne poistené. ( bolo akceptované i komerčné poistenie, uzatvorené na Slovensku.)

-že osoba bola zamestnaná u zamestnávateľa so sídlom v cudzine a tam aj zdravotne poistená ( dĺžka vyňatia v tomto prípade nemusela trvať najmenej 6 mesiacov). K vyňatiu v tomto prípade, bolo potrebné predložiť doklad o poistnom vzťahu a pracovnom vzťahu v úradne osvedčenom preklade do štátneho jazyka). Osoba môže túto skutočnosť zdokladovať aj spätne.

Počas doby vyňatia tieto osoby v SR poistné neplatili.

Po vstupe Slovenskej republiky do EU dňom 01.05.2004 začalo aj na území Slovenskej republiky platiť Nariadenie EHS č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva. Podľa zásad uplatňovaných v Nariadení platí, že osoba môže podliehať len jednej legislatíve členského štátu. Cieľom takejto úpravy je, aby sa predišlo prípadom, keď by sa na osobu nevzťahovala ani jedna legislatíva alebo by sa na osobu vzťahovalo viacero legislatív..

Určenie uplatniteľnej legislatívy je základnym prvkom pre aplikáciu európskych nariadení v pomeroch EU. Všeobecne sa uplatniteľná legislatíva určuje podľa ustanovení čl. 13 ? 17 vyššie uvedeného Nariadenia. Uplatniteľná legislatíva sa určí presne podľa pravidiel ustanovených v čl. 13 -17 Nariadenia bez možnosti výberu medzi ? horším a lepším ? systémom.

Vo všeobecnosti platí princíp, že osoba podlieha legislatíve štátu, v ktorom je zamestnaná alebo vykonáva samostatne zárobkovú činnosť ( princíp lex loci laboris čl. 13 Nariadenia ).

Do 01.05.2004 budete z poistenia v SR vyňatý na základe vyššie spomenutých dokladov. Od dátumu 01.05.2004 je potrebné Váš poistný vzťah v SR ukončiť, pretože ste ako zamestnanec poistencom verejného zdravotného systému UK. Môžete tak urobiť na základe dokladu zahraničnej zdravotnej poisťovne o zdravotnom poistení v UK alebo dokladu od zamestnávateľa o zdravotnom poistení v UK, prípadne i na základe pracovnej zmluvy a čestného vyhlásenia o existencii zdravotného poistenia v zahraničí ( vzor prikladám v prílohe), alebo formulára E111UK spolu s pracovnou zmluvou. Tieto doklady musia byť opatrené príslušnou hlavičkou, pečiatkou a podpisom. Z termínov uvedených na dokladoch musí byť zrejmý začiatok poistného vzťahu v cudzine. V tomto prípade samozrejme v SR nie je potrebné platiť poistné. / Obdobnou inštitúciou nie je myslená komerčná poisťovňa v SR /.

K otázke klasifikácie študenta - paragrafy zákona o sociálnom poistení nie sú vždy totožné s paragrafmi zákona o zdravotnom poistení. Pre zdravotné poistenie platí Zákon o prídavku na deti ( Zákon 600/2003 Z.z. ), ktorý klasifikuje študenta, za ktorého odvádza zdravotné poistenie štát, do dovŕšenia 25roku života.

K otázke ? UPOZORNENIE PRE AU-PAIR, SEZÓNNE A BRIGÁDNICKÉ PRÁCE ? - pokiaľ osobe, ktorá vykonáva v členskom štáte tento typ prác, nevyplýva z legislatívy toho-ktorého štátu byť poistencom ich verejného zdravotného systému, naďalej ostáva poistencom SR. Potom má nárok na formulár E111SK, ktorý mu zabezpečí poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti v členských štátoch EU za podmienok aké platia pre domácich pistencov. Požiadať o tento formulár je Vaše právo, nie povinnosť. Rovnako sa môžete rozhodnúť i pre komerčné poistenie liečebných nákladov v zahraničí.

V UK je národný systém zdravotného poistenia. To znamená, že pokiaľ tam máte povolenie k pobytu, alebo tam legálne pracujete automaticky sa stanete účastníkom tohoto systému zdravotného poistenia .
.....................................................................

List 2
Dakujem velmi pekne za rady. No chcel by som si upresnit este tieto otazky:

1. Slovenska zdravotna poistovna uz neakceptuje komercne poistenie, uzatvorene na Slovensku (tak ako tomu bolo pred 1.5.2004) po 1.5.2004, na zaklade ktoreho by vynala z povinného zdravotného poistenia v SR pre obcana s pobytom v cudzine viac ako 6 mesiacov, za ucelom inym ako pracovny pomer pripadne inych typ prac, pri ktorych vyplýva z legislatívy toho-ktorého štátu byť poistencom ich verejného zdravotného systému ?

Tyka sa to hlavne au-pair a bigadnikov (s pobytom viac ako 6mes.), ktori nie su poistencami zdravotneho systemu UK.

2. po 1.5.2004 sa uz termin "vynatie" zo zakonneho poistenia nepouziva, a nahradil ho termin "ukoncenie" to znamena, ze poistenie sa ukoncilo v SK ale musi sa platit v niektorej inej krajine EU.

Ak je pravdivy bod 1, ze uz komercne poistenie neuznavate, ako to potom je pre aupair mimo EU? (musia platit do SK poistovne ? a zaroven aj Komerce poistenie, ktore je "samozrejmostou" mimo EU)

Všeobecná zdravotná poisťovňa píšeCOLON1. Pre osoby zdržiavajúce sa v krajinách, ktoré nie sú členmi EU sa aplikuje interná legislatíva SR, t.j. zákon 273/94 Z.z.

To znamená, že z poistenia v SR môžu byť len vyňatí (podľa dvoch spôsobov, ktoré som opísala v predošlej odpovedi). Poistný vzťah nie je ukončený.

2. Ak osobe zdržiavajúcej sa v členskom štáte EU - vyplýva z jej činnosti nárok byť poistencom tamojšieho zdravotného systému, jej poistný vzťah v SR je potrebné ukončiť, ak - nevyplýva z jej činnosti nárok byť poistencom tamojšieho zdravotného systému, ostáva naďalej poistencom SR (napr. ako samoplatca).

Podľa typu formulára, na ktorý má poistenec nárok (o tom rozhodne príslušná inštitúcia poistenca v štáte, v ktorom je poistený) je zabezpečená zdravotná starostlivosť poistenca v rámci EU.

Ak osoba odchádza na dobu najmenej 6 mesiacov do zahraničia ( nie do členského štátu EU ) a chce byť z povinného zdravotného poistenia vyňatá, musí doložiť, že bude v cudzine zdravotne poistená. Ak tam bude pracovať, bude z titulu zamestnania aj poistená. Ak nie, akceptujeme aj komerčné poistenie liečebných nákladov v zahraničí, uzatvorené v SR.
.....................................................................

List 3

Dakujem za objasnenie poistenia pre ludi mimo EU, no musim sa este raz opytat otazku cislo 1 polozenu nizsie, ktora sa tykala au-pair a brigadnikov v UK(EU), ktori nie su poistencami zdravotneho systemu v UK.

Rozumiem, ze podla Nariadenia EHS č. 1408/71 ostávaju naďalej poistencami SR. Po precitani prvych 17 clankov EHS som vyzistil, ze toto nariadenie iba klasifikuje poistenca do toho/ktoreho statu, ale neuvadza ziadne ine blizsie podrobnosti o tom ako poistenie ma byt platene. Podla toho vychadzam, ze je to nechane na legislativu daneho statu. Je niekde dane, ze sa komercne poistenie uz neakceptuje ako poistenie v zahranici ? pripadne novela zakona 273/94 §3 bod 3c?

Este raz celu otazku zosumarizujem :
- Je mozne si platit "iba" komercne zdravotne poistenie na Slovensku (ako to bolo do 1.5.2004) pre aupair, ktora prisla do UK po 1.5.2004 ?

Všeobecná zdravotná poisťovňa píšeCOLONOsoby s trvalým pobytom v SR pracujúce ako au-pair vo VB, na ktoré sa nevzťahuje nárok byť účastníkmi NHS, podliehajú legislatíve SR. Vzťahuje sa na nich zákonné poistenie v SR a sú povinní hradiť si toto poistenie ako samoplatca. Pre účely poskytnutia potrebnej zdravotnej starostlivosti vo VB im bude slúžiť formulár E111SK.

Ďalej dopĺňam kontakt na zodpovednú inštitúciu, ktorú je potrebné vo VB kontaktovať v prípade potreby potvrdenia alebo overenia účasti na národnom poistení vo VB.

Ide o:

Centre for Non-Residents
Inland revenue

Richard Smailes
Bamburgh House
Newcastle upon Tyne
NE08 1ZZ
a zaver ? Urobte si kazdy sam.

lubo
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 373
RegistrovanýCOLON Str Apr 07, 2004 12:10 am
BydliskoCOLON SW1A 1AA
CONTACTCOLON

Poslať od lubo » Pia Nov 19, 2004 1:34 am

Mam dve otazky:
1.) Co musim urobit, aby som na Slovensku mal pravo na plnu zdravotnu starostlivost? Ako tomu rozumiem, tak E111 pokryva len nevyhnutnu starostlivost...

2.) Co sa mi moze stat ak si budem nadalej platit statne poistenie na Slovensku(a pritom som poisteny v UK)?

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pia Nov 19, 2004 3:04 am

1.) Co musim urobit, aby som na Slovensku mal pravo na plnu zdravotnu starostlivost? Ako tomu rozumiem, tak E111 pokryva len nevyhnutnu starostlivost...
Na uplnu starostlivost je potrebny formular E106, ktory UK nechce vydavat. Ak zijes trvalo v UK, tak ti az tak tu uplnu starostlivost netreba, pokial ovsem si nechces na Slovensku objednat nejake specialne vysetrenia, operacie alebo kupele....
Vsetko inak by sa dalo, si myslim, vybavit aj na ten E111.
No neviem do akej miery moze poistovna posudid co je nevyhnutne a co nie? To by bola otazka ci by ta lekari operovali povedzme na nieco co nie je akutne, ale na co by si inak v UK cakal aj 4roky ?
Tazko povedat kto o tom rozhoduje co je nevyhnutne a co nie. Ale je to asi lekar, ktory vas osetruje, lebo podla mna SK poistovna nema nic s turistami z inych krajin s formularom E111.
2.) Co sa mi moze stat ak si budem nadalej platit statne poistenie na Slovensku(a pritom som poisteny v UK)?
Zbytocne platis 2 krat, rocne tym preplatis 5040SK. Ale kedze nemas formular E106 a mas chronicke choroby, ktore chces liecit doma, tak potom ti nic ine neostava :(

Wicanpe
Member
Member
PríspevkyCOLON 64
RegistrovanýCOLON Pia Sep 03, 2004 1:30 pm

Poslať od Wicanpe » Pia Nov 19, 2004 10:51 pm

Stale nechapem jednemu:
V UK je národný systém zdravotného poistenia. To znamená, že pokiaľ tam máte povolenie k pobytu, alebo tam legálne pracujete automaticky sa stanete účastníkom tohoto systému zdravotného poistenia .
Osoby s trvalým pobytom v SR pracujúce ako au-pair vo VB, na ktoré sa nevzťahuje nárok byť účastníkmi NHS, podliehajú legislatíve SR. Vzťahuje sa na nich zákonné poistenie v SR a sú povinní hradiť si toto poistenie ako samoplatca.
Au-pairs aj studenti v UK maju predsa narok na bezplatnu zdravotnu starostlivost cez NHS (bez toho aby sa preukazovali nejakymi formularmi), cize by sa dalo povedat, ze su ucastnikmi tohto systemu zdravotneho poistenia. To znamena, ze si pocas svojho pobytu v UK NEMUSIA platit zdravotne poistenie na Slovensku.
Alebo sa mylim?

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Sob Nov 20, 2004 12:04 am

Povolenie k pobytu sa v tomto pripade mysli trvale bydlisko. To mozes dostat ak si tu 4 roky za ktore si aj odvadzala poistenie (ako zamestnanec, alebo samostatne zarobkova osoba). Musis dokladovat potvrdenia z Inland Revenue za posledne 4roky.

Teraz uz oficialne aupair nemozes byt. Takze ani tie vyhody nemozes poberat na zaklade tohto programu. Preto musis mat ten formular E111SK a platit si poistne na Slovensku.
To iste aj studenti, ak maju oficialne uznanu skolu, potom na Slovensku za nich plati poistne stat a tu by mali mat E111SK.
Ale kedze UK aj napriek tomu poskytuje studentom zadarmo NHS, neznamena to ze si na Slovensku nemusia platit poistne (pripadne stat , ak splnaju podmienky....)

Ale kedze je v tom velky chaos, tak treba vyuzit medzery a skusit to na vasich pobockach poistovni nejako vybavit. Verim tomu ze kazda pobocka to bude inak posudzovat. Niekde to pojde bezproblemov, inde vam to nemusia uznat.

Ani na moju otazku co som sa pytal v 2hom a 3tom liste mi nedali odpoved, z toho usudzujem ze to ani sami nevedia. Ale musia postupovat podla zakona, aj ked nie je ten zakon dokonaly.

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pon Nov 22, 2004 2:31 am

Otázne je, čo by sa stalo v prípade, že si au-pair nebude na Slovensku platiť povinné zdravotné poistenie a nebude mať ani komerčné zdravotné poistenie.
Ja uz len doplnim, ze podla odpovedi na moje listy uz neakceptuju komercne poistenie ako nahradu zakonneho. Aj ked to priamo nikde nenapisali, vzdy cituju zakony, ktore neodpovedaju na otazku. Takze z toho vychadzam, ze komercne poistenie uz neakceptuju a neostava nic ine, iba si platit poistenie ako samoplatca a pripoistit sa komercne.
No mozte sa opytat aj inych poistovni aky je ich nazor....

furtivo33
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Uto Jan 17, 2006 3:01 pm
BydliskoCOLON Nitra

a co na to p[otrebujem?

Poslať od furtivo33 » Str Apr 12, 2006 7:33 am

Aby som poistovni na slovensku preukazal ze odvadzam peniaze di poistovni je na to formular alebo staci vyplatna paska. dakujem za odpoved

bajka
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 345
RegistrovanýCOLON Pia Sep 10, 2004 3:14 pm

Re: a co na to p[otrebujem?

Poslať od bajka » Str Apr 12, 2006 9:15 am

furtivo33 píšeCOLONAby som poistovni na slovensku preukazal ze odvadzam peniaze di poistovni je na to formular alebo staci vyplatna paska. dakujem za odpoved
V mojom pripade stacila Apollu vyplatna paska. Pytali aj kopiu pracovnej zmluvy, ale kedze mala 8 stran, tak som im ju neposlala a nevadilo.
Pokial viem, ziadny formular na to neni.

Tanka
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 22
RegistrovanýCOLON Pon Jún 12, 2006 4:20 pm
BydliskoCOLON South London

nevyhnutne osetrenie na Slovensku

Poslať od Tanka » Uto Sep 05, 2006 7:33 pm

Ak tomu spravne rozumiem - ked pracujem v UK, platim si odvody, doma sa v poistovni preukazem vyplatnou paskou alebo zmluvou a poistovna ma odhlasi ( tiez mam Apollo). Ale ako je to potom s osetrenim v pripade urazu alebo nahlej choroby ked sa vlastne nemam lekarovi cim preukazat? Vtedy sa sumy za osetrenie mozu pekne vysplhat hore.
Budem doma iba kratko a EHIC ani formular E106 mat urcite nebudem. Mate niekto skusenosti s takouto situaciou alebo viete poradit? Dakujem.

sobvol
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Štv Máj 04, 2006 11:01 pm

Poslať od sobvol » Uto Sep 05, 2006 9:48 pm

Tanka, pokial nebudes mat EHIC kartu na Slovensku Ta nik neosetri iba ak za peniaze. Ak si nestihas vybavit EHIC kartu (u mna to trvalo 3 dni) skus komercne poistenie. Pretoze tie naklady su dost vysoke uz pri velmi malom uraze!!

ubeno
London Expert
London Expert
PríspevkyCOLON 377
RegistrovanýCOLON Sob Nov 12, 2005 10:22 pm
BydliskoCOLON naspat v Bratislave

Re: nevyhnutne osetrenie na Slovensku

Poslať od ubeno » Uto Sep 05, 2006 9:57 pm

Tanka píšeCOLONBudem doma iba kratko a EHIC ani formular E106 mat urcite nebudem. Mate niekto skusenosti s takouto situaciou alebo viete poradit? Dakujem.
Tak si ho predsa vybav aby si ho mala ked pojdes domov. EHIC ti pokryva nevyhnutnu zdravotnu starostlivost - teda prave tie urazy na ktore sa pytas.

Angie
Reader
Reader
PríspevkyCOLON 8
RegistrovanýCOLON Str Nov 08, 2006 2:46 pm
BydliskoCOLON Barnstaple

Poslať od Angie » Str Nov 08, 2006 9:21 pm

Ahojte.Mam v tom dobry chaos.Tak teda co vlastne treba ak idete spat na slovensko na povedzme dobu 2 mesiacov, E106 alebo EHIC? A kde mam o nich poziadat?
dakujem

BUTTON_POST_REPLY