Výška odvodov na zdrav. poistenie na Slovensku v r. 2005

Doktori v UK, zdravotná starostlivosť, sociálna politika, podpory a benefity, materská dovolenka, NI number...

ModerátoriCOLON Gina, jaro, Moderatori

BUTTON_POST_REPLY
michal
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 134
RegistrovanýCOLON Ned Nov 21, 2004 8:21 pm

Výška odvodov na zdrav. poistenie na Slovensku v r. 2005

Poslať od michal » Ned Nov 21, 2004 8:53 pm

chcel by som sa dozvediet ako to so zdravot. poist.na slovensku od1.1.2005. Pocul som ze sa bude platit 0kolo 920sk mesacne za povinnu poistku.Teraz som v anglicku a doma si platim povinnu poistku.Som aupair a este len sa tu ucim anglicky tak ze nemam bohvie aky prijem a za platenie na slovensku to bude pre mna uz naozaj dost.

michal
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 134

poistka

Poslať od michal » Pon Nov 22, 2004 2:04 pm

existuje nejake poistenie na slovennsku do zahranicia aby som si nemusel platit povinnu poisku doma na slovensku? ak nahadou ano tak napiste.

Gina
Moderator Ginuska
Moderator Ginuska
PríspevkyCOLON 942
RegistrovanýCOLON Uto Apr 20, 2004 5:51 pm
BydliskoCOLON London
CONTACTCOLON

Poslať od Gina » Pon Nov 22, 2004 2:21 pm

existuje nejake poistenie na slovennsku do zahranicia aby som si nemusel platit povinnu poisku doma na slovensku? ak nahadou ano tak napiste.
Michal, mam pocit ze sa tu uz o tom debatovalo - ak si v zahranici dlhsie ako 6 mesiacov a mas komercne cestovne poistenie (napr. z Unionu), mal by si sa odhlasit z poistovne na Slovensku.

michal
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 134

diky

Poslať od michal » Uto Nov 23, 2004 6:21 pm

diky,chcel by som sa este opytat ze ked si tu najdem pracu a budem odvadzat dane odhlasim sa na slovens. poistovne. Potom po nejakom case pridem domov na slovensko na dovolenku,napr. na 2 tyzdne, budem sa muset prihlasit do poistovne alebo nie.Co ak sa mi nieco stane doma co potom . dik.

otik
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44
RegistrovanýCOLON Ned Máj 02, 2004 9:19 pm
BydliskoCOLON Kings Cross
CONTACTCOLON

Re: diky

Poslať od otik » Str Nov 24, 2004 11:48 am

bomo píšeCOLON vyžiadaš v UK formulár E111
Bomo vies mi prosim poslat nejaku url s infom ako zoskat E111?
Alebo aspon co za instituciu to vydava.

dik.

sisuleinka22
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 46
RegistrovanýCOLON Štv Nov 04, 2004 8:44 pm

Poslať od sisuleinka22 » Štv Dec 16, 2004 7:19 pm

Mam jeden dotaz ludkovia....k poisteniu a to taky. Pracujem tu som zaevidovana..to znamena mam Ninubmer ale moj prijem je maly na to aby som platila odvody..to znamena ze majitel mi nestrhava z platu nic...pretoze je to spada do bezdanovej hranice...
A co teraz s poistenim? Dostanem potvrdenie ze platim dane ak ziadne neplatim do poistovne na slovensku aby som nemusela platit 920 sk u nas?
Kto mi prosim poradi? dakujem

ivinka
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 36
RegistrovanýCOLON Štv Okt 21, 2004 12:42 pm
BydliskoCOLON London-Edgware

Poslať od ivinka » Uto Jan 04, 2005 9:30 pm

Ahojte!!!
Nato aby ma ohdlasili zo Slov. poistovne potrebujem prefotenu pracovnu zmluvu a doklad o tom, ze odvadzam odvody....
Mohli by ste mi poradit v akej institucii by som mala o tento doklad poziadat...
Dakujem...

michal
Knows Something
Knows Something
PríspevkyCOLON 134

dobra sprava

Poslať od michal » Štv Jan 06, 2005 1:20 pm

Dozvedel som sa nove veci ohladne poistovni na slovensku.Kedze som tu v anlicku nezamestnany tak som si chcel zaplatit poistku na slov.Doma mi to mama isla zaplatit do poistovne a tam jej povedali ze kto je nezamestnany nemusi si platit povinnu poistku 920SK. Zevraj nejake new rules. Ony asi vtom este tiez nemaju jasno tak sa mi zda. Ak niekto viete o tom nieco viacej tak by mi to pomohlo lebo 920 SK every month sa mi nechce platit zanic prenic. dik.

otik
Regular Reader
Regular Reader
PríspevkyCOLON 44
RegistrovanýCOLON Ned Máj 02, 2004 9:19 pm
BydliskoCOLON Kings Cross
CONTACTCOLON

Novinky

Poslať od otik » Ned Jan 16, 2005 5:34 pm

Ono toho je od tohoto roku trochu viac...

Zo zdravotnej poistovne mi poslali dopis ze ma eviduju ako dobrovolne nezamestaneho (stale sa mi akosi nepodarilo odhlasit ;o) a ze ak vyplnim formular, tak poistenie bude za mna hradit stat. Ja ale som zamestnany v UK a platim si poistenie tu. Z tejto citacie mi nejak vyplyva ze poistenie mi musi zaniknut pretoze som poisteny v inej poistovni.
Zánik poistenia

- Poistenie osôb poistených priamo zo zákona zaniká posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom sa skončil služobný pomer alebo pracovný pomer, skončila sa základná služba, náhradná služba alebo štúdium na vojenskej škole.
- Poistenie osôb ktoré je poisťovňa povinná poistiť alebo ktoré môže poistiť, zaniká dňom vzniku poistenia v inej zdravotnej poisťovni.
Paradox sak vznika tu
Od 1.januára 2005 tu máme nový zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení po novele zákonom č.718/2004 Z.z. Jednou z najdôležitejších noviniek je to, že zákon medzi samostatne zárobkovo činné osoby zaraďuje konateľov spoločností s ručením obmedzeným
Všetci konatelia všetkých slovenských s.r.o.-čiek, ktorí doteraz boli poistencami len ako zamestnanci alebo neboli vôbec poistení (zahraniční občania - konatelia slovenskej s.r.o.), sa do 8.januára majú hlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni ako SZČO
takze na jednej strane ma poistovna nemoze poistit lebo si platim poistenie v inej poistovni ale na druhej strane ako konatel slovenskej spolocnosti budem musiet byt poisteny ;o)
Neviem ci doteraz bol rozdiel medzi zamestnaneckym poistenim a poistenim SZCO a ci sa poistenie platilo aj doteraz duplicitne ale vyzera to tak ze ked uz som po pol roku konecne odfaxoval potrebne dokumenty a odovzdal karticku poistenca aby ma mohli vyradit z poistovne tak sa budem musiet znovu prihlasit ako SZCO ;o)

fredo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 15
RegistrovanýCOLON Sob Jan 08, 2005 9:43 pm

Poslať od fredo » Pon Jan 17, 2005 1:06 am

ja cestujem v utorok do UK precovat, do teraz som bol dobrovolne nezamestnany a platil som 420 mesacne. takze ak teraz bude za mna zamestnavatel platit v anglicku zdravotne poistenie mal by som sa odhlasit, ale ak mi to tu bude platit stat ma vyznam sa odhlasovat? ako mi pridu nato ze za mna platia v UK? a ked pridem na slovensko len s E111 tak napriklad na zubara sa to nevztahuje takze by bolo aj vyhodne ak by som bol aj tu poisteny... len aby na to nedosli a nesupli mi pokutu...

23.23
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 29
RegistrovanýCOLON Ned Jan 30, 2005 9:16 pm

Poslať od 23.23 » Ned Feb 13, 2005 7:29 pm

Caute,
Ano stat bude platit za teba, ale musis poslat cestne prehlasenie, ze nemas ziadny prijem. Je to formalita,ale treba.

jaaroo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
RegistrovanýCOLON Uto Mar 22, 2005 10:43 am
BydliskoCOLON Banska Bystrica, SK
CONTACTCOLON

Tak potrebujem komercne poistenie alebo nie?

Poslať od jaaroo » Štv Apr 14, 2005 11:34 am

Prosim tak mi povedzte ci teda potrebujem si vybavit pred odchodom do UK -planujem sa tam zamestnat- komer.poistenie na Slovensku (lebo som tu na fore cital uz 1000000 clankov ohladom komercneho poistenia -ale niektore su uz pekne stare a neviem co z toho je aktualne a co nie -dost si protirecia)

Neviem totiz co "VSETKO NAVYSE" kryje prave to komercne poistenie oproti E111SK.
(Niekde sa pisalo, ze zubne osetrenie E111SK nekryje, teraz zase ze ano) -som z toho dost zmeteny. Zrejme by bolo "VHODNE" forum trochu UPDATNUT a vymazat stare a "uz neplatne" prispevky aby to zbytocne cloveka nemylilo, lebo sa mi zda, ze cim viac citam, tym vecsi chaos z toho vsetkeho mam.
Vdaka za info...

Katka26
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 119
RegistrovanýCOLON Str Mar 09, 2005 2:45 pm
BydliskoCOLON Rugby

Poslať od Katka26 » Štv Apr 14, 2005 1:10 pm

jaaroo, mam uplne podobny pripad. Idem tiez do UK a vsade na milionoch forovych strankach citam uz tyzden od rana do vecera clanky a poisteni, banke (vypisoch) atd..... je to tu posiate starymi vecami. Potom sa niekoho spytam na radu, pretoze sama sebe si pripadam ako debil, a dostanem vacsinou opdpoved arogantneho razu: "co necitas toto forum, chod tam a tam a precitaj si to", nebudem menovat, ale vacsinou ti, co su v UK uz par rokov a myslia, ze im patri svet. Ja som tiez bola 4 roky v UK pred 8 rokmi a bolo to vsetko uplne inak, pretoze som robila iba au-pair a potom som byvala s anglickym priatelom a bola som housekeeper. No ale co ja idem spravit je nasledovne. Mas uz adresu kde budes byvat + pracovnu zmluvu? Ak ano, poviem ti naco je dobre mat tieto dve veci. Adresu kde budes byvat v UK je dobre mat na to, ze pojdes do nasej banky a povies im, ze nech ti vytlacia vypis uz v hlavicke s touto tvojou adresou. Potom v UK budes mat dost velky problem is otvorit basic account, ale tento vypis je velmi vyhodny mat, dobra banka je Halifax, ale bud vytrvaly. Ale daj si niekoho z tvojej rodiny najlepsie, aby bol disponentom tvojho uctu na Slovensku, keby sa nieco stalo, aby ten dorycny ti mohol pomoct. Pracovna zmluva je dobra na to, ze mozes sa v zdravotnej poistovni tu na Slovensku odhlasit, ked mas pracovnu zmluvu prelozenu do Slovenciny a overenu notarom. Oni ta odhlasia tu na Slovensku, kedze budes platit zdravotne odvody v UK. Potom ti daju formular E111, toto je poistenie liecebnych nakladov pre verejny a nie sukromny sektor v UK. Ak by sa ti nieco stalo v UK, tak je dobre mat tento fomular, pretoze ta osetria a ty si spoluucastnik, takze tiez budes nieco platit. Pokila mas takz. pripoistenie a aj komercne poistenie, obe vybavis a ziskas najviac info o ich sluzbach priamo u nich v Generali (kooperuje myslim, ze najviac s VUB), tak to ti plati v UK aj na sukromny sektor, cize zubar!!!!!!! ktory je tam velmi drahy, ak nemas ziadne poistenie. Co ma este napada, ani neviem, vies poviem ti, ze tieto diskusne fora su velmi dobre, ale niekedy tu viazne priatelska komunikacia a utocnikov nemusim. Dufam, ze som ti poradila dobre, ak by si nemal ani pracovnu zmluvu ani nic, ides len na blink, tak mi napis na katarina.jakubcova@atlas.sk a ja ti poviem viac, i ked i ja nemam vo vsetko jasno. No a co je vlastne ten formular E106? Ten zozenies v UK na to, aby ked prides s nim na Slovensko, tak ti plati poistenie aj tu a nemusis sa bat, ze za tych par tyzdnov co si na prazdninach na Slovensku a neplatis nic, ze sa ti nieco stane. Ale tento formular sa neda!!!! nijako zohnat v UK. Tusim iba UK je jedna krajina co s tym robi problemy. Napr, ja ked som bola prvykrat v UK, tak som sa dala komercne poistit v UNION. Tam mi povedali, ze toto zdravotne poistenie plati aj na Slovensku, ale ked som prisla tak zdravotna poistovna ma vyvala, aby som doplatila, cely sumu za tie rokuy, co som bola vonku. Kedze som nemala ziadne preukazanie poistenia. Nejako to vtedy haprovalo a tento system este nefungoval, ale vtedy tam bolo omnoho menej slovakov..............

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Poslať od jaro » Štv Apr 14, 2005 1:47 pm

Katka, uz sa to tu preberalo naozaj mnohokrat, preto ta neochota opat sa pustat do rovnakych debat. Ja reagujem len preto, lebo si tu uviedla niekolko nepravd, resp. chybnych informacii.
Katka26 píšeCOLONMas uz adresu kde budes byvat + pracovnu zmluvu?
No to VELMI pochybujem, ze ma uz zmluvu i ked je este na SK. No ak ju ma, tak sa moze odhlasit zo zdravtnej poistovne na Slovensku uz teraz. Ak ju nema, tak si zo svojej zdravotnej poistovne vypyta formular E111, ktory ho kryje pocas tej doby v UK, ked este nebude zamestnany.
Katka26 píšeCOLONPracovna zmluva je dobra na to, ze mozes sa v zdravotnej poistovni tu na Slovensku odhlasit, ked mas pracovnu zmluvu prelozenu do Slovenciny a overenu notarom.
No neviem, mna odhlasili len na zaklade obycajnej kopie pracovnej zmluvy v anglictine. Moja pracovna zmluva ma asi 30 stran, keby som si to dal prelozit a notarsky overit, vyslo by ma to na dost vela penazi. Netrapil by som sa s prekladom, rozumnemu cloveku postaci a byrokrat nech sa roztrhne od hnevu, ked chce.
Katka26 píšeCOLONOni ta odhlasia tu na Slovensku, kedze budes platit zdravotne odvody v UK. Potom ti daju formular E111, toto je poistenie liecebnych nakladov pre verejny a nie sukromny sektor v UK.
Nie tak. Ak este nemas job v UK, slovenska poistovna ti da formular E111, na zaklade ktoreho si kryta pre pripad choroby v celej EU. Ak us mas job v UK, odhlasis sa z poistovne na slovensku a csókolom, nemas so slovenskou poistovnou nic viac spolocne.
Katka26 píšeCOLONNo a co je vlastne ten formular E106? Ten zozenies v UK na to, aby ked prides s nim na Slovensko, tak ti plati poistenie aj tu a nemusis sa bat, ze za tych par tyzdnov co si na prazdninach na Slovensku a neplatis nic, ze sa ti nieco stane.
Opat zle. Ak pracujes v UK a ides na Slovensko, zajdes na postu (v UK), tam si zoberies formular E111, vyplnis ho ciernym perom a pri okienku ti ho potvrdia. Formular E111, nie E106 sluzi na preukazanie toho, ze si v UK poistena a mas narok aj na nevyhnutnu zdravotnu starostlivost v inych krajinach EU vratane Slovenska.
Katka26 píšeCOLONAle tento formular sa neda!!!! nijako zohnat v UK.
Mozno preto, lebo ho ani netreba. ;)
Katka26 píšeCOLONNapr, ja ked som bola prvykrat v UK, tak som sa dala komercne poistit v UNION. Tam mi povedali, ze toto zdravotne poistenie plati aj na Slovensku, ale ked som prisla tak zdravotna poistovna ma vyvala, aby som doplatila, cely sumu za tie rokuy, co som bola vonku.
Lebo je rozdiel medzi zakonnym zdravotnym poistenim a dobrovolnym komercnym poistenim. To prve je povinne, to druhe dobrovolne.
Katka26 píšeCOLONKedze som nemala ziadne preukazanie poistenia. Nejako to vtedy haprovalo a tento system este nefungoval, ale vtedy tam bolo omnoho menej slovakov..............
No, vtedy si bola v UK nacierno zrejme (au pair si mohla byt max 2 roky).

Jaaroo, Katka, zoberte si od svojej poistovne na SK formulare E111. Potom dojdite do UK, najdite si job, prefotte si zmluvy a zaslite ich na Slovensko do poistovne so ziadostou o odhlasenie. Ked budete chciet prist na SK na dovolenku, zoberiete si z UK formular E111. As simple as that. ;)

Katka26
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 119
BydliskoCOLON Rugby

Poslať od Katka26 » Štv Apr 14, 2005 2:34 pm

VDAKA ZA OCHOTU ODPOVEDAT NAM SLOVENSKYM SMRTELNIKOM, JE VELA NAS, AKO VY VOLATE NOVACIKOVA:-))))))))

jaaroo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
CONTACTCOLON

Su to machri :)

Poslať od jaaroo » Štv Apr 14, 2005 3:17 pm

----- DOCASNY PRISPEVOK -----

Tak Katka.. ako vidis.. su to machri :) -ti chlapci fakt vedia toho vela!
Ja osobne si predstavujem "bomo"-a nieco ako nadcloveka :) pretoze nad tym sa jednemu rozum zastavuje co vsetko vie ten chalpik (alebo mozno je to zena! -kto vie!)

aj ked... cital som jedno forum, kde Gina a zopar "smrtelnikov" (ako zrejme nazyvas amaterov) totalne potopili "bomo"-a kde zhorel ako fakla =) -myslim ze to bolo pri otazke ci mozes mat 2 pasy alebo nie.

sorry BOMO.. nic v zlom :) .. tento prispevok je len "docasny" a za tyzden ho vymazem, lebo nespada do odbornosti tejto temy.

jaro -mas pozoruhodne schopnosti velmi dobre a pozorne citat, ked si zaregistroval vsetky tie chyby!

P.S.> KATKA, aj ked si mala zopar chyb ako uviedol jaro, podala si tu najkomplexnejsi obraz o tom ako by clovek mal (resp. mohol) postupovat. Je mnoho ciastkovych poblemov a clovek niekedy nevie ako su vzajomne prepletene a co treba riesit ako prve, ale takto komplexne podany "navod" je velmi super!!! Vdaka.

BOMO.. consider making guideline files (KEEP UPDATED!) -would be neat to read 'em all once you're gonna take an action!

Katka26
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 119
BydliskoCOLON Rugby

Poslať od Katka26 » Štv Apr 14, 2005 3:37 pm

BOMO, poplietla som iba chapanie formularu E111, kedze som myslela, ze ho musis mat aj ked mas pracu v UK. Nevedela som, ze je to len ako keby prechodne poistenie v krajine (V UK pokial nemas pracu, na Slovensku pokial mas v UK pracu, ale si na dovolenke na Slovenku). Ale inak som sa vyjadrovala iba k tomu, ak je clovek este na Slovensku a ma pracovnu zmluvu v ruke, co je moj pripad. Takze teraz uz viem, ze sa len pojdem odhlasit zo zdravotky a nic viac a ked budem chciet ist na prazdniny domov na Slovensko, tak si na poste v UK vypytam E111 a oni mi ho potvrdia. As you said, EASY AS DELL:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Katka26
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 119
BydliskoCOLON Rugby

Poslať od Katka26 » Štv Apr 14, 2005 3:44 pm

A mimochodom BOMO, i v tej vase knihe o Praci v Anglicku som nikde nenasla, ako ma clovek postupovat ked ide do UK, ma pracovnu zmluvu v ruke a je ste na Slovensku. Stale je tam len spominany ten formular E111, mali by ste to rozdelit na dve skupiny
- idem na blink a potrebujem vybavit toto........pred odchodom a toto......po prichode
- idem uz s pracovnou zmluvou a potrebujem vybavit toto... pred odchodom a toto..... po prichode

dakujem

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
RegistrovanýCOLON Ned Jún 20, 2004 2:09 pm
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Štv Apr 14, 2005 9:39 pm

Datum odhlasenia zo zdrav. poistovne na slovensku by mal byt den predtym ako ti zacina oficialna zmluva v UK (v ktorej ti zamestnavatel odvadza odvody, pripadne ty sama).
Preco ?
Zdrav. poistovne nerobia problemy pri odhlasovani, ale pri spatnom nahlasovani (cize ak sa vratis povedzme po 20rokoch domov na Slovensko). Vtedy sa ti musi poistenie v roznych krajinach zhodovat presne na den. Cize aj po 20rokoch musis mat doklady dokazujuce platbu zdravotneho poistenia pocas celeho obdobia ked si bola odhlasena, v pripade, ze sa chces o5 prihlasit do zdravotnej poistovne na Slovensku. - inak ti chybajuce dni daju preplatit a mozu aj s urokmi.

Mna vyhlasili zo zdrav. poistovne na fotokopiu listu od zamestnavatela, v ktorej bolo uvedene datum od kedy u nich pracujem(v anglictine). E111UK nechceli akceptovat, lebo tam nebol datum odkedy si platim odvody ;-) Ale kopia listu od zamestnavatela im napodiv stacila.
Povedali mi, ze nie je problem s odhlasenim, iba ked sa budem chciet prihlasit s5, tak budem musiet dolozit oficialne dokumenty (E106 a ine potvrdenia) za celu dobu ktoru som bol odhlaseny.

jaaroo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
CONTACTCOLON

Poslať od jaaroo » Pia Apr 15, 2005 2:47 pm

Dusan píšeCOLON Povedali mi, ze nie je problem s odhlasenim, iba ked sa budem chciet prihlasit s5, tak budem musiet dolozit oficialne dokumenty (E106 a ine potvrdenia) za celu dobu ktoru som bol odhlaseny.
-presne tohoto sa obavam aj ja. Co sa tym mysli... dolozit oficialne dokumenty? -prac.zmluva?
(nechapem co PRESNE sa im ma dolozit)

Moja ? znie: co ak medzi 2 zamestnaniami som tyzden-2 out-of-business? Co potom dolozim na SK, ze kto a ako mi platil NI v UK? (ked na to obdobie nebudem mat prac.zmluvu)

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pia Apr 15, 2005 3:27 pm

presne tohoto sa obavam aj ja. Co sa tym mysli... dolozit oficialne dokumenty? -prac.zmluva?
Ta asi nie, ta ti negarantuje, ze za teba niekto odvadzal poisetnie. Na to je ten formular E106 o ktory poziadas ked sa budes vraciat na SLovensko natrvalo. Tam budu udaje o plateni poistenia.

Dalsim oficialnym dokumentom je aj zmluva o komercnom zdravotnom poisteni v zahranici.

No kedze ludia na uradoch sami nevedia ako v takom pripade postupovat verim, ze sa bude dat prihlasit do poistovne aj inym zdrapom papiera. Tak ako je to pri odhlasovani. Zalezi na stasti a na koho vo svojej pobocke natrafis ;-)
Zdravotne poistenie sa nijako nezohladnuje do dochodku, takze ci si ho v minulsti platil, kde a komu, to poistovnu by nemalo trapit. Ale skutocnost je ina, pretoze je to pre poistovnu prijem niekolko tisic rocne za obcana.
Naproti tomu tvoje socialne a dochodkove poistenie si musis dozerat ty sam, aby si tam nemal nezrovnalosti, lebo z toho budu/nebudu bubaky v dochodku :)
co ak medzi 2 zamestnaniami som tyzden-2 out-of-business?
Kedze predpokladam nesplnas podmienku byt nezamestnany tu v UK a poberat podporu, potom si nezamestnany na Slovensku (cize by si sa mal nahlasit na urad prace na Slovensku) a stat ti bude platit zdravotne poistenie na SK.

No ked si najdes pracu a budes potom pracovat vyse roka, Inland Revenue ti posle upomienku ze nemas vyrovnane odvody za cely uctovny rok. Ak chces, aby sa ti pocital odpracovnay rok do dochodku, musis si dni pocas ktorych si nepracoval doplatit.

jaaroo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
CONTACTCOLON

Poslať od jaaroo » Pia Apr 15, 2005 3:40 pm

NIE NIE Dusan, je tu zopar nezrovnalosti, ale teraz zrovna nemam cas to riesit... strasne sa ponahlam.
Len 2 veci:
1. E106 ti vraj v UK nedaju ani za nic na svete (docitas sa o tom na fore)

a...
Kedze predpokladam nesplnas podmienku byt nezamestnany tu v UK a poberat podporu, potom si nezamestnany na Slovensku (cize by si sa mal nahlasit na urad prace na Slovensku) a stat ti bude platit zdravotne poistenie na SK.
tak na to rovno zabudni... lebo na NUP na SK sa nemozes prihlasit ako nezamestnany, lebo inac by si sa tam musel kazde 2 tyzdne hlasit. Tym ze odchadzas do UK, tak sa tam nenahlasujes. Si proste dobrovolne nezamestnany a stat akurat plati za teba social.poist. (pozor- nie zdravot.)

Ale.. aby sme neodbocili od temy: jednalo sa tu o problem s5neho zapisu do zdravot.poistovne na Slovensku. -Vraj vsetko treba dolozit, ze bolo platene v UK.
No... ja osobne nemam predstavu o tom ako prebieha platenie odvodov do zdravot.poist v UK v obdobi ked zrovna nemam pracu. -TOTO JE CELY PROBLEM

monika
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 206
RegistrovanýCOLON Pon Nov 15, 2004 3:52 pm
BydliskoCOLON England

Poslať od monika » Pia Apr 15, 2005 3:49 pm

Si proste dobrovolne nezamestnany a stat akurat plati za teba social.poist. (pozor- nie zdravot.)
Pozor! Napriek tomu, že to znie podľa mňa nelogicky, štát (zatiaľ) od 1.1.2005 platí zdravotné poistenie aj za dobrovoľne nezamesnaných.

jaaroo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
CONTACTCOLON

OK

Poslať od jaaroo » Pia Apr 15, 2005 3:52 pm

monika píšeCOLON
Si proste dobrovolne nezamestnany a stat akurat plati za teba social.poist. (pozor- nie zdravot.)
Pozor! Napriek tomu, že to znie podľa mňa nelogicky, štát (zatiaľ) od 1.1.2005 platí zdravotné poistenie aj za dobrovoľne nezamesnaných.
A-ha! Ano -jasne ze hej.. to som sa sekol! -Nechapem ze som taku blbost napisal!!!
Mas pravdu, plati.

ALE.. TO ZATIAL NAS PROBLEM S o5ovnym prihlasenim neriesi.
-tu ide totiz o to, ze stat (SR) ti to plati, ale len do momentu, kym si nenajdes v UK pracu... potom sa MUSIS odhlasit. A co.. ked potom v UK pracu "na chvilu stratis" ...tak kto a kde a ako plati tie odvody? -to je otazka!

jaro
I Charge For Asking
I Charge For Asking
PríspevkyCOLON 1551
RegistrovanýCOLON Pia Apr 23, 2004 7:09 am
BydliskoCOLON Bristol

Re: OK

Poslať od jaro » Pia Apr 15, 2005 3:58 pm

jaaroo píšeCOLONALE.. TO ZATIAL NAS PROBLEM S o5ovnym prihlasenim neriesi.
Co ti na to povedali v tvojej slovenskej zdravotnej poistovni, ked si sa na to pytal?

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pia Apr 15, 2005 6:12 pm

1. E106 ti vraj v UK nedaju ani za nic na svete (docitas sa o tom na fore)
Ten forular ti samozrejme vydaju, za predpokladu, ze si odvadzal NI a ze odchadzas z UK natrvalo, pripadne pracovat do inej krajiny.
Ten dokument budes potrebovat, aby ti socialka vedela spocitat dochodok. Cize z kazde krajiny, ktoru opustas a v ktorej si pracoval si sam musis poziadat o E106.
...lebo na NUP na SK sa nemozes prihlasit ako nezamestnany, lebo inac by si sa tam musel kazde 2 tyzdne hlasit.
Nahlasis sa mozes ako nezamestany, alebo ako dobrovolne nezamestnany a hlasit sa kazde 2 tyzdne :(
No v oboch pripadoch ti zdravotne poistenie od 1.1.2005 hradi stat. (samozrejme, ze ty si musis skocit na zdravotnu poistovnu a oznamit im akukolvek zmenu).
Aj ked tiez nerozumiem, preco sa stat rozhodol platit zdravotne poistenie pre dobrovolne nezamestnanych, ale aspon si aupairky a z sezonni robotnici nemusia prispievat :)

To bolo poctivacke vysvetlenie ako nato.

Pre spekulantov :
Pred odchodom do UK sa nahlasit ako dobrovolne nezamestany a neodhlasovat sa cely rok zo zdravotnej poistovne, iba v pripade ze mate stabilnu pracu aspon na rok. Tym padom zdravotne poistenie plati stat a co Vam bude bude kazdy polrok treba je novy E111SK (pripadne aj komercne pripoistenie sa odporuca).
Inak ako jaaroo konstatuje, su s tym iba papierovacky a bolesti hlavy.
Totizto nikto v UK nekontroluje, ze pracujete v UK, platite poistenie a ste dobrovolne nezamestnany na Slovensku, kde stat plati poistenie za Vas. Ziadna kontrola tu nie je ako na Slovensku :)
Ked to bude zneuzivat vela ludi, urcite ten zakon zmenia ;-)

jaaroo
Guest
Guest
PríspevkyCOLON 16
CONTACTCOLON

Poslať od jaaroo » Pia Apr 15, 2005 6:21 pm

Zvecsim co napisal DUSAN malickym pismom...
Dusan píšeCOLON Pre spekulantov :
Pred odchodom do UK sa nahlasit ako dobrovolne nezamestany a neodhlasovat sa cely rok zo zdravotnej poistovne, iba v pripade ze mate stabilnu pracu aspon na rok. Tym padom zdravotne poistenie plati stat a co Vam bude bude kazdy polrok treba je novy E111SK (pripadne aj komercne pripoistenie sa odporuca).
Inak ako jaaroo konstatuje, su s tym iba papierovacky a bolesti hlavy.
Totizto nikto v UK nekontroluje, ze pracujete v UK, platite poistenie a ste dobrovolne nezamestnany na Slovensku, kde stat plati poistenie za Vas. Ziadna kontrola tu nie je ako na Slovensku :)
Ked to bude zneuzivat vela ludi, urcite ten zakon zmenia ;-)
Pozor Dusan, lebo bomo tu uz raz spominal, ze ak si raz zamestnany, MUSIS sa odhlasit zo zdrav.poist. na SK, pretoze keby sa ti nanestastie nieco stalo, tak to je prave moment, kedy by sa zdravotka na Slovensku dozvedela, ze ty tam pracujes a platis si zdravotku v UK -a preto, kedze si sa neodhlasil, mal by si problemy (lebo je to protizakonne)

citaj na http://www.londyn.sk/pred-odchodom...

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Pia Apr 15, 2005 6:46 pm

Suhlasim Jaaroo, je to protizakonne a nemalo by sa to tak robit, ten moj prispevok mozem zmazt :)

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Štv Apr 21, 2005 3:05 pm

Zakonodarci si precitali toto forum a uz zmenia coskoro zakon :(

Štát už nebude platiť poistné za osoby "dobrovoľne nezamestnané"
http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2019390

Katka26
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 119
BydliskoCOLON Rugby

Poslať od Katka26 » Uto Máj 24, 2005 8:25 pm

mozete mi prosim povedat, odkedy plati zakon alebo bude platit zakon ze Štát už nebude platiť poistné za osoby "dobrovoľne nezamestnané",
vdaka

Katka26
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 119
BydliskoCOLON Rugby

Poslať od Katka26 » Str Máj 25, 2005 9:54 pm

preco nebol moj prispevok zaradeny medzi najnovsie? Zase som sa spytala nieco o com tu uz bola rec, vsak? Sakris, katka26 polepsi sa.....idem hladat.....

Katka26
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 119
BydliskoCOLON Rugby

Poslať od Katka26 » Str Máj 25, 2005 11:01 pm

prispevok ohladne otazky :

mozete mi prosim povedat, odkedy plati zakon alebo bude platit zakon ze Štát už nebude platiť poistné za osoby "dobrovoľne nezamestnané",
vdaka

posielala som ho este vcera v noci a dnes som celz en cakala na odpoved od niekoho, ale nic....a az teraz sa tam objavil.......

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Str Máj 25, 2005 11:07 pm

Katka26 - Podla mna zakon este nebol schvaleny. To bol iba navrh zakona, co sa mal prejednavat. Este mozes pokojne spat :)

Katka26
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 119
BydliskoCOLON Rugby

Poslať od Katka26 » Str Máj 25, 2005 11:16 pm

Chvala bohu dakujem, to je tak ked da niekto predcasne vypoved z dobreho zamestnania skor ako ma novu pracu v UK a potom searchuje po internete cele noci a uz mu hrabe = moj pripad, tusim idem radsej na Azet, uz mi tu sibe so vsetkeho......sorry vsetci......

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Str Máj 25, 2005 11:41 pm

Katka26 píšeCOLONChvala bohu dakujem, to je tak ked da niekto predcasne vypoved z dobreho zamestnania skor ako ma novu pracu v UK a potom searchuje po internete cele noci a uz mu hrabe = moj pripad, tusim idem radsej na Azet, uz mi tu sibe so vsetkeho......sorry vsetci......
Katka26- Ty si este na Slovensku ? Nie je nic jednoduhzsie ako zavolat, pripadne skocit do zdravotnej poistovne a spytat sa. Mimochodom, vies ze to musis aj tak vsade nahlasit do 8 dni ze si nezamestnana? Takze tak ci tak tam budes musiet ist osobne.

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Str Máj 25, 2005 11:48 pm

Od 1. januára 2005 štát platí poistné na zdravotné poistenie za všetkých poistencov, ktorí nie sú zamestnancami ani SZČO, teda aj za osoby dobrovoľne nezamestnané. Poistenec túto skutočnosť oznámi na tlačive Oznámenie poistenca + čestné vyhlásenie na príslušnej pobočke VšZP, kde je evidovaný.

Upozorňujeme, že tento stav sa zmení schválením novely zákona č. 580/2004 Z. z. a to znamená, že tzv. dobrovoľne nezamestnané osoby si budú musieť platiť poistné sami. Novela zákona bude platná po schválení NR SR, pravdepodobne od 1. 7. 2005. Odporúčame, obrátiť sa na pobočku, kde ste evidovaná. Adresy pobočiek VšZP, ako aj tlačivo Oznámenie poistenca sú na web stránke www.vszp.sk.

Katka26
Talkie Talkie
Talkie Talkie
PríspevkyCOLON 119
BydliskoCOLON Rugby

Poslať od Katka26 » Štv Máj 26, 2005 1:03 am

diky vsetci, inak bola som tam osbone, povedali, ze ma vyrozumeju pisomne a ked som uz na piaty raz zvysila hlas pri tej istej otazke, tak mi povedala, ze uz maju po pracovnej dobe. No nechcite vediet ako ma nastvala, ale som kludny clovek, tak ma stastie:-))))))) dakujem este raz

Dusan
Addicted Consultant
Addicted Consultant
PríspevkyCOLON 229
BydliskoCOLON Sheffield
CONTACTCOLON

Poslať od Dusan » Uto Jún 07, 2005 11:30 am

Viacej informacii o navrhovanych zmenach v zdravotnom poisteni najdete v dnesnej Pravde.

BUTTON_POST_REPLY